rugby
23.05.07,14:26
Ahoj. Zufaly Vas ziadam o radu. Moja matka sa na mna obratila s jednou vecou, ktora je mimo moj dosah a schopnosti. Cela zalezitost je trosku komplikovanejsia. Uz vopred sa ospravedlnujem za banalne "procesne chyby", ktore matka vykonala/nevykonala, je to priemerny clovek. Cela zalezitost sa zacala v roku 1994 ked sud rozviedol manzelstvo mojich rodicov a v rozsudku o vysporiadani bezpodieloveho spoluvlastnictva pridelil vlastnicke pravo k spolocnemu bytu matke, nakolko sa starala o dve deti. Jej jedinou povinnostou v pripade zaujmu o vystahovanie otca bola povinnost, zabezpecit mu nahradne byvanie. Matka ho ale v byte nechala byvat nakolko mala nahradne byvanie a v jednej domacnosti zostat s nim nechcela. Prvy problem nastal v tom, ze sud rozsudok o vysporiadani BSM zaslal sice na kataster, kde mali meno vlastnika bytu zmenit na matku, no kataster tak nepravil / Preco zial neviem, doteraz mi davaju velmi vyhybave odpovede - ale vlastnikom by bola v tejto chvily matka/. Nasledne v roku 2000 odpredal bytovy podnik byt do sukromneho vlastnictva mojej matke ale nakolko informaciu o vlastnikoch cerpali z katastra kde figuroval aj otec aj matka, boli obaja uvedeni aj v novej zmluve o odkupeni. Matka - neznala veci, bola vyzvana bytovym podnikom a zmluvu podpisala, zaroven ale aj otec a tym vlastne spravila z otca opat vlastnika. Ten v byte zije doteraz a nakolko teraz zdedil dom nedaleko BA po rodicoch, matka chce aby byt opustil a isiel do svojho zdedeneho domu, nakolko chce byt po tolkych rokoch prenajimat. Nespomenul som, ze je alkoholik, nezamestany a ze matka plati najom a energie za neho 13 rokov.... Chce aby bola opat vylucnym vlastnikom bytu, kataster nam vsak v tomto pomoct nevie, sudny archiv taktiez nie, takze zvazujem vyhladanie pravnika. Dohoda s otcom je nemozna. Nemate niekto prosim podobnu skusenost pripadne znalost v postupe? Za kazdu odpoved vopred dakujem.
dari1
23.05.07,12:40
paneboze, neviem, tu moze poradit naozaj iba pravnik. vela stastia.
rada
23.05.07,17:18
Ahoj. Zufaly Vas ziadam o radu. Moja matka sa na mna obratila s jednou vecou, ktora je mimo moj dosah a schopnosti. Cela zalezitost je trosku komplikovanejsia. Uz vopred sa ospravedlnujem za banalne "procesne chyby", ktore matka vykonala/nevykonala, je to priemerny clovek. Cela zalezitost sa zacala v roku 1994 ked sud rozviedol manzelstvo mojich rodicov a v rozsudku o vysporiadani bezpodieloveho spoluvlastnictva pridelil vlastnicke pravo k spolocnemu bytu matke, nakolko sa starala o dve deti. Jej jedinou povinnostou v pripade zaujmu o vystahovanie otca bola povinnost, zabezpecit mu nahradne byvanie. Matka ho ale v byte nechala byvat nakolko mala nahradne byvanie a v jednej domacnosti zostat s nim nechcela. Prvy problem nastal v tom, ze sud rozsudok o vysporiadani BSM zaslal sice na kataster, kde mali meno vlastnika bytu zmenit na matku, no kataster tak nepravil / Preco zial neviem, doteraz mi davaju velmi vyhybave odpovede - ale vlastnikom by bola v tejto chvily matka/. Nasledne v roku 2000 odpredal bytovy podnik byt do sukromneho vlastnictva mojej matke ale nakolko informaciu o vlastnikoch cerpali z katastra kde figuroval aj otec aj matka, boli obaja uvedeni aj v novej zmluve o odkupeni. Matka - neznala veci, bola vyzvana bytovym podnikom a zmluvu podpisala, zaroven ale aj otec a tym vlastne spravila z otca opat vlastnika. Ten v byte zije doteraz a nakolko teraz zdedil dom nedaleko BA po rodicoch, matka chce aby byt opustil a isiel do svojho zdedeneho domu, nakolko chce byt po tolkych rokoch prenajimat. Nespomenul som, ze je alkoholik, nezamestany a ze matka plati najom a energie za neho 13 rokov.... Chce aby bola opat vylucnym vlastnikom bytu, kataster nam vsak v tomto pomoct nevie, sudny archiv taktiez nie, takze zvazujem vyhladanie pravnika. Dohoda s otcom je nemozna. Nemate niekto prosim podobnu skusenost pripadne znalost v postupe? Za kazdu odpoved vopred dakujem.
Aj keď by bola vôľa na odpoveď nie je to jednoduché z uvedených informácií. K tomu je potrebná všetka dokumentácia počnúc od rozhodnutia súdu o rozvode. Je to aj pomerne dlhá doba. Do úvahy môže prichádzať aj premlčanie. Z uvedeného textu vyplýva, že je tam aj zodpovednosť štátu - katastrálneho úradu - nesprávny úradný postup - neurobili zmenu na matku. Ak by sa to dokázalo a nebolo by premlčané právo do úvahy by mohla prísť náhrada škody od štátu. Ale to je len moje tápanie bez relevantných podkladov. Pomôcť môže skutočne právnik, ktorému budú predmetné podklady poskytnuté.
rugby
23.05.07,18:06
Obom Vam dakujem za odpoved. Dnes sa objavili dokonca nove, a este komplikovanejsie okolnosti, ktore to cele stazuju. Pravnik a sudna cesta bude v tomto pripade nevyhnutna i ked mi znamy, ktory je sice expertom na ine pravne odvetvie, potvrdil, ze uspech v takomto spore je 100%tny. Nechceli sme to ale aj z casovych dovodov riesit takto. Znamy mi potvrdil, ze povodny rozsudok rusi platnost neskorsich aktov, ktore boli vykonane v inych spravnych alebo sudnych konaniach. Takze fakticky je vlastnikom matka. V prvom rade to pakaslal kataster, sud ma na rozsudku v archive dorucenku o tom, ze rozsudok si kataster prevzal ALE ten sam nevie kde je. Cele to komplikuje aj fakt, ze pokial napadneme fakt, ze chyba bola na strane katastra, ktory to rozsudkom sudu napravi, zrusi sa zaroven dalsi pravny akt - a sice zmluva o odkupeni bytu od bytoveho druzstva. Cize este musim obvolat aj bytove, za akych podmienok budu s nami ochotni podpisat novy prevod majetku. Vidim, ze to bude este dlha zabavka. Kazdopadne Vam dakujem za ochotu, porada.sk som vyuzil prvykrat a vlastne som ani necakal, ze sa niekto ozve. Este raz vdaka.
rugby
23.05.07,18:16
A este k tej premlacacej dobe. Ta udajne pri vlastnickom prave podla Obcianskeho zakonnika neplynie. Dokonca ako ste pisali, je udajne mozne uplatnit aj narok na nahradu skody od katastra, nakolko tu je premlcacia doba 2 roky odkedy sa poskodeny dozvedel o povodcovi skody. Co je vlastne taktiez OK. Obciansky zakonnik sa mi v tomto zda byt celkom spravodlivy.
Takze posledny krat vdaka za ochotu.
IVEB
23.05.07,18:18
Dvakrát čítam a stále nerozumiem. Ak súd v roku 1994 zrušil BSM manželov , byt v tom čase nebol v osobnom vlastníctve tvojej matky , nechápem čo s tým má spoločné kataster. Ako ďalej píšeš , byt odkupovala tvoja matka do osobného vlastníctva od bytového družstva v roku 2000 , tak ako mohla byť vlastníkom bytu už v roku 1994. ? Je v tom príliš veľa otáznikov. Ak TVoja matka kupovala byt od bytového družstva v roku 2000 , tak mala pred podpísaním Zmluvy predložiť právoplatný rozsudok súdu / zaujímalo by ma ako znel/ ? Vieš to vysvetliť?
rugby
23.05.07,18:33
V tejto veci viem len tolko, ze rodicia tento byt ziskali pocas manzelstva od zamestnavatela otca v roku 1989. Boli teda vlastnikmi ale nejaky podiel zostal v sprave bytoveho druzstva - ci ako sa to vtedy volalo, cize mozno boli len spoluvlastnikmi. takto to vtedy fungovalo v ramci Slovak Air. Nasledne po istej dobe sa mohol tento " spoluvlastnik" stat odkupenim vlastnikom vylucnym. Toto pravo ale otec stratil v roku 1994 ked rodicov rozviedli. Vo vysporiadani BSM je priamo co sa bytu tyka napisane nieco v zmysle, ze matka zostava vlastnikom bytu a otec tam ma len pravo obyvania pokial mu matka nezabezpeci nahradne byvanie. No a v roku 2000 bol prave cas ked bytove druzstvo ci bytovy podnik muselo ten zvysny podiel odpredat za nejaku zosttkovu cenu. Nakolko ale kataster zmenu z rozsudku z 1994 nezaevidoval, druzstvo vytiahlo informacie k vytvoreniu zmluvy prave z katastra kde bola aj matka aj otec. Obaja odkupenie zvysneho podielu podpisali a odvtedy je otec v podstate spoluvlastnikom bytu. Samozrejme nemam to zatial pooverovane vsetko, matka je jednoduchsi clovek, ktory ani nevie o co ide, ona chape len nasledok tohoto. Nepamata si presne ako to bolo, kataster ani sud mi pravnu radu poskytnut nechcu i ked postup mi popisali ako chybu katastra. Ja taktiez nie som v tomto zbehly clovek, takze v tom popise su urcite diery za co sa ospravedlnujem. Myslim, ze na toto bude urcite potrebny pravnik, takze sa tomu nevyhneme.
IVEB
24.05.07,04:24
No na to asi fakt budeš potrebovať právnika. Neviem si ani predstaviť , ako mohlo byť družstvo len časťou vlastníkom , a nejakú časť mali tvoji rodičia, to je potrebné vidieť všetky doklady k tomu , takže skutočne budeš potrebovať právnu radu.Pracovala som na bytovom družstve 22 rokov, ale s takýmto prípadom som sa nestretla , ale je možné , že sa jedná o špecifický príklad , ale v tvojom prípade by som hovorila skôr o bytovom podniku , ktoré malo na starosti bývalé štátne byty a iné , pretože v bytovom družstevníctve neviem , že by bola takáto možnosť. Takže veľa trpezlivosti .
rugby
25.05.07,10:27
Dakujem vsetkym za ochotu.