jurajt
01.02.05,22:25
vcera t.j. 31.1.2005 (po podani priznania DPH za december) sa vynoril pracovnik a priniesol na zuctovanie hotovostny pokladnicny blok na nezanedbatelnu sumu z decembra roku 2004. co teraz s nim? zuctovat DPH do januara a naklad do roku 2004 (podvojne uctovnictvo, sro), alebo spolu s januarovym priznanim DPH podat opravne hlasenie DPH za december a zaplatit o hodnotu DPH na blocku menej a naklad zauctovat do decembra, alebo nejako este uplne inak? vdaka vopred za rady.
ilona
02.02.05,04:51
Ja by som zučtovala náklad do roku 2004 a DPH do januára 2005.
Paula
02.02.05,05:56
Pri zanedbateľnej sume by som dala všetko do r.2004, z toho DPH ako nedaňový náklad.
ZuzanaA
02.02.05,06:16
Pri zanedbateľnej sume by som dala všetko do r.2004, z toho DPH ako nedaňový náklad.Paula, rýchlo čítaš :D Juraj písal NEzanedbateľnú sumu. Ja osobne by som to celé asi zaúčtovala do 12/2004 a dala by som tým pádom opravné DPH za 12/2004. Aj keď sme sa tu o tom už veľa bavili, niekto by asi DPH dal do 1/2005. Ja by som DPH dala do 1/05 iba ak by to bola faktúra a nie bloček z ERP. Aj keď vlastne ERP do 50 tis. sa tiež považuje za faktúru... Fakt si nie som istá, je to asi na zváženie každého z nás...:p
janaGT
02.02.05,06:31
ja by som účtovala N do roku 2004 a na DPH dodatočné DP za 12/04
babetka
02.02.05,06:45
V pondelok som bola na školení u Ing. Minárskeho a podľa jeho názoru si môžeš vybrať. Pretože podľa paragrafu 51, odsek 2 je nárok na odpočítanie dane v zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo alebo v prvom zdaň. období nasleduj. po zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do lehoty na podanie daň. priznania máš doklad.
Lila
02.02.05,06:57
Ako náklad r. 2004 a DPH 1/2005 /keďže tento doklad si mala až v 1/2005/.
Niet čo nad tým mudrovať.
Lila
02.02.05,07:01
Prepáč Juraj, že Ťa oslovujem v ženskom rode. Nejako mi to ušlo. Chcem ešte dodať, opravné by si dal až vtedy, ak do termínu podania daň. priznania na DPH si mal tento doklad. A tento doklad máš predsa až po 25-tom 1/2005.
Súhlasím s Babetkou.
janaGT
02.02.05,07:02
doklad sa síce k nej dostal až v januári, ale pri doklade z reg.pokladne máš jasný dátum, kedy to bolo kúpené a zaplatené. ak by to bolo brané na fa, tam dokážeš, že fa ti prišla napr. až za mesiac, že nebola vystavená hneď pri nákupe, ale pri bločiku ťažko dokážeš, že ti nebol vydaný v predajni hneď. Takže i naďalej si stojím za svojim predchádzajúcim príspevkom - dodatočné za 12/04.
syamlee
02.02.05,07:45
doklad sa síce k nej dostal až v januári, ale pri doklade z reg.pokladne máš jasný dátum, kedy to bolo kúpené a zaplatené. ak by to bolo brané na fa, tam dokážeš, že fa ti prišla napr. až za mesiac, že nebola vystavená hneď pri nákupe, ale pri bločiku ťažko dokážeš, že ti nebol vydaný v predajni hneď. Takže i naďalej si stojím za svojim predchádzajúcim príspevkom - dodatočné za 12/04.
... a ak maš zamestnanca na služobnej ceste trebárs na 2 týždne. O 2 týždne Ti prinesie faktúry a PPD/VPD/ a už máš zaevidovaných trebárs 60 faktúr podľa dátumov samozrejme očíslovaných, tak uvádzaš dátum prijatia faktúr aký?
babetka
02.02.05,08:42
Jani: práveže zákon Ti dáva na výber, t.j. nárok na odpočítanie dane v zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo alebo v prvom zdaň. období nasleduj. po zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do lehoty na podanie daň. priznania máš doklad.
janaGT
02.02.05,08:47
to mi je jasné, ale ja si myslím, že sa to týka len fa, nie bločkov z RP. Mám pocit, že to tu už na porade bolo rozoberané práve tieto bločky, a že sme dospeli k názoru, ktorý som uviedla. Skúsim to ešte pohľadať.
syamlee
02.02.05,08:53
to mi je jasné, ale ja si myslím, že sa to týka len fa, nie bločkov z RP. Mám pocit, že to tu už na porade bolo rozoberané práve tieto bločky, a že sme dospeli k názoru, ktorý som uviedla. Skúsim to ešte pohľadať.
sama dobre vieš že doklad z RP je faktúra. A preto neviem čo sa tu ešte vlastne komplikuje....
janaGT
02.02.05,08:56
dobre, nebudem sa tu s nikým hádať, ja to robím tak, ako som napísala. Takže ak má niekto názor iný, tak nech si to robí po svojom. Teraz som to nemyslela v zlom.
ingi
02.02.05,08:59
Janka, máš pravdu, dospeli sme k tomu názoru a bol tak deklarovaný aj v odborných publikáciách, ale teraz, čítajúc novelizovaný § 51 zákona o DPH platný od 01.01.2005 mi z neho vychádza, že sa to týka aj bločkov z RP, nakoľko aj tie sú v zmysle § 71 ods.5 považované za faktúry.
Mňa osobne to potešilo, lebo neporiadnikov odovzdávajúcich neskoro doklady je asi všade dosť.
Danuska
02.02.05,10:02
nepostrehla si ze blok bol preplateny ce pokladnu a tu uctujes kedy ti ju da zamestnanec preplatit a nie kedy je blok vystaveny pretoze akoby to platil zo svojich love a firma to preplati az za januar, pripajam sa ze náklad 2004, dph januar 2005
Zuzka
02.02.05,10:07
... pripájam sa k Danuške - náklad 2004, DPH 01/2005
syamlee
02.02.05,10:17
pravda je na oboch stranách. Otázne je preplatenie. Ja sa prikláňam k názoru, že dátum vystavenie a prijatia dokladu z ERP nie je ten istý. Môj program mi tieto 2 dátumy rozlišuje. Ak sa niekto chce zabávať s opravným / dodatočným / jeho vôľa.;)
Paula
02.02.05,10:19
Raz som už vyjadrila svoj súkromný názor na menovaný problém. Zamestnanec kúpi niečo ako neplatca, zamestnávateľ mu preplatí ako platca (hoci po mesiaci) a vtedy si započíta DPH :)
jurajt
02.02.05,10:35
srdecna vdaka vsetkym, netusil som, ze to vyvola taku burlivu diskusiu :-) ste super baby!!! takze nejako to zauctujeme. :-)

osobne si myslim, ze logiku ma (bez ohladu na nuansy zakonov): ak nie je doklad k dispozicii, nie je co uctovat. je nezmysel, aby kvoli tomu prepadla dph (ze je napriklad zamestnanec 2 mesiace na sluzobke niekde v tramtarii a tam nakupuje veci zo svojho) a neprakticke, aby sa muselo podavat opravne danove priznanie na dph. tolko logika. teraz idu zakony. :-)
Paula
02.02.05,10:40
jurajt, táto diskusia sa pravidelne opakuje a končí 50 %:50 % v názoroch :)
alušik
13.02.05,12:33
Zastavam nazor - naklad r. 2004 a aj dodatocne DPH za 12/2004. Danova poradkyna mi totiz povedala, ze blocky z ERP musia ist do DPH vzdy za to obdobie, ktoreho sa to tyka, pretoze blocky mame k dispozicii hned - je len na zamestnancovi, ze nam ho neodovzdal vcas!!! Musim si to vraj vo firme zariadit tak, aby tie blocky boli davane vcas. Len u faktur si to obdobie mozem posunut - podla obdrzania danoveho dokladu. :o)))

Vdaka tomuto vyjadreniu auditorky - danovej poradkyne som opravovala DPH za 3 mesiace ako blba - lebo som tiez uplatnovala odpocet DPH az vtedy, ked som mala blocek z ERP obdrzany, teda aj zauctovany. AJ tak si vsak myslim, ze zalezi len na danovakovi, ktory pride na kontrolu, ako sa k tomu postavi. :o(