alex2
25.05.07,09:56
Ahoj, zacala som pracovat v pohode...dnes druhy den...myslim, ze vsetko co sa dalo som nadstavila aj podla prirucky aj podla predoslej uctovnicky. Otazka je ako sa dopracovat v knihe Banka k ciastke tak aby mi clenila ciastku na netto a dph rozratala hned ako pri napr. Pokladni. A este otazka v globalnom nastaveni v daniach ma byt zaciarknute Platca pocas celeho uctovneho obdobia?...a stvrtrocne?...to mi nie je jasne lebo predtym tam boli zaskrtnute nejake mesiace, ale pravdepodobne sa to tykalo minuleho roka ak firma podnikala od maja minuleho roka, nie? Na tento rok treba nastavit nove zadania ci?
Monika C.
25.05.07,09:21
Čo sa týka DPH musíš nastaviť všetky mesiace ked ste mesačný platcovia alebo štvrťročne ked ste kvartálni platcovia. DPH sa môže meniť napr. z kvartálneho na mesačný platca.Ta nastavuješ podľa toho aký ste platcovia. Nastav to teraz a potom daľší rok už nebudeš musieť nastavovať. Čo sa týka banky tam sa nerozdeluje DPH nikde. Napr. ked kúpiš kartou PHM musíš to ináč účtovať napr. 261 pokladna a len úhradu v banke alebo sú iné príklady ked účtuješ závazky a pohľadávky. Neviem aké účtovníctvo vediete možno tak lepšie budem vedieť poradiť. Tak prajem prekný deň.
renatan
25.05.07,09:28
Neviem, prečo potrebuješ rozčleniť v banke základ a DPH? Na všetky úhrady si vytváram ostatné záväzky, alebo mám faktúry, kde mám DPH vykázané a nepotrebujem to mať v banke. Tiež mám Pohodu, ale asi to ani nejde v banke rozčleniť, iba ak ručne v položkách, neskúšala som.
Dada
25.05.07,09:31
Tiež by ma zaujímalo prečo potrebuješ členiť v banke základ a DPH ?
alex2
26.07.07,08:02
Tak dakujem vam pekne za tieto rady ale ak by vas tak velmi zaujimalo tak sa to da urobit a kazdy dobry uctovnik, vie, ze ak potrebujete spravit dan.priznanie dph...tak potrebujete mat rozclenenu ciastku na netto cenu a dph....samozrejme aj ked platite kartou phm kazdy mesiac ako inak to tam davate?....tak pre vysvetlenie robi sa to cez ciastku v banke a F11, danovu kalkulacku kde sa vam ciastka rozdeli tak ako potrebujete.Dakujem pekny den a dufam, ze toto niekomu pomoze
renatan
26.07.07,09:29
Ak platím PHM kartou, tak účtujem v agende "Ostatné záväzky" 501/379 a 343/379 a v banke 379/221. Tým pádom mám DPH zaúčtovanú v priznaní záväzkom a nie bankou. V banke by sa nemalo účtovať o nákladových a výnosových účtoch, až na mimoriadne výnimky, ale len o úhrade záväzkov a pohľadávok.
andreaS
26.07.07,09:54
Len aby si si takto 2x neuplatnovala dph... ak si urobis rozpis zaklad, dph, spolu pri uhrade faktury, ci uz doslej alebo vystavenej, tak to nebude dobre.