zltalienka
23.05.07,08:55
Prosim o zodpovedanie otazky, na ktoru neviem najst odpoved:
Pred rokom som ako sukromna osoba darom dostala osobne auto od podnikatela - SZCO, ktory mal auto zaradene v OM firmy. Auto chcem teraz predat. Mam povinnost zaplatit dan z jeho predaja?
Vopred dakujem za Vase odpovede.
Chobot
23.05.07,08:09
Prosim o zodpovedanie otazky, na ktoru neviem najst odpoved:
Pred rokom som ako sukromna osoba darom dostala osobne auto od podnikatela - SZCO, ktory mal auto zaradene v OM firmy. Auto chcem teraz predat. Mam povinnost zaplatit dan z jeho predaja?
Vopred dakujem za Vase odpovede.

Podľa môjho názoru ty nemusíš platiť daň z príjmu. Myslím, že v tvojom prípade sa uplatní § 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov

"Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,"

Ide o to, že ty si nemala to auto zaradené v majetku firmy, ty si ho získala darom. Iné by bolo, keby ho predával ten dotyčný SZČO, vtedy by on príjem musel zdaniť podľa § 8 ods. 1 písm. c):


"§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) .....
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií, "
zltalienka
23.05.07,11:51
Vdaka za odpoved, len som si stale nie celkom ista.
(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,"

ide mi o to, ze dane auto bolo zahrnute v OM firmy v danom termine - 5 rokov, vztahuje sa tento § na dany majetok bez ohladu na vlastnika alebo pri zmene vlastnika to uz neplati
karpis
23.05.07,11:55
Tebe ho daroval ten kto ho mal zaradený do majetku a on pri predaji zaplatí daň z predaja. Ty si potom predala darovaný automobil a tam sa podľa mňa daň neplatí
solaris
23.05.07,16:00
Tebe ho daroval ten kto ho mal zaradený do majetku a on pri predaji zaplatí daň z predaja. Ty si potom predala darovaný automobil a tam sa podľa mňa daň neplatí

Kedze podnikatel to auto daroval, tak zrejme nevykázal žiaden príjem z predaja a teda ani neplatil žiadnu daň z predaja auta, alebo sa mýlim?
betka
23.05.07,17:19
Prosim o zodpovedanie otazky, na ktoru neviem najst odpoved:
Pred rokom som ako sukromna osoba darom dostala osobne auto od podnikatela - SZCO, ktory mal auto zaradene v OM firmy. Auto chcem teraz predat. Mam povinnost zaplatit dan z jeho predaja?
Vopred dakujem za Vase odpovede.


(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len nehnuteľnosť ) alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Keˇže ste doslali do daru auto, toto auto nebolo predmetom dane v roku 2006. V súčasnosti v roku 2007 chcete auto predať.
Posudzujete, či príjem z predaja auta nebude oslobodený podľa par.9/1/e

(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier, - toto auto ste nemali zaradené v OM, takže sa na Vás 5 ročná lehota nevzťahuje, tu by bol príjem 8/1/c
e) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,

Na Vás sa vzťahuje toto písmeno e.
betka
23.05.07,17:23
Vdaka za odpoved, len som si stale nie celkom ista.
(1) Od dane je oslobodený príjem

d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,"

ide mi o to, ze dane auto bolo zahrnute v OM firmy v danom termine - 5 rokov, vztahuje sa tento § na dany majetok bez ohladu na vlastnika alebo pri zmene vlastnika to uz neplati

Tá 5-ročná lehota, t.j. zahrnutia auta do OM sa vzťahovala na povodného vlastníka auta.
Vy ste teraz nový vlastník, a vy ste ho nemali zaradené v OM, t.j. vy ste ho nevyradili z OM do 5 rokov, takže toto sa Vás netýka.
zltalienka
24.05.07,07:34
Dakujem krasne vsetkym za odpovede, teraz uz mam moju otazku nielen vyriesenu ale aj viem, kde to mam hladat v §. prajem pekny slnecny den.
maja111
26.03.12,19:51
Ak jednosobová s.r.o. vlastní auto a daruje ho spoločníkovi, platí na neho 5 - ročná lehota počas ktorej nemôže predať auto bez toho aby to zdanil?