kolicok
22.05.07,12:51
Pora´dte mi ako mám zapojiť schodišťový vypínač. Môžte aj schému zapojenia ak máte.Za radu ďakujem.
comodo
22.05.07,11:11
lubica_02
22.05.07,18:19
Ja nie som elektrikár,ale na Tvojom mieste by som sa do toho nepúšťala,môj zať sa tiež niečo podobné pokúšal vykonať a skoro prišiel o život. Odvtedy nemení ani žiarovku. Zver to odborníko,život máš len jeden a po tme chvíľu prežiješ.
kolicok
22.05.07,19:46
Ďakujem za radu
jopal
08.08.10,04:04
TomasHC
08.08.10,11:17
Ked kupite viac vypinacov Legrand, tak ich dostanete v krabici a tam je prilozeny aj letak ako sa zapajaju vsetky vypinace z ich produkcie ;)
Laco-monter
08.08.10,12:21
Ja nie som elektrikár,ale na Tvojom mieste by som sa do toho nepúšťala,môj zať sa tiež niečo podobné pokúšal vykonať a skoro prišiel o život. Odvtedy nemení ani žiarovku. Zver to odborníko,život máš len jeden a po tme chvíľu prežiješ.

Treba sa zoznámiť s elektrinou. ;)

220 V zabíja len ojedinele, aj to len v prípade keď človek bosý stojí vo vode a v ruke drží živý vodič.

Inak strachu niet.

Treba si vyskúšať zapojenie pokusom a omylom a potom človek to vie "nafurt".

Napr. obyčajný vypínač sa zapája takto:

predpokladáme , že máme 3-vodičovú sústavu

zelenožlté na jednu svorkovnicu /3 ks/
modrý prívod a modrý nulák /objimka/ na ďalšiu svorkovnicu
čierný z objimky+ďalší čierny na ďalšiu svorkovnicu
zostane nám jeden čierny a jeden modrý , na ďalšiu svorkovnicu

a vypínač funguje , svetlo svieti

takto som sa to naučil ja

schodišťový vypínač som ešte nezapajal, sorry.
jopal
09.08.10,04:58
220 V zabíja len ojedinele, aj to len v prípade keď človek bosý stojí vo vode a v ruke drží živý vodič.
Mna ucil kamarat, ze treba mat obute papuce na nohach a jednu ruku mat vo vacku, ked robis s elektrikou. Ja som tie vypinace uspesne zapojil (sak asi hej, ked pisem...:D). Robil som to vsetko pod prudom a koplo ma asi len 2x....:confused:
Chobot
09.08.10,07:40
Pora´dte mi ako mám zapojiť schodišťový vypínač. Môžte aj schému zapojenia ak máte.Za radu ďakujem.

Záleží od toho, koľko vypínačov tam bude. Na schodištiach sa v strede montujú krížové vypínače a na koncoch striedavé (schémy zapojenia nájdeš v príspevku od comodo). Ak sú len 2 vypínače, stačia oba striedavé.

Takže už pri kúpe musíš vedieť, aké budeš potrebovať.

A káble už máš natiahnuté?
jopal
10.08.10,06:07
...A káble už máš natiahnuté?
No nechcem ti brat iluzie, ale za 3 roky to uz asi stihol.:D. Ja som temu ozivil, bo som hladal tiez zapojenie takych vypinacov a schema co som nasiel, sa mi videla jasna a zrozumitelna... Tak som chcel pomoct pripadnym dalsim zaujemcov, co budu googlit...:rolleyes:
Laco-monter
11.08.10,14:38
Mna ucil kamarat, ze treba mat obute papuce na nohach a jednu ruku mat vo vacku, ked robis s elektrikou. Ja som tie vypinace uspesne zapojil (sak asi hej, ked pisem...:D). Robil som to vsetko pod prudom a koplo ma asi len 2x....:confused:

Presne tak ,

aj ja mam jednu ruku za chrbtom, keď robím so živými vodičmi pod prúdom.

V takom prípade ti prejde prúd cez prsty , ale nie cez srdce , a v tom je rozdiel !!!
Luky89
11.08.10,16:20
Vidím že každý "dodržiavate bezpečnostné predpisy"
Laco-monter
11.08.10,17:02
Vidím že každý "dodržiavate bezpečnostné predpisy"
Bezp.predpisy sú bezpečnostné predpisy a realita je realita.

Tvorcovia zákonov by sa divili ľudovej kreativite v zapajaní el. obvodov.
TomasHC
12.08.10,04:53
Bezp.predpisy sú bezpečnostné predpisy a realita je realita.

Tvorcovia zákonov by sa divili ľudovej kreativite v zapajaní el. obvodov.

To ano. A potom kupis dom po niekom a ides nieco urobit a zabije Ta elektrika, lebo si niekto pusti druhu fazu po zelenozltom...
jopal
13.08.10,06:08
To ano. A potom kupis dom po niekom a ides nieco urobit a zabije Ta elektrika, lebo si niekto pusti druhu fazu po zelenozltom...
Suhlas, ale existuje skusacka a pre tych znalejsich aj merak...Mne zhorela cela pivnica, od bojlera. Zaoxidovana zastrcka, velky odber, vysoka teplota=hasici!
TomasHC
13.08.10,16:56
Suhlas, ale existuje skusacka a pre tych znalejsich aj merak...Mne zhorela cela pivnica, od bojlera. Zaoxidovana zastrcka, velky odber, vysoka teplota=hasici!

Proste by som necakal, ze zelenozlty bude faza. Vselijaki majstri su :(