andreag
24.05.07,14:41
Prosím o radu.
Slovenská spoločnosť sa zaoberá výrobou a predajom kníh. Na Slovensku je platcom DPH. Uvedené knihy dováža z tretích krajín do ČR, kde je identifikovaná pre DPH. Časť kníh zostáva v Čechách a časť sa premiestňuje na Slovensko. V blízkej dobe sa chce presadiť na trhu v Maďarsku. Knihy by mali byť dovezené do Maďarska do konsignačného skladu distribútora, odkiaľ budú predávané prostredníctvom komisionárskej zmluvy.
Aký je postup z hľadiska DPH,
a/ ak by bol tovar premiestnený do konsignačného skladu do Maďarska zo Slovenska? Kedy je deň daňovej povinnosti pre nás /vydavateľa/, príp. kedy treba vystaviť daňový doklad na účely DPH pre distribútora /dodanie tovaru do konsignačného skladu pre distribútora, ktorý bude tovar predávať na základe komisionárskej zmluvy s nami/?. Pri dodaní celého tovaru do Maďarska, alebo pri jednotlivých faktúrach, ktoré vystavuje spoločnosť mesačne na základe informácie od distribútora/komisionára/ koľko tovaru predal?
Je spoločnosť povinná sa registrovať na účely DPH v Maďarsku? Prípadne kedy vznikne povinnosť registrácie na účely DPH v Maďarsku? Okrem DPH vzniká aj iná povinnosť napr. pre daň z príjmov v Maďarsku?
Pokiaľ by bol tovar prepravovaný priamo po dovoze- z ČR do Maďarska, je spoločnosť povinná vystavovať faktúry pod českým IČ DPH? Ďakujem pekne za pomoc
betka
25.05.07,18:51
Tu je potrebné si uvedomiť:
1. či sa tovar dodáva z KS (konsig. Sklad) iba jednému, vopred známemu odberateľovi. Tu je možnosť premiestnenia daňovej povinnosti, čím sa nebudete musieť registrovať v ČR a to len pri splnení podmienok: nie ste registrovaný za platiteľa v ČR, je známy odberateľ pre kt. sa v KS umiestňueje tovar, tovar je v KS umiestnený len pre jedného platiteľa, oznámenie DU vopred, že je osobou povinnou platiť daň
2. alebo ide o premiestnenie tovaru, pričom bude viacero odberateľov.

Dohodnete sa s odberateľom, že bude on samozdaňovať tovar ich DPH, pričom budete FA premiestnenie tovaru bez DPH.

Tu máte zmluvu:
http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=6068&highlight=konsigna%E8n%FD+sklad
andreag
28.05.07,05:56
Ďakujem za odpoveď, tovar sa nepredáva vopred známemu odberateľovi, len sa dodá distribútorovi do kons. skladu, ktorý ich predáva rôznym maloodberatľom. Ako je to prosím s dátumami pri DPH. Kedy je deň dodania tovaru, keď celý tovar premiestnime do skladu, alebo keď mesačne vystavujeme faktúry podľa skutočne predaného tovaru? Ďakujem
emgeton
28.05.07,06:28
Ďakujem za odpoveď, tovar sa nepredáva vopred známemu odberateľovi, len sa dodá distribútorovi do kons. skladu, ktorý ich predáva rôznym maloodberatľom. Ako je to prosím s dátumami pri DPH. Kedy je deň dodania tovaru, keď celý tovar premiestnime do skladu, alebo keď mesačne vystavujeme faktúry podľa skutočne predaného tovaru? Ďakujem


Distribútor v Maďarsku je pre vás jediný odberateľ (pokiaľ ďalší predaj realizuje vo svojom mene).

§11a
Premiestnenie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu zahraničnou osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte a ktorý je umiestnený v tuzemsku v sklade na účel následného dodania tovaru jedinému platiteľovi, sa považuje za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu týmto platiteľom a platiteľ je povinný platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak

a) zahraničná osoba nie je platiteľom podľa tohto zákona,
b) v čase začatia odoslania alebo prepravy tovaru je známy platiteľ, pre ktorého sa tovar umiestňuje v sklade,
c) v sklade je umiestnený tovar len pre jediného platiteľa a
d) platiteľ písomne oznámi daňovému úradu vopred, že je v tomto osobitnom prípade osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu.


Daňová povinnosť vzniká postupne výberom z kons. skladu. Je možné vystaviť súhrnú fa za mesiac.
andreag
28.05.07,10:07
Ďakujem, už len zistím, či majú v Maďarsku podobný paragraf 11a/ ako u nás. Neviete poradiť, ako je to s daňou z príjmov? Vzniká povinnosť registrácie na účely dane z príjmov PO v Čechách, príp. v Maďarsku, ak takýmto spôsobom predávame knihy v tíchto krajinách viac ako 183 dní?
dada111
28.05.09,11:56
Mám otázku poradáci ohľadom konsignačného skladu. Dostala som do konsignačného skladu dňa 30.04.2009 tovar z Ćiech - ja som konsignatár a som platca DPH. Zmluva ohľadom konsignačného skladu je podpísaná s dátumom 13.05.2009. Teraz mám dilemu, že som mala dodaniť tovar ktorý som dostala do konsignačného skladu dňa 30.04.2009 podľa § 11a. Viete mi poradiť, akosi teraz mám v tom chaos.