Yano
25.05.07,09:40
Ahojte,
som na rodičovskej dovolenke (RD) pred ktorou som bol riadne zamestnaný.
Po skončení RD sa už nechcem vrátiť k pôvodnému zamestnávateľovi, ale keďže neviem presne odhadnúť koniec RD a nástup do nového zamestnania, chcem byť na to pripravený tak, že v najbližšej dobe korektne ukončím doterajšie zamestnanie.

Moje otázky:
1. Výpoveď môžem podať kedykoľvek aj počas RD ?

2. Mení sa pre mňa niečo, z pohľadu budúceho starobného dôchodku (odpracované roky, atď), ak som na RD a som vedený ako zamestnanec, alebo som na RD a budem nezamestnaný?

Ďakujem, Yano
Zita4
25.05.07,08:24
1. Výpoveď môžem podať kedykoľvek aj počas RD ?
- áno, hocikedy

2. Mení sa pre mňa niečo, z pohľadu budúceho starobného dôchodku (odpracované roky, atď), ak som na RD a som vedený ako zamestnanec, alebo som na RD a budem nezamestnaný?
- nemá to vplyv na tvoj dôchodok - ak poberáš rodičovský príspevok, štát takisto ďalej platí za teba odvody podľa zákona, až kým sa nezamestnáš.
Melinda
25.05.07,08:42
1.Zamestnanec môže dať výpoveď aj počas rodičovskej dovolenky. Zákaz výpovede platí len pre zamestnávateľa počas tejto doby. (§64 zákonníka práce).
2. Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidality za fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území SR, ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo SZČO, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti," (zákon o soc.poisť č.461/2006 §128 ods.5 a §15 ods.1 písm c)
ale dieťa nesmie chodiť do škôlky viac ako 4 hodiny denne. To isté platí aj pre zdravotné poistenie.
SILVIA54
25.04.08,06:56
Ahojte, ja mám takú otázku: volala mi zamestnankyňa, ktorá je momentálne na rodičovskej dovolenke( koniec RD má až 1.10 ) a u nás chce skončiť. Má novú robotu kde nastúpi od 1.9.2008 a pýtala sa ma či je lepšie dať výpoveď u nás niekedy v priebehu júna podľa § 67 Zák. práce alebo či je lepšia dohoda k 31.8.2008 podľa § 60 Zák. práce. Ďakujem
Zita4
25.04.08,07:18
Podľa mňa je to úplne jedno akým spôsobom skončí prac. pomer, výpoveď je ale istota, pretože s dohodou zamestnávateľ nemusí súhlasiť.
SILVIA54
25.04.08,07:19
Ďakujem, takže tam nebude žiadny problém s tou výpoveďou.
VladoaKatka
25.04.08,08:45
1. Výpoveď môžem podať kedykoľvek aj počas RD ?
- áno, hocikedy

2. Mení sa pre mňa niečo, z pohľadu budúceho starobného dôchodku (odpracované roky, atď), ak som na RD a som vedený ako zamestnanec, alebo som na RD a budem nezamestnaný?
- nemá to vplyv na tvoj dôchodok - ak poberáš rodičovský príspevok, štát takisto ďalej platí za teba odvody podľa zákona, až kým sa nezamestnáš.

Mňa by ešte zaujímalo, od výpovede do nástupu do nového zamestnania čo musí spraviť, čo, komu a kde má oznámiť? napr. ohľadom poberania rodičovského príspevku.
Chobot
25.04.08,09:24
Mňa by ešte zaujímalo, od výpovede do nástupu do nového zamestnania čo musí spraviť, čo, komu a kde má oznámiť? napr. ohľadom poberania rodičovského príspevku.

RP ej nezávislý od existencie či neexistencie PP. RP vypláca úrad práce priamo na účet, ktorý určí poberateľ príspevku, zamestnávateľ s tým nič nemá.

Na ostatné veci sa treba konkrétne spýtať, takto by bolo možné napísať celú seminárnu prácu, čo je potrebné spraviť.
VladoaKatka
25.04.08,11:15
RP ej nezávislý od existencie či neexistencie PP. RP vypláca úrad práce priamo na účet, ktorý určí poberateľ príspevku, zamestnávateľ s tým nič nemá.

Na ostatné veci sa treba konkrétne spýtať, takto by bolo možné napísať celú seminárnu prácu, čo je potrebné spraviť.

Konkrétne ma zaujíma z pohľadu tej ženy na RD, či má povinnosť oznámiť na SP, ZP, že je dobrovoľne nezamestnaná ten 1 mesiac, než uzatvorí novú prac. zmluvu iným zamestnávateľom?
Chobot
25.04.08,12:14
Konkrétne ma zaujíma z pohľadu tej ženy na RD, či má povinnosť oznámiť na SP, ZP, že je dobrovoľne nezamestnaná ten 1 mesiac, než uzatvorí novú prac. zmluvu iným zamestnávateľom?

V SP nemusí nič robiť, jednoducho nebude v tom období nemocensky poistená. Ale má to nevýhody, lebo sa jej to napr. nebude počítať do dôchodku. Ale môže sa nechať dobrovoľne poistiť.

DO ZP sa musí prihlásiť a dobrovoľne si platiť zdravotné poistenie. Tam sa tomu nemôže vyhnúť, že by nebola poistená. Každý musí byť poistený.
brčko
26.04.08,07:13
Konkrétne ma zaujíma z pohľadu tej ženy na RD, či má povinnosť oznámiť na SP, ZP, že je dobrovoľne nezamestnaná ten 1 mesiac, než uzatvorí novú prac. zmluvu iným zamestnávateľom?

Vladka, ak sa pýtaš konkrétne na prípad, čo uviedla Sylvia, tak ona nebude nezamestnaná ani 1mesiac. Ak dá v júni výpoved, tak od 1.7. jej začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, takže jej PP skončí 31.8. a od 1.9. už nastupuje do nového zamestnania.
Ak už nastúpi aj jej dieťa od 1.9.08 do štátom dotovanej škôlky, za septermber už nebude mať nárok na rodičovský príspevok (ak by nastúpilo do škôlky napr. 3.9., tak podla mna áno). Mala by oznámiť na UPSVaR, že začala pracovať a či ide a od kedy dieťa do škôlky. Tiež dnom 31.8.08 (do 8dní) by sa mala "sama" odhlásiť zo SP ako osoba, za ktorú štát platí dôchodkové poistenie. (lebo štát platí iba v prípade, že nemá VZ zo zamestnania-vid § 15 ods.1 písm.c zákona o soc.poist.). ZP vybavia zamestnávatelia.

Ak by tam ale mala medzeru=nebola by zamestnaná, ale ešte "do 3-och rokov dieťaťa a dieťa nechodí do škôlky", tak vlastne dôchodkové poistenie za nu aj tak platí štát a nie zamestnávatel. Ak nadalej splna podmienky a samozrejme podala sama prihlášku, je dôchodkovo poistená. Nem.poistnie je počas RD prerušené, takže nem.poistená aj tak nie je (zaujímavé je to len pre prípad, že plánuje dalšie dieťa, lebo pri posudzovaní "nároku na materské" sa aj "doba na RD počas trvania PP" ráta do dní nem.poistenia, pre PN a OčR ale nie). Poistenie v nezamestnanosti je tiež prerušené, takže je to jedno.
So zdravotným poistením je to myslím tak, že sa viaže na poberanie rodičovského príspevku, teda že žena je počas poberania RP poistencom štátu. Pýtala som sa v r.2007 vo Všzp, čo spraviť, ak počas RD skončí PP. Povedali mi priniesť zápočtový list a doklad o ukončení PP (zdá sa mi, že tieto dve veci, no 100% istá si nie som). A možno rozhodnutie o priznaní rodičov.príspevku?
VladoaKatka
26.04.08,16:48
Jedná sa o ten druhý prípad, keď dieťa ešte nemá 3 roky - to som chcela vedieť, čo platí štát v tom prípade?
- do SP ?
- do ZP ?

a ako má takáto matka postupovať, kde a čo nahlasovať resp. prihlasovať?
brčko
26.04.08,18:08
Jedná sa o ten druhý prípad, keď dieťa ešte nemá 3 roky - to som chcela vedieť, čo platí štát v tom prípade?
- do SP ?
- do ZP ?

a ako má takáto matka postupovať, kde a čo nahlasovať resp. prihlasovať?

Ak dieťa nemá 3roky a zároven nechodí do štátom dotovanej škôlky (obidve podmienky predpokladám, budú splnené), tak nadalej žena poberá rodičovský príspevok.
A počas poberania rodičovského príspevku je platitelom zdravotného poistenia za FO štát (§11 ods.8 písm.c - zákona o zdrav.poistení). Takže len by doniesla do ZP potrebné doklady, no platiť by nemusela nič.

Do SP nemusí nahlasovať nič, nakolko to urobí zamestnávatel. Štát za nu nadalej platí len dôch.poistenie, nič iné (ako počas RD) A pokial nezačne pracovať, tak ani neposiela odhlášku do SP ako osoba, za ktorú platí dôch.poistenie štát. Odhlášku musí dať do 8dní po tom, čo začne pracovať a ako "dátum zániku DP" uvedie den pred dňom, kedy začne pracovať.
Evulique
16.03.09,12:09
No ale pokial ta dotycna skonci pracovny pomer v zamestnani, dalej je bezi rodicovska dovolenka a potom sa o mesiac zamestna v dalsej firme, tak ten 1 mesiac, ked je dobrovolne nezamestnana, ale sucasne na RD, jej zdravotne poistenie plati stat? Je nadalej zdravotne poistena aj ten jeden mesiac?
simike13
09.01.10,21:43
Dobrý deň prajem,

chcela by som poprosiť o odpoveď na dve otázky.
Moja dcéra bude mať 13. marca 2010 tri roky. Vyčerpala som si pri nej materskú dovolenku a následne aj rodičovskú. Počas mojej rodičovskej dovolenky ale zrušili moje miesto a ostatným zamestnancom dali odstupné. Chcem sa teda opýtať:
- Kedy sa mám nahlásiť u zamestnávateľa, že sa mi skončila rodičovská dovolenka? Pred 13. marcom? Po 13. marci? Nechcem prísť o odstupné. A akým spôsobom sa to nahlasuje? Osobne? Písomne?
- počas RD som si neplatila odvody v nezamestnanosti, tak sa chcem spýtať, či budem mať podľa nového zákona, ktorý je v účinnosti od 1. februára nárok na podporu v nezamestnanosti - a ak áno, tak v akej výške.
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
Chobot
09.01.10,22:32
Dobrý deň prajem,

chcela by som poprosiť o odpoveď na dve otázky.
Moja dcéra bude mať 13. marca 2010 tri roky. Vyčerpala som si pri nej materskú dovolenku a následne aj rodičovskú. Počas mojej rodičovskej dovolenky ale zrušili moje miesto a ostatným zamestnancom dali odstupné. Chcem sa teda opýtať:
- Kedy sa mám nahlásiť u zamestnávateľa, že sa mi skončila rodičovská dovolenka? Pred 13. marcom? Po 13. marci? Nechcem prísť o odstupné. A akým spôsobom sa to nahlasuje? Osobne? Písomne?

Dúfam, že tvoj prac. pomer ešte trvá. Nejaký čas pred skončením RD (napr. mesiac) napíš zamestnávateľovi list, že z dôvodu ukončenia RD dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa mu oznamuješ, že nastupuješ naspäť do práce. Potom uvidíš, čo urobí zamestnávateľ - možno ťa zaradí na podobné, iné vhodné miesto a budeš pracovať. Ak ťa nebude potrebovať, tak ti možno navrhne skončenie PP dohodou. Ale teraz ešte nevieme, čo sa stane. Takže oznám a počkaj, potom uvidíš.


- počas RD som si neplatila odvody v nezamestnanosti, tak sa chcem spýtať, či budem mať podľa nového zákona, ktorý je v účinnosti od 1. februára nárok na podporu v nezamestnanosti - a ak áno, tak v akej výške.
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Ak sa budeš registrovať po 31.1.2010, tak budeš mať nárok na podporu. Konkrétna výška závisí od toho, či skončíš PP pred nástupom do práce, alebo či budeš mať aspoň pár dní odpracovaných a tým budeš mať nejaký vymeriavací základ. Viac sa dočítaš v príspevku od Jozefa Mihála č. 28 v tejto téme:

http://www.porada.sk/t126255-podpora-v-nezamestnanosti-po-skonceni-rd.html