cloe
23.05.07,20:47
Mám pred sebou vystavenú faktúru /s.r.o. - PÚ/ za vlastné výrobky, kde je uvedené základ pre DPH /cena výrobkov/+ DPH - zádržné /uvedené ako oslobodené od DPH/. Moja otázka: neviem presne čo si mám predstaviť pod pojmom zádržné a hlavne či je to oslobodené od DPH. Chcela by som to dnes zaúčtovať a podnikateľa sa nejako neviem celý deň dovolať. Ďakujem za reakcie.
Paula
23.05.07,19:05
Zádržné je suma (časť celkovo faktúrovanej sumy, ktorú odberateľ uhradí až po určitom, zmluvne dohodnutom čase (napr. až sa overí spoľahlivosť, kvalita výrobku)...pozri staršie príspevky zádržné
cloe
23.05.07,19:09
Ďakujem, Paula. Keby som k tomu mala nejakú zmluvu, tak by mi to asi bolo jasnejšie. A nevieš ako to je s tou DPH?
ALBO
24.05.07,06:55
Ďakujem, Paula. Keby som k tomu mala nejakú zmluvu, tak by mi to asi bolo jasnejšie. A nevieš ako to je s tou DPH?V prípade, že vám už vykonali nejaké práce alebo dodali celý tovar, tak by vám mali faktutovať celú sumu aj s DPH, pretože tovar, služba už boli dodané a len znížiť úhradu o zádržné.
Napr. faktúra za tovar je 100+19, zádržné je 3, takže, na Fa je 100 +19 , no a k úhrade je 116.
No a keď prejde dohodnutá (reklamačná doba) tak vám vyfakturujú ešte tie 3 ale to už z DPH nič nemá.To už je len finančné vyrovnanie.
Mohlo by sa stať, že ste s tou prácou neboli spokojní, bolo treba robiť nejaké opravy, takže oni budú povinný to opraviť a až potom dostanú to zadržné a už nefakturujú nejaké práce. Alebo, že to dáte opraviť niekomu inému, tí vám opravu riadne vyfakturujú a vy to vlastne hradíte z prostriedkov toho zádržného. O to im dáte menej alebo nevrátite nič.
cloe
24.05.07,18:56
Ďakujem ti Albo za odpoveď, no už som si to naštudovala v starších príspevkoch ako mi poradila Paula. Je to tam dobre vysvetlené, takže to už chápem. Ale aj tak díky:)
ilona
25.07.11,10:41
Albo,vo svojom príspevku píšeš, že keď prejde dohodnutá doba, to zádržné ta dodavateľská fírma vyfakturuje.Je to podľa toho ako je to dohodnuté v zmluve? Ja som prebrala jedno účtovníctvo a chápala som učtovanie zádržného tak,že by to malo byť niekde na záväzkoch a nikde to nevidím. Môže byť aj taký spôsob dohody,že tá dodavateľská firma predloží k splátke toho zádržného faktúru? a vtedy sa to zaučtuje do nákladov? To sa mi nejako nepozdáva.
Kája.
25.07.11,13:08
Zádržné je len dohodnutá dlhšia doba splatnosti určitej časti pohľadávky - záväzku. Ak zádržné požadoval tvoj klient, musí to byť niekde v záväzkoch. Podľa mojich skúseností sa zádržné uvolňuje po uplynutí dohodnutej doby na základe žiadosti dodávateľa.
ilona
25.07.11,13:54
To je ten problém,že nikde to tam nevidím. Keď pozriem hlavnú knihu 2010 tak to vyzerá že to učtovala takto: práce 518/321, DPH 343/321 a zádržné 321/518.Keď dala úhradu faktúry 321 sa vyrovnala a nezostal žiadny záväzok.Ako by sa to ešte mohlo učtovať,prešla som všetky účty.
Katarína Cigánová
25.07.11,14:13
To je ten problém,že nikde to tam nevidím. Keď pozriem hlavnú knihu 2010 tak to vyzerá že to učtovala takto: práce 518/321, DPH 343/321 a zádržné 321/518.Keď dala úhradu faktúry 321 sa vyrovnala a nezostal žiadny záväzok.Ako by sa to ešte mohlo učtovať,prešla som všetky účty.
je to tak ako píše predchádzajúci príspievatel - je to otázka splatnosti , nie zníženia nákladov či výnosov . Jednoducho treba pri účtovaní odsledovat čast závazku / pohladávky/ s kratšou splatnostou , a čast s dlhšou splatnostou .
Znižovanie nákadov , či výnosov ,a už nebodaj aj DPH je zlý postup.
ilona
25.07.11,17:03
Ďakujem pekne,oslovím predchádzajúcu účtovníčku a uvidím, no nejako to budeme musieť doriešiť.
ilona
26.09.11,07:02
Oslovila som účtovníčku a zistila som,že zádržné nie je naozaj účtované ani v nákladoch,ani na záväzkoch. Prosím poradte. Jedná sa o rok 2010, v tomto roku bola vykázaná strata. Môžem to zaučtovať cez účty 429/479.Čo všetko mi z toho vyplýva?