dracica
23.05.07,19:51
Chcela by som sa spytat ak rekonstruujem nehnutelnost kt. je zaradená v majetku a na jednom bloku je príklad valec, riedidlo, lak na parkety účtujete

valec - pomoc. mat. 501
riedidlo, lak na 042
betka
23.05.07,18:31
Závisí od toho, či robíte rekonštrukciu ako TZ, alebo opravujete.
Vidím tam slovo parkety.
Ak meníte staré parkety za nové, nepovažovala by som to za TZ, ale ako opravu, a tým aj všetko čo s tým súvisí dávam doopravy: parkety, laky, riedidlá, práce, lišty, ....
Ak ste mali dlažbu a meníte za parkety, alebo modernizujete podlahu, ide o TZ, vtedy by boli všetky tieto výdavky spojene s TZ, súčasťou TZ nehnuteľnosti.
dracica
23.05.07,18:51
mám tam cement a rozny stav. material ale dobra poznamka musim porozmyslat nad tym

a este sa chcem opytat mozno trosku odbocim nasla som tam od jedneho dodávatela vyblednute bloky doslova biele papiere v roku 2006 DP nebolo podane lebo mame odklad co s tým ??? akceptuju mi kopie od dodávateľa ak by mi ich poskytol ???
dracica
23.05.07,18:52
ide o kupu nehnutelnosti v roku 2006 ktorá sa rekonstruuje od apríla 2006 to znamená že nie je zaradená a na podnikanie sa začne používať az po ukoncení rekonstrukcie
betka
23.05.07,18:59
Ak ju nemáte zaradenú, nemáte kartu, účtujete všetko na O42 (všetky stavebné práce, cement, búračky, obklady, dlažby, parkety, štetce, valčeky, farby, .... proste všetko..)

K tým bločkom Ti neporadím. (mrkni tému ofotené bločky), ak budeš mať kontrolu, neviem ako sa k tomu postaví konkrétny kontrolor, možno jeden to zobere, druhý to vyhodí...
dracica
23.05.07,19:10
stetce valceky naradie ide na 042 preco ved to je spotr. material ten nie je zabudovany v nehnutelnosti ale sa opotrebuje neviem chapem to zle ??
betka
23.05.07,19:19
To nevadí, že nie je zabudovaný v nehnuteľnosti, ale použije sa v súvislosti so službami na nehnuteľnosti. Ale poviem Ti na toto;)
dracica
23.05.07,19:53
dobre ten valcek by som pochopila vymalujem steny a zahodim ho pretoze je nepouzitelny ale ako je to z naradim napr. kladivo pouzijem ho pri tejto nehnutelnosti ale aj pri iných zakazkach ktoré faktúruje...
Danila
23.05.07,20:16
dobre ten valcek by som pochopila vymalujem steny a zahodim ho pretoze je nepouzitelny ale ako je to z naradim napr. kladivo pouzijem ho pri tejto nehnutelnosti ale aj pri iných zakazkach ktoré faktúruje...Priznávam, že s takouto precíznosťou pri rekonštrukcii nehnuteľnosti sa človek často nestretne. A keďže to náradie je využívané aj na iné účely tak spotrebný materiál.
dracica
10.07.07,12:10
Podnikateľ rekonštr. nehn. je na 042 po rekonštrukcii plánuje túto nehnuteľnosť využívať na podnikanie a to tak že prve nadzem. podlažie bude využívať ako ubytovňu nakúpil skrinky, kuch. linku, dokončuje sprch. kút atď DPH by sa v tomto prípade dala odpočítať, ale čo ak sa nakoniec rozhodne ze tam bude kancelária alebo niečo iné...bola by to znema účelu použitia a čo z DPH ?? nemáte skúsenosti s niečím podobným
mysimis
10.07.07,12:31
Zariadenie je nakúpené, teda predpokladám, že dph si nárokoval. Ak sa rozhodne, že to nebude ubytovňa ale kancelárie môže uvedené zariadenie rozpredať.
dracica
10.07.07,12:54
zatial si ju nenárokoval prave o tom uvazujem poradili mi aj take nieco že by si mohol uplaťnovať len jednu tretinu príklad z DPH a zvyšok by islo do obst. ceny keďže ešte nie je rozhodnuty aby nemusel potom vracať DPH tak neviem čo je lepšie v tomto prípade
betka
10.07.07,18:16
Podnikateľ rekonštr. nehn. je na 042 po rekonštrukcii plánuje túto nehnuteľnosť využívať na podnikanie a to tak že prve nadzem. podlažie bude využívať ako ubytovňu nakúpil skrinky, kuch. linku, dokončuje sprch. kút atď DPH by sa v tomto prípade dala odpočítať, ale čo ak sa nakoniec rozhodne ze tam bude kancelária alebo niečo iné...bola by to znema účelu použitia a čo z DPH ?? nemáte skúsenosti s niečím podobným

Neviem, prečo sa rozmýšľa týmto smerom.

Ubytovacie služby-služby, sú predmetom dane - vzniká mi daňová povinnosť – dodanie služby. Tieto služby nie sú od dane oslobodené podľa par. 38, par. Pri nákupe tovarov a služieb, kt. mi súvisia s ubytovacími službami mám nárok na odpočítanie DPH.

Ak sa rozhodnem, že zmením tieto priestory na kancelárie, nejde o zmenu účelu použitia, teda nepoužijem par. 54, ak túto kanceláriu budem naďalej používať na činnosti, kt. nie súod dane oslobodené (par.28-41), ďalej ich nebudem využívaťna osobnú spotrebu...

Par.54 použijem:
- Ak sa rozhodnem, že ich budem využívať napr. na prenájom a tento prenájom budem považovať za oslobodený od dane podľa par. 38- ide o zmenu účelu
- ak sa rozhodnem, že budem tieto priestory využívať pre vlastné potreby a nie na podnikanie
- ak sa rozhodnem, že budem v týchto priestoroch uskutočnovať služby sociálnej pomoci, kt. mám v predmete podnikania, ide o zmenu účelu....
- ......

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.