anickaa
25.05.07,14:56
Ahojte,
chcela by som Vas poprosit o radu-robim manzelovi uctovnictvo v Alfe a za minuly rok sme zistili, ze sme urobili chybu-vysvetlim.V novembri sme dostali vyplatene predom peniaze za prace, ktore sa mali robit cca zaciatkom decembra.Vystavili sme zalohovu fa, dostali peniaze a malo sa zacat robit. Par dni nato ale pani dala vediet, ze to cele rusi-dovodom boli financne problemy, vraj, a samozrejme chce peniaze naspät. Kedze sa s nou pozname dlhu dobu, vyhoveli sme jej. Lenze-ja som tu fa-zalohovu,preddavkovu normalne nauctovala do pokladne ako prijem-vraj sa zaloha takto neuctuje, bolo mi povedane mojou znamou uctovnickou. Kedze som uctovnik amater, myslela som, ze prijem v JU je skratka prijem a musim to tam dat v ten den ako to bolo. Koncom marca, ako vzdy som dorabala DP na poslednu chvilu a doklad o tom, ze boli peniaze vratene v decembri som nemala-dovodom je moj bordel v papieroch. Neuvedomila som si, ze mi chyba, vsetko som dorobila, DP bolo O.k, zaplatili sme riadne vysoku dan a doklad sa teraz nasiel. Skratim to, uplne zbytocne sme zaplatili dan z niecoho, co vlastne ani nenastalo-nasou vinou samozrejme.Teraz by sme to ale chceli nejako spät, ved na tej dani to robí viac tisic Sk. Len neviem, co a ako-ci sa to vobec da, ci mi dan.urad neda nejakúu pokutu...Ide o to, ze aj pokladna bude na konci roka v minuse.resp. ak tam dam dotaciu od podnikatela zmenia sa tym aj vykazy o majetku, pohladavkach atd.-vsetko-prosim Vas, tií, co ste mi porozumeli a viete pomoct, pomozte. dakujem
Janka P
25.05.07,13:41
Podaj dodatočné DP ( aj s opravenými výkazmi ), máte na dani preplatok, takže nehrozia nijaké sankcie. Shodok v pokladni by som riešila tak, ako uvádzaš osobným vkladom podnikateľa v takej výške aby mi nezmenil vykazovaný stav pokladne.:)
anickaa
28.05.07,17:24
Janka, prosím Ťa, a ak podám to dodatočné, keď príde kontrola, musím mať všetky doklady-myslím peňažný denník a pod.-aj k tomu normálnemu DP? Mám na mysli to, ktoré sme podali v správnom termíne. Pretože ak kontrolujú aj to, potom mi nedajú pokutu za to, že pokladňa síce sedí na konci roka, ale v predošlom DP nebolo pár tisíc Sk ako vklad podnikateľa na konci roka, a teraz áno. A vôbec-je takéto niečo bežne pokutované, máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem za odpoveď.
Orsz
28.05.07,17:44
Janka, prosím Ťa, a ak podám to dodatočné, keď príde kontrola, musím mať všetky doklady-myslím peňažný denník a pod.-aj k tomu normálnemu DP? Mám na mysli to, ktoré sme podali v správnom termíne. Pretože ak kontrolujú aj to, potom mi nedajú pokutu za to, že pokladňa síce sedí na konci roka, ale v predošlom DP nebolo pár tisíc Sk ako vklad podnikateľa na konci roka, a teraz áno. A vôbec-je takéto niečo bežne pokutované, máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem za odpoveď.

Myslím, že toho sa nemusíš obávať. Sama si povedala, že sa Ti zapatrošil doklad o vrátení finančnej čiastky, tak si nemohla tie peniaze z pokladne vytiahnuť - oprav to, doplň aj vklad podnikateľa, ak sa dá napasuj pokladňu na zostatok aký si mala. Či ti prídu na kontrolu ťažko povedať, ale nebude ich zaujímať pokladňa, ale prečo si znížila príjem, dôvod: omylom zaúčtovaná záohová faktúra do príjmu. No a odporúčam častejšie chodiť na poradu - s nami sa Ti na budúce takéto niečo nestane:) .
betka
28.05.07,17:59
Pri účtovaní prijatého preddavku nastal prípad:
Ako podnikateľ ste prijali preddavok v zdaňovacom období, v kt. nedosšlo k splneniu dodávky tovaru, materiálu, služby alebo k inému plneniu, na kt. ste preddavok prijali., prijatý preddavok sa nemôže zaúčtovať do PD ako príjem OZD. Ak ste zaúčtovali prijatý preddavok ako zdaniteľný príjem, upravíte ZD v rámci uzávierkových účtovných operácií par. 4/2/b bod 2 postupov účtovania v JU. a znížite zdaniteľné príjmy o prijatý preddavok.

Urobte DDP, nebojte sa. Ak máte všetko v účtovníctve v poriadku, nebojte sa ani daňovej kontroly. Na základe DDP nemusí automicky prísť kontrola. Veľa ludí robí DDP.

Ak ste prijali vklad do pokladne od tej pani, na základe PPD ste si to zaúčtovali ako POZD. Prečo nezájdete za tou paňou a nech Vám podpíše i VPD, aby ste dali výdaj z pokladne. Aj to by bol spôsob. Nemali by ste potom dodatočné vklady do pokladne. Tej pani ste peniaze vrátili spat a zaúčtovali by ste to ako storno POZD.
Orsz
28.05.07,19:08
Výdavok z pokladne /teda vrátenie zálohy/ možno vlastne zaúčtovať aj v tomto roku - keď ste našli o tom doklad, neovplyvní to daňový výsledok v tomto roku, a v minulom nebude treba hýbať s pokladňou. Veď problém je hlavne v tom, že v minulom roku nedošlo k dodávke - teda len o nesprávne zaúčtovanie prijatej zálohy.