hafnium
25.05.07,11:49
Chcela by som sa spytat, ci ovplyvnuje vysku platby poistneho do ZP prijem nad 47000 v 1 mesiaci v roku. Alebo preco sa musi robir RZZP ak je prijem aspon v 1 mesiaci vyssi? Plati to aj pre SZCO?
Dakujem
alušik
25.05.07,10:27
Ročné zúčtovanie sa v prípade zamestnanca, ktorý má vymeriavací základ v jednom (alebo viacerých, nie však všetkých 12) mesiaci vyšší ako 47475 Sk sa musí robiť preto, lebo v tom danom mesiaci sa zdravotné poistenie odviedlo len z tejto maximálnej sumy. Ročné maximum stanovené zdravotnou poisťovňou je však niečo iné. Takže v priebehu roka odvediem poistné napríklad 11x z príjmu 25000 Sk a 1x mi plat dosiahne sumu 50000 Sk, pričom som neodviedla z celej tejto sumy zdravotné poistenie, lebo mesačné maximum, z ktorého sa urobil odvod bolo len 47.475. Preto - úplne laicky povedané - si chce zdravotná poisťoňa akoby "dovyberať" zdravotné poistenie z rozdielu, z ktorého odvedené v priebehu roka nebolo - tj. 50000-47475 Sk=2525 Sk. Toto sa však berie do úvahy pri zamestnancovi.
Pri živnostníkovi zdravotnú poisťovňu akoby nezaujíma, aký má živnostník príjem v tom-ktorom mesiaci, tam je to jedno. Zaujíma ich ročný úhrn príjmov. Pokiaľ je SZČO v strate, aj tak musí zaplatiť zdravotné poistenie aspoň z minima, ak nie je súčasne zamestnancom.;)
hafnium
25.05.07,10:34
A potom to SZCO, ked je v strate vratia? To su fakt super zakony :o((((((((
alušik
25.05.07,10:41
Nie, pokiaľ je to "čisto" SZČO, tak aj keby bola v strate, tak musí zaplatiť aspoň 14% zo sumy 6900x12=82800 Sk, tj. 11 592 Sk za minulý rok 2006. Pre rok 2007 už platí iné minimum.
Neplatí to však v prípade, že niekto podniká popri zamestnaní, kde je to logické, pretože ten človek si už raz platí zdravotné poistenie ako zamestnanec a pri plnom úväzku už musí mať odvedené poistenie aspoň z minimálnej sumy.;)
MOAK
27.05.07,13:54
Ospravedlňujem sa, ale neviem či píšem správne otázku v správnej forme.
Mám tiež problém s RZZP. Prosím o radu ako postupovať.
Bol som nezamestnaný 5 mesiacov v r.2006. Odvtedy riadne platené odvody do konca r.2006. Vyhral som súd s bývalým zamestnávateľom
a po 4 rokov som konečne dostal nejaké peniaze. Tým som prekročil hranicu 47 000 v jednom mesiaci. Dane som riadne odviedol, ale teraz mám problém, čo s RZZP za r.2006. Pracovný pomer s bývalým zamestnávateľom sa skončil ešte v r.2004.
Môj súčasný zamestnávateľ nemá nič spoločné s bývalým zamestnávateľom? Takže, čo s tým? Zaplatiť dobrovoľne? Kde sa mám vlastne zaradiť?
Ďakujem za radu.:confused:
Jozef Mihál
27.05.07,14:42
Čiže dostali ste náhradu za neplatne skončený pracovný pomer. Ide o plnenie od bývalého zamestnávateľa, preto podľa § 13 ods.4 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa tento príjem nezapočítava do vymeriavacieho základu zamestnanca.

Ak ste tento príjem dostali v čase, kedy ste mali už nové zamestnanie, z pohľadu RZZP tento príjem ako keby nebol. Uvedený príjem potom nie je dôvodom na podanie zúčtovania.