brono
23.05.07,14:05
Dobry den,
vyzera to ze som pred rozvodom. Pravdepodobne nastane problem s delbou majetku. Pred uzevretim sobasa som kupil byt, ktory mam na liste vlastnictva na svojom mene. Kupeny byt je bez pravnych tiarch, nakolko pre potreby hypoteky som zalozil iny byt patriaci mojej matke a rucim za splacanie hypoteky matkinym bytom. Hypoteku mam samozrejme pisanu na seba, pretoze so sucasnou manzelkou sme vtedy este neboli manzelia.
Zaujima ma komu pripadne byt po rozvode mne alebo sa sa bude musiet rozdelit pretoze fakticky som byt nadobudol pred vstupom do mazelstva ale splacam ho aj pocas trvania manzelstva (aj ked kazdy mame osobitne ucty v banke - popisem dalej)? Pre upresnenie este dodam par faktov:

Ja aj manzelka mame v banke osobine bezne ucty kam nam chodi vyplata (mne) a materska(manzelke) - kazdy sam na seba
manzelka je na materskej dovolenke a mame spolu malolete dieta (narodene az po svadbe)
Z mojho prijmu sa plati hypoteka nabyt, energie na byvanie(plyn, voda, teplo, fond oprav ...), a dve auta - benzin, poistky
Z manzelkynej materskej sa plati strava a ostatne potreby na dieta
zatial byvame v spolocnej domacnosti
manzelka a dieta su v mojom byte prihlaseny na trvaly pobyt (z urcitych dovodov je nie)
Moja mama vlastni byt ktorym rucim za hypoteku, manzelkininy rodicia maju byt (ma kam s dietatom odist)
V pripade dalsich otazok doplnim. Dakujem za rady, nerad by som o byt prisiel lebo vsetok majetok ktory mame som nadobudol vlastnymi prostriedkami.
alena
23.05.07,12:26
všetko čo je nadobudnuté pred uzavretím manželstva patrí do vlastníctva toho, kto to nadobudol, do bezpodielového vlastníctva patria len veci nadobudnuté počas manželstva, dary počas manželstva - patria tomu, kto ich dostal, ak je dar spoločný, patrí do bezpodielového vlastníctva. Toľko v skratke.
de-n-na
23.05.07,12:55
Podľa môjho názoru byt Vami nadobudnutý pre uzatvorením manželstva Vami je Váš. Som tu nová, ale situácia mi je známa z môjho blízkeho okolia. Nepríjemné však bude delenie nadobudnutého majetku počas trvania manželstva. Viem, že ma do toho nič nie je, ale skôr ako by ste sa mali báť o byt by ste mohli premýšľať nad malinkým dieťaťom. Ešte poriadne ani nechodí a už by ste ho sťahoval. :eek: O byt neprídete, aj keby ste ich tam nechal bývať a vy šiel zatiaľ bývať k mame. Na materskej dovolenke manželka veľa možností nemá. Ale to je vaša vec, nepoznám detaily Vášho "neriešiteľného problému bez rozvodu". Je to len môj osobný názor. Prajem veľa úspechov v osobnom i pracovnom živote.
medestefan
04.06.07,14:31
Ja mám tiež problém podobný a neviem čo s tým. Pred manželstvom sme kúpili by t čo sme napísali na jej meno. Zobrali sme hypotéku a z OÚ sme museli papier vybaviť o spoločnej domácnosti. Hypotéku sme dostali a splácali sme z môjho účtu. Potom časom sme sa zobrali: Teraz už máme polovicu aj niečo navyše za sebou a ideme sa rozvádzať. Čo s takým bytom? Je jej alebo na niečo mám aj ja nárok pri vysporiadaní majetku na súde?
medestefan
04.06.07,14:33
Je na byte hypotéka kde som zapísaný ako spoludlžník: Som zabudol dodať.
kaja29
04.06.07,18:25
Podľa môjho názoru by sa manželia na vyporiadaní majetku mali skúsiť predovšetkým dohodnúť. Ak sa nedohodnú, tak až vtedy na návrh niektorého z nich rozhodne súd, pričom návrh na vyporiadanie BSM je potrebné podať v lehote 3 rokov od zániku BSM. Podľa § 150 OZ základnou zásadou pri vyporiadaní BSM je zásada rovnosti podielov. Pri vyporiadaní treba samozrejme prihliadnúť na potreby maloletých detí a taktiež sa berie do úvahy miera pričinenia každého z manželov o získanie a udržanie spoločného majetku, ako aj starostlivosť o rodinu. (nie je možné z BSM vyporiadať len dom alebo byt, ak sa vyporiadava BSM súdom, tak je potrebné uviesť všetky veci nadobudnuté počas manželstva) Každý z manželov môže žiadať, aby mu bolo uhradené, to čo zo svojho majetku vynaložil na spoločný majetok, ale tiež je povinný nahradiť to, čo zo spoločného majetku bolo vynaložené na jeho samostatný majetok. Ak nedošlo k dohode manželov a BSM nebolo v lehote 3 rokov vyporiadané súdom, potom podľa § 149(4) OZ platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
Angelika
04.07.07,10:59
Prajem pekny den, ja by som sa chcela opytat, ci pri deleni majetku po rozvode sa moze prihliadat na to, ze manzel mal sice ako slobodny jednoizbovy byt, ale ten sme ale pocas manzelstva vymenili za vacsi a tam figurujeme ako vlastnici dvaja. Totiz mi dal podmienku, ze sa vieme dohodnut, pokial vezmem do uvahy, ze on uz mal vtedy byt, a tym padom mi chce vyplatit menej ako polovicu. Ak by sa to malo hnat cez sudy, je to argument, ktory obstoji ? Da sa suhlasit s jeho navrhom ? Dakujem.
Chobot
04.07.07,13:46
Prajem pekny den, ja by som sa chcela opytat, ci pri deleni majetku po rozvode sa moze prihliadat na to, ze manzel mal sice ako slobodny jednoizbovy byt, ale ten sme ale pocas manzelstva vymenili za vacsi a tam figurujeme ako vlastnici dvaja. Totiz mi dal podmienku, ze sa vieme dohodnut, pokial vezmem do uvahy, ze on uz mal vtedy byt, a tym padom mi chce vyplatit menej ako polovicu. Ak by sa to malo hnat cez sudy, je to argument, ktory obstoji ? Da sa suhlasit s jeho navrhom ? Dakujem.

:eek: Normálne žasnem, akí sú ľudia prešpekuľovaní, keď ide o delenie majetku pri rozvode. Kam vám vyprchla tá láska, z obdobia svadby?

Prepáč mi za ten úvod, ale po prečítaní tvojho príspevku mám silný pocit, že idete obaja po majetku.

Na tvoj problém treba pozerať v trochu širších súvislostiach, nie sa len zamerať na ten byt.

Na jednej strane je pravdou, že majetok, ktorý mal jeden z manželov pred svadbou by mu patrilo aj po svadbe, ale len vtedy, keby si ten byt ponechal a bol by písaný na jeho meno. On ho ale predal a vložil do manželstva. Rovnako ako aj keď niektorý z manželov vlastní väčšie množstvo peňazí, tak sobášom sa to stáva spoločným majetkom. Z tohto dôvodu existujú predmanželské zmluvy, kde sa presen vymedzí, ktorý z manželov koľko priniesol do manželstva a na čo má v prípade rozvodu nárok.

Na základe tohoto, ak ste neuzavreli predmanželskú dohodu, tak peniaze získané predajom bytu tvoj manžel vložil do manželstva a stali sa spoločným majetkom. Potom ste si kúpili byt, ktorý bude asi v bezpodielovom vlastníctve, teda každý má nárok na rovnaký podiel z toho bytu. Majetok nadobudnutý počas manželstva je v bezpodielovom vlastníctve. A ten byt tým bol.

Má to však aj druhú stránku - koľko si vložila do manželstva ty? Tiež si prispela na spoločný byt apoň približnou hodnotou, ako bol ten jeho byt? Ak áno, tak by ste si byt mohli rozdeliť 50:50. Ak však prínos manžela bol podstatne väčší, a rozdiel medzi cenou nového bytu a toho jeho, predaného, ste financovali zo spoločných peňazí, bolo by od teba vrcholne nefér, požadovať polovicu majetku. Len by si potvrdila, že si mrcha (sorry za výraz:rolleyes: ).

Ako by sa na to pozeral rozvodový súd, ti neviem povedať. Možno by dal za pravdu manželovi, keby preukázal, že ten byt patril jemu. To sa nedá predpovedať, ako by rozhodol sudca na základe dokazovania. Určite by to ale nebolo nič príjmené.

Preto ti radím, skús sa s ním dohodnúť. Pozitívom je, že aj on má snahu vyriešiť to mimosúdne. Je to na tebe. Dúfam, že sa zachováš férovo.