Marka 2
25.05.07,09:12
Dobrý deň,
v roku 2006 sme vytvorili rezervu na účtovnú závierku. Za mesiac marec v r. 2007 nám prišla faktúra za vykonanie účtovnej závierky za rok 2006. Je postup účtovania faktúry 323/321 správny? A ešte jeden dotaz: Do ktorého riadku patrí zrušená rezerva vo Výkaze ziskov a strát v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období, keďže nové výkazy výsledkový účet 652 vypustili a za rok 2006 sme mali rezervu vykázanú na riadku 21.
Ďakujem za radu.
martinez
25.05.07,10:54
1/ Postup 323/321 je spravny
2/ zrusena rezerva sa zauctuje ako 323/518, cize pojde s minusom do riadku 10 VZaS
alenad
01.03.11,14:28
Chcem sa opýtať. Akciová spoločnosť, ktorá už nemá povinnosť overovania si účtovnej závierky vytvára na vytvorenie závierky rezervu, alebo sa o týchto nákladoch účtuje cez nevyfaktúrované dodávky?
Badko
01.03.11,15:33
Cez 326 - nevyfakt. dodávka
KEJKA
01.03.11,16:36
môže aj-aj podľa toho, či na tieto náklady je stanovená pevná zmluvná cena, alebo sa odmena za služby odvíja od rozsahu prác a teda je možné cenu len kvalifikovane odhadnúť.
Stefan2005
01.03.11,17:01
Chcem sa opýtať. Akciová spoločnosť, ktorá už nemá povinnosť overovania si účtovnej závierky vytvára na vytvorenie závierky rezervu, alebo sa o týchto nákladoch účtuje cez nevyfaktúrované dodávky?

... to robia UZ a DPPO pre a.s. dodávateľsky ? Alebo na aké náklady chcete tvoriť rezervu keď nepodliehate auditu ?
alenad
02.03.11,06:48
... to robia UZ a DPPO pre a.s. dodávateľsky ? Alebo na aké náklady chcete tvoriť rezervu keď nepodliehate auditu ?

Chcem tvoriť rezervu na vytvorenie účt.závierky, bo účtovníctvo je robené dodávateľský. Neviem, či tvoriť rezervu (323) alebo účtovať cez nevyfaktúrované dodávky (326).
Stefan2005
02.03.11,07:42
Chcem tvoriť rezervu na vytvorenie účt.závierky, bo účtovníctvo je robené dodávateľský. Neviem, či tvoriť rezervu (323) alebo účtovať cez nevyfaktúrované dodávky (326).

platí odpoveď v príspevku #5.
alenad
03.03.11,08:05
platí odpoveď v príspevku #5.

Ďakujem.
kaupke
15.03.11,07:23
Pekný deň , poraďáci , mám otázočku a s riešením si dáko neviem rady:
Vytvorená rezerva dlhodobá na odmeny spoločníkov rok 1999 . V tej dobe daňovo uzananá .
Rok 2010 - pre neopodstanenosť ju chcú zrušiť (VZ) , idem podľa § 52 ods. 10, čiže bude daň.neuzn.??
Ako to zúčtovať : 451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
A v DP , sa to kde ukáže ?
Vopred vďaka ...
KEJKA
15.03.11,07:50
Pekný deň , poraďáci , mám otázočku a s riešením si dáko neviem rady:
Vytvorená rezerva dlhodobá na odmeny spoločníkov rok 1999 . V tej dobe daňovo uzananá .
Rok 2010 - pre neopodstanenosť ju chcú zrušiť (VZ) , idem podľa § 52 ods. 10, čiže bude daň.neuzn.??
Ako to zúčtovať : 451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
A v DP , sa to kde ukáže ?
Vopred vďaka ...
nejdeš podľa §, ale podľa skutočnosti, ak bola vtedy daňovo uznaná, teraz je to daňovo uznané=zdaniteľná suma.
451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
nevadí
v DPPO to bude na r.100
inak nikde.
kaupke
15.03.11,08:28
nejdeš podľa §, ale podľa skutočnosti, ak bola vtedy daňovo uznaná, teraz je to daňovo uznané=zdaniteľná suma.
451/A voči 522/A , tým pádom sa mi účet 522 dostáva do mínusu - nevadí ?
nevadí
v DPPO to bude na r.100
inak nikde.
Ďakujem KEJKA , aj som to tak zúčtovala , ako mi radíš , keď bola vytvorená rezerva v r. 1999 daňová , tak som ju aj daňovo zrušila . Ale .... náš poradca , mi kázal takto :
citát:
Co sa tyka ci je to danovo uznatelna polozka (v tomto pripade danovo uznatelny vydavok) tak podla zakona o dani z prijmov (paragraf 52 odsek 10) sa povazuju rezervy vytvorene pred 31.12.2003 za rezervy ako podla platneho zakona (v par. 20 ods. 9 su vymenovane danove rezervy a vsetky ostatne su nedanove). Cize mala by byt nedanova.

.... a tak som bola na rozhraní - daňová / nedaňová ?????
KEJKA
15.03.11,17:23
šalamúnska odpoved - typické pre daňových poradcov, ale na otázku neodpovedal. Platí môj príspevok.
Stefan2005
15.03.11,18:42
šalamúnska odpoved ....

... ani nie, skôr nesprávna interpretácia zákona:

"(10) Zostatky rezerv a opravných položiek uznávaných za výdavky (náklady) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa doterajších predpisov vytvorených do 31. decembra 2003 okrem rezerv na opravy hmotného majetku, ktorých postup pri čerpaní a rozpustení je uvedený v odseku 9, sa prevádzajú do nasledujúceho zdaňovacieho obdobia a považujú sa za rezervy alebo opravné položky podľa tohto zákona."

mne to vychádza tak, že rezerva z r. 1999 tvorená ako daňová, sa považuje za rezervu (teda náklad na dosiahnutie, ....,... príjmov, t.j. daňovo uznaný) aj podľa "tohto zákona" (teda toho, ktorý platí od 1.1.2004, aj keď v nej už daná rezerva absentuje).

P.S. iná otázka je, ak sa niekto pozrie na inventarizáciu a zdôvodnenie opodstatnenosti rezervy z roku 1999, s ktorou sa do roku 2010 nehýbalo....
KEJKA
15.03.11,19:00
áno, súhlasím, ale zadanie smerovalo k tomu, ako naložiť so zúčtovaním 451/522 z daňového pohľadu. Teda ked sa zúčtuje ako neopodstatnená "mínus náklad"............
a daňový poradca riešil tvorbu.