MartinkoK
22.05.07,08:01
Dobrý deň,
chcela by som opýtať ako to funguje pri exekúcii SZČO, otec môjho syna nám dlhuje peknú kôpku peňazí, rozhodla som sa, že podám návrh na začatie exekúcie, ale neviem či s tým niečo dosiahnem, keďže pracuje na živnosť pre určitú firmu.
MartinkoK
24.05.07,06:05
Nikto s tým nemá skúsenosti?
dusan 13
24.05.07,07:01
ak chcete podať návrh na začatie exekúcie,musite mať najskôr exekučný titul -§ 41 zákona č. 233/1995, ak exekučný titul máte treba podať k ľubovoľnému exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie , to že povinný je SZČO, by podľa mňa nemalo mať žiaden vplyv na priebeh exekúcie
rada
24.05.07,09:28
Dobrý deň,
chcela by som opýtať ako to funguje pri exekúcii SZČO, otec môjho syna nám dlhuje peknú kôpku peňazí, rozhodla som sa, že podám návrh na začatie exekúcie, ale neviem či s tým niečo dosiahnem, keďže pracuje na živnosť pre určitú firmu.
Odporúčam najskôr pozrieť nižšie uvedené. Celý postup je na stránke MPSV a R.
Prameň: MPSVaR
Zákon upravuje právne vzťahy pri poskytovaní náhradného výživného pre dieťa, konanie o náhradnom výživnom, konanie o uplatnení náhrady za poskytnuté náhradné výživné.
Zmeny zákona č. 452/2004 Z. z. o náhradnom výživnom môžete nájsť v nasledovných predpisoch

zákon č. 613/2004 ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 140/1961 Zb. Trestný zákon v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.Vymedzenie pojmov

Náhradné výživné je suma poskytnutá štátom na zabezpečenie výživy oprávnenej osoby v prípade, ak si vyživovaciu povinnosť neplní povinná osoba.
Oprávnená osoba je dieťa, ktorému bolo priznané výživné právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou.
Povinná osoba je rodič dieťaťa, alebo iná fyzická osoba, ktorej bola právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou uložená povinnosť platiť výživné dieťaťu.
Žiadateľ je rodič, oprávnená osoba, iná fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej má povinná osoba podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo súdom schválenej dohody platiť výživné pre oprávnenú osobu.
Penále je 25 % sumy poskytnutého náhradného výživného za príslušný mesiac, ktoré príslušný orgán vymáha spolu s náhradou za poskytnuté náhradné výživné.
Podmienky nároku

Podmienky nároku na náhradné výživné sú

neplatenie výživného v plnej výške povinnou osobou v lehote a spôsobom tak, ako je upravená splatnosť jednotlivých splátok výživného právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej za tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a platenie výživného nemožno zabezpečiť výkonom rozhodnutia,
riadne plnenie povinnej školskej dochádzky oprávnenou osobou, (táto podmienka sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba skončila povinnú školskú dochádzku alebo ak oprávnená osoba ešte nedosiahla vek povinnej školskej dochádzky),
neposkytovanie dávky v hmotnej núdzi alebo príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
trvalý pobyt oprávnenej osoby na území Slovenska.Tieto podmienky sa považujú za splnené aj vtedy, ak žiadateľ podal návrh na výkon rozhodnutia a tento nie je možné nariadiť alebo nariadený výkon rozhodnutia nie je možné realizovať.
Náhradné výživné sa poskytne, len ak príjem žiadateľa a fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne, nie je vyšší ako 2,2-násobku sumy životného minima žiadateľa a súm životného minima fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne.
Napríklad matka s dieťaťom: ( 4 980 + 2 270 ) x 2,2 = 15 950
Do úhrnu príjmov žiadateľa a fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne sa nezahŕňa príjem povinnej osoby.
MartinkoK
25.05.07,05:29
neplatenie výživného v plnej výške povinnou osobou v lehote a spôsobom tak, ako je upravená splatnosť jednotlivých splátok výživného právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej za tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a platenie výživného nemožno zabezpečiť
výkonom rozhodnutia,

Prosím Vás čo mám rozumieť pod pojmom - výkon rozhodnutia.
Ďakujem
rada
25.05.07,06:15
Od minulého roku platí, že náhradné výživné človek môže získať iba vtedy, ak výživné najmenej tri mesiace vymáhal prostredníctvom exekútora. Exekútorovi však treba najprv zaplatiť preddavok a v prípade, že niet čo exekvovať, aj výdavky na exekúciu.
Exekútor najskôr požiada súd o poverenie na vykonanie exekúcie. Ak ho dostane, do 3 mesiacov preskúma, či bude možné výživné získať.
Ak to možné nebude, žiadateľovi vydá potvrdenie, že sa neúspešne 3 mesiace výživného domáhal prostredníctvom exekútora. Potvrdenie žiadateľovi slúži na to, aby si mohol na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny nárokovať náhradné výživné.
Ak exekútor zistí, že ten, kto je povinný platiť výživné, má príjem alebo majetok, exekúciu môže vykonať:
* zrážkami zo mzdy alebo z iných príjmov,
* prikázaním pohľadávky z účtu v banke,
* predajom hnuteľných vecí,
* predajom cenných papierov,
* predajom nehnuteľnosti,
* predajom podniku.
MartinkoK
25.05.07,08:17
Exekútorovi sa platí preddavok aj keď ide o vymáhanie výživného pre maloleté dieťa? Mne na UPSR - kolízny opatrovník povedal, že pri takejto exekúcii matka dieťaťa exekútorovi nič neplatí.
rada
25.05.07,17:39
Exekútorovi sa platí preddavok aj keď ide o vymáhanie výživného pre maloleté dieťa? Mne na UPSR - kolízny opatrovník povedal, že pri takejto exekúcii matka dieťaťa exekútorovi nič neplatí.
Áno, priznávam ušlo mi to, že už je to legislatívne doriešené. Je to len krátko čo bolo zrušené vymáhanie výživného súdom a prenesené na exekútorov. Pritom dlho nebolo doriešené kto má platiť práve uvedené náklady. Takže je to už doriešené a pripájam citáciu z exekútorského poriadku :
ODMENA SÚDNEHO EXEKÚTORA
§ 196

Za výkon exekučnej činnosti podľa tohto zákona patrí exekútorovi odmena, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času. Ak je exekútor platiteľom dane z pridanej hodnoty podľa osobitného zákona, 17ba) zvyšuje sa jeho odmena o daň z pridanej hodnoty.

§ 197

(1) Náklady podľa § 196 uhrádza povinný.

(2) Exekútor môže požadovať od oprávneného primeraný preddavok na odmenu a na náhradu hotových výdavkov.

(3) Platiteľom preddavku podľa odseku 2 je súd, ak ide o vykonanie exekúcie na vymoženie pohľadávky na výživnom.
nanulka
28.05.09,08:33
Dobry den ma aj problem chcela by som sa vas niekoho opytat prislo nam zo sudu exekucne konanie za nesplateny uver ktory nebol zalozeny nehnutelnostou aky to bude mat asi postup lebo vyssiu ciastku na splatenie nemame kedze bol manzel 3 mesiace nezamestnany,banka s nami jednat uz nemieni ani sa dohodnut na nejakych splatkach prosim o radu dakujem
klbko2
03.05.12,09:45
Dobrý deň

Nikdy som nemala exekuciu tak sa chcem radsej informovat ci sa postupuje tak ako sa ma...
Som SZCO a mám len jeden ucet a to podnikatelsky na ktorý som dostala exekuciu. Teraz vlastne nemozem vytahovat peniaze, co znamena ze nemozem ani zarobit peniaze. Tak ako im mam vyplatit dlznu sumu ked nemozem nakupovat tovar aby som nieco zarobila? nerozumiem tomuto systemu. Volala som aj exekutorke a chcela som sa dohodnut na splatkovom kalendari. Bolo mi povedane cez jej asistenta ze si ma zapisuje a ze mozem splatcat po 100€ ale ucet mi odblokuju az ked to splatim. Nerozmum tomu teda.. to mam teraz vsetko nechat tak a ist si hladat robotu aby som vyplatila vsetko a odblokovali mi ucet ktory potrebujem pre podnikatelsku cinnost?.. Pár penazi je na ucte ale neni to taka ciasta ako oni potrebuju, ale mne je ta ciasta treba na nakup tovaru bez ktoreho sa nepohnem... vazne len utekat za robotou ?.. prosim potvrdte mi to co tu pisem .. lebo ja nemam skade zobrat hned celu ciastku pre exekutora aby som mohla vyplatit dlžobu a nasledne mi odblokovali ucet... ozaj sa nic neda robit len to zabalit a ist pracovat na exekutora?. :( moja 5 rocna praca v cudu..

Dakujem za akukolvek rychlu radu..
s.r.o.
13.06.12,06:03
chcem sa spytat ak by som zacal pracovat pre firmu ako szco a mam exekuciu no nemam ziaden majetok co mi moze exekutor v tomto pripade urobyt viem ze mi zablokuje ucet no moze prikazat tej firme u ktorej by som robil aby mi tie peniaze co zarobím posielali exekútorovi a nie mne za vykonanú službu? jedine by som to ešte špekuloval tak urobyť ze by som si účet otvoril v česku napr. tam si myslím ze už exekútor nemá na to páky v inej krajine
intro
14.06.12,05:44
Aj v Čechách sú exekútori ... , návrh na vykonanie exekúcie môže byť podaný aj českému exekútorovi .
s.r.o.
15.06.12,06:42
ale slovensky exe. moze podat navrh aj v cechach a aj v inych krajinach nechce sa mi tomu verit nakolko kazda krajina ma svoje zakony
intro
15.06.12,06:55
... nie exekútor podá návrh českému exekútorovi /u nás aj odobratie vodičského preukazu je istým riešením /,
ale oprávnený :
- podá návrh českému exekútorovi
- alebo osloví centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže
Jana Motyčková
15.06.12,08:06
no moze prikazat tej firme u ktorej by som robil aby mi tie peniaze co zarobím posielali exekútorovi a nie mne za vykonanú službu?
Môže. Exekúciu je možné vykonať aj prikázaním pohľadávky.
veronikasad
07.08.23,16:10
reaguješ na príspevok viac ako 10 rokov starý a veru zle myslíš...
veronikasad
07.08.23,16:30
a co exekucia prostriedkov na bežnom účte, kde živnostník dostáva uhrady faktur ?
mari2x
07.08.23,17:50
a nebolo by slušné? neschovávať sa pred exekútorom, ale
napríklad prispievať na VLASTNÉ dieťa ! ! !
PS
A za tých 11 rokov už zadávateľkino dieťa skoro dospelo