xmatisova
23.05.07,19:14
Ahojte poraďáci,

veľa som si už o preddavkoch prečítala, no aj tak mi to nie je úplne jasné.:( Mám konkrétny problém: Začnem tým, že sme kvartálny platcovia DPH ako aj náš odberateľ. Dňa 21.3.2007 sme prijali preddavok a odberateľovi vystavili príjmový doklad. Keďže sme tovar dodali do 15 dní od prijatia preddavku, 2.4.2007 sme vystavili faktúru aj s rozpisom DPH s dátumom dodania 2.4.2007. Problémom je či sme to urobili dobre a druhým, že účtovníčka odberateľa uplatnila odpočet DPH na základe príjmového dokladu do I.Q, no my to budeme mať až v druhom na základe fa. Prosííííííííííííííím poraďte neviem čo s tým!!!!!
xmatisova
23.05.07,17:17
Halooo, nikto mi nevie pomôcť?
rommy
23.05.07,17:32
Ja sa pri preddavkoch vždy riadim §19 ods. 4 ak je platba prijatá pred dodaním vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby a je to aj v §71 ods. 1. Jednu faktúru môžeš vyhotoviť ak v kalendárnom mesiaci vznikne daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním tovaru alebo služby na ktoré si prijala platbu...
A na druhej strane právo na odpočítanie dane sa môže uplatniť ak mám faktúru od platiteľa a kolegyňa ju podľa toho čo píšeš nemala...
Môj názor je taký, že sa mal vystaviť daňový doklad k prijatej zálohe...
betka
23.05.07,17:49
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru:

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal platbu jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

Vznik daňovej povinnosti: 21.3.2007
Deň vystavenia FA: najneskôr do 5.4. (ak dobre počítam)
xmatisova
23.05.07,18:06
Tomu rozumiem, ale veď ona ten doklad nemala, tak nechápem na základe čoho uplatnila odpočet. Prosím poradte ako z toho von! Som úplne bezradná!
Johanka
23.05.07,18:14
Nechápem, z čoho sa Ty chceš vymotať. Ak si odberateľ uplatnil nárok na odpočet dane bez dokladu, to je jeho problém, nie Tvoj. Pre Teba je dôležité, aby si odviedla DPH v správnom zdaňovacom období a včas vystavila faktúru k prijatému preddavku.
betka
23.05.07,18:19
Vy ako dodavateľ, ste mali daňovú povinnosť v marci. (I.quartal)
Odberateľ: Ona mala PPD zo dňa 21.3.2007, a mala zle vystavenú FA od Vás, kde bol zle vystavený dátum dodania.
Ono je to trošku v rozpore, nárok by si nemala uplatniť v I.q, pretože ste uviedli na FA dodávku v apríli, čo bolo nesprávne.
Ak by mala kontrolu, má PPD z marca, a je jasné, že FA je zle vystavená. Možno by si išli odkontrolovať Vás...?

Odporúčam podať DDP, pretože daňová povinnosť Vám vznikla v I.q., a nie v II.
xmatisova
23.05.07,18:41
Ďakujem za všetky doterajšie príspevky, prosím ešte o jednu radu: urobíme dodatočné daňové priznanie, ale ako opraviť tie faktúry? Pretože záloha bola 50% a tá ktorú sme vystavili 2.4. bola už na celú sumu. Tú čo bola už vystavená prerobiť na tú 50% zálohu a teraz vystaviť ešte tú vyúčtovaciu s odrátaním preddavku?:confused: Za všetky postehy vopred ďakujem
cloe
23.05.07,19:06
Ďakujem za všetky doterajšie príspevky, prosím ešte o jednu radu: urobíme dodatočné daňové priznanie, ale ako opraviť tie faktúry? Pretože záloha bola 50% a tá ktorú sme vystavili 2.4. bola už na celú sumu. Tú čo bola už vystavená prerobiť na tú 50% zálohu a teraz vystaviť ešte tú vyúčtovaciu s odrátaním preddavku?:confused: Za všetky postehy vopred ďakujem
Tak ako píšeš. Do 3/07 vystaviť daňový doklad z prijatej zálohy /tj. tých 50%/ a 2.4. vyúčtovaciu s odrátaním preddavku /tam odrátaš aj 50 % DPH aby si ju náhodou neodviedla 2x/. To už vystavíš podľa možností softu, v ktorom pracuješ.
xmatisova
23.05.07,19:12
A čo s číslovaním tých faktúr? Ako to urobiť? Posunúť číslovanie to už neviem.
Johanka
23.05.07,19:25
Otvor si nový číselný rad pre faktúry, ktoré vystavuješ v zmysle Zákona o DPH na prijaté preddavky.
xmatisova
23.05.07,19:31
Veľmi pekne ďakujem. Som naozaj vďačná za všetky rady, veľmi ste mi pomohli.