JDM
21.05.07,10:45
A apríli /19.04.07/ konateľ uhradil na základe telefonickej urgencie 4760,-- Sk leas. spoločnosti . Suma predstavovala platbu za vymáhaciu agentúru. Tieto platby vždy sú 4000,-- základ dane a 760,-- DPH.
Ale: až na našu urgenciu nám zaslali faktúru na sumu s rozpisom DPH v celkovej sume 4760,-- Sk, no dátum zdan. plnenia je až 09.05.2007.

Sme mesačnými plátcami DPH, v ktorom mesiaci si mám odpočítať DPH? Myslím si, že v apríli, teda dátum platby je zdan.plnenie.
Ďakujem.
evina
21.05.07,08:50
A apríli /19.04.07/ konateľ uhradil na základe telefonickej urgencie 4760,-- Sk leas. spoločnosti . Suma predstavovala platbu za vymáhaciu agentúru. Tieto platby vždy sú 4000,-- základ dane a 760,-- DPH.
Ale: až na našu urgenciu nám zaslali faktúru na sumu s rozpisom DPH v celkovej sume 4760,-- Sk, no dátum zdan. plnenia je až 09.05.2007.

Sme mesačnými plátcami DPH, v ktorom mesiaci si mám odpočítať DPH? Myslím si, že v apríli, teda dátum platby je zdan.plnenie.
Ďakujem.

Píšeš o leassingu - neviem, či máte nejaký splátkový kalendár??, resp. zmluvu, z ktorej nevyplýva mesačne, kedy dochádza k daňovej povinnosti.
Ak nie, dodávateľ Vám mal vystaviť doklad na základe prijatej platby s daňovou povinnosťou = dátumu prijatia platby.
Ak to všetko neexistuje, buď dáte do poriadku fakturáciu s dodávateľom, alebo si odpočítate DPH v5/2007, lebo doklad s daňovou povinnosťou máte na 9.5.
Vianocka
04.06.07,20:18
Myslím, že sem sa hodí aj môj problém.
S.r.o. - štvrťročný platiteľ DPH, uskutočnil úhradu nákupu prostredníctvom kreditnej karty k podnikateľskému bankovému účtu. Úhrada bola z účtu odpísaná 27.02.2007. Nakoľko podnikateľ, ktorý úhradu realizoval, nepredložil ku dňu podania daňového priznania DPH (t.j. k 25.04.2007) bloček z nákupu (daňový doklad), neuplatnila som DPH. Bloček mi dal až teraz, t.j. v júni.
Môžem teda jednoducho teraz zaviesť DPH do evidencie a uplatniť nárok na odpočet v 2. štvrťroku (podľa §51 ods.2) alebo musím podať dodatočnú DPH za 1. štvrťrok?
Ďakujem.
cloe
04.06.07,20:29
Môžeš uplatniť v 2. štvrťroku, teda vtedy, keď si ich uviedla v evidencii DPH.
ALBO
05.06.07,06:03
Môžeš uplatniť v 2. štvrťroku, teda vtedy, keď si ich uviedla v evidencii DPH.

súhlasím, v 2.q ano, ale nie preto , že ste ich uviedli v evidencii vtedy, ale podľa § 51/2 v = v prvom nasledujúcom zdaňovacom období . Teda právo vzniklo v 1.q, môžete to šupnúť ešte do druhého q..