verculienka
23.05.07,21:38
Dobrý večer. Chcela by som sa Vás opýtať, na výpočet náhrady za používanie súkromného motorového vozidla pri služobnej pracovnej ceste ak ešte nie je vložené do podnikania.

ak som používala vozidlo na pracovné cesty ako si uplatním náhrady za používanie súkromného mot. vozidla pri služ. ceste? chcem sa ubezpečiť že tento vzorec je dobrý a že som to dobre vypočítala:

vypočítam si základnú spotrebu pohonných hmôt na km:
počet prejazdených km) x amortizácia = základná náhrada za pohonné hmoty SK
v mojom prípade som naščítala celý mesiac a je to 1200km
1200km x 6,2,- = 7 440,-

potom ďalej si vypočítam náhrady za spotrebované pohonné hmoty: (priemerná spotreba/100) x počet prejazdených km x cena pohonnej hmoty = náhrada spotrebovaných hmôt Sk
spotreba 12 l, cena: 37,-
(12/100) x 1200 x 37 = 5 328,-

a na koniec si vypočítam celkovú náhradu za spotrebované pohonné hmoty:
základná náhrada za pohonné hmoty Sk + náhrada spotrebovaných hmôt Sk
7 400 + 5 328 = 12 768,-

to túto sumu si môžem zapísať do peňažného denníka? a môžem si to vyúčtovať na konci mesiaca všetko dokopy(cesťáky)? a čo s bločkami od platenia nafty? budem ich potrebovať? a ako sa to bude účtovať, keď bude už vložené vozidlo v podnikaní? budem musieť takto isto všetko vyratúvať? a odkladať bločky? prosím poraďte mi, mám vtom taký chaos. za odpoveď vopred ďakujem
Wlada
23.05.07,20:12
Prajem dobrý večer!
Predpokladám, že používaš vlastné mot.vozidlo na podnikanie ako SZČO.Dávno som sa touto problematikou nezaoberala, ale myslím si, že ak nemáš zaplatenú daň z mot.vozidiel zákl.náhradu..6,20 si nemôžeš uplatniť. Iba spotrebu PHM.Bločky samozrejme potrebuješ, aby si mohla preukázať cenu PHM.
Melnick
23.05.07,20:15
http://www.porada.sk/showpost.php?p=42967&postcount=7

+ uhradená DzMV:)

Keďže medzičasom Slovnaft už ceny neuvádza ,pridávam link kde ceny PHL môžeš nájsť.

http://www.natankuj.sk/
Manual
23.05.07,20:26
Dobrý večer. Chcela by som sa Vás opýtať, na výpočet náhrady za používanie súkromného motorového vozidla pri služobnej pracovnej ceste ak ešte nie je vložené do podnikania.

ak som používala vozidlo na pracovné cesty ako si uplatním náhrady za používanie súkromného mot. vozidla pri služ. ceste? chcem sa ubezpečiť že tento vzorec je dobrý a že som to dobre vypočítala:

vypočítam si základnú spotrebu pohonných hmôt na km:
počet prejazdených km) x amortizácia = základná náhrada za pohonné hmoty SK
v mojom prípade som naščítala celý mesiac a je to 1200km
1200km x 6,2,- = 7 440,-

potom ďalej si vypočítam náhrady za spotrebované pohonné hmoty: (priemerná spotreba/100) x počet prejazdených km x cena pohonnej hmoty = náhrada spotrebovaných hmôt Sk
spotreba 12 l, cena: 37,-
(12/100) x 1200 x 37 = 5 328,-

a na koniec si vypočítam celkovú náhradu za spotrebované pohonné hmoty:
základná náhrada za pohonné hmoty Sk + náhrada spotrebovaných hmôt Sk
7 400 + 5 328 = 12 768,-

to túto sumu si môžem zapísať do peňažného denníka? a môžem si to vyúčtovať na konci mesiaca všetko dokopy(cesťáky)? a čo s bločkami od platenia nafty? budem ich potrebovať? a ako sa to bude účtovať, keď bude už vložené vozidlo v podnikaní? budem musieť takto isto všetko vyratúvať? a odkladať bločky? prosím poraďte mi, mám vtom taký chaos. za odpoveď vopred ďakujem
Takto to bude pri súkromnom aute využívanom pre účely podnikania. Sumu čo si vypočítala zaúčtuješ do PD ako VOzD. Môžeš dvoma spôsobmi. Buď ako výdaj z pokladne ak tam máš dosť korún, alebo cez ID bez pohybu peňazí ako VOzD. Samozrejme musíš viesť KJ. Doporučujem zaplatiť daň z MV, pretože pri kontrole by ťa čakala inak pokuta a budeš ju musieť aj tak doplatiť. Bločky o nákupre PHM nemusíš odkladať. Pre potreby výpočtu cestovných náhrad /kilometrovného/ je možné používať ceny PHM z:
http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm
Ak by si auto vložila do firmy, treba viesť KJ a do nákladov ti pôjdu bločky z nákupu PHM, všetky opravy auta atď.
tinaM
23.05.07,20:36
Dobrý večer. Chcela by som sa Vás opýtať, na výpočet náhrady za používanie súkromného motorového vozidla pri služobnej pracovnej ceste ak ešte nie je vložené do podnikania.

ak som používala vozidlo na pracovné cesty ako si uplatním náhrady za používanie súkromného mot. vozidla pri služ. ceste? chcem sa ubezpečiť že tento vzorec je dobrý a že som to dobre vypočítala:

vypočítam si základnú spotrebu pohonných hmôt na km:
počet prejazdených km) x amortizácia = základná náhrada za pohonné hmoty SK
v mojom prípade som naščítala celý mesiac a je to 1200km
1200km x 6,2,- = 7 440,-

potom ďalej si vypočítam náhrady za spotrebované pohonné hmoty: (priemerná spotreba/100) x počet prejazdených km x cena pohonnej hmoty = náhrada spotrebovaných hmôt Sk
spotreba 12 l, cena: 37,-
(12/100) x 1200 x 37 = 5 328,-

a na koniec si vypočítam celkovú náhradu za spotrebované pohonné hmoty:
základná náhrada za pohonné hmoty Sk + náhrada spotrebovaných hmôt Sk
7 400 + 5 328 = 12 768,-

to túto sumu si môžem zapísať do peňažného denníka? a môžem si to vyúčtovať na konci mesiaca všetko dokopy(cesťáky)? a čo s bločkami od platenia nafty? budem ich potrebovať? a ako sa to bude účtovať, keď bude už vložené vozidlo v podnikaní? budem musieť takto isto všetko vyratúvať? a odkladať bločky? prosím poraďte mi, mám vtom taký chaos. za odpoveď vopred ďakujem
Výpočet je správny.
V priebehu roka budeš viesť evidenciu jázd, do ktorej budeš zapisovať všetky pracovné cesty. Doklady o nákupe PHL nebudeš v priebehu roka účtovať do PD, lebo za nakúpené PHL si uskutočnila aj súkromné cesty.
Všetky doklady budeš odkladať. /Slúžia ako doklad o cene PHL/.
K 31.12. vypočítaš výšku náhrady a výšku spotreby PHL za ubehnuté km a jednou sumou zaúčtuješ v PD ako uzávierkové operácie.

V prípade vozidla zaradeného v majetku budeš postupovať podobne ako teraz. Myslím na evidenciu jázd.
Nebudeš si uplatňovať náhradu 6,20, ale všetky výdavky spojené s údržbou a opravou auta budú výdavkami OZD za podmienky, že auto je využívané len na podnikanie.
Doklady o nákupe PHL budeš účtovať do výdajov v priebehu roka a rozdiel v nákupe PHL a vypočítanej spotreby podľa techn.preukazu zaúčtuješ v uzávierkových operáciách.
Manual
23.05.07,20:48
Výpočet je správny.
V priebehu roka budeš viesť evidenciu jázd, do ktorej budeš zapisovať všetky pracovné cesty. Doklady o nákupe PHL nebudeš v priebehu roka účtovať do PD, lebo za nakúpené PHL si uskutočnila aj súkromné cesty.
Všetky doklady budeš odkladať. /Slúžia ako doklad o cene PHL/.
K 31.12. vypočítaš výšku náhrady a výšku spotreby PHL za ubehnuté km a jednou sumou zaúčtuješ v PD ako uzávierkové operácie.

V prípade vozidla zaradeného v majetku budeš postupovať podobne ako teraz. Myslím na evidenciu jázd.
Nebudeš si uplatňovať náhradu 6,20, ale všetky výdavky spojené s údržbou a opravou auta budú výdavkami OZD za podmienky, že auto je využívané len na podnikanie.
Doklady o nákupe PHL budeš účtovať do výdajov v priebehu roka a rozdiel v nákupe PHL a vypočítanej spotreby podľa techn.preukazu zaúčtuješ v uzávierkových operáciách.
K zamodrenému. Ak sa jedná o súkromné auto, do KJ sa píšu len pracovné cesty. Koho zaujímajú súkromné cesty na súkromnom aute ? Bločky odkladať nemusí = nepotrebuje ich. Kontrola akcepruje ceny PHM zo stránok www. Spotreba u súkrobmého auta sa neprepočítava, vypočíta sa náhrada za 1 km ako je uvedené v linku ktorý prilepila Majka
A zaúčtovávať môže do PD mesačne podľa vypočítanej náhrady.
tinaM
23.05.07,21:00
K zamodrenému. Ak sa jedná o súkromné auto, do KJ sa píšu len pracovné cesty. Koho zaujímajú súkromné cesty na súkromnom aute ? Bločky odkladať nemusí = nepotrebuje ich. Kontrola akcepruje ceny PHM zo stránok www. Spotreba u súkrobmého auta sa neprepočítava, vypočíta sa náhrada za 1 km ako je uvedené v linku ktorý prilepila Majka
A zaúčtovávať môže do PD mesačne podľa vypočítanej náhrady.
Manual, ale ja som napísala, že do KJ za zapisujú pracovné cesty.:)

Bločky nemusí odkladať, ale môže.

Do VOZ pri súkromnom aute sa uplatňuje náhrada za 1 km /teraz 6,20/ + výdavky na PHL.
A o tom som písala.
verculienka
24.05.07,05:29
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem.:)
verculienka
24.05.07,05:47
a ešte ma napadlo, keď používam súkromné vozidlo na podnikanie a ešte nie je vložené do podnikania, musím viesť knihu jázd? nestačí keď sa priloží cesťák? a keď bude vozidlo v podnikaní tam potom stačí zapisovať km do knihy jázd a cesťáky už nemusím vypisovať?
svojar
24.05.07,20:05
Knihu jázd je potrebné viesť. A keď potom by si nevypisovala CP, ako si budeš účtovať ostatné - napr. stravné?
verculienka
25.05.07,05:13
jaj, tak to ma vôbec nenapadlo s tým stravným. vďaka
verculienka
25.05.07,05:18
jaj, tak to na vôbec nenapadlo. Vďaka za pripomenutie.
mak
21.11.07,07:47
Dobrý deň prosím o radu - nebola zmena v amortizácii auta zo 6,20 sk na 4,70? Neviem to nájsť a potrebujem poradiť.
Ďakujem
mak
vikinka
21.11.07,08:02
Nie platí 6,20,-na 1 km.
mak
21.11.07,08:25
Ďakujem za radu, prosím Vás, ktorý zákon to upravuje ... aby som to vedela dať k dispozícií klientke, ktorá má s týmto problém ...
Ďakuje ešte raz
mak
veronikasad
21.11.07,08:32
Ďakujem za radu, prosím Vás, ktorý zákon to upravuje ... aby som to vedela dať k dispozícií klientke, ktorá má s týmto problém ...
Ďakuje ešte raz
mak
Opatrenie MPSVR SR č. 260/2004 Z.z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

---------
Veronika
mak
22.11.07,15:59
Ďakujem veľmi pekne a praje pekný deň

mak
Netka
21.03.08,18:44
Mňa by zaujímalo či SZČO môže dať do nákladov zaplatenú DzMV zaplatenú na skúrkomné auto, ktoré používa v podnikaní, alebo je už DzMV zahrnutá v náhrade 6,20 za km?
Ďakuejm.
veronikasad
21.03.08,19:36
V paušálnej náhrade sú všetky výdavky okrem zaplatenej dane z motor. vozidiel. Tá je daňovým výdavkom.

-------
Veronika
jana32
20.05.08,06:31
Chcem sa ubezbečiť, pokiaľ zamestnanec využije vlastné motorové vozidlo na služobnú cestu ( so súhlasom nadriadeného ) má nárok výdy aj na vyplatenie amortizácie? Máme toho mesiaca takýto prípad, ale keď som spätne prezerala doklady, tak predchádzajúci šéf preplácal pri týchto cestách iba náhradu za pohonné hmoty bez amortizácie. Prosím poraďte.
Tweety
20.05.08,06:33
Chcem sa ubezbečiť, pokiaľ zamestnanec využije vlastné motorové vozidlo na služobnú cestu ( so súhlasom nadriadeného ) má nárok výdy aj na vyplatenie amortizácie? Máme toho mesiaca takýto prípad, ale keď som spätne prezerala doklady, tak predchádzajúci šéf preplácal pri týchto cestách iba náhradu za pohonné hmoty bez amortizácie. Prosím poraďte.
Áno, nárok je zákonný.
jana32
20.05.08,06:38
Ďakujem
jana32
20.05.08,06:54
A stále platí tých 6,20 Sk ?
Tweety
20.05.08,06:55
Platí.
jana32
20.05.08,07:15
Tweety ešte jedna otázka, musí byť k cestovnému príkazu doložená nejaká dohoda alebo súhlas , že nadriadený súhlasí s použitím súkromného vozidla? Vždy je ústny súhlas plus nadriadený podpíše cestovný príkaz, nestačí to takto?
Tweety
20.05.08,07:21
Tweety ešte jedna otázka, musí byť k cestovnému príkazu doložená nejaká dohoda alebo súhlas , že nadriadený súhlasí s použitím súkromného vozidla? Vždy je ústny súhlas plus nadriadený podpíše cestovný príkaz, nestačí to takto?
Stačí ak sa do cesťáku napíše druh vozidla, v tomto prípade súkromné MV.
beatap
03.06.08,08:57
pozor od 1.6. je náhrada 5,50 Sk