alderonka
02.02.05,09:49
Čaute Poraďáci.
Poraďte mi prosím Vás s týmto problém. Robím JÚ jednému živnostníkovi, ktorý má bankový účet na manželku a používa ho aj ako súkromný aj ako firemný. Z toho dôvodu má napríklad na jednom výpise viac ako 30 transakcií a len jedna sa týka jeho podnikania. poraďte ako mu to mám preúčtovať. Mám dať všetky transakcie na Bú, ktoré sa ho netýkajú ako príjmy a výdaje neovplyvňujúce ZD, Môžem to načítať jednou sumou (myslím tých ďalších 29 transakcií, ktoré sa ho netýkajú) alebo musím každú jednu položku pripočítať a odpočítať osobitne?
Fany
02.02.05,10:06
Ja mám podobný prípad. Bez problému zaúčtujem iba tie operácie, ktoré sa týkajú jeho podnikania. A zase operácie jeho manželky zaúčtujem iba jej. Ostatné sú napr.súkromné, tie neúčtujem, rovnako ako poplatky z účtu. Jediné čo je, nesedí na konci roka zostatok účtu. Zákon však pokiaľ viem neurčuje, že musí mať podnikateľ osobitný účet v banke, vedený iba na podnikanie. Zvlášť keď je to FO. U PO by som to nerobila. Zatiaľ som s tým nemala problém ani pri kontrole.
alderonka
02.02.05,16:10
Fany, naozaj si s tým zatiaľ nemala žiaden problém? Ja som uvažovala, že všetky súkromné veci preúčtujem a ko vklady a výbery neovplyvňujúce ZD a tým zabezpečím, aby mi sedeli aj zostatky na účte. V každom prípade Tvoj postup je oveľa jednoduchší, takže možno by nebolo zlé to skúsiť tak...
ata111
02.02.05,16:15
Pri kontrole bude problém, teda ja som ho mala veľký, keď bolo treba dokladovať, že príjmy nie sú podnikateľské, ale napr. čo i len presun prostriedkov i iného vlastného súkr. účtu - /dokladovala som výpis z druhého účtu, že je ozaj môj/, výdavky daňovákov netrápia, ak ich dáš ako neovpl.DZ. Trvaj na zriadení podnikateľského účtu a odtiaľ nech si podnikatelia predisponujú potrebnú čiastku na živobytie na os. účet. Nestojí to za tú robotu a dostaneš pokuku za "neprehľadné účtovníctvo" - minimálne. Ja som ich ukecala vydokladovaním príjmov, ale narobila som sa. Pouč sa. Aťa
PS
... a žiadny spoločný účet s manželkou, pokiaľ nie sú združením dvoch FO. Každá živnosť na svoj účet. V každom prípade takto. Je dosť roboty, ak chceš seriózne rozrátať náklady na auto, ktoré manželia využívajú spoločne na podnikanie.
alderonka
02.02.05,18:19
ja to nemôžem veľmi ovplyvniť. To ma len jeden pán požiadal, či by som mu urobila účtovníctvo, má tam len sedem vystavených faktúr (aj to nie po poradí) a manželkin účet používa na úhradu svojich faktúr. Ináč z neho neuhrádza nič. Neviem či to učto zobrať alebo ho nechať nech sa potrápi sám. Ale čo už. Minimálne mu poviem, že to má na svoju zodpovednosť. Keď som ho totiž upozornila, že by to takto nemalo byť, argumentoval, že aj minulý rok to tak mal.
A potom učtuj ...
Fany
03.02.05,09:23
No áno, ale je veľa podnikateľov, ktorí nemajú veľa príjmov v roku, iba občas, alebo väčšinu v hotovosti. Alebo ten druhý má zase napr. len príjmy v hotovosti, ale odvody do poisťovní si platí trvalým príkazom z osobného účtu. Týmto podnikateľom by sa ani veľmi neoplatilo mať ďalší účet a oni sa tomu väčšinou aj bránia. Veď aj v hotovosti mášôžeš mať veľa príjmov, ktoré nesúvisia s podnikaním a tiež nemusíš preukazovať, že nesúvisia. Ja som zatiaľ naozaj nemala s tým problém. Ale možno by to stálo za to posúdiť nejakým odborníkom, lebo aj kontrolóri sa k takýmto veciam môžu stavať rôzne. Hlavne, keď v zákone nieje presne uvedené, že musí mať podnikateľ otvorený v banke podnikateľský účet.
IvkaH
04.02.05,11:40
Ja som začala podnikať iba v septembri 2004. Mala som už osobný účet a tak som tento využila aj na platenie poistného a príjem platieb za vystavené faktúry. Nemám vlastne iný účet a ani mi to nevyhovuje, lebo sú tam dosť veľké poplatky a tie moje príjmy zasa niesú ešte bohvieaké. Je chyba keď mám na tomto účte aj osobné platby, napr. za súkromný telefón, platbu kartou, výbery z bankomatu, ...Ako to mám správne zúčtovať, mám JU.
Muška
04.02.05,12:07
Ja som začala podnikať iba v septembri 2004. Mala som už osobný účet a tak som tento využila aj na platenie poistného a príjem platieb za vystavené faktúry. Nemám vlastne iný účet a ani mi to nevyhovuje, lebo sú tam dosť veľké poplatky a tie moje príjmy zasa niesú ešte bohvieaké. Je chyba keď mám na tomto účte aj osobné platby, napr. za súkromný telefón, platbu kartou, výbery z bankomatu, ...Ako to mám správne zúčtovať, mám JU.Zákon nehovorí, že musíš mať účet v banke, musíš hlavne podnikať vo svojom mene a na svoje meno. Ak si robíš sama účto, tak ostatné výdaje zaúčtuješ ako osobnú spotrebu. Problém by bol ak si ho dáš robiť - vtedy sa Ti môže stať, že za každú položku zaplatíš - a zistíš, že si zaplatila za účto viac ako by si zaplatila za poplatky v banke, keby si mala podn. účet. Jedine komu sa to nemusí páčiť je banka, ktorá zistí, že Ti tam chodia veci z podnikania - nás už tak vyzvala, aby si podnikateľ zriadil podnikateľský účet.
evulienka
05.02.05,14:18
Ja mám tiež tak trochu podobný prípad. Manžel je živnostník a má paušálne výdavky. Skoro všetky jeho platby od ludí alebo firiem sú v hotovosti. Ale stalo sa zopár krát, že mu platbu poslali na môj účet.Je to číslo účtu uvedené aj na faktúre. Mám ho uviesť aj na daňové priznanie? Mohol by dostať pokutu od DU? Jemu sa totiž ani neoplatí si zakladať účet, lebo na tých pár operácii je to dosť drahé. Myslím to vedenie účtu. Ďakujem
Yvvetta
05.02.05,14:59
Neviem ako posudzujú také to účty daňové kontróly. Myslím si však, že aj oni sú len ľudia a pochopia, že pre pár platieb cez účet sa v dnešnej dobe neopl. mať založený zvlášť podnikateľský účet. Dôležité je priznať všetky platby.
To je môj názor.