Lienočka
23.05.07,12:53
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Spoločnosť z ČR nám poskytla reklamné služby, ktoré boli poskytnuté v ČR, pretože tam bola reklama aj umiestnená. Fakturovali nám cenu bez DPH.
Je potrebné vykonať samozdanie, keď služba bola poskytnutá v ČR. Ďakujem.
Vladimír Ozimý
23.05.07,10:58
ano lebo neposudzujete kde bola služba poskytnutá ale komu par. 15 ods 7 takže samozdanite...
Tweety
23.05.07,11:00
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Spoločnosť z ČR nám poskytla reklamné služby, ktoré boli poskytnuté v ČR, pretože tam bola reklama aj umiestnená. Fakturovali nám cenu bez DPH.
Je potrebné vykonať samozdanie, keď služba bola poskytnutá v ČR. Ďakujem.
Miestom dodania je v tom prípade SR, fa je potrebné samozdaniť.
Lienočka
23.05.07,11:39
To znamená, že nemá pre mna žiaden význam pri službe kde bola fyzicky služba poskytnutá, ale komu? Čiže slovenskému platiteľovi?
Ďakujem
alušik
23.05.07,12:15
Áno, pri určitých službách je dôležité, kto je objednávateľom - pod akým IČ DPH bola služba objednaná a následne fakturovaná. Za miesto dodania služby nemôžeš jednoznačne brať ČR - závisí totiž od druhu služby. Niekedy sa miesto dodania v zmysle zákona o DPH určuje inak.:)
Pozri si § 15 ods. 7 a 8 Zákona o DPH.

(7)Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.
beatad
14.07.07,07:54
Prosím o radu.
Faktúra z Čiech za reklamné služby vystavená bez DPH podľa §10.
Dátum vystavenia a zdaniť.plnenia: 22.3.2007
Dátum prijatia faktúry: 13.6.2007(elektronicky vytlačená)
Dátum úhrady:25.6.2007
Otázka:
1.DPH som mala odviesť 22.3.2007 ? (podľa §19 ods.2)
2.Ak som tak neurobila, mám podať opravné DP?
3. Nárok na odpočet budem mať 13.6.2007?
Ďakujem
emgeton
14.07.07,08:13
Prosím o radu.
Faktúra z Čiech za reklamné služby vystavená bez DPH podľa §10.
Dátum vystavenia a zdaniť.plnenia: 22.3.2007
Dátum prijatia faktúry: 13.6.2007(elektronicky vytlačená)
Dátum úhrady:25.6.2007

Vznik daňovej povinnosti vo vašom prípade upravuje §19/2 zák. 222/2004 Zz.
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Vo vašom prípade je to 22.3.2007




Otázka:
1.DPH som mala odviesť 22.3.2007 ? (podľa §19 ods.2) Ano.
2.Ak som tak neurobila, mám podať opravné DP? Nie opravné, ale dodatočné.
3. Nárok na odpočet budem mať 13.6.2007? Nie. V súlade s §51/1b máte nárok na odpočet v zdaňovacom období, keď daň uvediete v záznamoch podľa §70. Teda v období, keď daň odvediete. Vo vašom prípade je to 22.3.2007.
Ďakujem
Odpoveď zvýraznená
mlyn16
06.03.08,11:34
Firma A je pred podpisom zmluvy o dielo s firmou B (obidve zaregistrované v SR), kde firma A vyšle na náklady firmy B svojho zamestnanca do tretieho štátu (mimo EU) na zhotovenie diela. Po ukončení diela firma A bude fakturovať cenu za zhotovenie diela (mzda zamestnanca). V zmluve je však uvedené, že fakturovať má firma A bez DPH, nakoľko sa jedná o služby poskytnuté v zahraničí. Mne sa to však nezdá, fakturovať by mala firma A s DPH, nezáleží, kde bol výkon prevedený, ale objednávateľ je firma registrovaná v SR. Kde je pravda?
azla
06.03.08,11:40
K správnemu posúdeniu dph pri službách je potrebné určiť miesto dodania služby. Miesto dodania služby sa určuje podľa toho o aký druh služby ide. Bez týchto informácií sa nedá posúdiť zdanenie služby.
Vladimír Ozimý
06.03.08,11:41
Firma A je pred podpisom zmluvy o dielo s firmou B (obidve zaregistrované v SR), kde firma A vyšle na náklady firmy B svojho zamestnanca do tretieho štátu (mimo EU) na zhotovenie diela. Po ukončení diela firma A bude fakturovať cenu za zhotovenie diela (mzda zamestnanca). V zmluve je však uvedené, že fakturovať má firma A bez DPH, nakoľko sa jedná o služby poskytnuté v zahraničí. Mne sa to však nezdá, fakturovať by mala firma A s DPH, nezáleží, kde bol výkon prevedený, ale objednávateľ je firma registrovaná v SR. Kde je pravda?

čo je to zhotovenie diela? Neviem to posúdiť pokiaľ neviem o akú činnosť ide...
mlyn16
06.03.08,12:04
Služba sa bude vykonávať v Afrike (to som písala, že mimo EU) a vykonávať sa budú skúšky a kontrola zariadenia.
Aisha
11.03.08,18:54
Ahojte, poraďte mi prosím ako sa určí miesto dodania pri službách dodávaných zo zahraničia - konkrétne:
1. opravy a udržiavanie kamiónov v EU
2. dialničné poplatky za užívanie dialníc v kraj. EU
- zahr. fa sú od dod. registrovaných pre DPH
Ďakujem
ondrejvla
12.03.08,14:55
Prosím o pomoc s nasledovným problémom :
- fakturácia za služby –výpomoc montážnymi kapacitami s miestom dodania v ČR na stavbe bola pôvodne fakturovaná s DPH, odberateľ aj dodávateľ sú registrovaní pre DPH v SR, dodávateľ nie je registrovaný pre DPH v ČR. Vyplýva z toho, že fakturácia musí byť podľa §15 ods.4 oslobodená od DPH, aj keď ja ako dodávateľ služby nie som zaregistrovaná pre DPH v ČR? Mám považovať túto opravenú faktúru, ktorú som musela opraviť na základe žiadosti odberateľa ako oslobodenú od DPH za dodanie služieb do iného členského štátu EÚ? V tom prípade, do ktorého riadku DP DPH uvediem túto oslobodenú službu od DPH, ak to dám do r.13, musím uviesť či sú oslobodené podľa §43,46,47 alebo §48 ZoDPH ?
A najmä ma znepokojuje to, či som ja vôbec mala túto faktúru opraviť a vystaviť bez DPH, keďže fakturujem slovenskému subjektu s miestom podnikania na území tohto štátu, no a zdôrazňujem, nie som registrovaná pre DPH v ČR. Vopred ďakujem za všetky odpovede.
ondrejvla
12.03.08,15:20
Nik sa nestretol s týmto problémom? Prosím....
Vladimír Ozimý
12.03.08,15:27
Prosím o pomoc s nasledovným problémom :
- fakturácia za služby –výpomoc montážnymi kapacitami s miestom dodania v ČR na stavbe bola pôvodne fakturovaná s DPH, odberateľ aj dodávateľ sú registrovaní pre DPH v SR, dodávateľ nie je registrovaný pre DPH v ČR. Vyplýva z toho, že fakturácia musí byť podľa §15 ods.4 oslobodená od DPH, aj keď ja ako dodávateľ služby nie som zaregistrovaná pre DPH v ČR? Mám považovať túto opravenú faktúru, ktorú som musela opraviť na základe žiadosti odberateľa ako oslobodenú od DPH za dodanie služieb do iného členského štátu EÚ? V tom prípade, do ktorého riadku DP DPH uvediem túto oslobodenú službu od DPH, ak to dám do r.13, musím uviesť či sú oslobodené podľa §43,46,47 alebo §48 ZoDPH ?
A najmä ma znepokojuje to, či som ja vôbec mala túto faktúru opraviť a vystaviť bez DPH, keďže fakturujem slovenskému subjektu s miestom podnikania na území tohto štátu, no a zdôrazňujem, nie som registrovaná pre DPH v ČR. Vopred ďakujem za všetky odpovede.

Keďže predmet dane je v ČR tak SR firma oprávnene požaduje vystavenie Fa bez SK DPH. Otázne je či vám nevznikla povinnosť sa tam registrovať a faktúrovať z českou DPH...malo informácii...Odberateľ robil čo v ČR?
ondrejvla
12.03.08,15:33
Keďže predmet dane je v ČR tak SR firma oprávnene požaduje vystavenie Fa bez SK DPH. Otázne je či vám nevznikla povinnosť sa tam registrovať a faktúrovať z českou DPH...malo informácii...Odberateľ robil čo v ČR?

Odberateľ dodával českej firme elektromontážne práce na stavbe v ČR, dodávateľ vypomáhal montážnymi kapacitami pri elektrorozvodoch nakoľko sú jeho hlavným predmetom podnikania. Sme povinní sa zaregistrovať pre DPH v ČR? Aj v tom prípade, ak ide o túto jedinú zákazku? Odberateľ je dodávateľom tejto stavby v rámci elektrosystému v ČR.
ondrejvla
12.03.08,18:59
Dopĺňam predošlú odpoveď, celková fakturácia je do 100 tis. CZK, aj v tomto prípade je povinnosť registrácie v ČR?
Môj názor, faktúra mala byť s DPH pre odberateľa s registráciou a miestom podnikania na území SR, opravte ma prosím ak sa mýlim.
Vopred ďakujem za radu a pomoc.
lenkak
12.03.08,19:09
lenkak
12.03.08,19:14
ondrejvla
12.03.08,19:22
skús pozrieť
http://www.porada.sk/544479-post5.html

Lenka, krásne vypracované, ale tu som svoj problém nenašla, obidve zmluvné strany majú miesto podnikania a registrácie na území SR, avšak fakturujem za služby vykonané na území ČR , ktoré fakturuje ďalej odberateľ českej firme. Ja som v tomto prípade dodávateľ, neviem, či aj tu použijem ustanovenia §15?
ondrejvla
12.03.08,19:25
http://www.porada.sk/319335-post22.html

Ja fakturujem slovenskej firme za práce v ČR, nefakturujem českej firme, i v tomto prípade som povinná k registrácii v ČR?
lenkak
12.03.08,19:38
drsr citujem:
Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali a dodávateľ služby je povinný sa informovať na legislatívu príslušného štátu, v ktorom je miesto dodania služby, ohľadom splnenia si svojej registračnej povinnosti. Uvedená služba potom nie je predmetom dane z pridanej hodnoty v SR.
ondrejvla
12.03.08,19:51
drsr citujem:
Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali a dodávateľ služby je povinný sa informovať na legislatívu príslušného štátu, v ktorom je miesto dodania služby, ohľadom splnenia si svojej registračnej povinnosti. Uvedená služba potom nie je predmetom dane z pridanej hodnoty v SR.

Lenka ďakujem, ale neviem, či som na správnej stope? Myslíš, že za dodanie výpomocných služieb pre odberateľa registrovaného a s miestom podnikania na území SR, kde fakturácia je do 100 tis.CZK sme povinní sa zaregistrovať v ČR pre DPH, aj keď fakturujem slovenskej firme?
ondrejvla
12.03.08,20:48
Skutočne už nik iný neriešil tento problém? Prosím...
lenkak
12.03.08,20:55
obaja sú slovenskými platcami, fakturovala by som potom s dph.
ondrejvla
13.03.08,06:57
Posúvam a prosím...
mandula
13.03.08,08:22
Vlastička, ak je váš odberateľ platitelom DPH len v SR a faktúruje pre odberateľa ČR, tak váš odberateľ prenáša daňovú povinnosť na odberateľa ČR. Tým pádom vášmu odberateľovi nevzniká povinnosť registrácie v ČR.
Keďže z tohto dôvodu vy nemôžete preniesť na vášho odberateľa daňovú povinnosť a miesto dodania služby je v ČR, podľa môjho názoru vám vzniká povinnosť registrovať sa k dph v ČR.
Potom vaša faktúra pre SR odberateľa by mala byť vystavená s českou dph.

Podobný problém, len z opačnej strany, je riešený aj v odpovedi DRSR (a tak isto by to malo platiť aj v ČR):

Otázka:
V prípade, že česká firma registrovaná k DPH v ČR vykonáva práce na stavbe t.j. na nehnuteľnosti v SR a fakturuje ich slovenskej zdaniteľnej osobe, vzniká českej firme povinnosť registrácie v tuzemsku? Ako by postupovala česká firma, keby fakturovala práce na nehnuteľnosti ďalšej českej spoločnosti?

Odpoveď:
V zmysle § 15 ods. 2 zákona miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak zahraničná osoba začne v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, je povinná v zmysle § 5 zákona o DPH bezodkladne podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, Radlinského 37, 817 89 Bratislava 15. Zahraničná osoba sa nemusí registrovať v SR vtedy, ak sa daňová povinnosť prenáša podľa zákona na prijímateľa služby (§ 69 ods. 2).
Ak teda český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre slovenského odberateľa - zdaniteľnú osobu, český dodávateľ nie je povinný sa registrovať v SR, nakoľko daňová povinnosť je prenesená na prijímateľa služby podľa § 69 ods. 2 cit. zákona.
Ak český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre českého odberateľa, ktorý nie je registrovaný pre daň v SR, je povinný sa bezodkladne registrovať v SR v zmysle § 5 zákona o DPH, nakoľko vykonáva činnosť, ktorá je predmetom dane v SR.

ešte doplním link na českú daňovú správu ohľadom služieb:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846D-1EFE8311/cds/xsl/147.html?year=#sluzby
Aisha
13.03.08,16:43
A mne nikto neporadi? prosiiim...
Ahojte, poraďte mi prosím ako sa určí miesto dodania pri službách dodávaných zo zahraničia - konkrétne:
1. opravy a udržiavanie kamiónov v EU
2. dialničné poplatky za užívanie dialníc v kraj. EU
- zahr. fa sú od dod. registrovaných pre DPH vo svojej krajine, faktúrky chodia bez DPH
Ďakujem
ondrejvla
13.03.08,19:08
Vlastička, ak je váš odberateľ platitelom DPH len v SR a faktúruje pre odberateľa ČR, tak váš odberateľ prenáša daňovú povinnosť na odberateľa ČR. Tým pádom vášmu odberateľovi nevzniká povinnosť registrácie v ČR.
Keďže z tohto dôvodu vy nemôžete preniesť na vášho odberateľa daňovú povinnosť a miesto dodania služby je v ČR, podľa môjho názoru vám vzniká povinnosť registrovať sa k dph v ČR.
Potom vaša faktúra pre SR odberateľa by mala byť vystavená s českou dph.

Podobný problém, len z opačnej strany, je riešený aj v odpovedi DRSR (a tak isto by to malo platiť aj v ČR):

Otázka:
V prípade, že česká firma registrovaná k DPH v ČR vykonáva práce na stavbe t.j. na nehnuteľnosti v SR a fakturuje ich slovenskej zdaniteľnej osobe, vzniká českej firme povinnosť registrácie v tuzemsku? Ako by postupovala česká firma, keby fakturovala práce na nehnuteľnosti ďalšej českej spoločnosti?

Odpoveď:
V zmysle § 15 ods. 2 zákona miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak zahraničná osoba začne v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, je povinná v zmysle § 5 zákona o DPH bezodkladne podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, Radlinského 37, 817 89 Bratislava 15. Zahraničná osoba sa nemusí registrovať v SR vtedy, ak sa daňová povinnosť prenáša podľa zákona na prijímateľa služby (§ 69 ods. 2).
Ak teda český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre slovenského odberateľa - zdaniteľnú osobu, český dodávateľ nie je povinný sa registrovať v SR, nakoľko daňová povinnosť je prenesená na prijímateľa služby podľa § 69 ods. 2 cit. zákona.
Ak český dodávateľ (osoba identifikovaná pre daň v ČR) dodáva služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa nachádza v SR pre českého odberateľa, ktorý nie je registrovaný pre daň v SR, je povinný sa bezodkladne registrovať v SR v zmysle § 5 zákona o DPH, nakoľko vykonáva činnosť, ktorá je predmetom dane v SR.

ešte doplním link na českú daňovú správu ohľadom služieb:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846D-1EFE8311/cds/xsl/147.html?year=#sluzby

Ďakujem za ochotu odpovedať a za radu.
A teraz výsledok telefonického zistenia od pracovníkov DÚ - odbor kontroly.
Ak si náhodou prečítajú túto tému, rada by som im vyslovila svoju vďaku za ochotu a promptnú odpoveď. A pre tých, ktorých sa tento problém dotýka, pripájam odpoveď:
- služby sú oslobodené od DPH podľa §15, ods.2, sú dodané do členského štátu,
- nie je povinnosť vzniku registrácie pre mňa ako dodávateľa služieb, registrovaný musí byť posledný dodávateľ českej firmy,
- do DP DPH sa táto suma neuvádza, je povinné mať ju v evidencii daňových dokladov.
Želám všetkým pekný večer.
heles
14.03.08,05:19
ČR firma fakturuje SR firme prenájom vozidla, na fakture je uvedená aj DPH. Je to správne? Obidve firmy sú registrované pre DPH vo svojom čl.štáte. Nemalo by ísť o samozdanenie a ČR firma by nám nemala fakturovať prenájom vozidla bez DPH?
Prosím o radu.
heles
14.03.08,07:05
prosím, nevie nik poradiť?
mandula
14.03.08,15:04
ČR firma fakturuje SR firme prenájom vozidla, na fakture je uvedená aj DPH. Je to správne? Obidve firmy sú registrované pre DPH vo svojom čl.štáte. Nemalo by ísť o samozdanenie a ČR firma by nám nemala fakturovať prenájom vozidla bez DPH?
Prosím o radu.

Áno, faktúrujú vám správne. Má to byť s DPH ČR. Prikladám aj zo stránky DR SR:

Otázka:
Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) v SR má zapožičané osobné auto z Nemecka od osoby registrovanej pre daň v Nemecku. Kde je miesto dodania služby v Nemecku alebo na území SR? Slovenská spoločnosť má vykonať samozdanenie a má nárok na odpočítanie dane?
Odpoveď:
Miesto dodania služby – nájom dopravného prostriedku sa určí podľa obdobného ustanovenia ako je § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) , t.j. miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva. V prípade, ak si slovenský platiteľ prenajme dopravný prostriedok od osoby identifikovanej pre daň v Nemecku , miestom dodania služby je Nemecko . Slovenskému platiteľovi nevzniká povinnosť samozdanenia prijatej služby, nemecký dodávateľ uplatní k cene služby nemeckú DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html).
Aisha
15.03.08,14:00
Prečo mne nikto na moju otázku neodpovie?to fakt nikto zo skúsených poraďákov nevie odpoveď? prosím neobchádzajte môj príspevok...Ď
Oci
20.03.08,23:44
Áno, faktúrujú vám správne. Má to byť s DPH ČR. Prikladám aj zo stránky DR SR:

Otázka:
Slovenská spoločnosť - platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) v SR má zapožičané osobné auto z Nemecka od osoby registrovanej pre daň v Nemecku. Kde je miesto dodania služby v Nemecku alebo na území SR? Slovenská spoločnosť má vykonať samozdanenie a má nárok na odpočítanie dane?
Odpoveď:
Miesto dodania služby – nájom dopravného prostriedku sa určí podľa obdobného ustanovenia ako je § 15 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) , t.j. miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva. V prípade, ak si slovenský platiteľ prenajme dopravný prostriedok od osoby identifikovanej pre daň v Nemecku , miestom dodania služby je Nemecko . Slovenskému platiteľovi nevzniká povinnosť samozdanenia prijatej služby, nemecký dodávateľ uplatní k cene služby nemeckú DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html).

A slovenská spoločnosť si môže túto nemeckú DPH odpočítať v DP?
tonkat
21.03.08,00:41
A slovenská spoločnosť si môže túto nemeckú DPH odpočítať v DP?
Nemôže, to je cudzia daň - nemecká, ktorú zaplatil už niekto nemeckému DU, tak by to mohol vrátiť jedine nemecký DU. Dalo by sa to vrátiť cez tie rôzne organizácie, ktoré robia vrátenie dane zo štátov EU - už ma nenapadá ani jedna - napr. z nákupu PHM v zahraničí - EU vybavujú vracanie DPH.
Oci
21.03.08,08:19
Nemôže, to je cudzia daň - nemecká, ktorú zaplatil už niekto nemeckému DU, tak by to mohol vrátiť jedine nemecký DU. Dalo by sa to vrátiť cez tie rôzne organizácie, ktoré robia vrátenie dane zo štátov EU - už ma nenapadá ani jedna - napr. z nákupu PHM v zahraničí - EU vybavujú vracanie DPH.

A ako má slovenská spoločnosť "naložiť" s touto cudzou daňou v účtovníctve? Môže to byť jej daňový náklad?
tonkat
25.03.08,15:59
Myslím, že to môže byť daňový náklad. Ak by si túto daň niekedy vymohol z DU toho štátu, tak v tom období, keď to vymôže to bude výnos. Tak sme to robili pred asi 2 rokmi, myslím že v tomto smere sa nič nezmenilo.
Jana Acsová
25.03.08,17:15
A ako má slovenská spoločnosť "naložiť" s touto cudzou daňou v účtovníctve? Môže to byť jej daňový náklad?
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/449194-post21.html

Prípadne celú tému.
dule
12.04.08,11:49
Ahojte ja som z tých Vašich otázok a odpovedí magor. Mám novú firmu a 1x sa stretávam so zahr. faktúrami.Môžem sa spýtať konkrétne na môj prípad?
Moja firma zabezpečuje prácu v Českej republike. Ludia, ktorí tú prácu vykonávajú nie sú zamestnanci ale živnostníci. Fa z Čiech za toto ubytovanie vypisujú v Kč aj s DPH. Je to správne? A môže si to vôbec moja firma dávať do nákladov ked to niesú zamestnanci?
Dakujem.
zuzanask
18.06.09,12:25
Chcela by som Vás poprosit o cennu radu :). Mame software z nemecka. Z nemecka mi poslali len nieco ako potvrdenie objednavky. Za danovy doklad mozem povazovat len fakturu s nalezitostami podla nasho zakona o DPH? je tam napriklad nazov firmy, suma bez DPh ale nie je tam je IC DPH, sidlo. Mam od nich ziadat fakturu?
Kája.
05.12.09,21:20
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Sme slovenská s.r.o., registrovaná ako slovenský platiteľ DPH, ale aj český platiteľ DPH v ČR (bez prevádzkarne v ČR). Chceme kúpiť reklamu na internetovej stránke v ČR od českého platiteľa. Môžme sa rozhodnúť pod akým DIČ kúpime reklamu? Podľa môjho názoru ak kúpime reklamu pod slovenským DIČ, faktúra by mala byť bez DPH a tu ju samozdaníme, ak pod českým DIČ, faktúra by mala byť s českou DPH a v ČR si DPH odpočítam. Poprosím Vás o Vaše názory. Ďakujem
Mikolajova
11.12.09,11:19
Prosím Vás chcem sa uistiť či treba danu službu prijatú z EU samozdanit alebo nie. Je to služba za pranie bielizne z PL na SR, obaja su platcovia. Poliaci vystavili fa bez Dph.
ekonella
11.12.09,11:26
Prosím poradiť :
Platiteľ DPH fakturuje reklamnú a propagačnú činnosť počas Autosalónu na území SR, platiteľovi DPH v členskom štáte EÚ.
Má byť fakturácia s DPH - prosím vysvetliť.
Veľmi pekne ďakujem.
Mikolajova
02.01.10,11:34
Prosím Vás neviete poradiť?



Prosím Vás chcem sa uistiť či treba danu službu prijatú z EU samozdanit alebo nie. Je to služba za pranie bielizne z PL na SR, obaja su platcovia. Poliaci vystavili fa bez Dph.
psps
09.01.10,18:05
Dobrý večer, chcem sa uistiť, či som správne pochopila to, čo som si prečítala k tejto téme. Niektoré odpovede boli ešte z roku 2007 a tak nevie, či tam nebola nejaká zmena.

Dostala som českú faktúru za prenájom webu. Obaja sme platcovia DPH. Faktúra je vystavená s DPH. Miestom dodania je ČR.
- Správne som pochopila, že miesto dodania sa môže určiť, buď ČR alebo SR?
- Túto faktúru zaúčtujem ako 518/321 a sumu uvediem celú aj s DPH?
- V daňovom priznaní túto daň neodpočítam?
- Ak chcem môžem ju žiadať od finančného úradu v ČR?
- Vystavujem doklad reverse charge, samozdaňujem alebo nie?
ďakujem za odpovede.
psps
12.01.10,08:16
Dobrý večer, chcem sa uistiť, či som správne pochopila to, čo som si prečítala k tejto téme. Niektoré odpovede boli ešte z roku 2007 a tak nevie, či tam nebola nejaká zmena.

Dostala som českú faktúru za prenájom webu. Obaja sme platcovia DPH. Faktúra je vystavená s DPH. Miestom dodania je ČR.
- Správne som pochopila, že miesto dodania sa môže určiť, buď ČR alebo SR?
- Túto faktúru zaúčtujem ako 518/321 a sumu uvediem celú aj s DPH?
- V daňovom priznaní túto daň neodpočítam?
- Ak chcem môžem ju žiadať od finančného úradu v ČR?
- Vystavujem doklad reverse charge, samozdaňujem alebo nie?
ďakujem za odpovede.
Prosím poraďte
Mikolajova
28.01.10,09:18
Prosím Vás chcem sa uistiť či treba danu službu prijatú z EU samozdanit alebo nie. Je to služba za pranie bielizne z PL na SR, obaja su platcovia. Poliaci vystavili fa bez Dph.

Prosím Vás neviete mi niekto poradit je to este podla DPH za rok 2009, mne to vychádza, ze by to mal byt paragr.15 ods.1 cize miesto dodania je sidlo dodavatela sluzby.
renkulka
28.01.10,13:01
Prosím, neviete niekto. Slovenský platca DPH fakturuje slovenskému platcovi DPH práce na nehnuteľnosti v ČR. Fakturuje to bez DPH, §16. Je povinný sa tento dodávateľ zaregistrovať v ČR a tam odviesť DPH? Alebo kde sa tá DPH objaví? Ďakujem.
paťuška
13.04.10,13:21
Čítam tu už asi 1 hodinu, ale nie som si istá, či rozmýšlam správne. Mám taký problém:
Firma dodáva do ČR zvršky, fa je bez DPH, v ČR sa robí samozdanenie. Avšak boli potrebné na zvrškoch nejaké opravy, ktoré sa urobili v ČR a následne nám ich prefakturovali s českou DPH. Ja tieto viacnáklady potrebujem prefakturovať slovenskej firme, keďže oni spôsobili to, že sa museli opravovať zvršky.

Keďže českú DPH neodpočítavam v daňovom priznaní, nerobím samozdanenie, v akej sume fakturujem ďalej náklady slovenskej firme - v českej sume bez DPH, alebo s DPH?

Je pravda, že pre mňa je náklad celá suma s DPH a DPH, ktorú na túto sumu pripočítam v podstate ja odvediem, a slovenská fi mi ju zaplatí, takže o nič neprídem.
Uvažujem správne?
ALBO
13.04.10,17:55
Čítam tu už asi 1 hodinu, ale nie som si istá, či rozmýšlam správne. Mám taký problém:
Firma dodáva do ČR zvršky, fa je bez DPH, v ČR sa robí samozdanenie. Avšak boli potrebné na zvrškoch nejaké opravy, ktoré sa urobili v ČR a následne nám ich prefakturovali s českou DPH. Ja tieto viacnáklady potrebujem prefakturovať slovenskej firme, keďže oni spôsobili to, že sa museli opravovať zvršky.

Keďže českú DPH neodpočítavam v daňovom priznaní, nerobím samozdanenie, v akej sume fakturujem ďalej náklady slovenskej firme - v českej sume bez DPH, alebo s DPH?

Je pravda, že pre mňa je náklad celá suma s DPH a DPH, ktorú na túto sumu pripočítam v podstate ja odvediem, a slovenská fi mi ju zaplatí, takže o nič neprídem.
Uvažujem správne?
Nie je mi jasne preco je na tej fa ceska dph, lebo ak by to refakturovali, tak by to malo byt bez dph, lebo miesto dodania je 15/1. ak to povazovali za prechodne polozky tak to malo byt fakturovane v sume s dph ale nemala tam byt vycislena lebo ju uz neodvadzaju.Vy by ste sa asi mali spravat ako oni lebo ste tiez medziclanok.Ako to mate zmluvne dohodnute.
mlyn16
14.04.10,07:07
Taktiež sa domnievam, že faktúra mala byť bez českej DPH.
paťuška
15.04.10,06:32
Nie je mi jasne preco je na tej fa ceska dph, lebo ak by to refakturovali, tak by to malo byt bez dph, lebo miesto dodania je 15/1. ak to povazovali za prechodne polozky tak to malo byt fakturovane v sume s dph ale nemala tam byt vycislena lebo ju uz neodvadzaju.Vy by ste sa asi mali spravat ako oni lebo ste tiez medziclanok.Ako to mate zmluvne dohodnute.

Oni nám fakturovali svoje náklady spojené s opravou zvrškov, ktoré oni následne kompletujú na obuv. Preto nám ich prefakturovali, lebo zvršky, ktoré sme im dodali neboli správne ušité, alebo mali nejaké vady. Na túto sumu naúčtovali DPH.
Keďže nám ich šije istá dielňa, chceme prefakturovať tieto náklady im, lebo svoju prácu odviedli zle.
A tu mám dilemu, či pri prefakturácii brať českú sumu s daňou alebo bez nej. Môj náklad je totiž suma s českou DPH, ktorú si nemôžem odpočítať.
Zuziana
16.04.10,06:59
Slovenská firma neplatca DPH prijme službu od poľskej firmy. Jedná sa o hosťovanie na Web. Slov. firma by sa mala registrovať podľa § 7 a a z tejto služby odviesť DPH. Keďže služba už prebehla a vlastne by sa klient registroval neskoro,
mohla by poľská strana vystaviť fa s DPH as takto tú registráciu obísť? Tak to totiž poľská strana navrhla.
Zuziana
16.04.10,08:53
nestretliste sa s podobným problémom?
mlyn16
19.04.10,11:22
Skúsenosti nemám, ale pokiaľ objem služby nepresiahol 49790 € (§ 4 ods. 1), môže DPH vyfaktúrovať poľská strana. Po správnosti aj mala, nakoľko ste neni plátca DPH. (§ 7 hovorí len o objeme tovaru nad 13941,45 €)
JulkaT
20.04.10,08:21
Dobrý deň. Aj ja by som potrebovala poradiť, čo sa týka služby dodanej z EU.
Slov. spoločnosť si objednala službu (pod slov. IČ DPH) - predĺženie licencie na používanie mailových schránok pre svojich zamestnancov od tal. spoločnosti (tal. IČ DPH), ktorá im spravuje server. Dátum objednávky bol 30.3.2010. Licencia sa predĺžuje každoročne a tento rok platí od 25.4.2010 do 24.4.2011. Talianska spoločnosť vystavila faktúru 31.3.2010 a tiež dodací list s dátumom tiež 31.3.2010. Kedy sa uskutočnilo dodanie služby v tomto prípade a v ktorom období je slov. spoločnosť povinná toto dodanie služby samozdaniť? Ďakujem za odpoveď.
mlyn16
20.04.10,08:46
Deň dodania služby do krajím EU je dňom daňovej povinnosti. Podľa zadania by to mal byť deň 25.4.2010. Dá sa komunikovať s talianskym partnerom, či by opravil faktúru? Ak nie, dodací list je s dátumom 31.3.2010, tak platí dané.
JulkaT
20.04.10,09:01
Vďaka za rýchlu odpoveď. Aj podľa mňa by to mal byť 25.apríl a žiadala som aj opraviť dátum vystavenia fa, ale nechcú. Takže v danom stave je to 31. marec, aj keď sme im ten dátum nepotvrdili?
mlyn16
20.04.10,09:11
Dodací list by mal byť v súlade s licenčnou zmluvou. Čo už? Čím zdôvodňujú neochotu? Asi už majú odovzdané daňové priznanie?
efka23
22.04.10,06:40
Ahojte, prosím poraďte mi som nováčikom v DPH a naša firma sa zúčastnila výstav v ČR a Nemecku. Vystavené faktúry - ČR -účasť na výstave a Nemecko prenájom plochy, stánok atď obsahujú DPH a neviem, či dobre chápem, že do nákladov dám celú sumu aj s DPH a túto si nebudem uplatňovať. Dík!!
efka23
22.04.10,07:19
posúvam
efka23
22.04.10,18:03
prosííím, odpovie mi niekto?
mlyn16
23.04.10,06:53
Plnú hodnotu faktúry, t.j. aj s DPH budeš pokladať za náklad.
efka23
23.04.10,08:10
ďakujem!!!
Majka
29.04.10,09:14
Áno, pri určitých službách je dôležité, kto je objednávateľom - pod akým IČ DPH bola služba objednaná a následne fakturovaná. Za miesto dodania služby nemôžeš jednoznačne brať ČR - závisí totiž od druhu služby. Niekedy sa miesto dodania v zmysle zákona o DPH určuje inak.:)
Pozri si § 15 ods. 7 a 8 Zákona o DPH.

(7)Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.


Co v takom pripade ked SR firma platca dph,fakturuje SR firme platcovi dph za reklamne sluzby poskytnute v CR na konferencii.
jeso
29.04.10,11:49
dnes mi prišla DF od nemeckej firmy za ročný poplatok Connexio - evidencia v zozname výrobných firiem
na DF je ročný poplatok obdobie - 28.6.2010 - 28.6.2011 a dátum vystavenia 27.4.2010
viem, že to mám samozdaniť , - DP DPH r. 09 a r. 10 a následne r. 21
ale pozastavujem sa nad dátumom - mám to samozdaniť s dátumom 27.4.2010 ? služba za ktorú mám platiť začne až 28.6.2010
dakujem za odpoved
babi2
29.04.10,12:20
Co v takom pripade ked SR firma platca dph,fakturuje SR firme platcovi dph za reklamne sluzby poskytnute v CR na konferencii.
V tomto prípade to bude fakturované s DPH, prikladám výňatok z Metodického pokynu k určeniu miesta dodania služie od 1.1.2010

Od 1.1.2010 sa všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb zdaniteľnej osobe uplatňuje pri väčšine služieb dodaných zdaniteľnej osobe. Všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám, t.j. § 15 ods. 1 zákona o DPH sa uplatní napr. pri nasledovných druhoch služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe:
- preprava tovaru vrátane prepravy tovaru medzi členskými štátmi,
- doplnkové služby pri preprave tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby,
- ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku,
- sprostredkovateľské služby,
- dlhodobý prenájom dopravných prostriedkov (pre všetky dopravné prostriedky viac ako 30 dní, pre plavidlá viac ako 90 dní),
- nehmotné služby, ktoré zahŕňajú napr.:
• prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
• reklamné služby,
• poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
• bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby,
• poskytnutie zamestnancov,
• nájom hnuteľného hmotného majetku okrem krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
• poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,
• telekomunikačné služby,
• služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
• služby dodávané elektronickými prostriedkami.

Príklad
Slovenský platiteľ dane SK1 si u slovenského platiteľa dane SK2 objedná prepravu tovaru v Chorvátsku. Miestom dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde má príjemca služby sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko, t.j. tuzemsko. Osobou povinnou platiť daň je podľa § 69 ods. 1 zákona o DPH platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, t.j. platiteľ dane SK1. Platiteľ dane SK1 fakturuje prepravu tovaru v Chorvátsku platiteľovi dane SK2 so slovenskou DPH.
jeso
29.04.10,12:31
dnes mi prišla DF od nemeckej firmy za ročný poplatok Connexio - evidencia v zozname výrobných firiem
na DF je ročný poplatok obdobie - 28.6.2010 - 28.6.2011 a dátum vystavenia 27.4.2010
viem, že to mám samozdaniť , - DP DPH r. 09 a r. 10 a následne r. 21
ale pozastavujem sa nad dátumom - mám to samozdaniť s dátumom 27.4.2010 ? služba za ktorú mám platiť začne až 28.6.2010
dakujem za odpoved

posúvam
ALBO
29.04.10,13:57
dnes mi prišla DF od nemeckej firmy za ročný poplatok Connexio - evidencia v zozname výrobných firiem
na DF je ročný poplatok obdobie - 28.6.2010 - 28.6.2011 a dátum vystavenia 27.4.2010
viem, že to mám samozdaniť , - DP DPH r. 09 a r. 10 a následne r. 21
ale pozastavujem sa nad dátumom - mám to samozdaniť s dátumom 27.4.2010 ? služba za ktorú mám platiť začne až 28.6.2010
dakujem za odpoved

To bude asi nejaká reklamná služba alebo niečo podľa § 15/1. Takže na r. 11 a 12.
Či uz je to jednorázové alebo opakované dodanie platíte ho pred dodaním služby a preto to máte samozdaniť dňom prijatia platby u dodávateľa.
Majka
30.04.10,06:17
babi,dakujem,prajem ti krasny vikend.M.
jeso
11.05.10,10:03
To bude asi nejaká reklamná služba alebo niečo podľa § 15/1. Takže na r. 11 a 12.
Či uz je to jednorázové alebo opakované dodanie platíte ho pred dodaním služby a preto to máte samozdaniť dňom prijatia platby u dodávateľa.

Dakujem
zuziku
12.05.10,11:13
Ahojte, prosím poraďte mi som nováčikom v DPH a naša firma sa zúčastnila výstav v ČR a Nemecku. Vystavené faktúry - ČR -účasť na výstave a Nemecko prenájom plochy, stánok atď obsahujú DPH a neviem, či dobre chápem, že do nákladov dám celú sumu aj s DPH a túto si nebudem uplatňovať. Dík!!
Mám ten istý prípad dala som celé do nákladov ale podnikateľ si teraz vymyslel že chce vrátiť od ČR DPH. Mám to ja zlatíčka tých klientov
Robina
12.05.10,11:41
taktiež by som sa chcela poradiť, že ako je to s dokladmi z Maďarska, Chorvátska. Konateľ robí okružnú jazdu za účelom získania kontaktov po Maďarsku a Chorvátsku a bude tankovať benzín. Nemám skúsenosť ako s bločkami. Ako ich zaúčtujem v podvojnom účt. Môžem ich dať do nákladov? S DPH alebo bez? Veľmi pekne ďakujem
Robina
12.05.10,12:22
Nevedeli by ste mi poradiť, konateľ cestuje dnes. Vďaka
jeso
12.05.10,19:50
nakup PHM v zahraničí - DPH si nevieš uplatniť/ len ked si zaregistrovaná v tej krajine kde tankuješ / - celý nákup aj s DPH na 501xxx/211
Robina
13.05.10,08:58
Ďakujem a prepočítam kurzom platným v ten deň však?
TIMOTEJ2002
14.05.10,14:42
Ja by som povedala že kurzom vyhláseným ECB deň vopred na ten kokrétny deň, teda...tankoval napr. 11.5.2010 tak mrknem kurz ECB z 10.5.2010..lebo ECB vyhlasuje vždy kurz o 13.15 hod. na nasledujúci deň.
Zuzanak1
23.05.12,08:57
Ahojte, ja mám dve otázky, na ktoré odpoveď som nikde nenašla. Sme nezisková organizácia, neplatci DPH, iba registrovaný podľa §7 zákona o DPH.
1. Faktúra z ČR na služby vykonané v rámci projektu bez DPH, český dodávateľ platca DPH.
Na zálade takýchto faktúr sme sa registrovali na DPH podľa §7. Urobím DP DPH, kde zaplatím daň zo sumy na FA.

2. Faktúra od CHorvátskeho dodávateľa za služby v rámci projektu, kde je dolu na faktúre uvedené :
"exempt from VAT pursuant to Article 5 Paragraph (5) and (6) of the Law on Value Added Tax as well as Article 33 Paragraph (8), items 2, 3 and 5 of the Ordinance on VAT".
Chorvátsko nieje v EU a z textu na faktúre mi vyplýva, že je toto dodanie služby "oslobodené od dane".

Účtovníčka predomňou aj takéto faktúry uviedla v DP a zaplatila DPH. Ale neviem či to bolo správne niesom si istá, podľa mňa sa tieto faktúry neuvádzajú v DP a neplatí sa DPH ???