PBEA
23.05.07,09:59
Ahojte poraďáci,
mohli by ste mi poradiť, som živnostník - murár a mám partiu živnostníkov. Vo svojej firme mám auto, na firemné účely, na ktorom cestujeme za prácou. Keďže sa naša partia rozrástla a je nás viac, chcel by som používať ešte jedno auto, ktoré by bolo moje súkromné, len by sa používalo na služobné cesty.
Vedeli by ste mi poradiť, či je takéto niečo možné, a či mi prejde pri kontrole na daňovom úrade. Keďže ja fakturujem svojmu odberateľovi prácu za všetkých mojich živnostníkov v partii a oni potom fakturuju mne, ale ich príjem je oproti môjmu menší, preberám na seba všetky výdavky, čo sa týka použitia náradia a rôzne drobné výdaje, taktiež aj používanie auta, PHM, neviem či môžem používať aj ďalšie auto a robiť na ňom cesťáky, či by to prešlo pri kontrole na DÚ, alebo mi poraďte ako to vyrišiť.
Vopred ďakujem
rastom
30.05.07,08:21
Toto zaváňa žamestnávaním na živnosť, čo nie je celkom dovolené.
Predpokladám, že ostatní zo živnosti iný príjem nemaju.
:)
Inak štandartne sa to rieši tak... čo je aj finančne výhodné....
že zamestnanec je vyslaný na služobnú cestu svojim autom.
Prislúcha mu náhrada 6,20 + spotrebovaný benzín podľa techničáku.. na každý km.
**************
čo sa týka 1.vého auta, predpokladám, že je bud zaradené v majetku SZCO, alebo je jeho vlastníkom SZCO.. a je zaň zaplatená "cestná daň"
PBEA
01.06.07,17:46
Neviem ale moc som nerozumela, ano prvé auto je zaradené do podnikania a zaplatená cestná daň, ale môže používať aj druhé auto i keď na ňom nebude šoférovať on ale iný živnostník z partie, môže to byť jeho výdavok, môže ho mať v súkromnom vlastníctve a využívať aj na podnikanie a bude na ňom šoférovať iný. Diky za odpoveď