KALA17
22.05.07,14:50
Dufam, ze som zaradila temu spravne:

Prosim Vas, poradte mi:
Bola som zamestnana do 30.11.1999. Po ukonceni posobenia firmy som bola dobrovolne nezamestnana do 01.05.2000 (neplatila som davky) kedy som zacala pracovat 4 roky ako slobodny umelec az do nastupu na matersku dovolenku. Teraz po ukonceni MD sa chcem zamestnat.
Otazka c.1: Potrebujem si zohnat Zapoctovy list, ale firma, kde som predtym pracovala uz neexistuje a neviem sa jej dopatrat. Je mozne aby mi zapoctovy list (alebo nejaky jeho opis) vydala Socialna poistovna?
Otazka c.2: Nevyznam sa v zakonoch, ale ked som bola slobodny umelec, tak mi bolo povedane, ze nemusim odvadzat davky do Socialnej poistovne. Je to naozaj pravda, alebo si to teraz budem musiet vsetko spatne vyplatit? Ako sa to obdobie zapocitava do Zapoctoveho listu?
Otazka c.3: Bude mi to obdobie co som bola nezamestnana (5 mesiacov) chybat pri vyratuvani dochodku, popripade pri urceni terminu odchodu do dochodku? Je lepsie si to vyplatit alebo nechat to tak?

(Ak to budem musiet vsetko teraz vyplatit asi ma :eek:)

Dakujem za odpovede.
Monika Kováčová
22.05.07,13:17
Dufam, ze som zaradila temu spravne:

Prosim Vas, poradte mi:
Bola som zamestnana do 30.11.1999. Po ukonceni posobenia firmy som bola dobrovolne nezamestnana do 01.05.2000 (neplatila som davky) kedy som zacala pracovat 4 roky ako slobodny umelec az do nastupu na matersku dovolenku. Teraz po ukonceni MD sa chcem zamestnat.
Otazka c.1: Potrebujem si zohnat Zapoctovy list, ale firma, kde som predtym pracovala uz neexistuje a neviem sa jej dopatrat. Je mozne aby mi zapoctovy list (alebo nejaky jeho opis) vydala Socialna poistovna? Sociálna poisťovňa vydá zápočtový list len SZČO - obdobie dôchodkového poistenia....
Otazka c.2: Nevyznam sa v zakonoch, ale ked som bola slobodny umelec, tak mi bolo povedane, ze nemusim odvadzat davky do Socialnej poistovne. Je to naozaj pravda, alebo si to teraz budem musiet vsetko spatne vyplatit? Ako sa to obdobie zapocitava do Zapoctoveho listu? Neviem kedy ste bola slobodný umelec a preto neviem odpovedať.
Otazka c.3: Bude mi to obdobie co som bola nezamestnana (5 mesiacov) chybat pri vyratuvani dochodku, popripade pri urceni terminu odchodu do dochodku? Je lepsie si to vyplatit alebo nechat to tak? Uvedené obdobie sa nezapočítava do odpracovaných rokov, nakoľko ste neplatili Starobné poistenie. Spätne sa doplatiť nedá.

(Ak to budem musiet vsetko teraz vyplatit asi ma :eek:)

Dakujem za odpovede.


V texte .
KALA17
22.05.07,13:33
ermon: Dakujem za odpoved. Prosim Vas, ako by som sa teraz mohla dopatrat toho Zapoctoveho listu?
K otazke c. 2: Slobodny umelec som bola od maja 2000 do maja 2004.
K otazke c. 3: Co v praxi znamena ze sa uvedene obdobie nezapocitava do odpracovanych rokov? Budem musiet o to dlhsie potom pracovat kym mi vyplatia prvy starobny dochodok alebo mi bude umerne znizena ciastka na vyplatu?

Dakujem.
Monika Kováčová
22.05.07,13:44
zápočtový list ti slúži na uvedenie odpracovaných rokov z hľadiska nároku na čerpanie dovolenky a preukazuješ ním trvanie PP napr. v ZP.
SP má svoj centrálny archív v Bratislave, požiadaj ich o vystavenie dokladu o odpracovaných dobách u toho zamestnávateľa, ktorý zanikol.

Čo v praxi znamená, že sa obdobie neplatienia SP nezapočítava do odpracovaných rokov - znamená to že keďže si nepracovala (nebola dôchodkovo poistená), nemôže ti to nikto akceptovať ako odpracovaný rok.
Na priznanie dôchodku stačí mať splnenú podmienku : 1. Byť dôchodkovo poistený po dobu 10 rokov 2. dosiahnúť dôchodkový vek.
Antea
22.05.07,13:47
Za obdobie evidencie na ÚP sa poistenie dá doplatiť, a to starobné, invalidné a rerervný fond spolu 28,75 % najmenej z minimálnej mzdy platnej v čase doplácania , ale keď doplácať tak aspoň z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR aby vyšiel osobný dôch. bod 1,0
Monika Kováčová
22.05.07,13:49
ale o evidencii na úrade práce zadávateľka otázky vôbec nepíše, skôr naopak, píše o tom, že bola dobrovoľne nezamestnaná.
Antea
22.05.07,14:59
ale o evidencii na úrade práce zadávateľka otázky vôbec nepíše, skôr naopak, píše o tom, že bola dobrovoľne nezamestnaná.
Je pravda, že píše len nezamestnaná a každý si to môže vysvetliť ináč. Otázky sú málo konkrétne.