zuzubalu
02.02.05,10:45
Pekny dnik prajem,



dufam, ze mi niekto bude vediet pomoct. Cely rok som platila telefonne ucty z uctu ineho ako je podnikatelsky. Mozem si to dat do nakladov? Alebo uz nie je sanca. Dakujem
Paula
02.02.05,09:51
Účty by som zaúčtovala interným dokladom do réžie -priložiť kópiu výpisu z nepodnikateľského účtu (dúfam, že je tvoj osobný). Ak je ale telefón na FO-nepodnikateľa (na faktúre nie je IČO), zvážila by som, koľko zo sumy dám do výdavkov.
alderonka
02.02.05,15:15
ja mám podobný problém. Mám živnostníka, ktorý podniká už tri roky, ale doposiaľ nemá podnikateľský účet, nakoľko mu všetko hradili v hotovosti. Teraz zvažuje, že by si dal do nákladov domáci telefón, ktorý má na seba, ale ako nepodnikateľa a navyše ho má platený zo svojho súkromného účtu. Poraďte ako pri ňom postupovať. Dík
accad
02.02.05,15:34
Domáci telefon si môže dať do nákladov iba na základe preukázateľnosti výdavkov na zabezpečenie príjmov a to podrobným výpisom k telefonnému účtu, ktorý mu Telecom za poplatok vystaví. Vyznačí, ktoré telefonáty sa týkali zabezpečenia príjmov a tie si môže v rámci uzávierkových operácií dať do daňových výdavkov. Paušál-pomernú časť nie, nakoľko ten by platil aj keby ho používal len pre súkromné hovory.
zuzubalu
03.02.05,08:22
A do denníka to zauctujem na zaklade akeho dokladu? Som len zaciatocnik :) takze ak to je hlupa otazka vopred sa ospravedlnujem. Dakujem
suvaha
18.10.07,03:25
prosim pomozte co robit ak zivnostnik zaplatil za zariadenie predajne z uctu svojej maminy, na vypise je jej meno a ten vydaj mal byt zaradeny ako vydavok z prispevku z uradu prace ktory este v tom case nemal, no uz bol schvaleny no zivnostnik nakupil skor..
ako to zauctovat v penaznom denniku ak sa to vobec da ked je ucet na inu osobu..
dakujem pekne
suvaha
18.10.07,16:14
vie niekto poradit pls:mee:
Paula
18.10.07,16:24
prosim pomozte co robit ak zivnostnik zaplatil za zariadenie predajne z uctu svojej maminy, na vypise je jej meno a ten vydaj mal byt zaradeny ako vydavok z prispevku z uradu prace ktory este v tom case nemal, no uz bol schvaleny no zivnostnik nakupil skor..
ako to zauctovat v penaznom denniku ak sa to vobec da ked je ucet na inu osobu..
dakujem pekne


Tomu sa povie "podnikateľský guláš". Nemať ešte peniaze a už míňať z cudzích. Asi teraz len spísať s maminou zmluvu o pôžičke na úhradu konkrétneho nákupu , pekne jej cez účet alebo v hotovosti akože vrátiť, nákup zaúčtovať ako výdavok .......no, nech sa vyjadria aj iní. Takéto podnikanie je mimo oblasť môjho chápania.
suvaha
18.10.07,16:28
hej ona totiz nechape co to obnasa ked pouzije iny ucet ako svoj..a to nie je prvy ani poslednykrat..
dalo by sa to nejako spravit na zaklade pokladnicneho dokladu?
akokeby to zaplatila z pokladne no prilozila by som k tomu ten vypis..?
Monika Kováčová
18.10.07,16:34
súvaha, kým je nepovieš, že to nemôžeš dať do účtovníctva (rozumej nákladov) tak ti to bude robiť stále.
Vymýšľanie s pokladničným dokladom je účtovne nesprávne.
Zita5
18.10.07,16:40
A aj pre tento dôvod som jednoznačne za účet , ktorý sa používa výlučne len na podnikateľský účel . Niekto síce povie , že je to veľa , platiť za takýto účet , ale ja osobne si myslím , že napr. 119,- Sk mesačne veľa nie je .Bežne sa minú peniaze na iné nepodstatné veci .

Ak SZČO podniká , má firmu , tak ku firme patrí aj účet a nie že tu budem prevádzať platby cez účty členov rodiny.

Teraz tento neporiadok treba riešiť.
kikoza
18.10.07,16:49
Pekny dnik prajem,





dufam, ze mi niekto bude vediet pomoct. Cely rok som platila telefonne ucty z uctu ineho ako je podnikatelsky. Mozem si to dat do nakladov? Alebo uz nie je sanca. Dakujem

Pokiaľ máš telefón vedený na firmu, môžeš si to dať do nákladov. Úhradu by som riešila takto: Ku kópii výpisu z banky by som urobila výdavkový doklad a dala by som úhradu cez pokladňu.
Zoltán Kovács
18.10.07,16:54
Pokiaľ máš telefón vedený na firmu, môžeš si to dať do nákladov. Úhradu by som riešila takto: Ku kópii výpisu z banky by som urobila výdavkový doklad a dala by som úhradu cez pokladňu.

To je odpoveď na 2,5 roka starú otázku.;)
kikoza
18.10.07,17:01
To je odpoveď na 2,5 roka starú otázku.;)
No to som sa teda poriadne sekla.:D :D :D Ďakujem.:D :D :D
Zita5
18.10.07,17:01
zuzanka76
18.10.07,18:02
Ja by som spravila s maminou kúpnopredajnú zmluvu o nákupe zariadenia, môžeš tam priložiť aj kópiu dokladu o kúpe. Ale dátum by bol zhodný alebo neskorší s dátumom, kedy si prijal dotáciu. Skoršie náklady by ti ÚPSVaR neuznal. Ich nezaujímajú žiadne omyly.
suvaha
27.10.07,13:49
Ja by som spravila s maminou kúpnopredajnú zmluvu o nákupe zariadenia, môžeš tam priložiť aj kópiu dokladu o kúpe. Ale dátum by bol zhodný alebo neskorší s dátumom, kedy si prijal dotáciu. Skoršie náklady by ti ÚPSVaR neuznal. Ich nezaujímajú žiadne omyly.


takze by som mohla pouzit kupnu zmluvu ? bolo by to spravnejsie z pohladu uctovnictva?

ak mate nejaky vzor pls poslite
Zita5
27.10.07,14:19
prosim pomozte co robit ak zivnostnik zaplatil za zariadenie predajne z uctu svojej maminy, na vypise je jej meno a ten vydaj mal byt zaradeny ako vydavok z prispevku z uradu prace ktory este v tom case nemal, no uz bol schvaleny no zivnostnik nakupil skor..
ako to zauctovat v penaznom denniku ak sa to vobec da ked je ucet na inu osobu..
dakujem pekne

Mali ste aj inú možnosť úhrady , vkladom v hotovosti na účet dodávateľa vložiť pod VS faktúry sumu , ktorú ste mali za zariadenie zaplatiť.Dalo sa maminimu účtu vyhnúť .

Ale neviem si predstaviť , ako Vám matka predá zariadenie , nakoľko FA je na SZČO teda Vás.Však zariadenie je Vaše a nie maminine .
Dopĺňam:
Teraz som si všimla , že sa to týka živnostníka , ktorému spracovávate účtovníctvo , takže moja odpoveď je pre SZČO.;)

Asi by som to riešila , ako navrhuje Paula v príspevku č.8
suvaha
28.10.07,05:27
no problem je tam aj ten ze to bolo kupovane skor ako bola prijata dotacia z uradu prace...a nie je to faktura na SZCO ale len pokladnicny blok hradeny kartou.
nebola by v tomto pripade lepsia tu kupna zmluva kedze by mal byt datum neskorsi ako prijata dotacia?
Aljok
28.10.07,11:28
takze by som mohla pouzit kupnu zmluvu ? bolo by to spravnejsie z pohladu uctovnictva?

ak mate nejaky vzor pls poslite
Vzory kúpnych zmlúv:
Pozri sem:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=265
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=489
http://www.porada.sk/t62993-kupna-zmluva-na-auto.html
Katy a R
28.10.07,14:21
no problem je tam aj ten ze to bolo kupovane skor ako bola prijata dotacia z uradu prace...a nie je to faktura na SZCO ale len pokladnicny blok hradeny kartou.
nebola by v tomto pripade lepsia tu kupna zmluva kedze by mal byt datum neskorsi ako prijata dotacia?

Ja mám takú skúsenosť (a pomerne čerstvú), že pri poskytnutí dotácie UPSVaR vyžaduje zriadenie podnikteľského účtu na ktorý pošlú dotáciu, nákup (to čo je uvedené v zámere) nesmie byť pred začatím činnosti a nemôže kupovať zariadenia od niekoho (súkromnej osoby).
Ak ten nákup bol po začatí činnosti, po schválení dotácie, len ju ešte nemal na účte, tak by to možno aj obhájil, ale to radšej nech si overí na UPSVaR.
suvaha
02.11.07,11:26
pls poradte ako zauctovat pozicku na zaklade zmluvy o pozicke ktora sa spravila kvoli nakupu cez iny ucet. ako to cele zauctovat v PD ? ma sa pozicka evidovat aj v knihe pohľadavok a zavazkov?
vopred dakujem
suvaha
02.11.07,11:59
poradi mi niekto..ja to mam uctovat prvykrat..
mam spravenu zmluvu o pozicke , jej predmetom je uhrada nakupu zariadenia bo to je z ineho uctu platene ako ma SZCO ale ako to teraz vykazat v uctovnictve? uctujem v MRP.

pls poradte
suvaha
03.11.07,11:06
prosim
Lydka R
03.11.07,11:22
poradi mi niekto..ja to mam uctovat prvykrat..
mam spravenu zmluvu o pozicke , jej predmetom je uhrada nakupu zariadenia bo to je z ineho uctu platene ako ma SZCO ale ako to teraz vykazat v uctovnictve? uctujem v MRP.

pls poradte
je to z účtu inej osoby, alebo toho istého živnostníka?
Ak je to z účtu živnostníka ale osobného, potom úhradu napr. ako vklad podnikateľa a interným dokladom do daňových výdavkov. Alebo môžeš úhradu účtovať rovno ako výdaj z pokladne (daňový) a prípadne priložiť aj výpis z tohoto účtu.

Ak je to z účtu inej osoby, zmluvu zaúčtuj do záväzkov. Potom výdaj z pokladne ako úhrada záväzku (nedaňový výdaj - vrátenie pôžičky) a opäť interným dokladom do daňových výdavkov. Tam by sa tiež žiadal výpis z účtu (aspoň kópia)
suvaha
03.11.07,11:40
Ak je to z účtu inej osoby, zmluvu zaúčtuj do záväzkov. Potom výdaj z pokladne ako úhrada záväzku (nedaňový výdaj - vrátenie pôžičky) a opäť interným dokladom do daňových výdavkov. Tam by sa tiež žiadal výpis z účtu (aspoň kópia)[/quote]

takze pozicku do knihy zavazkov, v penaznom denniku uhrada zavazku -to bude vlastne ten nakup a s nim aj vypis z uctu inej osoby a opat ID do danovych vydavkov - myslite znova ten nakup?
KEJKA
03.11.07,17:50
Ak je to z účtu inej osoby, zmluvu zaúčtuj do záväzkov. Potom výdaj z pokladne ako úhrada záväzku (nedaňový výdaj - vrátenie pôžičky) a opäť interným dokladom do daňových výdavkov. Tam by sa tiež žiadal výpis z účtu (aspoň kópia)

takze pozicku do knihy zavazkov, v penaznom denniku uhrada zavazku -to bude vlastne ten nakup a s nim aj vypis z uctu inej osoby a opat ID do danovych vydavkov - myslite znova ten nakup?[/quote]

podľa zvýrazneného.
ID aj s kópiou pokl. dokladu do nákladov
a pohyb peňazí ako úhrada pôžičky.
==================================
suvaha
04.11.07,07:53
takze pozicku do knihy zavazkov, v penaznom denniku uhrada zavazku -to bude vlastne ten nakup a s nim aj vypis z uctu inej osoby a opat ID do danovych vydavkov - myslite znova ten nakup?

podľa zvýrazneného.
ID aj s kópiou pokl. dokladu do nákladov
a pohyb peňazí ako úhrada pôžičky.
==================================[/quote]

v MRP mam ostatne zavazky..tam som dala pozicku. v PD som si zauctovala uhradu zavazku z pokladne v cleneni ostatne neodcitatelne naklady. dalej som si dala do PD nakup toho zariadenia s vydavom z pokladne a do prevadzkovej rezie. je to tak spravne? no mne potom v tych ostatnych zavazkoch ukazuje ze je tam nesplateny zavazok niekolko dni..
KEJKA
04.11.07,08:04
podľa zvýrazneného.
ID aj s kópiou pokl. dokladu do nákladov
a pohyb peňazí ako úhrada pôžičky.
==================================
v MRP mam ostatne zavazky..tam som dala pozicku. v PD som si zauctovala uhradu zavazku z pokladne v cleneni ostatne neodcitatelne naklady. dalej som si dala je to tak spravne? no mne potom v tych ostatnych zavazkoch ukazuje ze je tam nesplateny zavazok niekolko dni..[/quote]

Ja JU zasa nerobím aktívne a v MRP vobec nie, ešte tak PU. To si musíš vyriešiť sama, ale dobre to nemáš, to vidíš aj sama.
Skus takto
a) do PD nakup toho zariadenia s vydavkom z pokladne prilož k nemu dohodu o pôžičke aj ten doklad o nákupe cez PK, ale na pokladničný doklad daj dátum po získaní dotáce .... a do prevadzkovej rezie.
b) do záväzkov si daj pôžičku len evidenčne, a jej vyrovnanie dátumom, ktorý budeš mať na pokladničnom doklade podľa bodu a).
=====================
Ja by som to vedela lepšie zaúčtovať v PU, v JU je to skor o vysvetlovaní. Moje riešenie má len objasniť tvoju situáciu, ked si získala zariadenie aj bez dotácie. Ale neboli to tvoje prostriedky, a ešte si to obstarala skôr (prečo?, možno výhodná príležitosť, ktorú bolo treba využiť, neviem)
suvaha
04.11.07,08:18
a nebude vadit ak tam bude datum az po prijati dotacie na ucet ked na pokladnicnom bloku je 14.06. a na vypise z uctu je prijata dotacia neskor?
KEJKA
04.11.07,08:22
a nebude vadit ak tam bude datum az po prijati dotacie na ucet ked na pokladnicnom bloku je 14.06. a na vypise z uctu je prijata dotacia neskor?
prosím, bez urážky, môžeš čítať pozorne??

a) do PD nakup toho zariadenia s vydavkom z pokladne prilož k nemu dohodu o pôžičke aj ten doklad o nákupe cez PK, ale na pokladničný doklad daj dátum po získaní dotáce .... a do prevadzkovej rezie.
Zita5
04.11.07,08:24
Treba sa zamerať hlavne na Zmluvu o poskytnutí dotácie a podľa toho posúdiť ,ako a kedy jej zmluva povoľovala nákup a za akých podmienok .To je podľa mňa veľmi dôležité a neprehliadnuteľné.Vyžiadajte si od SZČO túto zmluvu a preštudujte ju ešte skôr než začnete účtovať .;):)
Netreba však obchádzať ani Postupy JU

§ 10b
Účtovanie dotácií
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2006-a.html#hore)



(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.



(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky



A v neposlednom rade , je tam pôžička a tú ako SZČO vráti ? Z čoho ? Z poskytnutej dotácie ? Na aký účet dotácia prišla ?Samotná pôžička by mala byť zaúčtovaná v záväzkoch a jej vrátenie zaúčtované z pokladne alebo z BU a spárovať to so záväzkom .


ČO sa týka účtovania dotácie tak prikladám - podľa toho sa riadťe aj účtovaním nákupu
suvaha
04.11.07,08:30
dakujem za rady
mina311
25.02.08,13:48
Mám podobný problém...

SZČO, ktorému začínam viesť účtovníctvo začal podnikať 15.12.07. Z UPSVaR dostal dotáciu 31.12.2007!

1. Už 17. 12. však uhradil faktúru za materiál. Môže si ju zahrnúť do výdavkov uznateľných UPSVaR? (aj keď ju uhradil zo svojich peňazí a nie z dotácie UPSVSaR?)

2. Ďalšiu faktúru - vystavenú 13.12!! (ešte pred začatím živnosti) zaplatil na dobierku (doklad nemá, ale VPD viem napísať aj na 15, príp. 16.12) - môže si toto zahrnúť do výdavkov uznateľných UPSVaR?

3. SZČO mi tvrdí, že si vraj môže do nákladov zahrnúť aj výdavky, ktoré vynaložil ešte pred 15.12!!! (bolo ich dosť veľa...) - možno ani nie na vyúčtovanie UPSVaR - ale všeobecne do účtovníctva!!! Mne sa to nechce zdať, ale pre istotu sa pýtam...

4. môže vôbec kupovať materiál?!? Našla som niekde dokument pomoci de Minimis, kde je napísané, že do oprávnených nákladov sa zahrňujú náklady na začatie a prevádzkovanie živnosti - ale myslí sa tým aj náklady na materiál?! Pretože iný SZČO mi tvrdí, že kupovať môže iba dlhodobý majetok, pomocou ktorého môže vyrábať, ale nie materiál!! Tak neviem...

Je mi jasné, že si musím vypýtať jeho zmluvu o dotácii -a možno sa tým veľa vyrieši... ale nechcem za ním ísť bez akejkoľvek predbežnej informácie...

Vopred ďakujem za reakcie.
Zoltán Kovács
25.02.08,13:56
Mám podobný problém...

SZČO, ktorému začínam viesť účtovníctvo začal podnikať 15.12.07. Z UPSVaR dostal dotáciu 31.12.2007!

1. Už 17. 12. však uhradil faktúru za materiál. Môže si ju zahrnúť do výdavkov uznateľných UPSVaR? (aj keď ju uhradil zo svojich peňazí a nie z dotácie UPSVSaR?) Áno môže.

2. Ďalšiu faktúru - vystavenú 13.12!! (ešte pred začatím živnosti) zaplatil na dobierku (doklad nemá, ale VPD viem napísať aj na 15, príp. 16.12) - môže si toto zahrnúť do výdavkov uznateľných UPSVaR? :eek::eek::eek: Ako si to myslela, napísať hociakým dátumom, veď v VPD potrebuješ aj potvrdenie o úhrade predsa z pošty s presným dátumom.

3. SZČO mi tvrdí, že si vraj môže do nákladov zahrnúť aj výdavky, ktoré vynaložil ešte pred 15.12!!! (bolo ich dosť veľa...) - možno ani nie na vyúčtovanie UPSVaR - ale všeobecne do účtovníctva!!! Mne sa to nechce zdať, ale pre istotu sa pýtam... Ak tie výdavky súvisia s podnikateľskou činnosťou tak áno.

4. môže vôbec kupovať materiál?!? Našla som niekde dokument pomoci de Minimis, kde je napísané, že do oprávnených nákladov sa zahrňujú náklady na začatie a prevádzkovanie živnosti - ale myslí sa tým aj náklady na materiál?! Pretože iný SZČO mi tvrdí, že kupovať môže iba dlhodobý majetok, pomocou ktorého môže vyrábať, ale nie materiál!! Tak neviem... Musíš poznať jeho zmluvu s úradom práce, tam je presne špecifikované na čo môže dotáciu použiť.

Je mi jasné, že si musím vypýtať jeho zmluvu o dotácii -a možno sa tým veľa vyrieši... ale nechcem za ním ísť bez akejkoľvek predbežnej informácie...

Vopred ďakujem za reakcie.


............................ v citácii
mina311
25.02.08,14:02
To som myslela s hociakým dátumom preto, lebo to potvrdenie z pošty jednoducho nemá!!! Doniesol mi iba faktúru - s tým, že je uhradená dobierkou. (navyše to bolo asi kuriérovi...)

Takže si môže zahrnúť do účtovníctva aj výdavky vynaložené ešte skôr, ako začal podnikať?!?! A to mu mám ako zaúčtovať?!? Všetky výdavky v plnej výške?!?! Alebo nejakým paušáloM?!? Nechápem!!! Však ak začal podnikať len 15.12...
Zoltán Kovács
25.02.08,14:03
To som myslela s hociakým dátumom preto, lebo to potvrdenie z pošty jednoducho nemá!!! Doniesol mi iba faktúru - s tým, že je uhradená dobierkou.

Takže si môže zahrnúť do účtovníctva aj výdavky vynaložené ešte skôr, ako začal podnikať?!?! A to mu mám ako zaúčtovať?!? Všetky výdavky v plnej výške?!?!

Keď nemá potvrdenie ako to chceš uhradiť? Na základe čoho? Zásada preukaznosti - ako dokážeš úhradu?

Výdavky pred začatím podnikania sa zúčtujú podľa druhu.
mina311
25.02.08,14:08
Stále nechápem to zúčtovanie...
Dám do denníka dátum 15. 12. a nasčítam mu tam všetky výdavky, ktoré vynaložil na podnikateľskú činnosť ešte pred jej začatím?! (či už na materiál, majetok... a pod...?) Môžeš mi k tomu napísť nejaký zákon, či predpis, kde je to podchytené?! Ďakujem.
Zoltán Kovács
25.02.08,14:21
Je to §4 ods. 4 ZoDP

Pozri nasledújúcu diskusiu:

http://www.porada.sk/t52438-co-s-nakupenym-tovarom.html