bystricanko
23.05.07,15:08
Ahojte, som platca DPH a chcem si kupit auto s odpoctom DPH (kategoria N1 - konkretne je to Nissan Qashqai), ale zial dovozca tychto aut na Slovensku nepredava toto auto s moznostou odpoctu DPH. Zistil som, ze v Cechach sa tieto auta bezne predavaju aj s moznostou odpoctu DPH (N1 verzia) a preto ma napadlo, ci si mozem toto auto kupit normalne v Cechach alebo je tam nejaky hacik? Predpokladam, ze v Cechach by mi to auto normalne predali aj bez DPH ale bojim sa, aby mi nahodou tu na Slovensku nevznikla povinnost tu DPH zaplatit, kedze u nas toto auto nepredavaju ako N1.
Vladimír Ozimý
23.05.07,13:53
no ide o nadobudnutie tovaru podľa paragrafu 11 ods 12. obidvaja ste identifikovaný pre daň v svojej krajine...spoločnosť vystaví FA bez DPH a vám vznikne podľa paragrafu 69 povinnosť platiť daň...túto daň však si môžete odpočítať podľa paragrafu 49 ods 2 pism c) takže daňový dopad bude nulový....
bystricanko
23.05.07,14:30
Ste si isty? Podla mna totiz existuje nejaky zoznam aut, ktore su schvalene ako N1. A teraz je otazka, ci ten zoznam aut N1 ma kazda krajina svoj, alebo ci existuje nejaky celoeuropsky zoznam. Proste mi ide o to, ci budu povazovat to auto za N1, kedze na Slovensku sa toto auto vo verzii N1 nepredava.
Jana Acsová
23.05.07,14:36
Z vlastnej skúsenosti:

NEMUSIA.

Doviezli sme z Poľska N1, na Slovensku bolo zaradené ako M1.
Jana Acsová
23.05.07,15:41
Vyberám zo svojich materiálov:

Z pohľadu dane z pridanej hodnoty majú osobitné postavenie vozidlá kategórie M a to v súvislosti s možnosťou odpočítať daň. V rámci kategórie vozidiel M sú vozidlá členené nasledovne:
- M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča,
- M2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 5000 kg,
- M3 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 5000 kg.

V rámci vozidiel kategórie N sú tieto členené v závislosti od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti. V zásade sa jedná o motorové vozidlá konštruované a projektované na prepravu tovaru (bližšie viď. príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z.z.).

Za miesto na prepravu osôb sa považuje miesto pre osobu sediacu, ležiacu, stojacu alebo miesto s trvalými úchytkami ukotvenia sedadla, pričom nie je rozhodujúce, či sedadlo na tomto mieste je alebo nie je umiestnené.
Daň z pridanej hodnoty nemožno odpočítať pri kúpe a nájme osobného automobilu, ktorým sa pre účely zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1. Kategória vozidla sa uvádza v Osvedčení o evidencii pod bodom 2 v časti „vozidlo“ (v Technickom preukaze motorového - prípojného vozidla pod bodom 1 v časti „technický popis vozidla“).
bystricanko
23.05.07,17:30
Janka, velmi pekne Vam dakujem za cennu informaciu. Viete mi povedat aj dovod, preco Vam to zaradili ako M1, ked ste ho kupili v Polsku ako N1?
Jana Acsová
23.05.07,17:43
Janka, velmi pekne Vam dakujem za cennu informaciu. Viete mi povedat aj dovod, preco Vam to zaradili ako M1, ked ste ho kupili v Polsku ako N1?
Vozidlo malo 4 sedadlá ... malo síce aj priečku, ale nákladný priestor pomerovo nezodpovedal požiadavkám ... a bola to dodávka Peugeot, nie combi.

Preto som uvádzala aj podmienky zaradenia vozidiel do kategórií. Pri posudzovaní kategórie auta sa vychádza z jeho "konštrukčných prvkov" pri prihlasovaní.
bystricanko
02.06.07,11:27
Pozeram tu prilohu č. 1 k zákonu č. 725/2004 a tam je napisane len toto:

a) kategória N1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg,

Myslela si teda tuto podmienku? Alebo nieco ine?
Jana Acsová
02.06.07,11:38
Neviem sa presne vyjadriť k problematike, ale problém bol v tom, že vozidlo malo druhú radu sedadiel pre osoby a priestor oddelený mriežkou, čiže nákladný nebol v takom pomere oproti priestoru pre osoby akoby mal.
Na Slovensku mu bol vydaný TP s kategóriou vozidla M1.
bystricanko
02.06.07,21:25
Moja otazka je teda stale nezodpovedana a vlastne ani neviem kto kompetentny by mi ju mohol zodpovedat :-(
Jozef Mihál
02.06.07,21:43
Pri kúpe auta v zahraničí a dovoze na Slovensko treba vypočítať a zaplatiť DPH.

Pokiaľ u nás daný typ auta nie je homologizovaný v triede N1, tak na polícií Vám vystavia TP so zaradením auta do M1 a nárok na vrátenie DPH nie je.
Lion Topoľčany
03.06.07,05:31
Pri kúpe auta v zahraničí a dovoze na Slovensko treba vypočítať a zaplatiť DPH.

Pokiaľ u nás daný typ auta nie je homologizovaný v triede N1, tak na polícií Vám vystavia TP so zaradením auta do M1 a nárok na vrátenie DPH nie je.

Musím s Vami súhlasiť, a preto som z toho blázom. Práve pred týždňom som kúpila do firmy osobné auto pre 4 osoby, mriežka je medzi druhým radom sedadiel a veľmi malým kufrom, bolo zaradené do M1 a účtovníčka
chce odpočítať DPH. Asi to nerobí správne ? Je možná odvolávka na nejaký konkrétny paragr.? Nechcem, aby neskôr napr. pri kontrole boli nejaké problémy.
Jana Acsová
03.06.07,08:06
Musím s Vami súhlasiť, a preto som z toho blázom. Práve pred týždňom som kúpila do firmy osobné auto pre 4 osoby, mriežka je medzi druhým radom sedadiel a veľmi malým kufrom, bolo zaradené do M1 a účtovníčka chce odpočítať DPH. Asi to nerobí správne ?
Nerobí ... nemôžete uplatniť odpočítani dane ak máte v TP zapísanú kategóriu M1 ak vozidlo nekupujete za účelom jeho ďalšieho predaja alebo prenájmu.
Jana Acsová
03.06.07,08:10
Moja otazka je teda stale nezodpovedana a vlastne ani neviem kto kompetentny by mi ju mohol zodpovedat :-(
Pokiaľ mi je známe, TP nevydáva polícia, polícia prideľuje EČV a vydáva značky. Pri dovoze automobilu vydáva TP miestny (obecný) úrad (neviem presne, poobede doplním) ... oddelenie dopravy. Zamestnanci tohto oddelenia majú informácie k zaradeniu vozidiel pri dovoze. Tam by ste sa mohli opýtať.

P.S.:
Ja bohužiaľ pracujem už len z hotovými dokladmi.
Jana Acsová
03.06.07,08:11
Asi to nerobí správne ? Je možná odvolávka na nejaký konkrétny paragr.?Veľmi veľa materiálu je na túto tému na Porade. Konkrétny § je 49 ods. 7 písm. a) ZDPH.
Lion Topoľčany
03.06.07,09:53
Pani Jana Acsová-Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede.
apo
30.08.09,13:06
Dobrý deň.

Všetko čo je v tejto téme napísané je pravda.
K tomu, aby bolo možné odpočítať daň je nutná kategŕia N1.

V relácii pozor zákruta som počul vyjadrenie, že existencia mriežky na Slovensku nie je podmienkou pre odpočet DPH. Nepamätám sa kto dal takéto vyjadrenie, ale nebol to človek z nadácie pre ochranu ľudských práv. Lebo sú aj názory, že mriežka je obmedzovaním práva využívať majetok k podnikaniu.

Takže prosím ako je to s tou mriežkou a odpočtom DPH ak vozidlo v Českej republike má v TP zapísanú kategóriu N1.

Upresním klient ide kúpiť z ČR vozidlo HONDU CRV. Iný klient má takéto vozidlo, je v kategórii N1 ale aj s mriežkou.

Chceme mať istotu, aby sa nám nestalo to čo píše Janka Aczová, že v jednej krajine EÚ je možný odpočíet DPH, ale na Slovensku to môže byť pri tom istom motorovom vozidle inak.

Ďakujem.

apo
apo
30.08.09,15:03
Surfoval som ešte po Porade a našiel som text vyhlášky:

116/1997 Z.z.
VYHLASKA
Ministerstva dopravy, post a telekomunikacii Slovenskej republiky
zo 17. marca 1997
o podmienkach premavky vozidiel na pozemnych komunikaciach


V je tento odstavec, ktorý predpisuje čo mám mať motorové vozidlo kategórie N ak nemá delenú karosériu:

(6) Motorove vozidlo kategorie N s nedelenou skrinovou
karoseriou musi byt za poslednym radom sedadiel vybavene pevnou
prieckou, ktora oddeluje priestor pre vodica a cestujucich od
lozneho priestoru. Priecka musi siahat do vysky najmenej 500 mm
nad bod H a od podlahy priestoru pre naklad a musi byt vyhotovena
z plneho materialu. Nad tuto vysku musi byt priecka vo vyhotoveni,
ktore zabranuje vniknutie predmetov 50 mm x 50 mm a vacsich do
priestoru pre cestujucich. V priestore pre naklad mozu byt dvere
s oknami. Okna v stenach musia byt umiestnene tak, aby ich dolny
okraj bol vyssie ako 900 mm od podlahy.

Z toho vyplýva, že mriežka nie je podmienkou k odpočtu DPH, ale je podmienkou zaradenia do kategóie N1.

Výsledok je ten istý, ale odpočet DPH skutočne nerieši priečka vo vozidle.

Je to ozaj tak?

apo
Stefan2005
30.08.09,17:27
apo, deliaca mriežka (v schválených typoch vozidiel) už nie je povinná...

http://www.expres.sk/spravodajstvo/sprava/2011/deliaca-mriezka-v-novych-autach-uz-nebude-povinna.html
bepo
30.08.09,18:29
Vyhláška 116/1997 už nie je platná, odpočet DPH nie je viazaný na mriežky ale na zaradenie autá ako nákladné.
apo
30.08.09,19:16
Ďakujem, kolegovia Poraďáci.

Porada je fantastická vec. Máme tu more informácií. Doma to robím tak, že staré dokumenty likvidujem. Neviem si predstaviť či by som na Porade dokázal mnou podané informácie ako neaktuálne dať na pravú mieru.

Nič iné nám nezostáva len pri probléme aj keď sa zdá byť otrepaný overovať, ešte že nás to baví.

Ďakujem pekne.

apo