evicka003
24.05.07,10:15
Chcem Vás poprosiť o radu, mám vážny záujem o kúpu bytu, novostavbu kt. hodnota bola 2000000,- ked ešte nebola postavená teraz ju maitelia predávaju za 3600000,- ale kedže je to novostavba nechcú odvádzať dan.Maju požiadavku uviesť v kúpno predajnej zmluve cenu 2000000,- a zvyšok doplatiť na inú neoficialnu zmluvu.Predaj bytu prebieka cez RK.Na byt si berieme hypotéku.

Máte s tým niekto skúsenosť???
Je to normálny postup???

Vdeľmi pekne dakujem za radu.
JAJA11
24.05.07,08:38
Chcem Vás poprosiť o radu, mám vážny záujem o kúpu bytu, novostavbu kt. hodnota bola 2000000,- ked ešte nebola postavená teraz ju maitelia predávaju za 3600000,- ale kedže je to novostavba nechcú odvádzať dan.Maju požiadavku uviesť v kúpno predajnej zmluve cenu 2000000,- a zvyšok doplatiť na inú neoficialnu zmluvu.Predaj bytu prebieka cez RK.Na byt si berieme hypotéku.

Máte s tým niekto skúsenosť???
Je to normálny postup???

Vdeľmi pekne dakujem za radu.

Ja by som sa takého postupu bála, hlavne v prípade, že by vznikli nejaké problémy. Ak by ste zistili nejaké závady a trebárs by ste chceli odstúpiť od kúpy, ťažko by ste asi dokazovali, že ste im dali 3,6 milióna. Ale všetko to závisí, či sa poznáte alebo nie a či máte presné informácie o tom byte.:confused: :confused:
betka
24.05.07,09:12
Zoberte si situáciu.
VY budete predávať tento byt možno o rok. (neviete, čo sa moze stať..., nebudete vedieť splácať hypotéku, chcete predať....)
Oslobodenie sa nebude na Vás vzťahovať, pretože tu nemáte trvalý pobyt min. 2 roky, alebo nie ste vlastníkom nehuteľnosti aspon 5 rokov...
Z toho mi vyplýva.
Ak nehnuteľnosť predám do tejto lehoty za 4.mil Sk Daň budem platiť, ak máte KP zmluvu na 2 mil. Sk. ZD bude 2 mil. Sk a z toho budete platiť daň (môžete dam dať síce i ostatné výdavky, kt. Vám súviseli z nehnuteľ.-daň z nehnuteľnosti, ...)
KZ Vás nepustí, nevysvetlíte nikomu, že ste to kúpili za 3,6 mil.Sk. Predávajúci špekuluje, a nechcite na to doplatiť v budúcnosti vy.
Johanka
24.05.07,09:21
Chcem Vás poprosiť o radu, mám vážny záujem o kúpu bytu, novostavbu kt. hodnota bola 2000000,- ked ešte nebola postavená teraz ju maitelia predávaju za 3600000,- ale kedže je to novostavba nechcú odvádzať dan.Maju požiadavku uviesť v kúpno predajnej zmluve cenu 2000000,- a zvyšok doplatiť na inú neoficialnu zmluvu.Predaj bytu prebieka cez RK.Na byt si berieme hypotéku.

Máte s tým niekto skúsenosť???
Je to normálny postup???

Vdeľmi pekne dakujem za radu.
Na Slovensku áno :D . Každý len špekuluje ako zmluvného partnera ošklbať a vyťažiť zo zmluvy pre seba maximálne výhody. To čo je - iná neoficiálna zmluva. Ako môže byť zmluva neofociálna???
Súhlasím s vyššie uvedenými odpoveďami - premysli si , aké dôsledky môže mať pre Teba tento ústupok voči predávajúcemu v budúcnosti.
Ešte mi v tom zadaní niečo chýba - akú zľavu Ti sľúbili :rolleyes: ?

... etiketa, bod 14 ;) .
Julča
24.05.07,09:48
Ja by som sa chcela opýtať ako najlepšie vyriešiť prevod peňazí pri kúpe a predaji bytu.
Pri kúpe: spíše sa zmluva, kedy a ako je najistejšie previesť peniaze na predávajúceho, aby sa nestalo že pošlem peniaze na účet a nestanem sa vlastníkom bytu?
JAJA11
24.05.07,09:56
Ja by som sa chcela opýtať ako najlepšie vyriešiť prevod peňazí pri kúpe a predaji bytu.
Pri kúpe: spíše sa zmluva, kedy a ako je najistejšie previesť peniaze na predávajúceho, aby sa nestalo že pošlem peniaze na účet a nestanem sa vlastníkom bytu?

My sme pri kúpe domu zaplatili polovicu pred podpísaním zmluvy. Po podpise zmluvy u notára sme predávajúcemu doplatili zvyšok. Rovnako sme postupovali vo firme pri kúpe bytu - polovicu sme zaplatili dopredu, aby aj predávajúci mal istotu, že dostane peniaze a druhú polovicu po prevedení bytu. :rolleyes: :) :rolleyes: Prajem seriózneho predávajúceho. (Ono väčšina aj takých je, len o tých neserióznych sa viac hovorí.) ;)
Julča
24.05.07,10:55
Len sa mi zdá trocha riskantné zaplatiť polovicu ešte pred podpísaním zmluvy. Chcela som niečo istejšie.Aj tak Ti ďakujem za tvoju radu.
JAJA11
24.05.07,11:22
Len sa mi zdá trocha riskantné zaplatiť polovicu ešte pred podpísaním zmluvy. Chcela som niečo istejšie.Aj tak Ti ďakujem za tvoju radu.

Lenže aj predávajúci ide do rizika, že mu nebude druhá polovica zaplatená, preto považujem takýto spôsob za najspravodlivejší. Každý ide rovným dielom do rizika.:rolleyes: Iná rada neexistuje. Všetko ostatné sa už potom musí riešiť súdnou cestou.
Julča
24.05.07,12:19
Asi máš pravdu.
Voglein
24.05.07,15:59
Z praxe viem ze je najlepsie dat peniaze bud do uschovy k notarovy pricom s nim spisete ze tieto peniaze dostane predavajúci az ked sa notarovi predlozi list vlastníctva uz prepísaný na nových vlastníkov alebo da sa to iste len namiesto notara sa vyuzije banka.
To je vlastne pre pripad ze nebodaj sa nieco stane aby nikto neprisiel o peniaze

Pokial sa nic nestane predavajuci normalne dostane peniaze ak prevod nebude mozny tak o tie peniaze kupujuci nepride.
Chobot
25.05.07,08:04
Len sa mi zdá trocha riskantné zaplatiť polovicu ešte pred podpísaním zmluvy. Chcela som niečo istejšie.Aj tak Ti ďakujem za tvoju radu.

Každé "istejšie" riešenie však stojí peniaze. Pre obe strany je najistejší bankový produkt akreditív. Tam ty vložíš do banky peniaze a prikážeš banke vyplatiť ich iba na základe predloženia vopred dohodnutého dokumentu, napr. výpisu z katastra, potvrdenej kúpno-predajnej zmluvy a pod.

Predávajúci má na druhej srane istotu, že keď predloží požadovaný dokument, peniaze mu budú vyplatené. Tento produkt sa využívajú najmä právnické osoby pri obchodovaní, pokiaľ nepoznajú dôveryhodnosť protistrany. Jedna strana dodá tovar, druhá nedostane dodacie dokumenty, pokiaľ nezaplatí.

Ale stojí to peniaze, treba si pozrieť cenníky bánk.