zabor
21.05.07,21:57
som fyzická osoba ,mám chatu v osobnom vlastníctve a pri jej predaji chcem vedieť či príjem z predaja podlieha zdaneniu,pripadne kolˇko percent z ceny resp.dokedy je potrebné danˇzaplatit.
ondrejvla
21.05.07,21:07
som fyzická osoba ,mám chatu v osobnom vlastníctve a pri jej predaji chcem vedieť či príjem z predaja podlieha zdaneniu,pripadne kolˇko percent z ceny resp.dokedy je potrebné danˇzaplatit.

Pri predaji nehnuteľností platíš daň z prevodu nehnuteľnosti, podľa zákona 554/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, v tlačive máš presne stanovené ako vypočítaš túto daň. Príjem z predaja chaty nepodlieha dani, ak je v tvojom osobnom vlastníctve.

Ďakujem za opravu, zistila som, že zákon 554/2003 Z.z. už nie je platný, nepotrebovala som ho, tak som nezareagovala. Pri dani z predaja majetku v osobnom vlastníctve som predpokladala, neviem prečo, že sa jedná o majetok nadobudnutý dedením.
skaspa
22.05.07,05:16
Pri predaji nehnuteľností platíš daň z prevodu nehnuteľnosti, podľa zákona 554/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, v tlačive máš presne stanovené ako vypočítaš túto daň. Príjem z predaja chaty nepodlieha dani, ak je v tvojom osobnom vlastníctve.
takže za 1.) daň z prevodu nehnuteľnosti platiť nebude; zákon č. 554/2003 v § 18 hovorí: Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004. Ak chatu predá v roku 2007 ustanovenia zákona 554/2003 sa na tento predaj neuplatnia - takže žiadna daň z prevodu nehnuteľností!!!

A za 2.) príjem z predaja chaty nie je oslobodený preto, lebo je chata v osobnom vlastníctve!!! ale môže byť oslobodený v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov za nasledovnej podmienky: Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
(ak bola chata zdedená tak pozri § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov)

som fyzická osoba ,mám chatu v osobnom vlastníctve a pri jej predaji chcem vedieť či príjem z predaja podlieha zdaneniu,pripadne kolˇko percent z ceny resp.dokedy je potrebné danˇzaplatit.
ak sa na teba nevzťahuje to oslobodenie, tak daň z príjmu je 19 % z rozdielu medzi príjmom a výdavkami; je to príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) a k takémuto príjmu si môžeš v zmysle § 8 ods. 2 uplatniť preukázateľne vynaložené výdavky (Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.)
skaspa
23.05.07,05:56
.... Pri dani z predaja majetku v osobnom vlastníctve som predpokladala, neviem prečo, že sa jedná o majetok nadobudnutý dedením.
Ale ani ak by bola chata nadobudnutá dedením, ešte to neznamená, že príjem pri jej predaji automaticky nepodlieha dani, aj tu musí byť splnená podmienka pre oslobodenie: § 9 ods. 1 písm.c) Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
betka
23.05.07,06:42
ak ste majetok nadobudli dedením, tak nebol predmetom dane. Na druhej strane sa dostávate do situácie, že chatku chcete predať, predaj chatky je predmetom dane, pokiaľ sa nan nevzťahuje oslobodenie, ako uviedol Skaspa ....

Tento odsek v DZP Vás zrejme pomýlil:
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,
b) úver a pôžička,