Mária Nižňanská
24.05.07,14:29
Dobrý deň, prosím o vysvetlenie nasledujúceho problému:
člen družstva skončil pracovný pomer /pracovná zmluva/ 30.6.2006 Mesačne zarobil 15000,-Sk. Od 1.7.2006 je poberateľ starobného dôchodku. V decembri 2006 mu boli vyplatené prémie za odpracovanú dobu od 1.1.2006 do 30.6.2006 v sume 10000,- Sk.Má si tento pracovník podať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné alebo si nemusí podávať ročné zúčtovani? Ak áno, na akom type tlačiva?
Jana Motyčková
25.05.07,11:56
RZZP podávať nemusí, ale tá odmena v decembri bola z toho družstva,kde je členom ?
Mária Nižňanská
25.05.07,12:28
Áno,prémie boli vyplatené z družstva kde bol aje stále členom.
Jozef Mihál
25.05.07,13:12
Ak mal ako člen družstva vyplatený príjem zo závislej činnosti (čo mal), tak sa považoval v tomto mesiaci (decembri) za zamestnanca na účely zákona o zdravotnom poistení. Družstvo ho malo prihlásiť ako zamestnanca a z odmeny odviesť preddavky ako u každého iného zamestnanca.
Mária Nižňanská
30.05.07,05:16
Na školení dňa 29.5.2007 v Trnave kontrolorka Vszp odpovedala na túto otázku celkom inak.Keďže bola od 1.7.2006 do 31.12. 2006 poistenkyňa štátu, vyrátala: 3450x6=20700,- Sk a keď prémie boli len 10000,- Sk, nemá povinnosť podať ročné zúčtovanie a nič neplatí. Tak ako je to,mám sa riadiť tým, čo povedala ona? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
30.05.07,06:46
Na školení dňa 29.5.2007 v Trnave kontrolorka Vszp odpovedala na túto otázku celkom inak.Keďže bola od 1.7.2006 do 31.12. 2006 poistenkyňa štátu, vyrátala: 3450x6=20700,- Sk a keď prémie boli len 10000,- Sk, nemá povinnosť podať ročné zúčtovanie a nič neplatí. Tak ako je to,mám sa riadiť tým, čo povedala ona? Ďakujem za odpoveď.
Toto nie je v rozpore s tým, čo som napísala ja a pán Mihál.
Keďže ako zamestnanec nemala kolísavý príjem, podávať RZZP nemusí. Ale v mesiaci kedy dostala odmenu ako členka družstva bola považovaná zo zakona za zamestnanca a družstvo ju malo ako svojho zamestnanca prihlásiť na ZP a zaplatiť preddavky. Povinnosť vykonať RZZP to neovplyvní.
Na druhej strane, keďže jej príjem za obdobie, kedy poberala dôchodok je nižší ako uvedených 20700 Sk, ak si podá RZZP (čo nemusí), zaplatené preddavky z tej odmeny 10000 Sk sa jej aj zamestnávateľovi vrátia.

Ono to vyzerá, že je to jedno, keď preddavky sa jej aj zamestnávateľovi vrátia. Ale pri prípadnej kontrole u zamestnávateľa kontrolórky nekontrolujú, či pri prípadnom RZZP by vyšlo vrátenie preddavku, ale keďže zamestnávateľ si nesplnil povinnosť oznámiť zamestnanca, nezaplatil preddavky ako mal, môžu dať zamestnávateľovi pokutu.
Jozef Mihál
30.05.07,07:39
V reakcii na vyjadrenie kontrolórky VšZP na školení 29.5.2007 v Trnave citujem zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, § 11 ods.3 písm. i):

"Zamestnanec na účely tohto zákona je...

i) spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva, ak sú odmeňovaní za prácu v spoločnosti alebo v družstve formou, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti, ".

Z toho vyplýva, že v mesiaci, za ktorý člen družstva dostane od družstva príjem, ktorý sa podľa zákona o dani z príjmov považuje za príjem zo závislej činnosti, sa na účely zákona o zdravotnom poistení považuje za zamestnanca.
Mária Nižňanská
31.05.07,08:35
Ďakujem za odpoveď,už mám v tom jasno. Ešte by som Vás poprosila o odpoveď na dve otázky, v ktorých až tak jasno nemám:
1. Naši zamestnanci,členovia družstva, aj zamestnanci-nečlenovia družstva,majú uzatvorené poistky -zodpovednosť za škodu zamestnavateľovi.60% zo zaplatenej poistky im mám začať preplácať. Mám z tejto vyplatenej sumy odviesť poistné na ZP a vyplatenú sumu zdaniť?
2. Mám pravdu ak tvrdím, že keď predáme pracujúcemu členovi družstva tovar so zľavou,ktorú odaníme ako nepeňažný príjem, odvádzame aj odvod na ZP? Kolegyňa zo susedného družstva tvrdí, že nie, ja že áno. Urobila som aj odvod na ZP zo vstupenky na ples, ktorú som tiež odanila.Postupovala som správne alebo som sa sekla?
Ďakejem.
Jana Motyčková
31.05.07,08:46
Bod 1., 2. aj 3. treba zdaniť a aj odviesť ZP.
mattdubjel
27.06.07,09:08
Chcem s k tomuto opýtať, ako je to s tým vrátením preddavkov pri takomto príjme - dôchodca, člen družstva, ak nezarobil za dané obdobie polovicu úhrnu min. miezd a podá si ročné zúčtovanie, pretože podľa § 11,ods. 9 a) by mal zostať poistencom štátu, avšak podľa poučenia k vyplneniu tlačiva A RZ, riadok 34 by jeho min. základ na základe § 13 ods. 15 mal byť 0 a potom nespĺňa podmienku na riadku 50 (§ 11,ods. 9 a) a nevzniká mu žiaden preplatok.
Ďakujem.
Jana Motyčková
27.06.07,10:38
Na r.34 je síce 0, ale na r.49 má byť suma 41400, ak bol celý rok 2006 dôchodcom.
Na r. 34 sa uvádza minimálny základ podľa §13 ods.15 a 16 (u členov družstva nie je určený, dáva sa 0).
Na r.49 sa dáva 1/2 úhrnu minimálnych miezd = hranica - na základe §11 ods.9 - a táto hranica nie je závislá od toho, či ide o bežného zamestnanca, člena družstva, invalidného, SZČO alebo čokoľvek iné. Tou hranicou je 1/2 úhrnu minimálnych miezd s odvlávkou na §2 ods.1 písm.b) zákona o minimálnej mzde, čo je suma 6900 Sk mesačne v minulom roku.
Mária Nižňanská
28.06.07,05:10
Dobrý deň,niektorí naši pracovníci si sami podávajú ročné zúčtovanie. Viem, že majú nedoplatok na poistnom. Ako mám postupovať, keď mi neoznámia aká je výška nedoplatku zamestnavateľa. Je mojou povinnosťou pýtať od nich tlačivo-Oznámenie o výške nedoplatku..? Predpokladám, že to od nich vôbec nedostanem.
Ešte sa chcem opýtať na jednu vec: Predstavenstvo odsúhlasili našemu pracovníkovi-členovi družstva cestovné vyplácané nad limit v sume 1200,- Sk mesačne. Viem, že odvody idú na zdravotné poistenia, ale nie som si istá či aj na sociálne poistenie. Viete mi prosím poradiť. Ďakujem za odpoveď.
mattdubjel
10.07.07,06:52
Tak sme to tak podali a zo zdravotnej poisťovne prišlo rozhodnutie, že tam preplatok nevzniká (resp. má preplatok 2 Sk)...
Jana Motyčková
10.07.07,09:58
Odvolajte sa.