Milla
22.05.07,14:32
Zdravím všetkých milovníkov prírody. Už dlhšiu mám banánovník,ktorému som dosť dlho hľadala vhodné miesto. Myslím, že sa mi to nakoniec podarilo. Rastie, má krásne veľké listy. Vlastne mal, až kým som ho pred týždňom nepresadila. Od vtedy všetky listy má ako keby zvädnuté, Tie ktoré má naspodu žltnú a ako keby schli. Keď som ho presádzala v hline okolo koreňa mal nejaké červy, nikdy som to nevidela, ani nikto z môjho okolia. Vyzerali ako malé dážovky. Neviete mi niekto poradiť čo to bolo,ako sa pred tým vystríhať, a ako by som mu mohla pomôcť? Vopred dík!!!
hetty
23.05.07,05:30
Ja ho presádzam tak, že vyberiem banán aj s celou hlinou a položím do väčšieho črepníka a novou hlinou len obsypem. Zvykla som hlinu pred použitím upiecť v starej rúre lebo raz sa mi stalo, že v nej bola dážďovka a vyžrala mi korene rastliny.
anmary
23.05.07,05:46
Mne sa stalo toto isté pri presádzaní draceny. Kamarátka mi poradila, že treba vybrať ten presadený kvet a vysprchovať korene. Potom ho nanovo presadiť, vymeniť celú hlinu. Mne to fakt pomohlo.;)
Braňo
23.05.07,05:52
Odporúčam vymeniť komplet celú pôvodnú hlinu a použiť vydezinfikovanú hlinu (formou upečenia v trúbe).
Milla
23.05.07,08:04
Zaujímavé na tom je, že s tými "dážďovkami" bol v pohode, ja som ho presádzala kôli tomu, že už sa mi zdalo, že to treba. Zemina bola tvrdá,jednoducho som mala pocit, že musím. Vybrala som ho z kvetináča, očistila opatrne od tej pliagy, hlinu som sa snažila úplne dať preč, namočila som ho do vody, aby keby tam dačo zostalo, vyplávalo,a dala som novú zeminu. Ale dnes ráno som na ňho pozrela,chudáčik listy mu totálne žltnú, ale nie schnú, žltnú a je zvesený. Myslíte že mu pomôže, keď ho znovu presadím?
anmary
23.05.07,08:48
Presne toto sa stalo aj mne. Listy boli akoby zvädnuté, usychali mi len spodné a to vysprchovanie koreňov a výmena hliny naozaj pomohlo.
roncsula
31.07.07,10:02
Aj ja mám doma banánovník a z ničoho nič tiež začali žltnúť listy, nové listy nechcú rásť, neviem čo mu je. Síce som ho premiestnila, ale to bolo pred mesiacom a ešte stále nič. Keď vie niekto poradiť, veľmi pekne ďakujem.
miromo
06.08.07,07:07
RE-Banánovník.
Aký starý je ten banánovník ? Ak má 3 roky a viac vtedy môže začať kvitnúť.
Začiatok sa prejaví zhrubnutím "stonky" stredom sa derie kvetný výhon. V tomto období už sa s banánovníkom nesmie hýbať. Keď sa premiestni alebo presadí, či odstráni sa nový výhonok banánovník uhynie. Ak je záujem môžem zaslať návod na pestovanie, kde je i zloženie substrátu pre banánovník miromo
roncsula
07.08.07,05:02
V pôde sme našli stonožkov, takže sme vysprchovali korene, ale listy žltnú naďalej. Nádej som ešte nestrácala.
Melnick
13.08.07,13:24
Bola som obdarovaná krásnym banánovníkom a chcem sa oň čo najlepšie starať,preto uvítam každú radu,od skúsených pestovateľov.:)/zalievanie,svetlo atď/.


Ďakujem.
andi
13.08.07,14:04
Majka skús pozrieť túto stránku je tu veľa dobrých rád pre začiatočníkov.:)
http://www.exfloor.sk/viewforum.php?f=6&sid=f134466cbea3dfded902ead61e6c60ed:)
Melnick
13.08.07,15:33
Ďakujem Andrejka.:) :) :)
Mindzi peter
25.08.07,20:00
Odporúčam vymeniť komplet celú pôvodnú hlinu a použiť vydezinfikovanú hlinu (formou upečenia v trúbe).


to ako sa dezinfikuje hlina? sak to tam zacne v trube horiet ,,sak tam su korienky rastin,, na jak dlho a nakolko stupnov?

a hej ten bananovnik sa neda vypestovat z tych ciernych semienok co su v banane?:D
Melnick
25.08.07,20:22
Žartovať takto neskoro v noci? Nie ,z tých semiačok nevypestuješ ,ale keď budeš denne 5x polievať tú šupku z banána,tak sa dočkáš odmeny.:D :D :D :D :D
Kazu
25.08.07,20:43
Melnick, nemôžem ti dať bodík ale za túto radu máš u mňa metál. A mimochodom: Tá voda musí byť vlažná?
Melnick
26.08.07,05:56
Prepáč Kazu za neúplnú radu: voda musí byť odstáta ,a najlepšia je dažďová.:D :D :D :D To sa potom so šupkou dejú zázraky.
Melnick
20.09.07,17:26
:mee: :mee: :mee: Môjmu banánovníku rapídne začali žltnúť a schnúť listy . Na povrchu listov, akoby bola jemnučká pavučina. Čo mám robiť, veď mi do dvoch dní zahynie ,taký to má rýchly priebeh.
Melnick
21.09.07,05:37
Nikto nevie poradiť???
Braňo
21.09.07,05:55
to ako sa dezinfikuje hlina? sak to tam zacne v trube horiet ,,sak tam su korienky rastin,, na jak dlho a nakolko stupnov?

a hej ten bananovnik sa neda vypestovat z tych ciernych semienok co su v banane?:D


Z hliny odstrániš všetky korienky a kamienky, dáš na starý plech a na 150 stupňov pečieš hodinu. To by tým červíčkom malo stačiť.
PeterDr
13.05.08,06:31
Dobrý deň.
Čítal som vašu ponuku a rád by som sa o pestovaní banánovníka dozvedel viac. Ten čo mám,má dosť problém so žltnutím listov. Ale nerád by som o neho prišiel.
S pozdravao, PeterDr
miromo
13.05.08,15:27
Svojho času som odpovedal na otázku, ktorá sa týkala problému s banánovníkom a sľúbil som návod na pestovanie. Dostal som aj žiadosti na návod. žiadatelia ale neuviedli e- mail a ja na posielanie súkromných správ v PORADNI nemám oprávnenie, tak teraz v prílohe sú tie návody. Prepáčte, že mi to trvalo tak dlho.
MiroMo
mmich
21.05.08,13:56
chcem sa zapojiť do diskusie, mám krásny stredne veľký banánovník, ktorý som vypestovala s malilinkého, neviem ako sa mi to podarilo, ale potrebujem poradiť, presadila som ho rastie krásne veľké listy, ktoré ale po čase na okrajoch ako keby presychali alebo čo, proste trošička hnednú...
dík za každú radu.. mmich
kasper11
18.06.09,14:00
Pomóóóc prosím o radu priateľka si kúpila banánovník a odišla na 3 mesiace preč .Ja ho mám na starosti lenže sa mu začínajú krútiť a deformovať listy. Konce černejú. čo stým??? Bol by som nerád keby po príchode našla len kvetináč.
arizona
18.06.09,14:34
Poškodené listy banánovníka treba odrezať, lebo sa už nepopravia do pôvodného stavu. Aj stiahnuté žalúzie v lete môžu spôsobiť, že rastú malé listy.
kasper11
18.06.09,14:53
Poškodené listy banánovníka treba odrezať, lebo sa už nepopravia do pôvodného stavu. Aj stiahnuté žalúzie v lete môžu spôsobiť, že rastú malé listy.
A mam ho dať na slnko ku parapete či do stredu izby.
arizona
18.06.09,19:35
A mam ho dať na slnko ku parapete či do stredu izby.
V strede izby by mal asi málo svetla a rástli by iba malé listy a chátral by. Lepšie je k oknu, ale zabezpečiť ,aby mal dostatok svetla neustále. Ako som písala v predošlom príspevku- zaťahovanie žalúzií cez leto mu obmedzuje rast listov - nie sú rovnako veľké, špatí to celkový vzhľad.
Danielle369
12.07.09,06:23
ja mám vysadený vonku v záhrade a je vraj mrazuvzdorný..rastie rýchlo kazdý týžden jeden list..len neviem ako pred zimou najlepšie sa oň postarať..
sanni
17.07.09,06:31
Bananovnik potrebuje specificke ph, Vysádzame ho do substrátu z kvalitnej kompostovej zeminy, rašeliny a piesku v rovnakom pomere. Na dne nádoby musí byť drenážna vrstva, aby prebytočná voda mohla odtekať. Pretože banánovník rýchle rastie, v prvom roku ho častejšie presádzame. Dospelý banánovník potrebuje nádobu o obsahu aspoň 40 - 50 litrov. V čase vegetácie ho hojne zalievame, lebo má mohutný odpar vody veľkými listami. Raz za 14 dní prihnojujeme umelými hnojivami, ktoré je výhodné striedať. Napriek impozantnému rastu sa u bytových odrôd nemusíme obávať že nám príliš vyrastie. Každý jedinec má geneticky zakódovaných 60 listov, potom zakvitne.
Rossitta
25.07.09,05:09
Ďakujem ,za rady ako pestovať banánovník,náhodou som to našla.Aj ja mám jeden ktorý mi stále vypúšťa nové rastlinky okolo tej jednej veľkej,stále ich odsádzam do iných kvetináčov.Asi si založím banánovníkovú plantáž...
vasulka
26.07.09,11:57
ja mám vysadený vonku v záhrade a je vraj mrazuvzdorný..rastie rýchlo kazdý týžden jeden list..len neviem ako pred zimou najlepšie sa oň postarať..
Vlani som zasadila mrazuvzdorný banánovník, podľa návodu som ho zazimovala obalením rákosom a na jar bol zhnitý. Bol pekný 1,20m vysoký a mal 9 listov. Poznám viacerých, ktorým neprezimoval.:mee:
Bionda
29.07.09,09:37
No po týchto informáciách- ja som si tiež kúpila mrazuvzdorný, tak ho radšej na zimu dám do vnútra a nebudem sa spoliehať, že nezamrzne... :)
anam
04.08.09,08:16
Kúpila som si mrazuvzdorný banánovník, zasadila na záhrade do vyhnojenej pôdy a....nerastie. Iba živorí. Teraz keď čítam akú pôdu banánovník potrebuje, tak si myslím, že som ho nemala dať do vyhnojenej zeme ( vyzretý maštal. hnoj - nie veľa ). Čo myslíš, môže to byť príčinou slabého ( teda vlastne žiadného ) rastu?
Má to jednu výhodu - môžem ho pred zimou vybrať a dať do črepníka do bytu:-)
Lenka1979
04.08.09,08:19
Kúpila som si mrazuvzdorný banánovník, zasadila na záhrade do vyhnojenej pôdy a....nerastie. Iba živorí. Teraz keď čítam akú pôdu banánovník potrebuje, tak si myslím, že som ho nemala dať do vyhnojenej zeme ( vyzretý maštal. hnoj - nie veľa ). Čo myslíš, môže to byť príčinou slabého ( teda vlastne žiadného ) rastu?
Má to jednu výhodu - môžem ho pred zimou vybrať a dať do črepníka do bytu:-)

Ja mám doma banánovník zasadený v obrovskom črepníku v obyčajnom substráte na izbové kvety, rastie mi ako z vody (klop klop klop) a každý deň vyháňa nové listy.
sybila3
04.08.09,08:36
mne krásne vyháňa nové listy, väčšie a väčšie. No uvidím, ak sa mi podarí ho odfotím.
Bionda
04.08.09,10:55
nápodobne dievčatá, aj mne vyháňa cca 2listy týždenne a je fakt, že zálievku a to poriadnu má veľmi rád!
Lenka1979
04.08.09,10:59
nápodobne dievčatá, aj mne vyháňa cca 2listy týždenne a je fakt, že zálievku a to poriadnu má veľmi rád!

Presne tak, raz som ho tak preliala , že mi celý deň "plakal"-doslova. Potom sa už spamätal, chudáčik.:D Ale dva-tri listy týždenne je uňho samozrejmá vec.
sybila3
16.08.09,17:23
no dnes sa mi ho podarilo odfotiť, musela som najskôr vytrhať zelinu aby ho bolo vidieť, ako náhle bol voľný, už aj pes dvíhal nohu, že si ide uľaviť, tak som ho obložila kameňmi, aby mi ho nespálil.
Prikladám fotku:
wabi
17.08.09,10:43
Banánovník je veľmi pekná rýchlorastúca rastlina až do doby, kedy vymrzne, alebo dostane roztočov. Občas sa ale niekomu podarí ho dopestovať až do úrodného konca a to je potom iste veľká radosť. Skôr sa to ale podarí len u zakrslých druhov. Práve zimovanie mimo vykurovaný skleník znamená väčšinou koniec...
Pravý banánovník je treba vyskúšať, hoci častejšie zažijete sklamanie než dobrý pocit z úspechu. Ak chcete s istotou uspieť a nesklamať sa je tu viac ako plnohodnotná náhrada. "Banán severu" PAW-PAW.
Existuje plnohodnotná náhrada ktorá vydrží v zime dokonca až do -40 stupňov vonku a netreba sa ani zvlášť starať, navyše netrpí žiadnymi škodcami.
Má listy až do 30 cm veľké podlhovasté a exotický zjav a najmä až do 0,5 kg veľké veľmi chutné plody rastúce v menších strapcoch. Navyše kvety podobné magnólii, bordové s žltým stredom. Nazýva sa Asimína Triloba a čoraz viac sa rozširuje už aj u nás. Môžem len doporučiť.
avonka1
19.08.09,08:42
To ten môj "mrdník" občas nasadí odnože, takže mám banánovníky v každej izbe. Nikdy však nenarastú väčšie ako 70cm. Listy na okrajoch hnednú...
Boli v lete aj vonku, ale vietor ich rozsekal a potom sme z nich mali "palmy"...
A tiež som pri presádzaní našla stonožky. :-(
wabi
19.08.09,19:34
Stonožky sú veľmi užitočné. Sú to dravce ktoré hubia škodlivý hmyz ale pre človeka sú samozrejme celkom neškodné.:)
sybila3
23.11.09,13:54
čo treba s tým mrazuvzdorným urobiť na zimu?
arizona
23.11.09,14:53
čo treba s tým mrazuvzdorným urobiť na zimu?
http://www.porada.sk/t95137-bananovnik-musa-v-zahrade.html
Zuzana 80
23.04.10,19:58
CHcela by som radu od skusených do akej zemi by som mala presadit bananovnik ?dakujem
matto312
15.01.11,09:03
Čaute poraďáci. Mám problém s jedným mojim banánovníkom. Mám ho asi rok. V lete bujne narástol a nechcel som mu zastaviť rast, tak som ho na zimu premiestnil do miestnosti s teplotou okolo 12 C. Pôvodne mal asi 8 listov, ktoré pomaly žltli a tak som ich odstrihával. Teraz má tri. Avšak po pôvodných listoch zostali na kmienku ich základy, ktoré teraz začali hnednúť až hniť. Skúšal som jeden odtrhnúť ale vytieklo z neho množstvo vody, pritom zálievku má skromnú. Môžu tieto zahnívajúce zostatky poškodiť celú rastlinu, prípadne mám ich odstrániť ? Ďakujem.
arizona
15.01.11,12:26
wabi
15.01.11,13:13
Listy boli asi odstránené predčasne predtým ako celkom uschli. Tie základy lisov by za normálnych podmienok nevadili, keď však zahnívajú bude asi bezpečnejšie ich odstrániť, s citom aby sa neporušili ostatné. Niekedy je menej viac.
arisbe
10.02.11,09:00
mojmu bananovniku sa tuto zimu zacalo nejako nedarit: prisiel o mnozstvo listov a napriek polievaniu a roseniu stale hnednu a schnu. co s tym?
sisima
10.02.11,09:03
mas ho pekny a zdravy, bananovnik sa vzdy zbavuje starych listov...
arisbe
11.02.11,18:38
mas ho pekny a zdravy, bananovnik sa vzdy zbavuje starych listov...
to som rada len sa mi to nejako nezda aj predtym mu samozrejme odchadzali listy ale nie az tolko a ani tak velmi nevyschli a nezhnedli...
arizona
11.02.11,18:39
to som rada len sa mi to nejako nezda aj predtym mu samozrejme odchadzali listy ale nie az tolko a ani tak velmi nevyschli a nezhnedli...
Cim je bananovnik starsi,ty viac listov mu bude vysychat.Ale to nevadi,len odrez
arisbe
11.02.11,18:46
ok dakujem za radu:)
lujza.j
12.04.11,14:09
BANÁNOVNÍK /MUSA ACUMINATA var. CAVENDISH/

Banánovník pochází z tropických ostrovů a oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Pro pěstování v bytě, se hodí především zákrskovitě rostoucí odrůdy Musa Cavendish. Je jich velká řada, jsou méně náročné na teplotu i vzdušnou vlhkost. Je to bylina která dorůstá do výšky 170 cm. Vhodná teplota pro pěstování je 22 až 25 °c a v zimním období by však neměla klesnout pod 17 °C. Při teplotě nižší než 15 °C zastaví růst. Banánovníku vyhovuje světlé místo u okna s vyjímkou severního. Rostliny přesazujeme do zahradnického substrátu a postupně do větších květináčů /konečná velikost nádoby by měla mít minimálně 40 l, ideálem je kolem 60 l/. V teplých letních měsících vyžaduje značnou závlahu - 1 l měkké /nejlépe dešťové/ vody i více. Snažíme se často rosit. Od jara do podzimu pravidelně přihnojujeme plnými hnojivy (Harmavit spec., Wuxal super, Biom univ., apod.). Pozor - memá rád fosfor!, proto je ideálním hnojivem např. Krystalon - plod a květ. V našich podmínkách kvete a plodí 3. rokem - přesněji - po vytvoření 60-ti listů. Květenství vyrůstá ze středu listů, vyzrání plodů po odkvětu v teplém prostředí trvá 3 až 4 měsíce. Plody tohoto banánovníku jsou cca 20 cm velké a mají výraznější chuť. Banánovník po odplození uhyne, ale z kořenů vyroste několik odnoží. Tyto je možné oddělit a pokračovat v pěstování. Pokud se objeví odnože již během růstu, odstraníme je, aby zbytečně nevysilovaly hlavní rostlinu. Pokud se na rostlině objeví nějaký škůdce - nejčastěji se jedná o svilušku. V tomto případě rostlinu ošetříme opakovaně chemickým přípravkem - Talstar, Omite nebo Nisorun.
Množení: Oddělené odnože posypeme dřevěným uhlím, nebo stimulátorem - já používám stimulátor AS-1, který se mi osvědčil. Po ošetření necháme alespoň den zaschnout, potom zasadíme do lehké zeminy /stačí zahradnický substrát/, ale nezaléváme - pouze rosíme alespoň 3x denně po dobu jednoho týdne. . Skoro po vyschnutí substrátu pořádně zalijeme - prolijeme květináč až voda začne spodem protékat. Rozhodně přebytečnou vodu odstraňte, rostlina nesmí zůstat stát ve vodě. Hnojíme poprvé po l4 dnech jednou týdně Kristalon plod a květ. Rosení aspoň 2x denně dešťovku, můžete přidat i nějaké hnojivo na listy - občas. Případně pokud seženete, než budete přesazovat - sušený kravěnec, dal bych mu jej pod kořeny... No a hodně světla - jižní, JZ, JV okno je super, ale pozor v zimě na radiátor pod ním - proud suchého vzduchu.. No a asi za dva měsíce ho dejte do velkýho květňáku, finále je kolem 20l obsahu substrátu minimálně..
MUSA MEDICA var. Basjoo
Jedná se o mrazuvzdorný druh banánovníka - udávaná mrazuvzdornost až - 17 oC. Múžeme jej vysadit do volné půdy do zahrady. Před prvními mrazíky je nutno všechny listy odřezat a vytvořit okolo rostliny zábal ze suchého listí, slámy apod. Izolační vrstva musí být po celé délce stonku alespoň 30 cm silná a nesmí provlhnout. Nejlépe si pomůžeme, slepíme-li lepící páskou tabule polystyrenu a vzniklou krabici pak umístíme tak, aby byl stonek banánovníku uprostřed. Vnitřek pak vysteleme suchým izolačním materiálem. Nakonec přikryjeme víkem z polystyrenu a celou izolaci zabalíme do bublinkové fólie. Banánovník takto přečká bez problémů až do jara. Většina banánovníků se rychle vegetativně množí odnožemi, což má výhodu v tom, že pokud nechceme starý stonek zimovat, můžeme ho odstranit a zimovat pouze mladé rostliny nebo přikrytím vrstvou izolačního materiálu, jen oddenky.
U tohoto druhu se v našich podmínkách sice plodů ani květů nedočkáme, ovšem jako rarita v naší zahrádce jistě poslouží.
zienatko
19.01.12,11:44
Dobry den vsetci,

prosim poradte, dostala som na Vianoce maly bananovnik Musa Acumulata - to bude asi nejaky jeho druh. Neviem co s nim dalej. V malom crepnicku su 2 rastlinky - jedna vacsia, druha mensia - ta bude asi ta odnoz nie?
Problem mam ten, ze este ani jeden list mi nenarastol, zalievam ho 2x tyzdenne, ako ostatne rastliny. Viem, ze potrebuje viac vody, ale neviem presne, co to pre tuto rastlinku znamena "viac vody". Mam ho nad radiatorom, ale kurim velmi sporadicky, teda viac nie, ako ano. Asi 3x som kurila mozno tak 1den, inak mam radiator vypnuty. Okno mam orientovane na V - stranu a zaluzie mam vyhrnute, aby sa mi na kvetoch nenicili listy.
To bol prvy problem.
No a ten druhy je, ze nielen, ze nerastie, ale takistu mu uz uschli, zacali hnednut spodne listy a az uschli nakoniec a na okrajoch zacinaju hnednut uz aj tie vrchne. Tak neviem, ci malo polievam, ci vela, ci aky je problem.
Prosim poradte mi, chcem tu rastlinku zachranit...
Vopred dakujem. :-)
ivka70
19.01.12,13:52
Dobry den vsetci,

prosim poradte, dostala som na Vianoce maly bananovnik Musa Acumulata - to bude asi nejaky jeho druh. Neviem co s nim dalej. V malom crepnicku su 2 rastlinky - jedna vacsia, druha mensia - ta bude asi ta odnoz nie?
Problem mam ten, ze este ani jeden list mi nenarastol, zalievam ho 2x tyzdenne, ako ostatne rastliny. Viem, ze potrebuje viac vody, ale neviem presne, co to pre tuto rastlinku znamena "viac vody". Mam ho nad radiatorom, ale kurim velmi sporadicky, teda viac nie, ako ano. Asi 3x som kurila mozno tak 1den, inak mam radiator vypnuty. Okno mam orientovane na V - stranu a zaluzie mam vyhrnute, aby sa mi na kvetoch nenicili listy.
To bol prvy problem.
No a ten druhy je, ze nielen, ze nerastie, ale takistu mu uz uschli, zacali hnednut spodne listy a az uschli nakoniec a na okrajoch zacinaju hnednut uz aj tie vrchne. Tak neviem, ci malo polievam, ci vela, ci aky je problem.
Prosim poradte mi, chcem tu rastlinku zachranit...
Vopred dakujem. :-)

Podla toho, co viem, hnede listy pri banonovniku su reakcia na prepolievanie, premocenie a zlte su reakcia na sucho.
Tazke nepolievaj ho tolko, ja teraz v zime polievam tak 1x za 1,5 az 2 tyzdne.
Skor ma rad rosenie.
wabi
26.01.12,06:59
BANÁNOVNÍK /MUSA ACUMINATA var. CAVENDISH/

Banánovník pochází z tropických ostrovů a oblastí jižní a jihovýchodní Asie. Pro pěstování v bytě, se hodí především zákrskovitě rostoucí odrůdy Musa Cavendish. Je jich velká řada, jsou méně náročné na teplotu i vzdušnou vlhkost. Je to bylina která dorůstá do výšky 170 cm. Vhodná teplota pro pěstování je 22 až 25 °c a v zimním období by však neměla klesnout pod 17 °C. Při teplotě nižší než 15 °C zastaví růst. Banánovníku vyhovuje světlé místo u okna s vyjímkou severního. Rostliny přesazujeme do zahradnického substrátu a postupně do větších květináčů /konečná velikost nádoby by měla mít minimálně 40 l, ideálem je kolem 60 l/. V teplých letních měsících vyžaduje značnou závlahu - 1 l měkké /nejlépe dešťové/ vody i více. Snažíme se často rosit. Od jara do podzimu pravidelně přihnojujeme plnými hnojivy (Harmavit spec., Wuxal super, Biom univ., apod.). Pozor - memá rád fosfor!, proto je ideálním hnojivem např. Krystalon - plod a květ. V našich podmínkách kvete a plodí 3. rokem - přesněji - po vytvoření 60-ti listů. Květenství vyrůstá ze středu listů, vyzrání plodů po odkvětu v teplém prostředí trvá 3 až 4 měsíce. Plody tohoto banánovníku jsou cca 20 cm velké a mají výraznější chuť. Banánovník po odplození uhyne, ale z kořenů vyroste několik odnoží. Tyto je možné oddělit a pokračovat v pěstování. Pokud se objeví odnože již během růstu, odstraníme je, aby zbytečně nevysilovaly hlavní rostlinu. Pokud se na rostlině objeví nějaký škůdce - nejčastěji se jedná o svilušku. V tomto případě rostlinu ošetříme opakovaně chemickým přípravkem - Talstar, Omite nebo Nisorun.
Množení: Oddělené odnože posypeme dřevěným uhlím, nebo stimulátorem - já používám stimulátor AS-1, který se mi osvědčil. Po ošetření necháme alespoň den zaschnout, potom zasadíme do lehké zeminy /stačí zahradnický substrát/, ale nezaléváme - pouze rosíme alespoň 3x denně po dobu jednoho týdne. . Skoro po vyschnutí substrátu pořádně zalijeme - prolijeme květináč až voda začne spodem protékat. Rozhodně přebytečnou vodu odstraňte, rostlina nesmí zůstat stát ve vodě. Hnojíme poprvé po l4 dnech jednou týdně Kristalon plod a květ. Rosení aspoň 2x denně dešťovku, můžete přidat i nějaké hnojivo na listy - občas. Případně pokud seženete, než budete přesazovat - sušený kravěnec, dal bych mu jej pod kořeny... No a hodně světla - jižní, JZ, JV okno je super, ale pozor v zimě na radiátor pod ním - proud suchého vzduchu.. No a asi za dva měsíce ho dejte do velkýho květňáku, finále je kolem 20l obsahu substrátu minimálně..
MUSA MEDICA var. Basjoo
Jedná se o mrazuvzdorný druh banánovníka - udávaná mrazuvzdornost až - 17 oC. Múžeme jej vysadit do volné půdy do zahrady. Před prvními mrazíky je nutno všechny listy odřezat a vytvořit okolo rostliny zábal ze suchého listí, slámy apod. Izolační vrstva musí být po celé délce stonku alespoň 30 cm silná a nesmí provlhnout. Nejlépe si pomůžeme, slepíme-li lepící páskou tabule polystyrenu a vzniklou krabici pak umístíme tak, aby byl stonek banánovníku uprostřed. Vnitřek pak vysteleme suchým izolačním materiálem. Nakonec přikryjeme víkem z polystyrenu a celou izolaci zabalíme do bublinkové fólie. Banánovník takto přečká bez problémů až do jara. Většina banánovníků se rychle vegetativně množí odnožemi, což má výhodu v tom, že pokud nechceme starý stonek zimovat, můžeme ho odstranit a zimovat pouze mladé rostliny nebo přikrytím vrstvou izolačního materiálu, jen oddenky.
U tohoto druhu se v našich podmínkách sice plodů ani květů nedočkáme, ovšem jako rarita v naší zahrádce jistě poslouží.

Tak potom prečo všetkým, ktorý ho neschovávajú vymrzne. Je škoda vysadzovať len preto aby to vzápätí vymrzlo. Ak to niekomu nevadí a berie to ako pokus, tak prečo nie. Inak odporúčam radšej "banán sereru" Asimina triloba, tan s istotou nevymrzne a plodí!
http://asimina.webnode.sk/viac-o-asimine/
pmajap
28.01.16,13:51
Asiminy majú nahodené kvetné puky, tento rok už všetky, tak idem skúsiť banány, žiadne črepníkovanie, pekne do voľnej pôdy. Nemajú radi premočenie koreňov, miesto musí byť slnečné, ale plné slnko len u rastliny staršej ako 3 roky, dovtedy polotieň a chránené od severu. Kvitnúť a plodiť začína po vyrastení 35 až 60 listov, záleží od druhu je to približne za tri roky po výsadbe.
Skúsim to s odrodou Musa basjoo - mrazuvzdorná odroda ( -6 C- listy, -21 C - pseudokmeň)
http://www.cesketropy.com/Mrazuvzdorne-bananovniky-C405/

Pestuje niekto banány volne v záhrade, ak áno budem vďačná za každú radu.:)
BXLmiami
28.01.16,14:09
Len aby mal jedlé plody.
lujza.j
28.01.16,14:55
jedlé nie su ani tie čo sa tu predávajú...a ludia ich kupujú:(
pmajap
28.01.16,16:40
Len aby mal jedlé plody.
Tie v Rakúsku boli chutné, menšie, ale aromatické a sladké. Majitelia rastliny na zimu nebalili, záhrada asi 300-350 mnm, ale je to juh, mráz do -20 max, ale krátkodobo, niečo úplne iné ako u nás.
pmajap
15.04.16,11:00
A sú doma odroda Musa basjoo (asi) v katalógu uvedená odroda, na štíku v balíku len mrazuvzdorná odroda:D
Žabinka
15.04.16,11:29
A sú doma odroda Musa basjoo (asi) v katalógu uvedená odroda, na štíku v balíku len mrazuvzdorná odroda:D
vyzerajú dobre, zdravo..
pmajap
15.04.16,11:34
A sú doma odroda Musa basjoo (asi) v katalógu uvedená odroda, na štíku v balíku len mrazuvzdorná odroda:D
vyzerajú dobre, zdravo..
Žabinka bodaj by tak vyzerali aj o rok, kamarát mi poradil že ich mám strčiť do mrazníka a budem mať istotu či sú mrazuvzdorné Musa basjoo:D
Žabinka
15.04.16,11:41
A sú doma odroda Musa basjoo (asi) v katalógu uvedená odroda, na štíku v balíku len mrazuvzdorná odroda:D
vyzerajú dobre, zdravo..
Žabinka bodaj by tak vyzerali aj o rok, kamarát mi poradil že ich mám strčiť do mrazníka a budem mať istotu či sú mrazuvzdorné Musa basjoo:D
ja myslím, že sa im bude páčiť u teba..
Katy a R
15.04.16,11:48
som si voľakedy srandu robila - že najradšej by som tak banány pestovala ... a ajhľa - už je to tu :)

majka - krásne ich máš;) .... a možno ani mrazy nebudú :confused:;)
BXLmiami
15.04.16,12:09
Odkiaľ docestovali?Pekné.
pmajap
15.04.16,14:24
Odkiaľ docestovali?Pekné.
Starkl, stáli tretinu ceny ako v špeciálnych obchodoch v ČR