Anueta79
23.05.07,13:01
Prosím Vás mám otázku. Nakúpili sme tovar z Francúzska ale následne sme ho vyfakturovali nášmu zákazníkovi do Poľska, tovar ale fyzicky k nám vôbec nedošiel, ale išiel z Francúzska priamo do Poľska :( t.z. že nemáme k dispozícii žiadny doklad o preprave, chcem sa spýtať či sme dobre postupovali, keď sme uvedený tovar vyfatkurovali bez dph podľa § 43.... alebo sa to týka iného §?
Vladimír Ozimý
23.05.07,11:18
a nejde o par. 45 trojstranný obchod...ale vystavujete bez DPH aj v tomto prípade
Anueta79
23.05.07,11:23
tiež som nad tým premýšľala, len u nás prebehol papierovo predaj aj nákup ale len tovar fyzicky k nám neprišiel a neodišiel od nás, inak z papierového hľadiska sa jedná o nákup a predaj tovaru z eú.... len premiestnenie tovaru sa neuskutočnilo od nás. mám dilemu
Vladimír Ozimý
23.05.07,11:24
no ale ved pri trojstrannom obchode to tak prebieha...vam pride Fa o kupe vy ho predate ale prepraví sa predsa od 1 dodavatela k 1 odberateľovi...
Anueta79
23.05.07,12:17
Tak keď ide o 3-stranný obchod ide to do riadku 11 v dp ale tam sa píše že základ dane vyplní druhý odberateľ, ktorý je príjemcom tovaru v tuzemsku ...
ale predsa my nie sme druhý odberateľ ale prvý ..... tak pre toto mám dilemu o aký obchod v rámci eú vlastne ide?
Anueta79
23.05.07,13:21
prosím vás do ktorého riadka pôjde 3stranný obchod?pls ....
ivako
24.05.07,06:48
Prosím Vás mám otázku. Nakúpili sme tovar z Francúzska ale následne sme ho vyfakturovali nášmu zákazníkovi do Poľska, tovar ale fyzicky k nám vôbec nedošiel, ale išiel z Francúzska priamo do Poľska :( t.z. že nemáme k dispozícii žiadny doklad o preprave, chcem sa spýtať či sme dobre postupovali, keď sme uvedený tovar vyfatkurovali bez dph podľa § 43.... alebo sa to týka iného §?
Trojstranný obchod znamená, že ten istý tovar je súčasne predmetom dvoch dodaní, pričom len jedna z týchto dodávok je tzv.pohyblivá /preprava tovaru a faktúra/ a druhá je tzv.nepohyblivá /len fa/ Vy ste si u francúzskeho dodávateľa objednali pod slovenským IČ DPH tovar a dali ste mu pokyn, aby tovar prepravil priamo do Poľska. Čiže Francúz dodá tovar priamo Poliakovi /pohyblivá dodávka/ a vyhotoví fa pre vás bez DPH. Do daňového priznania vo Francúzsku a tiež do súhrného výkazu uvedie dodanie tovaru do iného čl.štátu,do SR, pretože má vaše IČ DPH. Vy-slovenský dodávateľ vyhotovíte fa bez DPH pre Poľského odberateľa /nepohyblivá dodávka/ Vo fa treba uviesť, že ide o trojstranný obchod- § 45. Do súhrného výkazu uvediete dodanie do iného členského štátu-IČ DPH Poľského odberateľa,ktorému vyhotovujete fa. Poľský odberateľ je povinný priznať a platiť daň v Poľsku.
ivako
24.05.07,07:19
prosím vás do ktorého riadka pôjde 3stranný obchod?pls ....
myslím, že riadok 34-vy ste prvý odberateľ
Anueta79
24.05.07,07:25
a ako by to bolo keby si Poliak sám zabezpečil prepravu?
ivako
24.05.07,07:36
a ako by to bolo keby si Poliak sám zabezpečil prepravu?
Myslím, že sa tým nič nemení. Pozri §45 odst.d
Anueta79
24.05.07,07:42
pod týmto odsekom sme len my a francúz ale poliak ako druhý odberateľ tam nie je, preto mám dilemu lebo kolegyna z logistiky sa podľa tejto prepravy zariadila a vystavila faktúru s § 43
ivako
24.05.07,08:26
Vyzerá to, že asi tá jedna podmienka naozaj nie je splnená.Musím dokončiť DPH a potom sa na to poriadne pozriem.....
ivako
25.05.07,12:13
pod týmto odsekom sme len my a francúz ale poliak ako druhý odberateľ tam nie je, preto mám dilemu lebo kolegyna z logistiky sa podľa tejto prepravy zariadila a vystavila faktúru s § 43
Teraz som sa k tomu dostala, ale neviem ti poradiť čo v takom prípade. Dnes som mala auditorku, ale ani ona nevedela. Máme trojstranné obchody, ale splnené všetky podmienky. Poprosím ťa, daj mi vedieť ako ste to nakoniec dali, ak by som náhodou mala niečo podobné.Dík:)