svecova
22.05.07,19:28
Prosim Vas ake existuju pristupy k tvorbe AE k 551?
svecova
22.05.07,18:04
prosim, poradte, je to surne
Monika Kováčová
22.05.07,18:04
Aké prístupy máš na mysli? Ja mám na 551 analytiku.
Monikov
22.05.07,18:28
Podľa Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva :
§ 4



Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom


(1) Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
a) členenie majetku podľa druhu, hmotne zodpovedných osôb a miesta umiestnenia majetku; osobitne sa sleduje majetok poskytnutý účtovnej jednotke na zabezpečenie jej pohľadávky, cenné papiere v umorovacom konaní,
b) členenie majetku podľa doby použiteľnosti na dlhodobý majetok a krátkodobý majetok,
c) členenie pohľadávok a záväzkov podľa dohodnutej doby splatnosti a zostatkovej doby splatnosti,
d) členenie podľa jednotlivých dlžníkov alebo rovnorodých skupín dlžníkov,
e) členenie podľa jednotlivých veriteľov alebo rovnorodých skupín veriteľov,
f) členenie na slovenskú menu a cudziu menu podľa § 4 ods. 6 zákona,
g) členenie podľa položiek účtovnej závierky, a to vrátane požiadaviek na zostavenie poznámok; členenie sa týka aj požiadaviek na zverejňovanie údajov z účtovnej závierky,
h) členenie podľa požiadaviek na vyčíslenie základu dane jednotlivých daní,
i) členenie pre potreby zúčtovania zdravotného, nemocenského a dôchodkového poistenia, príspevkov na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu,
j) členenie z hľadiska potrieb finančného riadenia účtovnej jednotky,
k) iné hľadiská podľa potrieb účtovnej jednotky.
(2) Podľa povahy majetku a záväzkov sa v účtovníctve vytvára analytická evidencia, ktorá obsahuje okrem ocenenia aj ďalšie pre účtovnú jednotku potrebné údaje.

Analytické účty k účtu 551 môžete tvoriť napr.:
-odpisy k hmotnému majetku
- odpisy k nehmotnému majetku
- odpisy k majetku získaných z dotácií
a pod., podľa potrieb Vašej účtovnej jednotky.

Asi ste mysleli postupy, nie prístupy :) .
svecova
23.05.07,16:34
a este aku analytiku pouzivate vo firmach k 551?prosim poradte
andreaS
23.05.07,18:13
ako a preco tvorit analytiku ti velmi pekne rozpisal/a MONIKOV, viac dodat sa uz neda :)

Analytiku si tvoris tak, ako potrebujes. Napr. ja na 551 analytiku nepouzivam. Ale ak ma sefstvo poziada, ze chcu sledovat odpisy na jednotlive druhy majetkov, tak si vytvorim analytiku aku chcem podla potreby.

Ak mas nejake specialne konkretne poziadavky, tak napis co PRESNE potrebujes, inak ti tu mozeme kazdy rozpisovat svoje analytiky do nekonecna :)
Johanka
23.05.07,18:18
a este aku analytiku pouzivate vo firmach k 551?prosim poradte
Môžeš použiť napr. analytiku ako "zrkadlo" k účtovým skupinám 07 a 08.
551081, 551082, ...
Monika Kováčová
23.05.07,18:23
a aký pekný - udržiavací....