lienkag
25.05.07,08:54
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Minulý rok (4/2006)sme s manželom predali byt, ktorý bol v našom vlastníctve(ja som tam bývala 28 rokov, ale keď som sa vydala otec nám predal a prepísal byt na mňa aj s manželom ), Byt bol v našom vlastníctve 3 roky a keď sme ho predávali, mali sme už 1 rok trvalé bydlisko na inom mieste. Z toho vyplýva, že oslobodenie od dane sa nás netýka a musíme podať DP. Chcem sa opýtať či existuje neaká odpočítateľná položka, o ktorú by sme si mohli ponížiť daň. Napr. prerábanie bytu (čo konkrétne), lebo už teraz mi stoja vlasy dupkom. Byt sme síce predali ale hneď sme kúpili nový pre otca. Čiže peniaze z toho neboli žiadne a máme teraz platiť 19% daň?! Tiež neviem či sme neprešvihli termín daňového priznania.
Poradťe nám prosím, ďakujem :o
Zoltán Kovács
25.05.07,07:02
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Minulý rok (4/2006)sme s manželom predali byt, ktorý bol v našom vlastníctve(ja som tam bývala 28 rokov, ale keď som sa vydala otec nám predal a prepísal byt na mňa aj s manželom ), Byt bol v našom vlastníctve 3 roky a keď sme ho predávali, mali sme už 1 rok trvalé bydlisko na inom mieste. Z toho vyplýva, že oslobodenie od dane sa nás netýka a musíme podať DP. Chcem sa opýtať či existuje neaká odpočítateľná položka, o ktorú by sme si mohli ponížiť daň. Napr. prerábanie bytu (čo konkrétne), lebo už teraz mi stoja vlasy dupkom. Byt sme síce predali ale hneď sme kúpili nový pre otca. Čiže peniaze z toho neboli žiadne a máme teraz platiť 19% daň?! Tiež neviem či sme neprešvihli termín daňového priznania.
Poradťe nám prosím, ďakujem :o

Od predajnej ceny môžte odpočítať kúpnu cenu (píšeš, že otec vám predal byt). Ďalej sa môžu odpočítať náklady na rekonštruciu (výmena okien, prerábka kúpelne, wc, dlažby, parkety) všetko samozrejme ak viete vydokladovať cenu. DP sa malo podať do 31.03.2007 (predaj sa zrealizoval 04/2006), resp. do 02.04.2007.

P.S. Je tu kopec podobných tém. TU je napr. jedna:
http://www.porada.sk/t40640-predaj-bytu-a-dan.html?highlight=dan+predaja
alušik
25.05.07,07:28
Bolo by možno potrebné prejsť si najskôr tie lehoty, lebo pre oslobodenie podľa § 9 platí:

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a ...
A v otázke bolo napísané
...Byt bol v našom vlastníctve 3 roky a keď sme ho predávali, mali sme už 1 rok trvalé bydlisko na inom mieste. Zatiaľ by mi to možno teda ešte vychádzalo 3 roky-1 rok je 2 roky...:eek:
Johanka
25.05.07,07:40
... ale muselo by ísť o trvalý pobyt bezprostredne pred predajom, a to nie je splnené .
Pepa
25.05.07,07:40
Bolo by možno potrebné prejsť si najskôr tie lehoty, lebo pre oslobodenie podľa § 9 platí:

(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a ...
A v otázke bolo napísané Zatiaľ by mi to možno teda ešte vychádzalo 3 roky-1 rok je 2 roky...:eek:
Toto nie je oslobodený príjem.
martinez
25.05.07,08:41
1/ predaj bytu nie je oslobodený lebo ste v nom nemali trvale bydlisko 2 roky BEZPROSTREDNE pred predajom
2/ zaklad dane = predajna cena - (kupna cena+naklady na rekonstrukciu)
betka
25.05.07,09:06
Mažem príspevok, aby som nepoplietla ostatných, citácia je v Chobotovom príspevku.
Chobot
25.05.07,09:18
A potom by ste mohli byt predať, pričom by ste neplatili daň. Oslobodenie by sa Vás dotýkalo, podľa par.9/1/é

e) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,

Ešte možno trošku treba zvážiť, čo znamená pojem prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov. Či je možné skúmať, či vôbec sa na otca vzťahoval predaj bytu ako:
1, kt. nebol predmetom dane ako prijatá náhrada oprávnenej osoby
2. alebo by bol predmetom dane, na kt. sa vzťahovalo oslobodenie podľa 9/1/a

Potom by ste sa ako dcéra mohli zaradiť do 9/1/e ako osoba, kt. ste predali byt, a predaj by bol oslobodený, pretože ste oprávnená osoba, kt bol byt vydaný, a tým by išlo o oslobodenie...

"Byt vydaný oprávnenej osobe"??

Určite by neboli oslobodení.
Betka, pri zákonoch sú také malé odkazy, ,konkrétne v tom § 9 ods. 1 písm. e je odkaz na osobitné zákony:

"3) Napríklad zákon č. 119/1990 Zb. o súdnej rehabilitácii v znení neskorších predpisov, zákon č. 403/1990 Zb. o zmiernení následkov niektorých majetkových krívd v znení neskorších predpisov, zákon č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách v znení neskorších predpisov, zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 319/1991 Zb. o zmiernení niektorých majetkových a iných krívd a o pôsobnosti orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v oblasti mimosúdnych rehabilitácií v znení neskorších predpisov, zákon č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách v znení neskorších predpisov, zákon č. 105/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku príslušníkom československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja v rokoch 1939 1945 v znení neskorších predpisov, zákon č. 462/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom v znení zákona č. 665/2002 Z. z. "

A darovanie ani podľa jedného tu uvedeného zákona nie je, takže § 9/1/e sa na nich nevzťahuje. Ak niečo dostaneš do daru a následne to predáš, nie si oslobodená od dane, navyše majú tú nevýhodu, že pri dare si môžu odpočítať iba znaleckú hodnotu nehnuteľnosti. Pri kúpnej zmluve by si mohli celú kúpnu cenu.
betka
25.05.07,09:39
mimotemy
Chobot, a ak by otec dal darom, išlo by o 3/2/a darovanie, kt. nie je predmetom dane pre otca.
A ak dcera predá o rok, nemá TP nejde o oslobodenie podľa 9/1/e? (tu posudzujem iba, či nejde o 9/1 a,b,c..)

Môžeš dať príklad k 9/1/e???

e-z predaja ......., prijatý touto osobou?. Je tam odvolávka k 3, ale za čiarkou???
alušik
25.05.07,10:11
Ospravedlňujem sa, dnes som akási nepozorná.:o Akosi mi uniklo slovíčko "bezprostredne"...:mee: :eek:
Maxinka
25.05.07,10:22
Len náhodou som sa sem pozrela a zaujala ma táto debata: to zn.ak bývam v byte v ktorom nemám trvalý pobyt a chcem ho predať lebo ho už nepotrebujem tak mám niekomu platiť daň?Však ja keď som ho kupovala tak mi tiež nikto naň nedal!Potrebovala som ho len preto, lebo mi prerábali dom a ja som musela niekde s rodinou bývať!
Chobot
25.05.07,10:31
mimotemy
Chobot, a ak by otec dal darom, išlo by o 3/2/a darovanie, kt. nie je predmetom dane pre otca.
A ak dcera predá o rok, nemá TP nejde o oslobodenie podľa 9/1/e? (tu posudzujem iba, či nejde o 9/1 a,b,c..)

Môžeš dať príklad k 9/1/e???

e-z predaja ......., prijatý touto osobou?. Je tam odvolávka k 3, ale za čiarkou???

To 9/1/e ja chápem tak, že pokiaľ dostneš v reštitúcii dom a predáš ho, si oslobodená od dane. Alebo po zrušení družstva dostaneš svoj podiel role a ten predáš. To sa podľa mňa netýka klasického darovania podľa občianskeho zákonníka, ale o vydanie nehnuteľnosti (vydanie podľa mňa nie je darovanie) podľa uvedených zákonov.

SKoro všetky odvolávky v zákone sú za čiarkou, prečo je to tak, :confused: ... neviem povedať.

Pýtaš sa na 3/2/a - treba rozlíšiť obe transakcie. Najprv otec previedol byt na dcéru - v tomto prípade išlo o predaj. Výnos z predaja asi otec nemusel zdaniť, pretože nehnuteľnosť určite dlhšie vlastnil. Keby byt daroval, dcéra by z toho nemusela platiť daň, lebo to dostala do daru - presne podľa 3/2/a. Ale ide o transakciu, kedy vlastníctvo bytu prechádza z otca na dcéru. Kedysi (ani nie tak nedávno), keď niekto dostal do daru byt, bolo to považované ako príjem a platila sa daň z darovania. Túto tzv. trojdaň už zrušili.

Duhou transakciou je potom predaj bytu dcérou. Z predaja má aj s manželom príjem, ktorý už dani podlieha, lebo byt nedostali podľa toho odseku 9/1/e (reštitúcia alebo iná náhrada od štátu) a nespĺňajú podmienku 5 ročného vlastníctva ani 2 roky trvalého pobytu pred predajom (podľa 9/1/a,b). 9/1/c nie je možné aplikovať, lebo byt nezdedili, ale od otca odkúpili. Keby ho zdedili, tak je situácia zase iná, nebudem radšej túto možnosť rozoberať, aby som niekoho nepoplietol.

Zase sa vrátim k tomu § 3/2/a - Keby hypoteticky byt niekomu darovali, tak z darovania nemajú príjem, preto by nič zdaniť nemuseli. Ale na nich by sa tento odsek neaplikoval, platil by na obdarovaného.

Je to už jasnejšie?:rolleyes:
Chobot
25.05.07,10:41
Len náhodou som sa sem pozrela a zaujala ma táto debata: to zn.ak bývam v byte v ktorom nemám trvalý pobyt a chcem ho predať lebo ho už nepotrebujem tak mám niekomu platiť daň?Však ja keď som ho kupovala tak mi tiež nikto naň nedal!Potrebovala som ho len preto, lebo mi prerábali dom a ja som musela niekde s rodinou bývať!

Z toho, čo si napísla, sa Ti odpovedať nedá. Záleží od toho, ako dlho si ten byt vlastnila, ak to bolo viac ako 5 rokov, tak žiadnu daň neplatíš.

Ale vidím, že ľudia úplne nesprávne chápu daň z príjmu v prípade predaja nenuteľnosti.:confused:

Chcem zdôrazniť pre všetkých čitateľov, že nemusia platiť z celej predajnej ceny, ale len z rozdielu medzi kúpnou cenou a predajnou.

Štát týmto chce zdaniť príjmy ľudí, ktorí obchodujú s nehnuteľnosťami. Napr. dnes kúpi byt za 1 milión, o pol roka ho predá za 1,5 milóna, tak z príjmu si odpočíta obstarávaciu cenu - milión a daň platí len zo skutočného príjmu - teda z 500 tisíc.

Ak niekto kupuje byt nie pre kšeft, ale pre bývanie, tak sa predpokladá, že v ňom bude bývať aspoň 2 roky (teda mať trvalé bydlisko). Preto byty a domy, kde majú ľudia trvalý pobyt, asi nekupovali za účelom zbohatnutia na predaji, preto ho môžu kľudne aj drahšie predať a nemusia platiť daň.

Ak v ňom nemajú trvalý pobyt, tak štát trochu sprísnil podmienky oslobodenia, ale stále obyčajnému občanovi vyšiel v ústrety, že nemusí platiť daň, ak nehnuteľnosť vlastnil viac ako 5 rokov. Ak by ju aj nevlastnil 5 rokov, zase platí len daň z rozdielu medzi predajnou cenou a kúpnou cenou (dokonca si môže zarátať do nákladov cenu za rekonštrukciu).

Takže ak si si kupovala byt za 2 milóny, aby si mala dočasne kde bývať, a po prerobí pôvodného bytu tento predáš opäť za 2 milióny, neplatíš žiadnu daň (odpočítaš si obstarávacie náklady). Ak ho ale pedáš za 2.300.000, takbudeš musieť zaplatiť daň z 300.000 SKK, lebo to je Tvoj príjem.

Kapišto?:cool:
betka
25.05.07,11:16
Príjem z preja bytu sa zdaní podľa 8/1/b (ak ste vlastníkom nehnuteľnosti menej ako 5 rokov). Ako výdavok si môžete uplatniť okrem kúpnej ceny aj preukázateľné výdavky vynaložené na technické zhodnotenie, opravy, udržbu...
lienkag
25.05.07,12:24
Ďakujem za odpoveď aj keď ma veľmi nepotešila. Rozmýšlam nad tým, že ja som v tom byte mala trvalý pobyt 28 rokov, len nebol v mojom vlastníctve. Otec nám ho predal len za symbolickú cenu. Aj keď sme boli vlastníkmi len 3 roky , bývala som tam nepretrižite 28 rokov! To sa neráta?iAko pozerám prešvihla som aj termín DP , neviem prečo ale myslela som že sa odovzdáva do 30.06.2007. Mám sa s týmto problémom obrátiť na daňového poradcu? Ď.:(
svojar
26.05.07,07:12
Ďakujem za odpoveď aj keď ma veľmi nepotešila. Rozmýšlam nad tým, že ja som v tom byte mala trvalý pobyt 28 rokov, len nebol v mojom vlastníctve. Otec nám ho predal len za symbolickú cenu. Aj keď sme boli vlastníkmi len 3 roky , bývala som tam nepretrižite 28 rokov! To sa neráta?iAko pozerám prešvihla som aj termín DP , neviem prečo ale myslela som že sa odovzdáva do 30.06.2007. Mám sa s týmto problémom obrátiť na daňového poradcu? Ď.:(
Skutočne sa ten predchádzajúci pobyt neráta. Musí to byť trvalý pobyt 2 roky , nadvädzujúci na predaj bytu. Letos bol termín na podanie DP 2. 4. 2007, predlženie termínu je možné, ale musí sa oň požiadať, napr. pri príjmoch zo zahraničia.
kvetma
10.06.07,18:54
Určite by neboli oslobodení.
Betka, pri zákonoch sú také malé odkazy, ,konkrétne v tom § 9 ods. 1 písm. e je odkaz na osobitné zákony:

"3) Napríklad zákon č. 119/1990 Zb. o súdnej rehabilitácii v znení neskorších predpisov, zákon č. 403/1990 Zb. o zmiernení následkov niektorých majetkových krívd v znení neskorších predpisov, zákon č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách v znení neskorších predpisov, zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 319/1991 Zb. o zmiernení niektorých majetkových a iných krívd a o pôsobnosti orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v oblasti mimosúdnych rehabilitácií v znení neskorších predpisov, zákon č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách v znení neskorších predpisov, zákon č. 105/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku príslušníkom československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja v rokoch 1939 1945 v znení neskorších predpisov, zákon č. 462/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom v znení zákona č. 665/2002 Z. z. "

A darovanie ani podľa jedného tu uvedeného zákona nie je, takže § 9/1/e sa na nich nevzťahuje. Ak niečo dostaneš do daru a následne to predáš, nie si oslobodená od dane, navyše majú tú nevýhodu, že pri dare si môžu odpočítať iba znaleckú hodnotu nehnuteľnosti. Pri kúpnej zmluve by si mohli celú kúpnu cenu.


Poprosila by som o vysvetlenie, ako je to s vyskou dane pri predaji v pripade, ked je nehnutelnost zdedena a vlastnime ju kratsie ako 5 rokov, platime teda dan. V dedicskom konani sa uviedla hodnota stavby, v znaleckom posudku je urcena trhova hodnota nehnutelnosti /vyhodna poloha, blizkost BA,..../ Ktora hodnota sa berie ako odpocitatelny vydavok pri urcovani dane z prijmu?
svojar
11.06.07,04:34
Pri dedení sa do doby vlastnenia nehnuteľnosti zarátáva aj doba po ktorú nehnuteľnosť vlastnil poručiteľ. Takže to spolu bude určite nad 5 rokov a od dane budete oslobodení.
kvetma
11.06.07,20:03
Pri dedení sa do doby vlastnenia nehnuteľnosti zarátáva aj doba po ktorú nehnuteľnosť vlastnil poručiteľ. Takže to spolu bude určite nad 5 rokov a od dane budete oslobodení.

Ďakujem za odpoveď, zároveň sa ospravedlňujem, že som zabudla uviesť, že je to dedenie v nepriamom rade, po otcovom bratovi. Daň teda platíme. Boli sme za pracovníkom DÚ, na www.reality.sk sme prečítali celú časť - daňová poradňa. Informácie sa rozchádzajú. Preto ešte raz poprosim o odpoveď.
svojar
12.06.07,09:13
Skutočne sa teda nejedná o dedenie v priamom rade, tak pri nedodržaní dĺžky trvalého pobytu, alebo vlastníctva treba platiť daň z príjmu - teda z rozdielu ceny predajnej - /minus/ cena v dobe nadobudnutia+náklady na rekonštrukciu+ďalšie náklady spojené s predajom nehnuteľnosti. Teda daň sa platí z tohto rozdielu, akoby zo zisku.
Neviem čo Vám povedali na DÚ, ale na www.reality.sk, hned v druhom príspevku - Ján Tomko z 9.5.2007- daňového poradenstva je odpoveď na Vašu otázku iba s tým rozdielom, že sa jednalo o matkinu sestru.