heike
22.05.07,07:58
Ahojte, chcem sa opýtať na váš názor:

V r. 2003 sme kúpili dlhodobý majetok za ccá 2 mil. Sk. Z toho sa príslušná čiastka odpisov uplatnila do nákladov. V auguste 2004 nám na polovicu z tejto ceny prišla dotácia z fondov EÚ. Kolegyňa, po ktorej som prebrala účtovníctvo, to zaúčtovala na účet 648 - ako zdaniteľný príjem, keďže aj odpisy boli uplatnené ako daňové - a inak sa to uplatniť v r. 2003 ani nedalo, pretože dotácia ešte nebola vôbec istá. Takto sme to robili stále rok čo rok, ba ani kontroly z fondov na to nemali námietky.

Teraz však počúvam názory z rôznych strán, že to malo byť účtované úplne inak::eek:

Keď nám došla platba z fondov, mali sme odpisy unížiť o čiastku, ktorá nám bola vyplatená cez fondy, aj spätne, a tým pádom aj podávať dodatočné DP za každý rok, keď sme platbu dostali.:eek:

Čím viac sa v tom vŕtam, tým viac sa mi to zamotáva.

Ako to je podľa vás správne? Je ten druhý spôsob aspoň trochu logický?
heike
22.05.07,07:19
Prosím, kto má s tým skúsenosti?
karpis
22.05.07,07:25
Daj si hľadať "Dotácia ESF účtovanie" je tam v prílohe metodiky pokyn
karpis
22.05.07,07:48
Priložím met. pokyn
heike
22.05.07,12:35
Ďakujem za pomoc, aspoň viem, že nás čaká ďalšie dodatočné daňové priznanie, a s ním aj "vykoledovaná" kontrola. Dúfam, že som našla už konečne všetky chyby. Tak to býva s prevzatým a zle odovzdaným účtovníctvom.
ikovacikova
21.06.07,10:03
Ahojte poraďáci,

potrebujem sa ešte raz vrátiť k problematike účtovania dotácie z eurofondov, pretože to viacmenej potrebujem predložiť na súde pani sudkyni, ktorá tvrdí, že dotácia z eurofondov sa nedáva na príjmov ovplyvňujúcich daň.
V septembri 2006 nám bola poskytnutá dotácia, ktorá sa v ešte v tom istom roku aj vyčerpala. To znamená, že som som ju dala do príjmov ovplyvňujúcich základ dane a súčasne všetky náklady do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
Je to takto správne? Ešte ma nasmerujte aj na nejaký ten paragraf, pretože už je tých zákonov veľa.
Ďakujem Iveta
betka
21.06.07,10:21