Jankaaa
24.05.07,09:52
Viem, že sa toho ohľadom RZZP popísalo už veľa, ale kontrétne na moju otázku som nenašla odpoveď. Počas celého roku 2007 som bola SZČO a zároveň zamestnancom. Od 14.6. som nastúpila na materskú dovolenku. Neviem si teraz poradiť s tým blbým tlačivom. Ak totiž nevypíšem tlačivo SB II.diel, tak mi vychádza hrozne veľký nedoplatok. Viem, že sa niekde musí vypísať to obdobie počas ktorého som bola na materskej a teda som nemala povinnosť platiť odvody, ale neviem kde. Poradíte mi prosím. Už som z toho uplne zúfalá. Vopred všetkým veľmi pekne dakujem.
Jankaaa
24.05.07,09:08
Prosím, nevie mi nikto poradiť? Vyplňujem vôbec správne tlačivo?
Jana Motyčková
24.05.07,10:11
Ak si bola po celý rok 2006 aj zamestnancom tak v II. oddieli tlačiva SB budú samé nuly. Dni poberania materského sa zapisujú iba do S III.oddiel a v podstate v tomto prípade nemajú vplyv na nedoplatok zo SZČO. Ešte niečo ?
Jankaaa
24.05.07,10:48
Veľmi tomu nerozumiem. Ak som platila odvody iba za pol roka /lebo od 14.6. som nastúpila na materskú/ a v III. diely B34 uvediem vymeriavací základ z bodu B09 t.j. celý základ dane za celý rok /neponížený o obdobie kedy som bola na materskej/, tak mi vychádza vlastne platiť poistné za celé obdobie. Veď je to nezmysel, aby som platila aj za obdobie, kedy za mňa vlastne platil štát, nie? Naozaj tomu vôbec nerozumiem.
Jana Motyčková
24.05.07,10:56
V prvom rade sa ZP platí z vymeriavacieho základu, materská má význam iba pre zníženie minimálneho základu, ak by VZ bol nízky. Nemyslím, že je to nezmysel, aj daň si zaplatila z celého príjmu a príjem si nekrátila za dobu materskej, ZP je obdobná platba ako dań.
Jankaaa
24.05.07,11:05
1/ Ako materská znižuje minimálny základ? Pretože môj VZ je nizky /z minimálnej mzdy/. 2/ Ak je to naozaj tak, že si budem musieť doplatiť, tak aký to má potom význam, že štát za mňa platí odvod počas materskej, ak odvod do zdrav.poisťovne musím zaplatiť aj tak.
Jana Motyčková
24.05.07,11:20
1. Minimálny základ počas materskej je 0, v SB sú to prakticky tie nuly v II. oddieli (aj keď v tomto prípade je to aj z dôvodu súbehu so zamestnaním). V takomto prípade, bude v B31 a B32 0, v B33 a B34 a zrejme aj v B35 skutočný VZ (B09). Ak teda máš nízky VZ (B09), tak platíš len zo skutočného VZ. Ak by si v II. oddieli nemala nuly, v p.B32 by bolo navýšenie VZ na minimálny základ za dobu kedy si bola čistou SZČO a v p.B35 by bola suma vyššia ako v p.B09.
Jankaaa
24.05.07,11:24
Ďakujem. Takže za to obdobie keby som bola na materskej musím aj tak zaplatiť. Nerozumiem, prečo je takýto zákon. Keby som si to platila mesačne, tak by sa mi to teraz nezdalo až tak veľa. No čo už. Musím, tak musím /doplatiť/ Ďakujem.
Jana Motyčková
24.05.07,11:30
Ďakujem. Takže za to obdobie keby som bola na materskej musím aj tak zaplatiť. Nerozumiem, prečo je takýto zákon. Keby som si to platila mesačne, tak by sa mi to teraz nezdalo až tak veľa. No čo už. Musím, tak musím /doplatiť/ Ďakujem.
Musím ešte upozorniť, vo všeobecnosti neplatí, že počas materskej (PN) sa neplatí ZP. Ak si si robila RZZP za rok 2005 ako SZČO, počas materskej si mala platiť čiastku uvedenú v p. B44 (ak si robila S, SB). Platiť preddavky si nemusela, ak si v r. 2005 nebola SZČO, alebo na r.B44 bola suma nižšia ako 100 Sk.
Jankaaa
24.05.07,11:35
počas roka 2005 som bola SZČO /aj zamestnanec/ , ale telefonicky som sa informovala na zdrav.poisťovni, kde mi bolo povedané, že žiadne odvody platiť nemusím, nakoľko štát je platiteľom poistného počas obdobia poberania materskej /zasielala som im aj "oznámenie platiteľa poistného". Inak do sociálnej poisťovne sa odvody neplatia, takže som si myslela, že je to takto aj v zdrav.poisťovni. AKO VIDíM, mýlila som sa.
Jana Motyčková
24.05.07,11:38
veronikasad
24.05.07,11:56
Veľmi tomu nerozumiem. Ak som platila odvody iba za pol roka /lebo od 14.6. som nastúpila na materskú/ a v III. diely B34 uvediem vymeriavací základ z bodu B09 t.j. celý základ dane za celý rok /neponížený o obdobie kedy som bola na materskej/, tak mi vychádza vlastne platiť poistné za celé obdobie. Veď je to nezmysel, aby som platila aj za obdobie, kedy za mňa vlastne platil štát, nie? Naozaj tomu vôbec nerozumiem.

Janka, skús si lepšie prečítať predchádzajúci príspevok od Janky Motyčkovej. Dni poberania MD uvádzaš v odd. III. na 2. strane typu S. Oddiel II. listu SB za dni poberania materského nevyplňuješ. Postupovala si takto ? Pri nízkom ZD ti ako SZČO nevyjde za toto obdobie platiť poistné
Jankaaa
24.05.07,12:06
postupovala som takto. Lenže diel III.na strane 2 mi nič neovplynuje. II. diel som nevypisovala. Veronikasad prečo píšeš, že pri nízkom ZD mi nevyjde platiť poistné? Pretože mne to tak vychádza, že je to jedno, či som bola na materskej alebo nie, pretože naozja to obdobie uvedené v diely III. na strane 2 nieje nikde zohľadnené.
veronikasad
25.05.07,06:17
postupovala som takto. Lenže diel III.na strane 2 mi nič neovplynuje. II. diel som nevypisovala. Veronikasad prečo píšeš, že pri nízkom ZD mi nevyjde platiť poistné? Pretože mne to tak vychádza, že je to jedno, či som bola na materskej alebo nie, pretože naozja to obdobie uvedené v diely III. na strane 2 nieje nikde zohľadnené.

Ja som mala v r.2005 jednu SZČO na materskej. Vo VšZP som sa dohadovala ohľadom platenia preddavkov počas poberania materského. Trvali na platení. Keď uvedieš počet dní do odd. III. neuvádzaš toto obdobie do odd.II, čím sa ti zníži min. VZ. Ak jej základ dane je nižší, platí ZP len z tohto zníženého VZ, nie z 81200.
/Moja SZČO ale nebola súčasne zamestnancom, dúfam, že to nebude mať vplyv/.
------
Veronika