orazel
22.05.07,14:41
Ahojte. v marci som z CZ kúpil určitý tovar, faktúra v SKK došla a tovar nie,tak som zrušil objednávku, no dnes mi prišiel dobropis, v CZK na sumu, ale kurz bol použitý celoročný z roku 2006, tj. cca 1,31a nie aktuálny, čím mi vznikol značný rozdiel v kurzoch. Učtovníčka z českej firmy to nevie udajne urobiť inak, lebo majú v SW nastavený pevný kurz a inak to nejde. :), učtuje v Money S3. Moje otázky sú:

1. ako upravím DP DPH za 1. štvrťrok. Môže to byť opravným DP, čím by som výlúčil tú českú faktúru ?

2. čo s kurzovým rozdielom? sícemimotemy, ale nechcel som začať inú tému. Môžem vystornovať došlú faktúru dobropisom na základe aktuálneho kurzu a vzniknutý rozdiel odpísať interným výdavkom NZD, aby mi ten rozdiel nesvietil v evidencii záväzkov? Dakujem za rady
orazel
22.05.07,13:31
Posúvam, ak by niekto vedel poradiť....
Milan Benka
23.05.07,05:21
Ahojte. v marci som z CZ kúpil určitý tovar, faktúra v SKK došla a tovar nie,tak som zrušil objednávku, no dnes mi prišiel dobropis, v CZK na sumu, ale kurz bol použitý celoročný z roku 2006, tj. cca 1,31a nie aktuálny, čím mi vznikol značný rozdiel v kurzoch. Učtovníčka z českej firmy to nevie udajne urobiť inak, lebo majú v SW nastavený pevný kurz a inak to nejde. :), učtuje v Money S3. Moje otázky sú:

1. ako upravím DP DPH za 1. štvrťrok. Môže to byť opravným DP, čím by som výlúčil tú českú faktúru ?
Ak správne chápem, tak spomenutú fa máš v DP DPH ? Prečo? Veď nedošlo k dodaniu tovaru. Daňová povinnosť v prípade nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu je viazaná na fyzický pohyb tovaru z jedného čl. štátu do druhého.
2. čo s kurzovým rozdielom? sícemimotemy, ale nechcel som začať inú tému. Môžem vystornovať došlú faktúru dobropisom na základe aktuálneho kurzu a vzniknutý rozdiel odpísať interným výdavkom NZD, aby mi ten rozdiel nesvietil v evidencii záväzkov? Dakujem za rady


zvýraznené ,.....
betka
23.05.07,06:30
(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

§ 25
Oprava základu dane

(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby