heike
21.05.07,16:01
Ahojte poraďáci, ako mám postupovať v nasledujúcej veci:

V januári som fakturovala nájom za pozemok mobilnému operátorovi. Postupovala som podľa nájomnej zmluvy, kde je uvedené, že "Nájomné sa bude platiť polročne pozadu v termínoch: I. polrok 50 % do 30.6. bežného roka, II. polrok 50 % do 30.1. nasledujúceho roka na základe faktúry... Splatnosť faktúry bude 15 dní od jej vystavenia. Faktúra bude obsahovať všetky náležitosti daňového dokladu v súlade s platnou slovenskou legislatívou." "Celková úhrada bude automaticky navýšená jedenkrát ročne na začiatku kalendárneho roka, a to podľa priemernej ročnej miery inflácie zverejnenej ŠÚ SR za predchádzajúci kalendárny rok. Každé zvýšenie bude zrealizované v prvej faktúre príslušného kalendárneho roka."

Prednedávnom som od nich dostala list s textom: "Je potrebné vyhotoviť dve faktúry. Jednu za nájomné - dátum dodania 31.12.2006 - DPH sa odvedie v roku 2006. Druhá - ťarchopis k tejto faktúre - nájomné yvýšené o mieru inflácie - dátum dodania 31.12.2006 - DPH sa odvedie v období, kedy je ťarchopis vyhotovený." Odvolávajú sa na § 71 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

Čo mám s tým robiť? Je dávno po termíne januárovej a decembrovej DPH, dávno po podaní DP k DzP PO. Doteraz sme im fakturovali tak, ako som postupovala aj tejto rok, a nič na to nenamietali.
betka
21.05.07,18:10
§ 25
Oprava základu dane

(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

Tu dochádza k zvýšeniu ceny služby po vzniku daňovej povinnosti. Rozdiel medzi pôvodným ZD a opraveným ZD a tým i rozdiel medzi daňami sa uvedú v DP za ZO, v kt. sa vyhotovil doklad o oprave. z dôvodu opravy sa DDP nepodáva.

FA za nájom je jedna vec, v NZ máte uvedené podmienky, kedy bude uhradené, aká je cena a bude uhradené ....- jedna FA
2.FA - ročná inflácia, v zmluve máte uvedené, že sa bude zvyšovať 1x ročne na začiatku roka, tiež by som to považovala za ťarchopis, kt. sa vzťahuje k dvom dodávkam služieb ..

V poriadku to mali asi dovtedy, pokým nemali DK, a práve na toto sa zamerali.
heike
22.05.07,05:44
Takže, ak som to teraz správne pochopila, mám na danú faktúru v januári vystaviť dobropis, základ dane znížiť o infláciu. To bude v poriadku jedna faktúra. A čo s tou infláciou? Kedy ju mám vyfakturovať?
Zoltán Kovács
22.05.07,06:05
Takže, ak som to teraz správne pochopila, mám na danú faktúru v januári vystaviť dobropis, základ dane znížiť o infláciu. To bude v poriadku jedna faktúra. A čo s tou infláciou? Kedy ju mám vyfakturovať?

Nie, práveže opačne. Budeš vystavovať ťarchopis, teda navýšiš základ dane, a aj daň.
heike
22.05.07,06:19
No ale ja som tú infláciu, ktorá mala byť "ťarchopisovaná" vyfakturovala v januári, teda text faktúry znel asi takto: Fakturujeme Vám za prenájom pozemku za rok 2006: nájomné 15.000,-- Sk, miera inflácie za rok 2006 v porovnaní s rokom 2005 4,5 % 675,00 Sk, ZD 15.675,00, Cena s DPH 18.653,30.

V liste mi oni píšu, že to malo byť fakturované dvoma faktúrami, z toho jedna mala byť v decembri (15.000,00) a v januári na ňu vystavený ťarchopis (675,00).

Preto sa neviem pohnúť ďalej.
Zoltán Kovács
22.05.07,07:47
No ale ja som tú infláciu, ktorá mala byť "ťarchopisovaná" vyfakturovala v januári, teda text faktúry znel asi takto: Fakturujeme Vám za prenájom pozemku za rok 2006: nájomné 15.000,-- Sk, miera inflácie za rok 2006 v porovnaní s rokom 2005 4,5 % 675,00 Sk, ZD 15.675,00, Cena s DPH 18.653,30.

V liste mi oni píšu, že to malo byť fakturované dvoma faktúrami, z toho jedna mala byť v decembri (15.000,00) a v januári na ňu vystavený ťarchopis (675,00).

Preto sa neviem pohnúť ďalej.
V tomto prípade by som asi urobil dobropis na pôvodnú fa (dobropisuješ vyčíslenú infláciu) a potom vystavíš ďalšiu fa (ťarchopis) na mieru inflácie. Podľa mňa toto riešenie je trošku nelogické, ale keď to tak chcú, nech majú.

P.S. Tých 15 tisíc je celoročné nájomné alebo iba 1/2 ročné?
betka
22.05.07,11:44
Neviem, či by som urobila dobropis v pôvodnej FA:
Dobropis robím vtedy ak:
- pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky...
- pri znížení ceny služby po vzniku DP
- pri zvýšení ceny služby.

Myslím si, že tu nedošlo k čiastočnému zníženiu ceny služby (infl), pretože túto službu FA podľa NZ, kde máte uvedené podmienky (nedošlo k jej zníženiu, ani nedosšlo k zrušeniu).
Asi by som to riešila DDP 12/2006, čím by došlo k zníženiu daňovej povinnosti....
Tarchopis by som vystavila v tomto období
heike
22.05.07,15:48
V tomto prípade by som asi urobil dobropis na pôvodnú fa (dobropisuješ vyčíslenú infláciu) a potom vystavíš ďalšiu fa (ťarchopis) na mieru inflácie. Podľa mňa toto riešenie je trošku nelogické, ale keď to tak chcú, nech majú.

P.S. Tých 15 tisíc je celoročné nájomné alebo iba 1/2 ročné?

Tých 15.000 je polročné nájomné. Medzitým som zastihla nášho právnika, ktorý mi povedal, že som to mala urobiť predsa len tými dvoma faktúrami (na jednej fakturujem nájom a na druhej infláciu) s dátumom dodania 15. 1. a splanosťou do 30. 1. Ale vôbec nenamietal na to, ako som to urobila ja (na jednej faktúre všetko). Takže to urobím tak, ako si mi napísal ty, smith, a budem čakať na odozvu.