Romana
02.02.05,07:45
Zdravím všetkých, doteraz som robila DP len zamest., ale teraz mám prípad:

klient má živnosť - príjem za rok 2004 žiadny.
Platil si poistné - zdravotné - 420,-
Od marca je zamestnaný. Priniesol mi potvrdenie za 3-12/2004. Môžem mu do DP zohľadniť aj poistné čo si zaplatil za 1,2,3-2004. (v marci si zaplatil aj sám, aj sa zamestnal). Aké doklady k tomu treba priložiť, šeky už nemá? A stačí čestné prehlásenie, že nemal ako SZČO žiadne príjmy?

Ďakujem
ZuzanaP
02.02.05,09:37
Jasné, že môžeš mu zarátať odvody zo živnosti, DP typ B1 a dáš to do výdavkov zo živnosti. K prehláseniu - myslím, že netreba, ak by mu prišla kontrola, tak jej preukáže že nemá žiadne faktúry. Skús sa poradiť na DÚ. Všade ti povedia niečo iné.
Paula
02.02.05,09:48
Tiež si myslím, že netreba žiadne prehlásenie k živnosti.
Zuzka1
07.02.05,18:56
Zdravím!
Potrebovala by som poradiť s daňovým priznaním SZČO. Celý rok vykonával remeselnú živnosť (zámočníctvo). Odvody do zdravotnej aj sociálnej poisťovne platil. Koncom roka vstúpil do III. piliera dôchodkového zabezpečenia. Všetky veci čo sa týka detí si uplatňuje manželka, ktorá pracuje. Potrebovala by som vedieť čo všetko si môže odčítať. Prosím o pomoc.
Vopred ďakujem. :confused:
Romana
11.02.05,07:46
Jasné, že môžeš mu zarátať odvody zo živnosti, DP typ B1 a dáš to do výdavkov zo živnosti. K prehláseniu - myslím, že netreba, ak by mu prišla kontrola, tak jej preukáže že nemá žiadne faktúry. Skús sa poradiť na DÚ. Všade ti povedia niečo iné.

Prosím ešte o radu, dám to do kolonky 2 odiel VI. výdavky zo živnosti?
Nemôžem to dať do do riadku 34 - úhrn povinného poistného? A ešte čo sa týka tých potvrdení o platení poistného, nemá nič, ani šeky - má doniesť potvrdenie od ZP?

Ďakujem
jeso
11.02.05,09:28
ak sa mu to oplatí môžeš mu uplatniť paušál 60% z príjmov+odvody a ešte -80 832 na danovníka-nebude musiet viest účtovníctvo-len knihu pohladávok -jeho príjmy
alebo mu zisti jeho skutočné výdavky a porovnaj čo je lepšie
III.pilier dôchodkové zabezpečenia sa dá uplatniť až za rok 2005, v roku 2004 sa dá uplatniť len doplnkové dôchodkové poistenie
Nike
11.02.05,10:47
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
Prosím ešte o radu, dám to do kolonky 2 odiel VI. výdavky zo živnosti?
Nemôžem to dať do do riadku 34 - úhrn povinného poistného? A ešte čo sa týka tých potvrdení o platení poistného, nemá nič, ani šeky - má doniesť potvrdenie od ZP?

ĎakujemRomana pozor. V tomto prípade máš súbeh § 5 a 6 ZDP. Každý posudzuješ samostatne.
§5 = potvrdenia všetkých zamestnávateľov (hl.p.p., DOV...) = riadky 33-36

§6 = zistený výsledok z príjmov a výdavkov zo živnosti = tab.1 oddielVI.
Ak nemá doklady musí ich zohnať, alebo potvrdenia. Zisk, stratu zistíš len s dokladov.
Jasnejšie?
alexxandra
12.02.05,11:52
Zdravím všetkých, doteraz som robila DP len zamest., ale teraz mám prípad:

klient má živnosť - príjem za rok 2004 žiadny.
Platil si poistné - zdravotné - 420,-
Od marca je zamestnaný. Priniesol mi potvrdenie za 3-12/2004. Môžem mu do DP zohľadniť aj poistné čo si zaplatil za 1,2,3-2004. (v marci si zaplatil aj sám, aj sa zamestnal). Aké doklady k tomu treba priložiť, šeky už nemá? A stačí čestné prehlásenie, že nemal ako SZČO žiadne príjmy?

Ďakujem
Danove priznanie B by si mu ako SZCO urobit mala, fondy mu das do vydavkov a aj hocico ine mu kludne mozes dat do vydavkov. Jednoducho vykaze stratu. Ktoru moze lahko zdovodnit tym,ze sa zamestnal a nemal cas podnikat. Vsetky vydavky som samozrejme mala na mysli napriklad aj bankove poplatky za vedenie uctu. Rozhodne nie nakup tovaru ci materialu ;-))). Ale take bezne poplatky na udrzanie zivnosti. Aj fakturu od uctovnicky. Takze vykaze stratu. Tato strata mu nijako neovplyvni prijem zo zavislej cinnost, lebo danove priznanie je tak skonstruovane, ze to proste neovplyvni :-). Cize co zarobil v robote, to sa mu v robote oddanilo, ak mal normalny plat a zrazali mu dan, mozno mu vyjde aj daco na vratenie, lebo si za 1-2/04 neuplatnoval nikde nezdanitelnu cast. No a cely efekt je ten, ze si na buduci rok bude moct par korun uplatnit ako umorenie straty za rok 2004. Mylim sa? :-)
misurka
14.02.05,05:48
Ak sa osoba stane SZCO az v priebehu roka 2004, treba k dan.priznaniu priložiť nejaké prehlásenie, že ostatnú dobu bol dobrovoľne nezamestnaný a nemal žiadny príjem?
misurka
14.02.05,09:03
Nemal niekto z vas takyto pripad?
Ak sa osoba stane SZCO az v priebehu roka 2004, treba k dan.priznaniu priložiť nejaké prehlásenie, že ostatnú dobu bol dobrovoľne nezamestnaný a nemal žiadny príjem?