veduca SJ
24.05.07,06:53
Prosím Vás o radu. Na moju zamestnankyňu v kuchyni bola sťažnosť a ja neviem aký postoj zaujať. Sťažnosť totiž nebola adresovaná priamo nám, ale nášmu nadriadenému orgánu - navyše bola telefonická, s tým, že bolo nám odmietnuté prezradiť o koho konkrétne ide. Podotýkam - sťažnosť je absolútne bezpredmetná. Vždy som si myslela, že sa vybavujú len žiadosti písomné a ak je vznesené obvinenie, tak predsa ten koho sa to týka má právo vedieť proti komu sa bráni. Prosím Vás neviete mi poradiť či je nejaký zákon, ktorý upravuje spôsob podávania sťažností a prípadne bola by som veľmi vďačná keby ste mi poradili alebo sa vyjadrili ako by ste takúto situáciu riešili vy.
veduca SJ
24.05.07,08:31
Prosím , prešla som si poradu ste tu niektori ktori sa venujete práve takýmto veciam, poraďte mi, veľmi mi tým pomôžete.
Zita5
24.05.07,09:12
Ak bola podaná telefonická sťažnoť , malo by byť povinnosťou nadriadeného túto sťažnosť preveriť,prešetriť miestnym zisťovaním , či je vôbec opodstatnená . Myslím, že Šj je miestom , kde by predmetnú sťažnosť nemali prehliadnúť .
Chobot
24.05.07,09:18
Prosím Vás o radu. Na moju zamestnankyňu v kuchyni bola sťažnosť a ja neviem aký postoj zaujať. Sťažnosť totiž nebola adresovaná priamo nám, ale nášmu nadriadenému orgánu - navyše bola telefonická, s tým, že bolo nám odmietnuté prezradiť o koho konkrétne ide. Podotýkam - sťažnosť je absolútne bezpredmetná. Vždy som si myslela, že sa vybavujú len žiadosti písomné a ak je vznesené obvinenie, tak predsa ten koho sa to týka má právo vedieť proti komu sa bráni. Prosím Vás neviete mi poradiť či je nejaký zákon, ktorý upravuje spôsob podávania sťažností a prípadne bola by som veľmi vďačná keby ste mi poradili alebo sa vyjadrili ako by ste takúto situáciu riešili vy.

Myslel som si, že anonymné žalobaby už nie sú v móde, ale vidím, že som sa mýlil.

Neviem, v akom si vzťahu k nadriadenému orgánu (myslím pracovne, funkčne,...) a akým spôsobom ti bolo oznámené, že sa niekto sťažoval, ale vo všeobecnosti by som na takýto typ sťažnosti odmieto sa vyjadriť. Nech sťažovateľ napíše písomnú sťažnosť, opíše vzniknutý problém a presný dátum, kedy sa to stalo. K takejto sťažnosti potom môžeš prisľúbiť vypracovať odpoveď. Aelbo nech nadriadený orgán pošle písomne predmet sťažnosti a ty zaujmeš k tomu stanovisko.

Na nejaké telefonické či ústne preverenie by si mohla reagovať akurát tiež tak odpoveďou do telefónu.

Inak problematiku reklamácií rieši zákon o ochrane spotrebiteľa, kde na vybavenie reklamácie dáva lehotu 30 dní. Tam ide skôr o reklamácie tovaru alebo nejakej služby. Nenapísala si, čoho sa tá sťažnosť týkala. Či kvality stravy, veľkosti porcie, či sa jednoducho len niekto pohádal s kuchárkou. Všetko treba inak riešiť, prvé dve priamo na mieste - prevážením, ochutnaním. To tretie - tam by mala dostať priestor vyjadriť sa aj druhá strana.

O čo konkrétne išlo a ako ti to boo prezentované?
Zita5
24.05.07,09:25
Ja som už riešila vo firme jednu sťažnosť , ktorá bola podaná telefonicky na vyššie inštitúcie . Ale prišla kontrola , životné prostredie , ešte vtedajší IBP spravili miestnu zisťovanie , obhliadku , zápisnicu a bolo po všetkom . I keď to nebolo príjemné , že kontrola si podávala kľučku z ruky do ruky . Sťažnosť sa nezakladala na pravde a dokonca volajúci sa predstavil iným ale zato zvučným menom . Nakoniec si potom pre uvedený klamlivý telefonát niesol aj zodpovednosť .....


Týmto vlastne som chcela napísať , že aj telefonická sťažnosť , je sťažnosť a podnet na prešetrenie oprávnenosti sťažnosti , niekedy aj dokonca ononymná sťažnosť vyženie pracovníkov inštitúcii do terénu .....
rada
24.05.07,09:41
Prosím Vás o radu. Na moju zamestnankyňu v kuchyni bola sťažnosť a ja neviem aký postoj zaujať. Sťažnosť totiž nebola adresovaná priamo nám, ale nášmu nadriadenému orgánu - navyše bola telefonická, s tým, že bolo nám odmietnuté prezradiť o koho konkrétne ide. Podotýkam - sťažnosť je absolútne bezpredmetná. Vždy som si myslela, že sa vybavujú len žiadosti písomné a ak je vznesené obvinenie, tak predsa ten koho sa to týka má právo vedieť proti komu sa bráni. Prosím Vás neviete mi poradiť či je nejaký zákon, ktorý upravuje spôsob podávania sťažností a prípadne bola by som veľmi vďačná keby ste mi poradili alebo sa vyjadrili ako by ste takúto situáciu riešili vy.
Existuje zákon o sťažnostiach č.152/1998 Z.z., ktorý upravuje celý postup pri vybavovaní,prijímaní... podaných sťažností. Či sa Vás tento zákon týka neviem z Vášho textu posúdiť, pretože zákon presne vymedzuje ktorých organizácií sa týka - štátne orgány, orgány verejnej správy a niektoré právnicke a fyzické osoby.
Olice
24.05.07,09:46
[quote=veduca SJ;467600]Prosím Vás o radu. Na moju zamestnankyňu v kuchyni bola sťažnosť a ja neviem ...
Nemáte náhodou aj internú smernicu na vybavovanie sťažností?
My napríklad takú máme a je v nej odvolávka na už spomínaný zákon o sťažnostiach č. 152/1998.
veduca SJ
24.05.07,11:35
Myslel som si, že anonymné žalobaby už nie sú v móde, ale vidím, že som sa mýlil.

Neviem, v akom si vzťahu k nadriadenému orgánu (myslím pracovne, funkčne,...) a akým spôsobom ti bolo oznámené, že sa niekto sťažoval, ale vo všeobecnosti by som na takýto typ sťažnosti odmieto sa vyjadriť. Nech sťažovateľ napíše písomnú sťažnosť, opíše vzniknutý problém a presný dátum, kedy sa to stalo. K takejto sťažnosti potom môžeš prisľúbiť vypracovať odpoveď. Aelbo nech nadriadený orgán pošle písomne predmet sťažnosti a ty zaujmeš k tomu stanovisko.

Na nejaké telefonické či ústne preverenie by si mohla reagovať akurát tiež tak odpoveďou do telefónu.

Inak problematiku reklamácií rieši zákon o ochrane spotrebiteľa, kde na vybavenie reklamácie dáva lehotu 30 dní. Tam ide skôr o reklamácie tovaru alebo nejakej služby. Nenapísala si, čoho sa tá sťažnosť týkala. Či kvality stravy, veľkosti porcie, či sa jednoducho len niekto pohádal s kuchárkou. Všetko treba inak riešiť, prvé dve priamo na mieste - prevážením, ochutnaním. To tretie - tam by mala dostať priestor vyjadriť sa aj druhá strana.

O čo konkrétne išlo a ako ti to boo prezentované?

U nás išlo o hrubé zanedbanie hygienických predpisov a porušenie pracovnej disciplíny, vieme dokázať že to tak nebolo. Išlo doslova o krivé obvinenie, tak som normálne premýšľala či poškodená zamestnankyňa má právo sa nejako domáhať pravdy.
rada
24.05.07,11:59
U nás išlo o hrubé zanedbanie hygienických predpisov a porušenie pracovnej disciplíny, vieme dokázať že to tak nebolo. Išlo doslova o krivé obvinenie, tak som normálne premýšľala či poškodená zamestnankyňa má právo sa nejako domáhať pravdy.

Existuje ust.§13 OZ podľa ktorého sa osoba môže domáhať primeraného zadosťučinenia (napr. ospravedlnenie, odvolanie urážlivých výrokov a pod.) a ak to nie je postačujúce aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch (vzniká až na základe súdneho rozhodnutia) v prípade neoprávnených zásahov do práv na ochranu osobnosti.
Ak sa jedná iba o telefonické oznámenie bez zistenia kto za tým je tak neviem...neviem.:confused: