andrea1
01.02.05,20:13
Ahojte. Prosím mohlo by ste mi poradiť ako v Alfe v peňažnom denníku zaúčtujem v pokladni výdavk.doklad keď na jednom doklade mám výdaj za materiál aj prevádzkovú réžiu ako na to? A teraz druhá otázka: podnikateľ má na bankovom výpise mínusový zostatok niekoľko mesiacov. Samozrejme banka si strháva úroky. môžem tieto úroky zahrnúť ako výdaj odpočítateľný od základu dane v kolonke prevádzková réžia? Ďakujem
AndreaO
02.02.05,12:02
Aj mňa to zaujíma. Podnikateľ si zriadil v decembri podnik. účet, nič nevložil ale na konci roka mu odišiel poplatok za balík služieb, tým mu vznikol mínusový zostatok. Môže to byť výdaj ovpl.základ dane a môžem vykazovať mínusový zostatok na účte?
victoria
02.02.05,12:21
Čo sa týka zaevidovania dokladu v ALFE na ktorom sú dva rôzne druhy výdavkov, ja to robím tak, že najprv zaevidujem normálne jeden druh a keď mi dá ďalší výdavkový doklad s nasledujúcim číslom tak toto číslo ručne prepíšem na to isté aké má predchádzajúci druh výdavku a po zaevidovaní sa ma doklad spýta či chcem zaevidovať najprv doklad s tým istým číslom - dám že áno a potom či má pokračovať v číslovaní dokladov od tohto čísla - tiež áno.
A čo sa týka debetných úrokov sa ich normálne záhŕňam do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, ale myslím že v kolonke iný odpočítateľný od základu dane.
Sefcikova
13.02.05,13:16
neviem ako je to v Alfe ale v Money S3v prípade keď na jednom doklade účtuješ 2 alebo aj viac vecí, jednoducho dáš zaúčtovať napr. materiál 3000.-, dáš OK, pozrieš zaúčtovanie a tam máš okno "rozúčtovať" a tam si rozúčtuješ z materiálu na réžiu 1200.- Sk. Tú sumu môžeš rozúčtovať aj 5 krát a stále to máš na tom jednom výdavkovom doklade
Maja
lenkak
13.02.05,14:46
A teraz druhá otázka: podnikateľ má na bankovom výpise mínusový zostatok niekoľko mesiacov. Samozrejme banka si strháva úroky. môžem tieto úroky zahrnúť ako výdaj odpočítateľný od základu dane v kolonke prevádzková réžia? ĎakujemMôžeš si tieto úroky zahrnúť ako výdaj odpočitateľný od základu dane ako prevádzková réžia.
jeso
13.02.05,17:50
pre AndreaO-samozrejme, že stav na účte môže ísť do mínusu-môžeš mať kontokorent a ked ho čerpáš účet ti automaticky ide do mínusu-základ dane to nijako neovplyvní-ovplyvní ti to len stav majetku / len pokladna ti nemôže ísť do mínusu -musíš ju dotovať /

pre Andrea1 -debetné úroky účtujem ako príjem ovplyvnujúci základ dane ale s mínusom