lutka
24.05.07,13:15
Prosím o radu: v 4/07 sme zaplatili do Anglicka za elektronické služby. Zatiaľ nemám žiadny daňový doklad. Mám urobiť samozdanenie za mesiac 4/07 alebo čakať kým príde faktúra a to najneskôr do konca 3 kalendár.mesiaca... Alebo mám odviesť DPH z uvedenej služby za 4/07 a odpočet až keď budem mať faktúru? Ďakuejm
Metodik
24.05.07,11:27
Platba bola realizovaná ako platba vopred, alebo aj k dodaniu elektronickej služby v 4/2007 prišlo ?
lutka
24.05.07,12:23
k dodaniu služby prišlo, a keby nie tak je to rozdiel?
ALBO
25.05.07,06:03
k dodaniu služby prišlo, a keby nie tak je to rozdiel?
Ale kedy?

Pri službe zo zahraničia platí to iste ako pri slovenských, tj. DP nastane platbou vopred alebo dodaním služby (vystavením Fa), čo je skôr. Takže ak ste zaplatili pred dodaním služieb DP vám vznikne dňom prijatia peňazí na účet Angličana.
lutka
25.05.07,07:18
Keď mi vznikne DP prijatím peňazí na účet Angličana, tak môžem tiež uplatniť právo na odpočet DPH tiež vtedy? A čo keď nemám faktúru ani žiadny iný daňový doklad, veď by som mala čakať tie tri mesiace, či sa mýlim?
ALBO
25.05.07,08:25
Keď mi vznikne DP prijatím peňazí na účet Angličana, tak môžem tiež uplatniť právo na odpočet DPH tiež vtedy? A čo keď nemám faktúru ani žiadny iný daňový doklad, veď by som mala čakať tie tri mesiace, či sa mýlim?

Pri službe je vstup podľa § 51/2/posl. veta, t.j. kedy uplatníte vtedy odvediete.

Doklad by ste mali mať § 73 by mal mať aj angličan. Ale nemení to nič na veci.
Peterka
25.05.07,08:42
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.


Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Mám za to, že sa jedná o prijatie platby a nie o platbu v prospech niekoho.Podľa mňa by mal Anglčan vystaviť doklad na platbu a ak nevystaví tak potom by som sa držal úvodného ustanovenia.
ALBO
25.05.07,09:08
Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.


Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Mám za to, že sa jedná o prijatie platby a nie o platbu v prospech niekoho.Podľa mňa by mal Anglčan vystaviť doklad na platbu a ak nevystaví tak potom by som sa držal úvodného ustanovenia.

To je zo stránok DRSR, vôbec ic nezaujíma, či mátedoklad k zálohe, deň prijatia platby si máte zistiť.

4.3. Daňová povinnosť vzniká prijatím platby pred skutočným dodaním služby, ak službu dodáva zahraničná osoba a povinnosť platiť daň v tuzemsku podľa § 69 ods. 2 – 4 zákona o DPH má prijímateľ služby. Ide o služby, pri ktorých sa uplatňuje prenos daňovej povinnosti na odberateľa - prijímateľa služby, ak službu dodáva zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu. Ak prijímateľ služby zaplatí za službu dodávateľovi služby -zahraničnej osobe pred skutočným poskytnutím služby, ak ide o dodanie služby z iného členského štátu alebo z tretieho štátu zahraničnou osobou, ktorá nie je v tuzemsku registrovaná pre daň, vzniká prijímateľovi služby daňová povinnosť dňom, kedy jeho dodávateľ prijal platbu (§ 19 ods. 4 zákona o DPH) a to v rozsahu prijatej platby. Ak prijímateľ služby má problém so zistením, kedy dodávateľ - zahraničná osoba prijala platbu, je možné považovať za deň vzniku daňovej povinnosť deň, keď prijímateľ služby zaplatil za službu. Daň vypočíta podľa vzorca: suma platby x 19 % sadzba dane.

Príklad :
Slovenský podnikateľ, zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň si objednala u podnikateľa v Rumunsku, ktorý nie je registrovaný pre daň v tuzemsku, vymaľovanie výrobnej haly na Slovensku v sume 2 000 000 Sk bez DPH. Miestom dodania služby je tuzemsko. V zmysle dohodnutej zmluvy, pred začatím prác zaplatil slovenský podnikateľ zálohovú platbu dňa 14.2.2005 vo výške 1 000 000 Sk prevodom z účtu v banke. Slovenskému podnikateľovi vzniká daňová povinnosť (§ 69 ods. 2 zákona o DPH) dňom prijatia platby. Nakoľko nevie preukázať deň prijatia platby u rumunského podnikateľa, priznal vznik daňovej povinnosti v deň, keď za službu zaplatil, t.j. 14.2.2005. Slovenský podnikateľ má podať v zmysle § 78 ods. 3 zákona o DPH daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca február 2005 a v tej istej lehote aj daň v sume 190 000 Sk (1 mil. Sk x 19 %) zaplatiť. Dňom dodania služby slovenskému podnikateľovi vzniká povinnosť platiť daň z prijatej služby len v rozsahu, v akom má zaplatiť za službu po odpočítaní zálohovej platby.

Ten § 19/2 hovorí, kedy máte DP, v prípade keď je služba dodaná.
Peterka
25.05.07,09:16
Ospravedlňujem sa a súhlasíms ALBO-m a sypem si popol na hlavu.
lutka
25.05.07,21:26
Ďakuejm všetkým, po rozsiahlej diskusii som urobila nasledovne:dph som teda odviedla za 4/07,ale odpočet som si neuplatnila, keďže nemám doklad, budem čakať, možno mi ho pošlú.Keďže som nemala možnosť zistiť, kedy dodávateľ služby platbu prijal, spýtala som sa v banke, koľko trvá zahraničný prevod, povedali, že 5 pracovných dní. Takže na prepočet som použila kurz z piateho dňa po uhradení . Uvidím, čo na to DÚ.
ALBO
28.05.07,06:21
Ďakuejm všetkým, po rozsiahlej diskusii som urobila nasledovne:dph som teda odviedla za 4/07,ale odpočet som si neuplatnila, keďže nemám doklad, budem čakať, možno mi ho pošlú.Keďže som nemala možnosť zistiť, kedy dodávateľ služby platbu prijal, spýtala som sa v banke, koľko trvá zahraničný prevod, povedali, že 5 pracovných dní. Takže na prepočet som použila kurz z piateho dňa po uhradení . Uvidím, čo na to DÚ.
Keďže ste nevyužli to čo vám zákon umožňuje, t.j. dať vstup aj výstup do jedneho mesiaca (dod DP za 4) tak vám vyrubia sankciu cca 5% z tej DPH.
Čo sa kurzu týka , to by mohlo prejsť aj takto, lebo na strankach DRSR je príklad, kde píšu, že budú akceptovať aj kurz , kedy to odišlo z vášho účtu.
čo sa toho vstupu týka, ten si tiež nemôžete dať kedy chcete, náš zákon je v tomto nekompromisný ( možno daniari menej), určuje presne, že pri službe, vtedy keď evidujete daň na výstupe, nepožaduje Fa. Môže sa stať, že kEĎ to dáte, keď vám príde FA do riadneho tak vám to odtiaľ vyhodia a dajú do 4. Ale to by bolo kruté.
Šípková
11.10.07,12:47
Ahojte
Mame predajňu elektronáradia a zároveň poskytujeme služby spojené s opravou takéhoto náradia. Zákazník uvedený tovar prinesie, my ho zašleme do inej firmy na opravu a potom mu ho opravený vrátime, on nám zaplatí. Teraz však musíme tovar na opravu zasielať do Čiech, tam ho opravia a potom ho vydáme zákazníkovi. Čiže miesto dodania služby je v Čechách, ak sa nemýlim. Chcem sa opýtať, či túto službu samozdaňujeme. Dodávateľ je platca DPH, faktúra je bez DPH. Ďakujem.
Vianocka
20.11.07,23:08
Slovenský podnikateľ registrovaný pre DPH v SR (dodávateľ) predal tovar (prístroj) inému slovenskému podnikateľovi registrovanému pre DPH v SR (odberateľ). Na tovare sa prejavila závada a preto odberateľ uplatnil reklamáciu. Dodávateľ riešil odstránenie závady jeho opravou, ktorú vykonala firma z Francúzska (registrovaná pre DPH vo Francúzsku). Aby sa opravou vôbec zaoberala, musel dodávateľ uhradiť preddavok vo výške 100 % sumy požadovanej za vykonanú opravu. Preddavok bol uhradený 12.09.2007 v EUR.

Vyúčtovacia faktúra od francúzskej firmy bola vystavená 10.10.2007 so zúčtovaním prijatého predddavku. Faktúra je bez DPH.

Ako sa má v tomto prípade postupovať ak:
1) oprava bola vykonaná v SR
2) oprava bola vykonaná vo Francúzsku.

Bolo potrebné nejakým spôsbom riešiť uhradený preddavok z pohľadu DPH?
Vianocka
21.11.07,15:23
Slovenský podnikateľ registrovaný pre DPH v SR (dodávateľ) predal tovar (prístroj) inému slovenskému podnikateľovi registrovanému pre DPH v SR (odberateľ). Na tovare sa prejavila závada a preto odberateľ uplatnil reklamáciu. Dodávateľ riešil odstránenie závady jeho opravou, ktorú vykonala firma z Francúzska (registrovaná pre DPH vo Francúzsku). Aby sa opravou vôbec zaoberala, musel dodávateľ uhradiť preddavok vo výške 100 % sumy požadovanej za vykonanú opravu. Preddavok bol uhradený 12.09.2007 v EUR.

Vyúčtovacia faktúra od francúzskej firmy bola vystavená 10.10.2007 so zúčtovaním prijatého predddavku. Faktúra je bez DPH.

Ako sa má v tomto prípade postupovať ak:
1) oprava bola vykonaná v SR
2) oprava bola vykonaná vo Francúzsku.


Bolo potrebné nejakým spôsbom riešiť uhradený preddavok z pohľadu DPH?

Prosím SÚRNE o radu, ako postupovať? DPH sa blíži !!!!!!!!!
Môj konkrétny prípad sa zjednodušuje len na bod 1) - oprava bola vykonaná v SR. Mám v 10/2007 urobiť samozdanie (DPH na strane MD aj DAL) ???
Vladimír Ozimý
21.11.07,15:38
Slovenský podnikateľ registrovaný pre DPH v SR (dodávateľ) predal tovar (prístroj) inému slovenskému podnikateľovi registrovanému pre DPH v SR (odberateľ). Na tovare sa prejavila závada a preto odberateľ uplatnil reklamáciu. Dodávateľ riešil odstránenie závady jeho opravou, ktorú vykonala firma z Francúzska (registrovaná pre DPH vo Francúzsku). Aby sa opravou vôbec zaoberala, musel dodávateľ uhradiť preddavok vo výške 100 % sumy požadovanej za vykonanú opravu. Preddavok bol uhradený 12.09.2007 v EUR.

Vyúčtovacia faktúra od francúzskej firmy bola vystavená 10.10.2007 so zúčtovaním prijatého predddavku. Faktúra je bez DPH.

Ako sa má v tomto prípade postupovať ak:
1) oprava bola vykonaná v SR - samozdanenie (par. 15 ods 6)
2) oprava bola vykonaná vo Francúzsku. - samozdanenie (par. 16 ods 7)

Bolo potrebné nejakým spôsbom riešiť uhradený preddavok z pohľadu DPH?
Pri službách(aj v rámci EU) sa preddavok berie na účely daňovej povinnosti (par. 19 osd 4) to jest mali ste to samozdaniť k v septembri - nárok na odpočet DPH vám vznikne ak uvediete túto službu v záznamoch podľa par. 70 nepotrebujete mať k tomu faktúru.


......................
Vianocka
22.11.07,11:43
......................

Nesmierna vďaka za odpoveď.
Z toho vyplýva, že musím podať dodatočné DP za 09/07, s tým, že to vlastne celkový výsledok daňovej povinnosti vykázanej v 09/07 neovplyvní.

Dúfam, že bude postupovať správne, ak:
1) základom dane bude celá suma uhradenej zálohy
2) na prepočet EUR na SKK použijem kurz zo dńa, kedy bola suma odpísaná z účtu platiteľa zálohy, nakoľko v 09/07 mi dátum prijatia platby u franc. firmy nebol známy.

A ešte by som poprosila objasniť, ako to vyzerá konkrétne v prípade úhrady zálohy vopred, že: "Platiteľ vedie záznamy aj o platbách poskytnutých pred dodaním služby".
Ja som v 09/07 zaúčtovala 314/221 = 3000 EUR v prepočte kurzom NBS zo dňa úhrady zálohy, t.j. z 12.09.07 a to bolo všetko. Takže, čo mám teraz prakticky zaúčtovať a do ktorého účtovného obdobia, keď idem urobiť dodatočnú DPH ?????????????
evina
07.12.07,15:07
Vie mi niekto povedať aká je sadzba DPH v ČR? Školenie uskutočnené v ČR /viem, že ide o prenos DP/, jedná sa mi o cenotvorbu...
mandula
07.12.07,15:22
Vie mi niekto povedať aká je sadzba DPH v ČR? Školenie uskutočnené v ČR /viem, že ide o prenos DP/, jedná sa mi o cenotvorbu...

základná sadzba dane 19 %
znížená sadzba dane 5 %, od 1.1.2008 9 %
evina
07.12.07,15:35
základná sadzba dane 19 %
znížená sadzba dane 5 %, od 1.1.2008 9 %

+Dakujem veľmi pekne :)
Beatrice
18.03.08,13:52
Chcem Vás poprosiť o jednu radu. Jedna česká firma nám na Slovensko prepravila tovar. Vystavili nám faktúru za službu v CZK aj s DPH.
Aj oni aj my sme platcovia DPH.
Neviem či nemali vystaviť faktúru bez DPH a my spravíme samozdanenie.
Prosím poraďte. Ďakujem
Beatrice
18.03.08,14:14
prosím poraďte