Hofffka
22.05.07,15:05
Ahojte,

potrebovala by som poradiť. :-)

Mám faktúru vystavenú dňa 30.4.2007 od českého DODÁVATEľA.

Tovar na faktúre bol dovezený do SR našou spolčnosťou,ktorá si tovar prevzala priamo na mieste dodávatelskej spoločnosti v ČR, dňa 8.5.2007.

Kedy v tomto prípade nastalo zdaniteľné plnenie ? ( deň pre prepočet DPH na samozdanenie ? )

Dakujem pekne za radu
Milan Benka
23.05.07,05:15
Ahojte,

potrebovala by som poradiť. :-)

Mám faktúru vystavenú dňa 30.4.2007 od českého DODÁVATEľA.

Tovar na faktúre bol dovezený do SR našou spolčnosťou,ktorá si tovar prevzala priamo na mieste dodávatelskej spoločnosti v ČR, dňa 8.5.2007.

Kedy v tomto prípade nastalo zdaniteľné plnenie ? ( deň pre prepočet DPH na samozdanenie ? )

Dakujem pekne za radu

15.6.2007 .
EkoMax
23.05.07,05:19
Môžem sa opýtať prečo 15.6.2007 ?
Milan Benka
23.05.07,05:53
Môžem sa opýtať prečo 15.6.2007 ?
Preto : § 20/1 a; zák. 220/2004 Zz

Vznik daňovej povinnosti je viazaný na fyzický pohyb tovaru z jedného čl. štátu do druhého.

Dňom vystavenia nevznikla daňová povinnosť, pretože nedošlo k dodaniu tovaru. K tomu došlo až 8.5.2007.
tinaM
23.05.07,05:56
Môžem sa opýtať prečo 15.6.2007 ?
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01012007.html#hore)



(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká



a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).
EkoMax
23.05.07,06:13
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.:)
Hofffka
23.05.07,06:35
dakujem Betka, myslela som si aj , len som sa chcela uistit :-)

este raz vdaka
Hofffka
23.05.07,06:41
áá, ešte jedna vec ma napadla.

Na túto faktúru mi prišiel dobropis (vystavený v máji ) a nová (opravná) faktúra, tiež vystavená v máji ( nová fa bola z dôvodu, že dodávateľ vystavil pôvodnú fa aj s DPH a mala byť bez DPH ).

Takže ak pôvodnu fa zaúčtujem k 15.6.2007 , tá čo mi prišla v máji ( to už je vlastne situácia, že fa je vystavená po dodávke ) zaúčtujem do mája??? Sa mi to celé nepáči :-)

Môže niekto helfnúť? Betka, čo myslíš , čo v takomto prípade????? Kam zaúčtovať obe fa a z akých dárumov prepočítať samozdanenie ????

Mnohokrát ďakujem
Milan Benka
23.05.07,06:46
áá, ešte jedna vec ma napadla.

Na túto faktúru mi prišiel dobropis (vystavený v máji ) a nová (opravná) faktúra, tiež vystavená v máji ( nová fa bola z dôvodu, že dodávateľ vystavil pôvodnú fa aj s DPH a mala byť bez DPH ).

Takže ak pôvodnu fa zaúčtujem k 15.6.2007 , tá čo mi prišla v máji ( to už je vlastne situácia, že fa je vystavená po dodávke ) zaúčtujem do mája??? Sa mi to celé nepáči :-)

Môže niekto helfnúť? Betka, čo myslíš , čo v takomto prípade????? Kam zaúčtovať obe fa a z akých dárumov prepočítať samozdanenie ????

Mnohokrát ďakujem


Pre účto používaš kurz zo dňa vzniku účt. prípadu - dátum fa došla.

15.6. je kurz pre vznik daňovej povinnosti, teda pre samozdanenie.
Metodik
23.05.07,06:47
Nesúhlasím s kolegami, je potrebné pozrieť na dodacie podmienky tovaru. Ak je dodacia podmienka už dňom naloženia na prepravu a v tento deň sa vystaví faktúra, tak deň dodania je deň vystavenia faktúry. Ďalšou podmienkou je preskúmať na čo sa viaže faktúra, či k zaplateniu tovaru alebo k samotnej dodávke. Ak sa viaže k samotnej dodávke, a k zaplateniu prichádza až po dodaní tovaru, tak deň vystavenia faktúry môže byť deň vzniku daňovej povinnosti. Nie je možné spoľahlivo riešiť len na základe týchto poskytnutých údajov. Podotýkam ešte že je rozpor v tomto medzi MF SR a DR SR. Ďaľšou podmienkou je to aby tovar bol dodaný do dňa podania daňového priznania za 4/2007.
tinaM
23.05.07,06:48
dakujem Betka, myslela som si aj , len som sa chcela uistit :-)

este raz vdaka
mimotemy Nie Betka, ale v tomto prípade Benka:) .
Metodik
23.05.07,06:51
Nesúhlasím s benkom, že pre účtovníctvo použiješ kurz , kedy faktúra prišla, deň vzniku účtovného prípadu nastáva dňom dodania tovaru,(§2 postupov účtovania )
Milan Benka
23.05.07,06:58
Ahojte,

potrebovala by som poradiť. :-)

Mám faktúru vystavenú dňa 30.4.2007 od českého DODÁVATEľA.

Tovar na faktúre bol dovezený do SR našou spolčnosťou,ktorá si tovar prevzala priamo na mieste dodávatelskej spoločnosti v ČR, dňa 8.5.2007.

Kedy v tomto prípade nastalo zdaniteľné plnenie ?


Nesúhlasím s kolegami, je potrebné pozrieť na dodacie podmienky tovaru. Ak je dodacia podmienka už dňom naloženia na prepravu a v tento deň sa vystaví faktúra, tak deň dodania je deň vystavenia faktúry. Ďalšou podmienkou je preskúmať na čo sa viaže faktúra, či k zaplateniu tovaru alebo k samotnej dodávke. Ak sa viaže k samotnej dodávke, a k zaplateniu prichádza až po dodaní tovaru, tak deň vystavenia faktúry môže byť deň vzniku daňovej povinnosti. Nie je možné spoľahlivo riešiť len na základe týchto poskytnutých údajov. Podotýkam ešte že je rozpor v tomto medzi MF SR a DR SR.

Myslím, že v tomto prípade bol ten tovar naložený na prepravu 8.5.
Metodik
23.05.07,07:17
Dodacia podmienka nemusí byť len naložením na prepravu. Môže byť aj dňom vyskladnenia a uloženia do úschovy tovaru. Uviedla som len príklad. treba pozrieť zmluvu ( ak existuje). Ak neexistuje zmluva, potom môže byť deň dodania 8.5.2007, ale tiež nemožno jednoznačne povedať že deň vzniku daňovej povinnosti nastáva 15. 6. Ak je faktúra viazaná na dodávku tovaru a nie na platbu , a tovar do dňa podania daňového priznania za 4/2007 je u odberateľa , daňová povinnosť môže vzniknúť i 30.4.2007. ( Ing. Jablonková, Ing. Ťažký, Ing. Ondreášová - DR SR a MF SR.) Bolo poskytnutých málo informácii na spoľahlivé riešenie.
EkoMax
23.05.07,07:22
Budem túto tému sledovať. Aj mám tento mesiac podobný prípad. :confused:
Hofffka
23.05.07,08:40
Ako napisala Benka ( ospravedlnujem sa za tu Betku :-), tovar bol nalozeny 8.5.2007 na prepravu ( prevezeny nasim zamestnancom z CR do SR - je k tomu dodaci list ).

Aby som ujasnila este situaciu, jedna sa o nakup specialnej obalky za 46 EUR, takze sa bavime o samozdaneni nejakych 300 Sk.

Fa bola vystavena 30.4., tovar nalozeny a prevezeni do SR 8.5.2007 a fa uhradena dna 22.5.2007.

Tento nakup bol uskutocneni tak, ze nam nasi dodavatelia v skupine ( nas headquater ) predali ich obalky, co mali zakupene, lebo sme ich nevedeli v SR zohnat.

Takze podla mna sa naozaj nic nestane ( a hlvane ked ide o takuto sumu ) ak to samozdanim 15.6.
Metodik
23.05.07,08:52
Nič sa nestane ak tento tovar zdaníte aj 30.4., tovar do dňa podania daňového priznania ste mali, faktúra sa viazala k dodávke.
Hofffka
23.05.07,08:59
No, mne ide o to, aby som ho 30.4.nezdanila :-), nakolko danove je podane ( pretoze som koli dovolenke musela robit skor a fa som dostala do ruk az 20.5.) a nechce sa mi koli 300 Sk a koli jednemu riadku v priznani robit dodatocne.

Takze preto by som to rada vsetko smerovala k tomu, aby som to toho 30.4. nezdanila, a mala na to argument.:rolleyes:
Vladimír Ozimý
23.05.07,09:12
ahojte vyjadrite svoj názor lebo sme sa začali hádať

podmienka Incoterms je DDU - za prepravu zodpovedá osoba dodávajúca tovar

vystavená FA - 15.3. 2007
vyskladnená zo skladu 15.3.2007
prijaté k nám na sklad - 20.3.2007

tak kedy mi vzniká daňová povinnosť podľa paragrafu 20?

Ja tvrdím že 15.4.2007

inak som to dal aj ako samostatnú temu ale vidím tu sa k tomu vyjadrujete :)
Metodik
23.05.07,09:14
Argument na to budete mať a to už len v samotnom rozpore medzi MF SR a DR SR. Takže môžete zdaniť i 15.6. Problém budete mať akurát v účtovníctve, pretože 8.5. Vám vzniká účtovný prípad, daňová povinnosť Vám vznikne 15.6. Ak Vám to program neumožňuje tak DPH tam budete musieť dostať interným dokladom. Rozprúdením diskusie som chcela len poukázať že nie je možné riešiť problém len tak od stola, ale je potrebné ho hlbšie rozobrať t.j dodacie podmienky, spôsob platby atď. a až vtedy je možné k nemu zaujať stanovisko.
Vladimír Ozimý
23.05.07,09:17
Metodik tak zaujmy aj ku mne stanovisko :(
felica
23.05.07,09:18
Ahoj.
Chcela som sa spýtať:
vystavovala som faktúru za stavebné práce v sume 98010+DPH
Odberateľ však chce poznačené odpočty a to za
-poškodený dielec 9913
-ubytovanie 9100
Vystavila som mu taku faktúru 98010+18622/DPH/-9913-9100/mimo DPH/=97619
Základ dane mi vyšiel 78997+18622DPH=97619
A zaúčtovala som to:
518/311 9100 ubytovanie
549/311 9913 poškodený dielec
311/602 98010 stavebné práce
311/343 18622 DPH
mám k tejto faktúre len rozpočet za práce a tam poznámku, že odrátať tie sumy za poškodenie dielca a ubytovanie. Faktúru som vystavovala ja, od odberateľa mám len ten rozpočet.
Môže to byť?
Metodik
23.05.07,09:30
Stanovisko som zaujala, len som dlho písala a vyhodilo ma zo systému.
Ak je dodacia podmienka, že prepravu zabezpečuje odberateľ, je potrebné pozrieť do zmluvy, kedy je tovar dodaný. Ak je tovar dodaný už dňom naskladnenia na prepravu, tak deň dodania je 15.3, do dňa podania daňového priznania tovar máte a samozdanenie nastáva 15.3. V prípade, že je tovar dodaný až po prevzatí zákazníkom, potom by som možno išla na 15.4. Hovorím možno, pretože v oboch prípadoch by som si dovolila samozdanenie 15.3. a to práve z dôvodu rozporu. Som zástancom názoru MF SR a pri kontrolách som si toto obhájila.Ešte by som rada podotkla, že nemožno všetky prípady riešiť podľa šablóny, ale každý osobitne s prihliadnutím na zmluvu.
Metodik
23.05.07,09:37
K:felice : nedoporučovala by som nasledovné riešenie, vzhľadom k tomu že porušujete zákon o účtovníctve a na jednom účtovnom doklade kompenzujete náklady a výnosy.
Vladimír Ozimý
23.05.07,10:12
Stanovisko som zaujala, len som dlho písala a vyhodilo ma zo systému.
Ak je dodacia podmienka, že prepravu zabezpečuje odberateľ, je potrebné pozrieť do zmluvy, kedy je tovar dodaný. Ak je tovar dodaný už dňom naskladnenia na prepravu, tak deň dodania je 15.3, do dňa podania daňového priznania tovar máte a samozdanenie nastáva 15.3. V prípade, že je tovar dodaný až po prevzatí zákazníkom, potom by som možno išla na 15.4. Hovorím možno, pretože v oboch prípadoch by som si dovolila samozdanenie 15.3. a to práve z dôvodu rozporu. Som zástancom názoru MF SR a pri kontrolách som si toto obhájila.Ešte by som rada podotkla, že nemožno všetky prípady riešiť podľa šablóny, ale každý osobitne s prihliadnutím na zmluvu.

o.k. Metodik ale dajme tomu že niet zmluvy skratka je objednávka a dodanie tovaru pričom mi ako firma sa nezaujimame o tovar kym nam nepride...ja predsa pri DDU podmienke nemam zodpovednost za tovar pocas prepravy nenakladam s nim, je stale majetkom firmy od koho odoberame takže logicky je že dodaním je pre mňa 15 deň ak bola FA vystavená pred týmto termínom...ano da sa povedať že ak sa to uplatní skôr tak človek nič nepokazí ale prečo ja to chcem robiť tak ako zákon mi hovorí...ale bohužial každý si ho vysvetľuje inak...to je jedna vec druhá čo ma zaskočila tak bolo to že mi povedala - uplatniť výstup v mesiaci vystavenia FA a ak by som to pri DDu podmienke prijal až v apríli tak uplatniť dph na vstupe až v aprili, pričom paragraf 49 mi jasne hovorí že DPH na vstupe si môžem uplatniť ak je uplatnená dodávateľom na výstupe...to jest ak ju aj odvediem v marci tak si ju môžem aj v marci uplatniť...
Metodik
23.05.07,10:25
Prepáč ale nepamätám si kedy som napísala, že môžem uplatniť DPH až v apríli ( odpočet) Samozrejme pokiaľ daňovú povinnosť dáš do marca tak aj odpočet ide do marca. Pre mňa je podstatné z titulu zaradenia do marca to :
1. mám faktúru do podania daňového priznania za 3/2007 ( do 25)
2. či tovar bol reálne dodaný do 25 za 3/ 2007
3. či faktúra sa nevzťahuje k platbe - t.j. najprv zaplať a až potom ti dodám.

Máš pravdu , že každý si vykladá príslušný § inak, ja som však zástancom toho slovíčka alebo medzi písmenom a) a b). To znamená že nemusia platiť obidve podmienky súčasne, ale ak neuplatním prvú tak môžem uplatniť druhú.
Vladimír Ozimý
23.05.07,10:28
Prepáč ale nepamätám si kedy som napísala, že môžem uplatniť DPH až v apríli ( odpočet) Samozrejme pokiaľ daňovú povinnosť dáš do marca tak aj odpočet ide do marca. Pre mňa je podstatné z titulu zaradenia do marca to :
1. mám faktúru do podania daňového priznania za 3/2007 ( do 25)
2. či tovar bol reálne dodaný do 25 za 3/ 2007
3. či faktúra sa nevzťahuje k platbe - t.j. najprv zaplať a až potom ti dodám.

Máš pravdu , že každý si vykladá príslušný § inak, ja som však zástancom toho slovíčka alebo medzi písmenom a) a b). To znamená že nemusia platiť obidve podmienky súčasne, ale ak neuplatním prvú tak môžem uplatniť druhú.

prepáč Metodik, to nebolo myslené na teba že si to povedala to mi povedala kolegyňa z ktorou sa tu naťahujeme....tak ešte raz prepáč...a dík za názor...ide mi o to proste aby niekto so samozdanenia nerobil peklo...myslím tým daňovú kontrolu
Metodik
23.05.07,10:35
Myslím že ti nikto nebude robiť problémy, pretože v tom nemajú jasno a záleží aj od toho ako tvrdo sa budeš brániť. Nemusíš sa mi ospravedlňovať, ja som to nemyslela v zlom, len som si naozaj nepamätala že by som také niečo napísala.
Z vlastných skúseností ti môžem potvrdiť, že od toho ako sa brániš tak aj k tebe pristupujú. Ja osobne im bez boja nedám nič, ani tých 5 Sk pri poslednej kontrole z bločku.