M&G
21.05.07,13:52
Ahojte, môže mi niekto zaslať vzor registračného plánu? Najlepšie takého, ktorý bol aj schválený archívom. ĎAKUJEM :eek:
seflera
21.05.07,12:10
www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm - Tu sú vzorové registratúrne poriadky a plány.

Pozri si aj poradu "Registratúra".
mysimis
21.05.07,12:17
M&G
21.05.07,12:51
ďakujem za odpovede, ale toto všetko som si už pozerala ... preto som aj písala, že by som uvítala normálny reg.plán, ktorý vypracovala nejaká firma ... ale aj tak dííííík
Mamoo
21.05.07,13:48
Ak ti to pomoze, tak tento uz mam aj schvaleny archivom!
Ing. Pavol Zúber
11.06.07,06:01
Sú povinní aj drobní živnostníci predkladať registratúrny plán, alebo iba keď majú zamestnancov. Nie je mi jasné čo spadá do zdroja archívnych dokumentov.
Gabi03
11.06.07,06:03
Sú povinní aj drobní živnostníci predkladať registratúrny plán, alebo iba keď majú zamestnancov. Nie je mi jasné čo spadá do zdroja archívnych dokumentov.

Dôležité je, či má podnikateľ dokumenty s trvalou hodnotou. A aké dokumenty majú alebo nemajú zatiaľ nemajú jasno ani zamestnanci archívov. 15.6. by malo výjsť nejaké usmernenie od ministerstva, tak dovtedy treba čakať. Snáď. :o
JAJA11
11.06.07,12:06
Sú povinní aj drobní živnostníci predkladať registratúrny plán, alebo iba keď majú zamestnancov. Nie je mi jasné čo spadá do zdroja archívnych dokumentov.

Živnostníci pravdepodobne nemusia vypracovávať reg. plán, dokonca aj PO budú predkladať v závislosti od veľkosti, upresnia 15.6. :rolleyes:
Ing. Pavol Zúber
19.06.07,04:48
Je už presne stanovené kto podáva registratúrny plán.
Manual
19.06.07,05:10
Je už presne stanovené kto podáva registratúrny plán.
Tu sú informácie zo sránky min. vnútra




Pôvodcovia registratúry


(orientačná pomôcka k určeniu povinnosti


vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán)


1. Pôvodcovia registratúry povinní vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán
- orgán verejnej správy (orgán štátu, orgán
územnej samosprávy, profesijná organizácia,
iné verejnoprávne ustanovizne)

- právnická osoba zriadená orgánom verejnej
správy

- právnická osoba zriadená zákonom


2. Pôvodcovia registratúry povinní mať iba registratúrny plán
- všetky subjekty, ktoré nepatria do 1. ani do 3. skupiny a pred 1. júnom 2007 ich registratúrne záznamy preberal archív (štátny archív alebo ich vlastný archív zriadený so súhlasom MV SR),

- podnikateľské subjekty, ktoré nepatria do 3. skupiny a z ich činnosti vznikajú registratúrne záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, o čom rozhodol príslušný štátny archív,

- ústredné orgány alebo im na roveň postavené subjekty politických strán, nadácií, občianskych združení,

- neziskové organizácie poskytujúce
verejnoprospešné služby,

- štátne podniky,

- právnické osoby založené územnou
samosprávou,

- registrované cirkvi a náboženské spoločnosti
3. Pôvodcovia registratúry, ktorí nie sú povinní mať registratúrny poriadok ani registratúrny plán
- pôvodcovia registratúry, z činnosti ktorých nevznikajú registratúrne záznamy, majúce trvalú dokumentárnu hodnotu,

- malí podnikatelia (štátne archívy zaraďujú medzi malých podnikateľov, t. j. ako podnikateľské subjekty, ktorých registratúrne záznamy nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu tých podnikateľov*, ktorí nemusia mať ročnú účtovnú závierku overenú audítorom, podľa § 19 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov),

- fyzické i právnické osoby podnikajúce na základe živnostenského oprávnenia alebo iného oprávnenia, podľa osobitného predpisu,

- fyzické osoby vykonávajúce poľnohospodársku výrobu zapísané v evidencii podľa osobitného predpisu,

- základné (miestne) organizácie politických strán, občianskych združení,

- pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva (fyzické i právnické osoby).

http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm
anina
19.06.07,09:38
Tu sú informácie zo sránky min. vnútra




Pôvodcovia registratúry


(orientačná pomôcka k určeniu povinnosti


vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán)


1. Pôvodcovia registratúry povinní vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán
- orgán verejnej správy (orgán štátu, orgán
územnej samosprávy, profesijná organizácia,
iné verejnoprávne ustanovizne)

- právnická osoba zriadená orgánom verejnej
správy

- právnická osoba zriadená zákonom


2. Pôvodcovia registratúry povinní mať iba registratúrny plán
- všetky subjekty, ktoré nepatria do 1. ani do 3. skupiny a pred 1. júnom 2007 ich registratúrne záznamy preberal archív (štátny archív alebo ich vlastný archív zriadený so súhlasom MV SR),

- podnikateľské subjekty, ktoré nepatria do 3. skupiny a z ich činnosti vznikajú registratúrne záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, o čom rozhodol príslušný štátny archív,

- ústredné orgány alebo im na roveň postavené subjekty politických strán, nadácií, občianskych združení,

- neziskové organizácie poskytujúce
verejnoprospešné služby,

- štátne podniky,

- právnické osoby založené územnou
samosprávou,

- registrované cirkvi a náboženské spoločnosti
3. Pôvodcovia registratúry, ktorí nie sú povinní mať registratúrny poriadok ani registratúrny plán
- pôvodcovia registratúry, z činnosti ktorých nevznikajú registratúrne záznamy, majúce trvalú dokumentárnu hodnotu,

- malí podnikatelia (štátne archívy zaraďujú medzi malých podnikateľov, t. j. ako podnikateľské subjekty, ktorých registratúrne záznamy nemajú trvalú dokumentárnu hodnotu tých podnikateľov*, ktorí nemusia mať ročnú účtovnú závierku overenú audítorom, podľa § 19 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov),

- fyzické i právnické osoby podnikajúce na základe živnostenského oprávnenia alebo iného oprávnenia, podľa osobitného predpisu,

- fyzické osoby vykonávajúce poľnohospodársku výrobu zapísané v evidencii podľa osobitného predpisu,

- základné (miestne) organizácie politických strán, občianskych združení,

- pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva (fyzické i právnické osoby).

http://www.civil.gov.sk/p19/p19-03.shtm
Dobre som to pochopila, ze s.r.o, ktora nema povinnost auditu nemusi robit ani reg.plan ani reg.poriadok?
gonad
19.06.07,13:13
Dobre som to pochopila, ze s.r.o, ktora nema povinnost auditu nemusi robit ani reg.plan ani reg.poriadok?
Tak som to pochopil aj ja.
Asi len čas ukáže, že či správne
liba2
19.06.07,13:43
Tu je viac myšlienok , skúste sa v tom zorientovať , stačí čítať príspevky pridané cca od 10.6.07

http://www.porada.sk/t51553-p34-registratura.html#post483705
gonad
20.06.07,04:52
Ďakujem.
Úplne jasno v tom však nemám.
Štátna mašinéria si vždy nájde zámienku na "buzeráciu" malých podnikateľov.
A čo sa týka kultúrneho dedičstva, tak z našej firmy (sro neplatiteľ DPH s jedným zamestnancom) toho veľa mať nebudú.
Patrícia5
20.06.07,08:02
Zo včerajšieho školenia:
-registratúrny poriadok vypracúvavajú taxatívne vymenované organizácie v zákone,
-registratúrne plány nemusia vypracovať:
-pracujúci v zmysle autorského zákona - umelci...
-živnostníci, SZČO
-základné organizácie spolkov, združení, politických strán...
-praktickí lekári
-bytové spoločensktvá súkromných osôb
-maloobchod
-malé podniky v zmysle 431/2002 - do 20 ľudí bez auditu
-registratúrne plány musia vypracovať:
-ústredia politických strán
-advokátske komory
-notári
-veľkoobchod - myslia sa veľkoobchodné siete
-družstvá
-veľké podniky
Všetci bez ohľadu na to, či vypracovávajú poriadok a plán alebo nie, musia mať prezentačnú pečiatku, viesť evidenčný denník, riadne vyraďovať - zaslaním návrhu na vyradenie príslušnému archívu...
Gabi03
20.06.07,08:14
Zo včerajšieho školenia:
-registratúrny poriadok vypracúvavajú taxatívne vymenované organizácie v zákone,
-registratúrne plány nemusia vypracovať:
-pracujúci v zmysle autorského zákona - umelci...
-živnostníci, SZČO
-základné organizácie spolkov, združení, politických strán...
-praktickí lekári
-bytové spoločensktvá súkromných osôb
-maloobchod
-malé podniky v zmysle 431/2002 - do 20 ľudí bez auditu
-registratúrne plány musia vypracovať:
-ústredia politických strán
-advokátske komory
-notári
-veľkoobchod - myslia sa veľkoobchodné siete
-družstvá
-veľké podniky
Všetci bez ohľadu na to, či vypracovávajú poriadok a plán alebo nie, musia mať prezentačnú pečiatku, viesť evidenčný denník, riadne vyraďovať - zaslaním návrhu na vyradenie príslušnému archívu...

Zaujíma ma ten veľkoobchod. My sme sro-čka do 20 ZCov, ale máme aj tzv. veľkoobchodnú činnosť. T.z. že nakúpime tovar a predávame našim odberateľom, ktorý ešte nie sú bezpodmienečne konečný spotrebitelia. Myslím, že z tohto hľadiska nie sme veľkoobchodná sieť, ale prosím špecifikovať. Máme dať schváliť reg. plán? Ďakujem. ;)
Patrícia5
20.06.07,08:25
Pýtala som sa na konkrétny príklad - my sme s. r. o. do 20 zamestnancov bez auditu, ale ako predmet podnikania a teda aj OKEČ uvádzame veľkoobchod. Pani povedala, že spadáme do skupiny, ktorá nepredkladá plán. Veľkoobchodom sa rozumejú len veľkoobchodné reťazce - zrejme väčšieho významu. Neviem, či som pomohla.
Gabi03
20.06.07,08:27
Pýtala som sa na konkrétny príklad - my sme s. r. o. do 20 zamestnancov bez auditu, ale ako predmet podnikania a teda aj OKEČ uvádzame veľkoobchod. Pani povedala, že spadáme do skupiny, ktorá nepredkladá plán. Veľkoobchodom sa rozumejú len veľkoobchodné reťazce - zrejme väčšieho významu. Neviem, či som pomohla.

Určite si pomohla. Ďakujem. ;) Tu mi tie veľkoobchodné reťazce znejú ako naše známe hyper a super markety. Hm? :)
Nika
20.06.07,08:45
Zo včerajšieho školenia:
-registratúrny poriadok vypracúvavajú taxatívne vymenované organizácie v zákone,
-registratúrne plány nemusia vypracovať:
-pracujúci v zmysle autorského zákona - umelci...
-živnostníci, SZČO
-základné organizácie spolkov, združení, politických strán...
-praktickí lekári
-bytové spoločensktvá súkromných osôb
-maloobchod
-malé podniky v zmysle 431/2002 - do 20 ľudí bez auditu
-registratúrne plány musia vypracovať:
-ústredia politických strán
-advokátske komory
-notári
-veľkoobchod - myslia sa veľkoobchodné siete
-družstvá
-veľké podniky
Všetci bez ohľadu na to, či vypracovávajú poriadok a plán alebo nie, musia mať prezentačnú pečiatku, viesť evidenčný denník, riadne vyraďovať - zaslaním návrhu na vyradenie príslušnému archívu...

Mne nedajú spávať "záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou". Vysvetlili vám na školení, ktoré sú to konkrétne?
victoria
20.06.07,09:02
Ani občianske združenia a nadácie, ktoré pracujú s eurofondami a projektami z ministerstiev nemusia ?
Patrícia5
20.06.07,09:40
Keďže spadáme do skupiny, ktorá nemusí vypracovať ani poriadok ani plán, znamená to, že nemáme záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou. Pani nám to vysvetľovala tak, že keby sme sa napríklad zaoberali nejakou zvláštnou (vzácnou) činnosťou - drotárstvo alebo by sme vyrábali výrobky podľa vlastného výrobného plánu - ktorý sme my vymysleli - vtedy by sme mali záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou. A ešte toto povedala, že v roku 2008 by sme mali prvýkrát vyraďovať a teda zasielať návrh na vyradenie archívu. Ak archív uzná, že ho zaujíma naša spoločnosť a jej činnosť, vyzve nás, aby sme zaslali plán..
Patrícia5
20.06.07,09:43
Vraj tí, čo musia poriadok a teda aj plán sú taxatívne vymenovaní, ale ako príklad bola uvedená verejná správa, organizácie zriadené napríklad obecnými úradmi, školy, samosprávy, lesy SR...
Nika
20.06.07,09:59
Keďže spadáme do skupiny, ktorá nemusí vypracovať ani poriadok ani plán, znamená to, že nemáme záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou. Pani nám to vysvetľovala tak, že keby sme sa napríklad zaoberali nejakou zvláštnou (vzácnou) činnosťou - drotárstvo alebo by sme vyrábali výrobky podľa vlastného výrobného plánu - ktorý sme my vymysleli - vtedy by sme mali záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou. A ešte toto povedala, že v roku 2008 by sme mali prvýkrát vyraďovať a teda zasielať návrh na vyradenie archívu. Ak archív uzná, že ho zaujíma naša spoločnosť a jej činnosť, vyzve nás, aby sme zaslali plán..

Ahaa..... tak už v tom začínam mať jasno.......ďakujem
frigo
21.06.07,06:14
Vedeli by ste mi niekto pomôcť ujasniť si niečo? Podľa doterajšieho vývoja by sme mali byť bez povinnosti predkladať na schválenie poriadok ani plán (10zam., bez povinnosti auditu, s.r.o.). Ale v pláne, čo už máme urobený (ale nepodaný neschválenie) máme aj znaky hodnoty "A" - čo by mali byť s trvalou dokumentárnou hodnotou (spoločenská zmluva, prevody obch.podielu, organ.poriadky, interné smernice v účtovníctve a pod.). Nevzniká tým teda povinnosť poslať plán na schválenie? Alebo tie "A" jednoducho porušiť? Možno len niečo zle chápem a je to úplne jasné (mne ale zatiaľ nie). Ďakujem veľmi pekne.
Patrícia5
21.06.07,07:43
My, čo nemáme povinnosť odovzdať poriadok a plán, môžme si vypracovať vnútorný poriadok a plán, pričom v pláne nepoužívame A.
JAJA11
22.06.07,05:43
My, čo nemáme povinnosť odovzdať poriadok a plán, môžme si vypracovať vnútorný poriadok a plán, pričom v pláne nepoužívame A.

Každá firma má doklady s príznakom A. Podľa vyhlášky č.628/2002 paragraf 3 sú určené doklady, ktoré majú mať príznaky A. Aj malé firmy, ktoré nemajú povinnosť robiť registratúrny plán, musia požiadať o vyradenie dokladov príslušný archív a doklady, ktoré sú označené A-čkom sú povinný ponechať, aj po požiadaní na vyradenie. Tieto sa nesmú skartovať.:rolleyes:
Patrícia5
22.06.07,06:44
Tak nás asi zle poučila pani na školení, ale čerpala som z jej prednášky.
Fany
22.06.07,07:14
Čiže jednoducho povedané: klasická sro-čka s 20 zamestnancami, bez povinnosti auditu - nemusí predkladať reg.poriadok a ani reg.plán, iba pri vyraďovaní musí požiadať archív o schválenie? Pochopila som to dobre? A čo ak firma prijme ďalších zamestnancov a bude mať napr. 25?
Patrícia5
22.06.07,07:18
Akonáhle prekročíš jednu podmienku určenú v zákone 431/2002, mala by si dať schváliť registratúrny plán. Záleží to aj od archívu, niektorý archív neberie tak vážne, keď sa prekročí počet zamestnancov, ak by však vznikla povinnosť auditu, tu už nie sú takí benevolentní.
M&G
22.06.07,08:08
Akonáhle prekročíš jednu podmienku určenú v zákone 431/2002, mala by si dať schváliť registratúrny plán. Záleží to aj od archívu, niektorý archív neberie tak vážne, keď sa prekročí počet zamestnancov, ak by však vznikla povinnosť auditu, tu už nie sú takí benevolentní.

Neviem, či ste si všimli, ale bol tu uvedený už aj prípad, kedy sro mala povinnosť auditu a nemusí robiť rag. plán ..
Patrícia5
22.06.07,08:30
Asi majú dobrých archivárov...:)
JAJA11
22.06.07,08:49
Neviem, či ste si všimli, ale bol tu uvedený už aj prípad, kedy sro mala povinnosť auditu a nemusí robiť rag. plán ..

To nám povedala aj pani na školení, ak je povinnosť auditu, treba si overiť v príslušnom archíve, či sme povinný robiť reg.plán. Ale mne z archívu odpovedali, že vzhľadom na to, že nevedia, či robím záznamy s trvalou dok. hodnotou, mám si určiť sama. Keď sa na to pozriem z pohľadu vyhlášky tak tvorím dokumenty s trvalou hodnotou (ale podľa mňa ich tvorí každý - napr. informácia o vzniku pôvodcu registratúry má každý: SZČO aj PO, takže potom sa prihliada na význam pôvodcu a to je už otázka, na ktorú sa odpovedá ťažšie. Je jasné, že keď je to SZČO alebo PO bez auditu, jedná sa o malé spoločnosti a ich význam nie je veľký. Otázne je to pri auditovaných PO. Podľa mňa my netvoríme nejaké iné doklady okrem výročnej správy, ale neviem posúdiť, či sme pre archív významný pôvodca. A archív mi nevie povedať, lebo nevie o mne nič. Takže si myslím, že je lepšie urobiť plán, aby som v budúcnosti nemala problém. :rolleyes:
Gabi03
22.06.07,08:52
To nám povedala aj pani na školení, ak je povinnosť auditu, treba si overiť v príslušnom archíve, či sme povinný robiť reg.plán. Ale mne z archívu odpovedali, že vzhľadom na to, že nevedia, či robím záznamy s trvalou dok. hodnotou, mám si určiť sama. Keď sa na to pozriem z pohľadu vyhlášky tak tvorím dokumenty s trvalou hodnotou (ale podľa mňa ich tvorí každý - napr. informácia o vzniku pôvodcu registratúry má každý: SZČO aj PO, takže potom sa prihliada na význam pôvodcu a to je už otázka, na ktorú sa odpovedá ťažšie. Je jasné, že keď je to SZČO alebo PO bez auditu, jedná sa o malé spoločnosti a ich význam nie je veľký. Otázne je to pri auditovaných PO. Podľa mňa my netvoríme nejaké iné doklady okrem výročnej správy, ale neviem posúdiť, či sme pre archív významný pôvodca. A archív mi nevie povedať, lebo nevie o mne nič. Takže si myslím, že je lepšie urobiť plán, aby som v budúcnosti nemala problém. :rolleyes:

Práve som sa k niečomu podobnému vyjadrila tu http://www.porada.sk/t51553-p36-registratura.html#post485892 ;)
JAJA11
22.06.07,08:53
A na školení nám včera pani povedala, že podľa paragrafu 18 sme povinný vyraďovať záznamy minimálne raz za päť rokov. Keďže zákon platí od 1.1.2003, musíme všetci do konca roka podať návrhy na vyradenie záznamov. (kto vznikol pred 1.1.2003). To sa týka SZČO aj PO. :eek: :mee:
Patrícia5
22.06.07,09:04
Vidíš a nám pani povedala na školení, že vyraďujeme prvýkrát v roku 2008. A áno, týka sa to aj SZČO aj PO.:o
JAJA11
22.06.07,09:25
Vidíš a nám pani povedala na školení, že vyraďujeme prvýkrát v roku 2008. A áno, týka sa to aj SZČO aj PO.:o

A teraz je čo správne? Alebo sa mám prefarbiť na blond a nerozumiem tomu čo nám vysvetľujú? Mám taký pocit, že po tom školení som z toho ešte viac jeleň. :eek: :mee: :confused: I keď by som verila viac tomu po 1.1.2008, nakoľko si musíme teraz dať schváliť plán a ten má platiť tuším až od 1.1.2008. Takže až potom môžeme vyraďovať. :mee: mimotemy Asi dostanem depresiu kým niečo vypracujem.
Patrícia5
22.06.07,10:04
:rolleyes: No takto, zákon síce platí od roku 2003, ale nám bolo vysvetľované že úložná doba dokumentu začína plynúť 1. januárom po roku, v ktorom boli ukončené.
JAJA11
22.06.07,10:19
No takto, zákon síce platí od roku 2003, ale nám bolo vysvetľované že úložná doba dokumentu začína plynúť 1. januárom po roku, v ktorom boli ukončené.

Ale nám pani povedala, že podľa zákona sa má vyraďovať minimálne raz za 5 rokov a toho 31.12.2007 ubehne 5 rokov od platnosti toho zákona, takže sme povinný do konca roka vyradiť aspoň staré záznamy. (my ich máme od roku 1992 a doteraz sme nevyraďovali). :eek: :mee: :confused:
Nika
22.06.07,12:47
Ale nám pani povedala, že podľa zákona sa má vyraďovať minimálne raz za 5 rokov a toho 31.12.2007 ubehne 5 rokov od platnosti toho zákona, takže sme povinný do konca roka vyradiť aspoň staré záznamy. (my ich máme od roku 1992 a doteraz sme nevyraďovali). :eek: :mee: :confused:

My sme vyraďovali minulý rok - potrebovali sme uvoľniť police :) . Nemáme registratúrny plán. Napísala som súpis dokladov podľa 628/2002 a poslala do archívu. ..... Prišla pani z archívu, skontrolovala, povedala ako ten súpis mám prepracovať(doslova mi to nadiktovala - a ešte ma aj pochválila, že na prvý raz je to veľmi dobré :) ) a potom nám to schválili...... Nebolo to také hrozné.....
anklar
26.06.07,11:24
My sme vyraďovali minulý rok - potrebovali sme uvoľniť police :) . Nemáme registratúrny plán. Napísala som súpis dokladov podľa 628/2002 a poslala do archívu. ..... Prišla pani z archívu, skontrolovala, povedala ako ten súpis mám prepracovať(doslova mi to nadiktovala - a ešte ma aj pochválila, že na prvý raz je to veľmi dobré :) ) a potom nám to schválili...... Nebolo to také hrozné.....
Gratulujem, Nika!