kathy_smal
23.05.07,13:46
Pri listovaní kalendárom som si vsimla ze niektore mena su podla mna zastarale a nepoznam fakt nikoho kto by ich mal.
Preco ti, co tvoria kaledar nedaju na jeden den narpiklad Jaroslav (27.4) , Jaroslava (26.4)? Takymto sposobom by usetrili mnoho dni, na ktore by mohli priradit modernejsie mena - tym nemyslim Kevin, a pod.
Aky je vas nazor?
seflera
23.05.07,11:57
Môj názor je, že oslavovať meniny podľa kalendára - toho dnešného - zoradené mená podľa rozhodnutia nejakého úradu, je prežitok socializmu. Pôvodne sa "oslavoval" (skôr pripomínal) príbeh života svätého/svätej, ktorého meno nosila príslušná osoba v deň cirkevného kalendára.
Ale ak niekto pozná svätého Kevina....:o :cool: :o ..... nech si pripomenie jeho príbeh:) ;) :o :D
Paula
23.05.07,11:59
A ktoré sú tie modernejšie? V mojom okolí sa mladí rodičia húfne vracajú k tým roky "nemoderným"...ako napr. Mária, Anna, Adam, Jakub.....
Kuzelnicka
23.05.07,12:08
A svatú Bohuša poznáš? A sv. Nadeždu? A sv. Dianu? ved ta bola v mytologii bohynou lovu alebo takeho dacoho
kathy_smal
23.05.07,12:17
Mala som na mysli mena ako Liliana, Damian, Saskia...

A keby sme v kalendari mali len svatych mohla mat moja dcera meno Abra:D (narazam na uct. soft)
http://www.knazi.sk/svati/asvaty.php?svid=15
Gabi03
23.05.07,12:21
Nooo.... zlučovať podobné mená podľa mňa nie je správne. Môj menovec mužského pohlavia tiež oslavuje v iný deň meniny ako ja a určite by sa mi nepáčilo teraz zmeniť oslavu menín na nejaký iný dátum. Skôr sa mi zdá logickejšie a jednoduchšie doplniť súčasný kalendár o mená, ktoré tam nie sú. Napr. moja neter sa volá Sofia. Meno v kalendári nemá zapísané ale jednoznačne oslavuje v ten istý deň ako Žofia, 15.5. Možno to budú potom kalendáre na mená a pracovné kalendáre budú existovať už bez mien, ale niečo za niečo. :rolleyes: :---
Alebo je tu ešte jedna možnosť. Zrušiť oslavu menín. Veď nie vo všetkých krajinách sa oslavujú meniny. Ale kto by sa chcel vzdať darčeka navyše, však?! :D
Nika
23.05.07,15:57
Mám knihu "Meno pre naše dieťa" z r. 1993 a tam je k dátumom priradených viacej mien. Damian je 27.9., Saskia 21.4., Liliana 19.11.
janasv
24.05.07,02:52
Mám knihu "Meno pre naše dieťa" z r. 1993 a tam je k dátumom priradených viacej mien. Damian je 27.9., Saskia 21.4., Liliana 19.11.
Damian je 27.9.- ja zijem v tom, ze v cirkevnom je Damian 26.9. aj s KOzmom. Vtedy ho aj oslavujem.:D:D:D
Nika
24.05.07,03:05
Damian je 27.9.- ja zijem v tom, ze v cirkevnom je Damian 26.9. aj s KOzmom. Vtedy ho aj oslavujem.:D:D:D




Tak teraz už môžeš oslavovať aj 26. aj 27....... Tolik štěstí najednou..........:D
michelle84
24.05.07,03:49
Keď som sa narodila, moje meno nebolo v kalendári. Ale meniny sme oslavovali na Michala. Neskôr ho už doplnili k Michalovi, tak stále oslavujem 29. 9. :) Ale máme v rodine mená, ktoré nie sú v kalendári, napr. Nikolka, Tália. Možno by sa mohli nové modernejšie mená priradiť k tým menám, ktoré nie sú často využívané, ako Uršula, Želmíra, Zina, ...
tiny77
24.05.07,04:24
Možno by sa mohli nové modernejšie mená priradiť k tým menám, ktoré nie sú často využívané, ako Uršula, Želmíra, Zina, ...

naaaaahodou dnes som objavila v kal. meno "zina" a celkom sa mi zapacilo :) daj pokoj tomu menu. co ja viem ci ho este nepouzijem niekedy :) :D

inak vo svete sa meniny moc neoslavuju.... :) :confused:
to len vynaliezavi slovaci si nasli o dovod viac na pijakovanie :eek: :rolleyes:
michelle84
24.05.07,04:43
naaaaahodou dnes som objavila v kal. meno "zina" a celkom sa mi zapacilo :) daj pokoj tomu menu. co ja viem ci ho este nepouzijem niekedy :) :D

inak vo svete sa meniny moc neoslavuju.... :) :confused:
to len vynaliezavi slovaci si nasli o dovod viac na pijakovanie :eek: :rolleyes:


Zinu som tiež náhodou našla v kalendári, keďže mala v pondelok meniny. Je veľa mien, ktoré sa už v dnešnej dobe nepoužívajú, resp. sa používajú veľmi zriedka.
kathy_smal
24.05.07,06:44
Zina je celkom zauimave meno, ale taka Nadezda sa mi vobec nepaci...
Podla mna malo pouzivane mena su:
Hubert, Bohdan, Hortenzia (poznate niekoho s takymto menom?), Zelmira, Xenia, Zoja (8.2)...
Gabi03
24.05.07,06:51
Ja poznám Xéniu .... :)
janasv
24.05.07,06:53
Ja poznám Xéniu .... :)

Xenia je ekvivalent k ruskemu menu Oxana.:---
Ja poznam mamku Oxanu a dcerku Xeniu.:):)
Aj Zelmiru a Nadezdu poznam. :---
Ale Lesanu alebo Lesiu nie ? :confused: A Pankrac, Servac s Bonifacom a Medard? Ale, asi by mi bolo za nimi aj smutno...:mee:

Jasne, mali by kalendar aktualizovat, len nejako logicky. Napr. neviem, preco dali Karin k Alexandre a nie ku Katarine, ked tam to foneticky patri.
Uz som videla aj Svedsky kalendar. Bolo to zaujimave, niektore mena boli v ten isty den ako u nas - myslim, ze Martin a este nieco, len uz si to nepamatam. Takze, niektore mena su asi tradicnejsie, ako sme si mysleli....
kathy_smal
24.05.07,07:00
Nika, taku knizocku som zatial nevidela. Vychadzala som z mien uvedenych napr. na www.calendar.sk a tam na jeden den je jedno meno, maximalne dva.
mila79
06.09.08,14:25
Ja si myslim, ze v slovenskom kalendari by mali byt iba slovenske mena. Ked chce niekto dat svojemu dietatu meno Kevin, prosim, ale nechcite aby boli mena miesane slovenske zo zahranicnimi.
Zofia znamena v taliancine Sofia, takze by nebolo velmi vhodne davat opat taketo meno do kalendara.
Jan -Giovanni-John... takto by sme mali dat vsetky do kalendara ked je to to iste? Kazdy narod by mal byt hrdy na svoje mena a nemali by sa miesat s cudzimi v kalendari. To je akoby som dala dietatu meno Amira (povod z arabciny) a ak sa dostane toto meno dajmetomu do kalendara, tak potom ked sa niekto opyta odkial je to meno tak este nedajboze ktosi bude trdit ,ze slovenske lebo je v slovenskom kalendari. Ked by sa uz mal slovensky kalendar doplnat o nove mena, tak nech su to nejake starodavne mena, ktore sa kedysi pouzivali na uzemi slovenska a maju aj slovesnky povod.
Monika Kováčová
06.09.08,14:57
cyprián, Ctibor, Tichomír, Vavrinec, Jerguš, Filoména, Albína,...
VladoaKatka
06.09.08,15:05
Tento rok sa založila podobná téma, čo ich tak spojiť do jedného ???

http://www.porada.sk/t82224-p12-ake-meno-dietatu.html
betka631
06.09.08,16:25
Damian je 27.9.- ja zijem v tom, ze v cirkevnom je Damian 26.9. aj s KOzmom. Vtedy ho aj oslavujem.:D:D:D



Máš pravdu. Mám manžela Damiana a oslavujeme 26.9.podľa cirkevného kalendára. A že nie je v kalendári? Vôbec nám to nevadí. Keď sa narodila dcéra tak sme jej dali meno Simona a tiež nebolo v kalendári. Už nepamätám presne podľa akého kalendára som zistila, že má meniny 30.10.,tak sme si povedali, že vtedy bude oslavovať. O rok na to doplnili meno Simona k Šimonovi 30.10.:)
betka631
06.09.08,16:27
Zina je celkom zauimave meno, ale taka Nadezda sa mi vobec nepaci...
Podla mna malo pouzivane mena su:
Hubert, Bohdan, Hortenzia (poznate niekoho s takymto menom?), Zelmira, Xenia, Zoja (8.2)...

A ja poznám Želmíru...:)
Paula
06.09.08,16:35
Zina je celkom zauimave meno, ale taka Nadezda sa mi vobec nepaci...
Podla mna malo pouzivane mena su:
Hubert, Bohdan, Hortenzia (poznate niekoho s takymto menom?), Zelmira, Xenia, Zoja (8.2)...


Poznám veru, aj Želmíru aj Xeniu aj Hortenziu. Tá posledná zdedila meno po svojej mamine.
janasv
07.10.08,19:21
Máš pravdu. Mám manžela Damiana a oslavujeme 26.9.podľa cirkevného kalendára. A že nie je v kalendári? Vôbec nám to nevadí. ....:)

Ja mám doma dvoch. :---:--- A niekedy v apríli je aj blahoslavený Damián, a tak oslavujeme tiež:):D:---:---:---:---.
tereza044
07.10.08,20:49
moja neter sa vola Zina a sesterky dve Ursula :D

Ono menit datumy mien v kalendari je podla mna nezmyselne, kompetentni by to navyse podla mna ani neschvalili.
Skor priradit k datumom dalsie mena, to vidim realnejsie. A potom moze mat kazdy den napriklad dve mena na oslavu =)
misomiso
07.10.08,20:51
Som zvedavy, kedy pribudne Mišomišo.
gabizu
08.10.08,12:10
Ja mám doma Timeu, a keďže toto meno v našom kalendári nie je, oslavuje podľa maďarského - 3.mája. To by bolo, keby nedostala darček :rolleyes:
arizona
08.10.08,19:11
Mne osobne vadí, že meno Maroš , ktoré nebolo prv v kalendári(oslavovala sa logicky na Mariána v marci) pridali pred pár rokmi k menu Martin na novemberi.:(

Totálny chaos. Som rada, že sa pridávajú niektoré moderné (novšie)mená, len by sa mala dodržiavať nejaká logika, alebo zaužívanosť.
Niektoré kombinácie mien sú ozaj nepochopiteľné.
Napr. Alexandra- Karina,alebo Dalibor Sebastián:confused::rolleyes:
Paula
08.10.08,19:19
Mne osobne vadí, že meno Maroš , ktoré nebolo prv v kalendári(oslavovala sa logicky na Mariána v marci) pridali pred pár rokmi k menu Martin na novemberi.:(


Hm, myslím, že Maroš je od Martina, nie Mariana. Napokon, mne tie mená nevadia, nech sú, kde sú, či sú....v našej rodine sme meno nikdy nebrali ako dôvod na oslavu:)
arizona
08.10.08,19:51
Hm, myslím, že Maroš je od Martina, nie Mariana. Napokon, mne tie mená nevadia, nech sú, kde sú, či sú....v našej rodine sme meno nikdy nebrali ako dôvod na oslavu:)
Všetkých Martinov čo poznám volajú Martin, alebo Maťo.
Ale Marošov volajú často Marián, alebo Majo.
Mariánov zase Majo,alebo Maroš. A teraz nevieš, ako je kto krstený.

To je jasné, že ak sa Ťa to netýka, je Ti to jedno.

Mňa sa to trochu týka, preto som spomínala ten chaos. Muž je Maroš,celý život bol naučený na meniny v marci,zrazu nedávno pribudol Maroš do kalendára, ale v novembri. V prvý-druhý rok bol v šoku, ked mu gratulovali v práci,alebo kámoši na ulici. Nevdel,či sa pomýlili, alebo žartujú:confused:.
Ale už si zvyká.Doma oslavujeme ako sme roky zvyknutí. Ale už sme rozmýšľali,kedy vlastne budeme oslavovať,aby sme nemuseli na dva krát.(veď na meniny sa nepozýva,kto chce príde- u nás je taký zvyk)
Ale komu vyhovieť? Keď niektorí chodia v marci a niektorí v novembri?:rolleyes::(:D.
Už chápeš ten chaos:D:mad::(:cool::rolleyes::eek:
Paula
08.10.08,20:01
Nechápem, len v dobrom z chaosu poľutujem:).

P.S.: Maroša vlastním, nie je ale ani Martin ani Marian.
Martin Mocko
09.10.08,03:58
Všetkých Martinov čo poznám volajú Martin, alebo Maťo.
Ale Marošov volajú často Marián, alebo Majo.
Mariánov zase Majo,alebo Maroš. A teraz nevieš, ako je kto krstený.
....


A ešte divnejšie je, že mňa (Martina) sem-tam niekto nazve aj Maroš... Tak to už je úplný chaos.

My sme našim deťom doma vyberali mená z tohoto kalendára....

http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensku
michelle84
09.10.08,04:27
V rodine máme Mariána a Martina. Obidvoch voláme Maroško. Ich synovia sú tiež Marián a Martin, ale tých už voláme Majko a Maťko. Ako sa na zaužíva, tak sa používa.
erzet
09.10.08,05:16
Mená v kalendári a meniny. Čo je to meno? Meno je niečo na čom sa v danom čase rodičia dohodli, a nielen rodičia. S čím sa neskoršie nemusia stotožňovať a možno ani ich nositeľ a môže mu to byť aj nepríjemné. Áno, je možnosť zmeny, ale... Môžem byť napr. Robert, Sandokan, Synslnka. No a čo, že som, alebo nie som v kalendári, aj tak to bolo o inom, ako sa píše na inom mieste. Otec mi tiež tvrdil to, čo ja teraz: čo je meno?
Narodenie a narodeniny. Narodeniny, to je niečo. Je to oslava nového života, ktorý sa, väčšinou, zrodil z lásky dvoch ľudí. Je to oslava ich slastného splynutia. Je to oslava Teba že si prišiel na svet. Je to oslava toho že žiješ a pasuješ sa s týmto svetom - životom. Je to oslava toho že tu chceš nechať zárez v histórii. Že si tu strávil pár rokov života, v porovnaní existenciou vesmíru. Že si tu bol.
Neoslavoval by som meniny, ale v kalendári je moje meno a moji známi si považujú za slušné minimálne podať mi ruku zablahoželať mi k meninám a ja považujem za slušné im to vrátiť.
Nikomu môj názor nevnucujem, je môj. Chcel som ho iba zverejniť v tejto téme.