katarina.j
24.05.07,15:11
Ahojte poraďací, volala mi známa- živnostníčka, že či má nárok na pn- ku- minulý kalendárny mesiac zaplatila odvody za mesiac marec o 6 dní neskoršie ako mala- 14.04.07, tento mesiac si svoju odvodovú povinnosť splnila načas t.zn- odvody za mesiac apríl zaplatila 05.05.07 a odvčerajška je pn, ja keď som si prečítala zákon o nemoc.poistení- tak som prišla k názoru, že s pn- kou by nemala mať problém, ale už nejaké "dobré duše" jej vraveli, že keď odvody za mesiac marec zaplatila neskoro, že jej pn- ku nevyplatia, ale podľa mňa to nieje pravda.
Ja s tým moc skúsenosti nemám, ja sa snažím odvody platiť načas ale jej sa stala táto nemilá vec. Ďakujem za potvrdenie mojho záveru.
katarina.j
24.05.07,13:56
Naozaj nikto neviete, na akom základe by sociálna pois. mohla robiť problém pri náhrade mzdy pri PN vo vyššie uvedenom prípade? Ja si myslím, že žiaden problem by tam nemal byť ale uvítam Vaše skúsenosti. Ďakujem
Pepa
24.05.07,14:09
Ak má zaplatené odvody /resp. vyrovnené príp. nedoplatky/ do konca mesiaca, v ktorom PN vznkla - má nárok na nemocenské dávky.
Máš pravdu.
Monika Kováčová
24.05.07,14:25
Napriek tomu ti odporúčam, aby klientka zašla na pobočku SP a osobne si overila, či nemá náhodou nejaký nedoplatok (aj z minulosti). Z vlastnej skúsenosti viem, že aj 120,- Sk neuhradených spred 3 rokov (nedoplatok), môže byť dôvodom, prečo jej nebude nemocenské vyplatené.
Všetky nedoplatky musí mať do konca mesiaca, v ktorom PN vznikla, vyrovnané.
Pepa
24.05.07,14:32
Výška príp. nedoplatku "môže" byť do 100,- Sk -.
katarina.j
24.05.07,14:48
Ďakujem za odpovede a určite ju pošlem do soc.pois., lebo fakt, keby mala nejaký cca.300sk dlh z minulosti, tak škoda toho. Ďakujem ešte raz, ste zlatí
abel
01.06.07,05:29
mimotemy mimochodom, veľmi sa mi páči výraz"nárok na PN";)