Nepletko
23.05.07,07:13
Priatelia,

Ako to do dopadlo s oprávnenosťou nároku zamestnancov na odchodné, ktorí odišli na predčasný invalidný dôchodok v čase od 1.1.2004 do 1.7.2006? Majú alebo nemajú nárok na odchodné? Názory za aj proti poznám...neviete niekto o nejakej judikatúre v tejto veci resp. záväznom stanovisku?
andrea123
20.08.07,08:02
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na nárok na odchodné. Zamestnanec u nás pracoval od 1.1.1997 - 31.8.2000, potom sa spoločnosť pretransformovala z FO na s.r.o., tak bola vypracovaná nová pracovná zmluva od 1.9.2000- Pracovný pomer bol ukončený dohodou k 15.3.2004, pričom zamestnancovi vznikol nárok na starobný dôchodok už 18.2.2003, kedy dovŕšil 60 rokov..ale teda dalej pracoval. Mal nárok na odchodné po ukončení pracovného pomeru? dakujem a želám pekný deň
jankasm
20.08.07,09:36
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na nárok na odchodné. Zamestnanec u nás pracoval od 1.1.1997 - 31.8.2000, potom sa spoločnosť pretransformovala z FO na s.r.o., tak bola vypracovaná nová pracovná zmluva od 1.9.2000- Pracovný pomer bol ukončený dohodou k 15.3.2004, pričom zamestnancovi vznikol nárok na starobný dôchodok už 18.2.2003, kedy dovŕšil 60 rokov..ale teda dalej pracoval. Mal nárok na odchodné po ukončení pracovného pomeru? dakujem a želám pekný deň

Zamestnanec má nárok na odchodné pri prvom odchode do dôchodku. Predpokladám, že po skončení PP išiel do dôchodku, keďže už rok predtým dovŕšil dôchodkový vek.
Odpoveď je ÁNO, mal nárok na odchodné pri ukončení PP.
andrea123
20.08.07,12:00
Zamestnanec má nárok na odchodné pri prvom odchode do dôchodku. Predpokladám, že po skončení PP išiel do dôchodku, keďže už rok predtým dovŕšil dôchodkový vek.
Odpoveď je ÁNO, mal nárok na odchodné pri ukončení PP.

ďakujem velmi pekne, myslela som si, len som si to potrebovala overit...predo mnou mzdarka mu to nevyplatila..nie je už aj neskoro vlastne? lebo neviem velmi, či tam je nejaka premlčacia lehota, alebo take niečo...
andrea123
22.08.07,07:26
ďakujem velmi pekne, myslela som si, len som si to potrebovala overit...predo mnou mzdarka mu to nevyplatila..nie je už aj neskoro vlastne? lebo neviem velmi, či tam je nejaka premlčacia lehota, alebo take niečo...


PROSIM PORADTE NIEKTO DAKUJEM.
Chobot
22.08.07,08:22
PROSIM PORADTE NIEKTO DAKUJEM.

V ZP sa píše, že vzťahy neupravené ZP sa riadia občianskym zákonníkom. V obč. zákonníku je premlčacia lehota 3 roky.

Ale aj keby uplynule premlčacia lehota, neznamená to, že zamestnávateľ nemôže vyplatiť odchodné aj po 10 rokoch, ak je to ochotný urobiť. Premlčacia lehota slúži najmä pre dlžníka. Po tejto lehote sa veriteľ nemôže domáhať práva (jednoducho povedané). Ak však dlžník svoj dlh chce uhradiť, môže tak urobiť aj po uplynutí premlčacej lehoty.

Takže môžete mu to odchodné, na ktoré má nárok vyplatiť aj po niekoľkých rokoch.