Vladimír Ozimý
23.05.07,10:56
ahojte vyjadrite svoj názor lebo sme sa začali hádať

podmienka Incoterms je DDU - za prepravu zodpovedá osoba dodávajúca tovar

vystavená FA - 15.3. 2007
vyskladnená zo skladu 15.3.2007
prijaté k nám na sklad - 20.3.2007

tak kedy mi vzniká daňová povinnosť podľa paragrafu 20?

Ja tvrdím že 15.4.2007
macula
23.05.07,09:28
Ja si myslím, že 15.3.2007
Julia9
23.05.07,09:41
Ja sa priklanam k Vladimirovi - 15.04.2007
betka
23.05.07,09:47
Mala som podobný prípad: príspevok 25, 26, toto je dobrá celá téma na odsledovanie:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=454260#post454260
andreaS
23.05.07,09:50
my ked mame na doslej zahranicnej fakture DDU, tak viem, ze uvedeny tovar ide cez colnicu a teda DPH sa plati do statnej pokladnice a do samozdanenia mi tieto faktury nevstupuju.
Vladimír Ozimý
23.05.07,10:02
ved prave nazory na to su rozchodné...ale ide o to že mne hovorí niečo aj paragraf 20 ods 2 ...dodanie sa chape tak ako v paragrafe 19... to jest ked mi vznikne vlastnicke pravo...a pri DDU mi predsa vlastnicke právo vznikne až dodanín na miesto určenia to jest u nas do skladu to znamená ak som ho ja prijal 20.3. a faktúra bola vystavené predtým tak idem do paragrafu 20 ods 1 pim a)...neviem ide mi to logicky ale začal som to preto lebo prave som sa dostal aj k takemu nazoru ze dnom vyskladnenia co nie je podla mna podmienka vzdy dodania tovaru. Kazdu fakturu treba riesit komplexne a urcit den dodania...preto vychadzajuc z paragrafu 19 a 20 mi vychádza ze den dodania je pre mna 20.3. a podla paragarfu 20 sa mi stava 15 den nasledujúci po dodani tovaru dnom danovej povinnosti pretoze fa bola vystavena pred tymto dodanim...mnoho firiem nam vystavi fa az po dodani tovaru ked si potvrdia dodanie do nasho skladu pretoze vedia ze pripad straty poskodenia a inych veci si znasaju sami neznasame si to mi to jest nemame vlastnicke pravo k tomuto tovaru...to je moj nazor...
Vladimír Ozimý
23.05.07,10:05
Mala som podobný prípad: príspevok 25, 26, toto je dobrá celá téma na odsledovanie:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=454260#post454260

nie je to uplne moj pripad pretože nie je uvedena podmienka dodacia...vo všeobecnosti platí čo píše Janka Acsová...ale neplatí to podľa mňa automaticky pri všetkých podmienkach..
Orsz
23.05.07,10:10
ahojte vyjadrite svoj názor lebo sme sa začali hádať

podmienka Incoterms je DDU - za prepravu zodpovedá osoba dodávajúca tovar

vystavená FA - 15.3. 2007
vyskladnená zo skladu 15.3.2007
prijaté k nám na sklad - 20.3.2007

tak kedy mi vzniká daňová povinnosť podľa paragrafu 20?

Ja tvrdím že 15.4.2007

K tomuto robilo daňové riaditeľstvo usmernenie - takže tým dňom je 15.3. - pretože dôležitý je aj deň, kedy bol tovare odoslaný. Ak bol odolaný v ten istý deň ako bola vystavená faktúra, je to deň vystavenia faktúry, ak by to odoslali až na druhý deň teda 16.3, vtedy by týmto dňom bol 15.4.
Vladimír Ozimý
23.05.07,10:14
no jasnéé ja to usmernenie mám ale je to dosť slabé usmernenie keďže to rieši len z pohľadu EXW podmienky podľa mňa...potom sa tu bohužial zabúda ale na paragraf 20 ods 2...
Julia9
23.05.07,10:41
Podla mna, ano, je dolezity den, kedy je tovar odoslany, ale to sa sleduje prave z toho dovodu, ze ak je podmienka EXW, dnom zacatia prepravy uz za tovar zodpoveda odberatel.
V tomto pripade vznika vlastnicke pravo k tovaru az 20.03. Skuste pridat dalsie nazory...
Jana Acsová
23.05.07,11:06
nie je to uplne moj pripad pretože nie je uvedena podmienka dodacia...vo všeobecnosti platí čo píše Janka Acsová...ale neplatí to podľa mňa automaticky pri všetkých podmienkach..V mojich príspevkoch ... nielen tých citovaných nájdete všetky prípady. Od roka 2005 sa ich už prebralo veľmi veľa a v roku 2005 zrejme najviac ...

Čo sa týka dodacích podmienok, konkrétne z ich pohľadu mi nie je známe žiadne usmernenie a v zákone sa z nich ani nevychádza. Sú však nevyhnutné pre vysvetlenie pojmu "nakladať s tovarom ako vlastník". A tu si treba dať pozor na slovíčka, nakoľko vyskladnenie atď. napríklad s pojmom nakladať s tovarom ako vlastník nič mať nemusí. Všeobecne sa však na dodacie podmienky pri kontrolách zatiaľ osobitne neprihliada ... spravidla je zámer zahrnúť intrakomunitárne dodanie a nadobudnutie do rovnakých období, v akých sa uvádzajú v súhrnných výkazoch. Že však naši dodávatelia ich spravidla do výkazov zahrňujú nesprávne, to je pri kontrolách "nevýznamné" ... preto sa zatiaľ nekladie osobitný dôraz na dodacie podmienky. V každom prípade však je to citlivá otázka ... a nájdete ju riešenú v mnohých mojich príspevkoch.