svedia
09.02.11,21:56
a ráta sa priemer 50% z čistého? za tie celé dva roky roky? alebo za posledný rok? ,, dikyy kočky za odpoveď
janaGT
10.02.11,05:40
spočítajú sa VZ t.h. hrubé mzdy za 24 mesiacov
dogicka
10.02.11,07:23
máš pravdu, sleduje sa posledných 24 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamesnanie.
DPvNZ treba platiť min. 26 týždňov, aby mohla čerpať podporu a j z neho.
POkiaľ ide o výšku podpory, maximálnu výšku nedosiahne, aj keď začne platiť dobrovoľne z maxima. Ibaže by mala aj v zamestnaní max. vz.

Áno ja viem, že nebude mať max.podporu, ale keďže v zamestnaní mala VZ len cca 400,-Eur, dokáže si dobrovoľným poistením na 26 týždňov zvýšiť dávku v nezam. na cca 500,- Eur, tak jej to aspoň trošku pomôže. Pekne ďakujem za odpoveď...
svedia
10.02.11,19:06
ako dlho ,, je podpora??? prosím.. a ďakujem.. 6 mesiacov či zas nejaká novinka,,,
veronikasad
10.02.11,19:26
ako dlho ,, je podpora??? prosím.. a ďakujem.. 6 mesiacov či zas nejaká novinka,,,
pracovný pomer na dobu určitú, alebo neurčitú ?
svedia
10.02.11,20:13
posledný na určitú -pol roka,, a pred tým neurčitú,, medzi nimi 4 mesiace na úrade -bez nároku na podporu ,,vtedy nebol ešte
JanaT.
11.02.11,07:36
Kolegyňa dostala výpoveď a prihlásila sa na UP od 1.2.2011 a poberá aj podporu v nezamestnanosti .Keby si teraz začala platiť DPvN, mala by potom znova nárok na podporu v nezamestnanosti a za aký čas???
Tweety
11.02.11,07:37
Kolegyňa dostala výpoveď a prihlásila sa na UP od 1.2.2011 a poberá aj podporu v nezamestnanosti .Keby si teraz začala platiť DPvN, mala by potom znova nárok na podporu v nezamestnanosti a za aký čas???
Áno, ak by ju nevyčerpala celú, mala by nárok na jej dočerpanie, ale ak by ju celú vyčerpala, odvod musí mať za 730 dní.
rita79
16.02.11,12:07
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ze kolko penazi dostanem, ked mi konci materska a prihlasim sa na UP ako nezamestnana?Tu firmu, odkial som nastupila na MD, zrusili, takze momentalne hladam pracu, co je v dnesnej dobe dost tazke. MD mi konci 31.3.2011. Dakujem za odpoved
veronikasad
16.02.11,12:11
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ze kolko penazi dostanem, ked mi konci materska a prihlasim sa na UP ako nezamestnana?Tu firmu, odkial som nastupila na MD, zrusili, takze momentalne hladam pracu, co je v dnesnej dobe dost tazke. MD mi konci 31.3.2011. Dakujem za odpoved
Pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky trval ? Ak nie, kedy skončil ?
rita79
16.02.11,12:15
Pracovnu zmluvu som mala v tej firme na dobu neurcitu, takze trval. Presne neviem, kedy oni ,,vytunelovali ,,tu firmu, len som sa to dopocula asi pre rokom, ze otvorili s novym ICOm, takze uz tam nemam narok sa vratit. Ako dalej?
veronikasad
16.02.11,12:17
Pracovnu zmluvu som mala v tej firme na dobu neurcitu, takze trval. Presne neviem, kedy oni ,,vytunelovali ,,tu firmu, len som sa to dopocula asi pre rokom, ze otvorili s novym ICOm, takze uz tam nemam narok sa vratit. Ako dalej?
Over si v SP, či nie si odhlásená z poistenia zamestnávatela. Ak prac.pomer trvá (a teda aj poistenie) máš nárok po skončení rod., dovolenky na dávku v nezamestnanosti v trvaní 6 mesiacov.
rita79
16.02.11,12:25
A ked ma odhlasili? co by bolo logicke, ked firma ukoncila cinnost, tak mam narok na co? na nic? lebo mam moznost predlzit MD, nakolko mala ma ekzem a do skolky ide az v septembri. staci k tomu potvrdenie od lekara, len neviem, co je lepsie. ostat na MD do septembra, a dufat, ze najdem pracu, alebo ist na UP a vybavit nezamestnanecke. porad mi, pliz
veronikasad
16.02.11,12:28
A ked ma odhlasili? co by bolo logicke, ked firma ukoncila cinnost, tak mam narok na co? na nic? lebo mam moznost predlzit MD, nakolko mala ma ekzem a do skolky ide az v septembri. staci k tomu potvrdenie od lekara, len neviem, co je lepsie. ostat na MD do septembra, a dufat, ze najdem pracu, alebo ist na UP a vybavit nezamestnanecke. porad mi, plizAk pracovný pomer netrvá, netrvá ani poistenie v nezamestnanosti - nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.

Môžeš požiadať UPSVaR o výplatu rod.príspevku do 5 rokov veku dieťaťa. Treba začať vybavovať 2-3 mesiace pred skončením riadneho RP. Na UP ti dajú tlačivo, ktoré potvrdí ošetrujúci lekár dieťaťa a schvaľuje posudkový lekár Úradu práce.
rita79
16.02.11,12:38
to o predlzeni MD uz viem, aj sme to zacali vybavovat, len som si myslela, ze je rychlejsie ist na nezamestnanecke, ale ked nemam narok, tak musim odupat tu celu dlhu cestu s tym predlzenim MD. A ked mi neschvalia predlznie MD a nenajdem pracu, tak co bude? Vazne nedostanem ani cent? to je sila
veronikasad
16.02.11,12:42
to o predlzeni MD uz viem, aj sme to zacali vybavovat, len som si myslela, ze je rychlejsie ist na nezamestnanecke, ale ked nemam narok, tak musim odupat tu celu dlhu cestu s tym predlzenim MD. A ked mi neschvalia predlznie MD a nenajdem pracu, tak co bude? Vazne nedostanem ani cent? to je sila
Kým nezistíš ako je to s tvojim pracovným pomerom - nevieš či máš nárok. Potrebuješ 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch. Ak prac.pomer trval, započítava sa ti aj doba rodičovskej dovolenky. Ak skončil - bohužial ...

Skús požiadať o dávky v hmotnej núdzi, príp. príspevok na bývanie. Tu sa však berie do úvahy príjem všetkých spoločne posudzovaných osôb.
rita79
16.02.11,12:48
ok.tak pojdem do SP a zistim. diky pekne za radu. nastastie az tak zle nie sme na tom, aby som poziadala o davky v hmotnej nudzi, len je to smiesne, ze pred MD som 11 rokov poctivo odvadzala dane pre stat, a teraz, ked hladam pracu a to dost intenzivne a nedari sa mi, namem narok na NIC! na slovensku je to tak!
rita79
16.02.11,13:00
veronika, dakujem ti za pomoc a prajem ti pekny den!
strm.vladka
16.02.11,17:56
zdravim
potrebovala by som radu. od 25.8.2006 do 30.8.2008 som bola v pracovnom pomere. od 1.1.2008 som nastupovala na MD. vcera mi skoncila RD. od 16.1.2008 do 31.1.2010 som si platila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti z minima a od 23.11.2010 do 16.2.2011 zasa z maxima. viete mi povedat ako mi budu pocitat davku v nezamestnanosti a ci vobec mam na nejaku narok? dakujem vladimira
rodina1
16.02.11,18:18
zdravim
potrebovala by som radu. od 25.8.2006 do 30.8.2008 som bola v pracovnom pomere. od 1.1.2008 som nastupovala na MD. vcera mi skoncila RD. od 16.1.2008 do 31.1.2010 som si platila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti z minima a od 23.11.2010 do 16.2.2011 zasa z maxima. viete mi povedat ako mi budu pocitat davku v nezamestnanosti a ci vobec mam na nejaku narok? dakujem vladimira
Ak spĺňaš podmienku, že z posledných troch rokov si aspoň dva roky platila poistné v nezamestnanosti (čo v tvojom prípade je splnené), máš nárok na podporu v nezamestnanosti.Dávka bude vypočítaná tak, že z posledných dvoch rokov sa spočítajú všetky vymeriavacie základy (z ktorých si platila poistné) súčet sa vydelí počtom dní - čo je za dva roky 730. Tak dostaneš denný vymeriavací základ. Výška dávky v nezamestnanosti je 50% z denného vymeriavacieho základu.
strm.vladka
16.02.11,18:31
dakujem za odpoved a podporu dostavam iba za pracovne dni asi, ze sa pytam?
a este otazka. platimn si aj DNP. ak zostanem na OCR s dietatom, nevyplaca sa mi pocas tychto dni podpora predpokladam. musim tuto skuotcnost nahlasit hned v den vystavenia ocr na urad prace? alebo, az ked odovzdam ocr na socialke tzn. po ukonceni ocr?
Andyke
16.02.11,19:09
Dávky v nezamestnanosti sa vyplácajú za kalend.dni.
V prípade, že uchádzač o zamestnanie je chorý a nemôže sa dostaviť na úrad, je povinný túto skutočnosť oznámiť úradu (osobne, telefonicky, poštou ...) a následne si dať vystaviť doklad o dočasnej pracovnej neschopnosti. Začiatok dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač do 3 dní odo dňa vystavenia; ukončenie preukazuje osobne pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti
janaGT
17.02.11,06:31
dakujem za odpoved a podporu dostavam iba za pracovne dni asi, ze sa pytam?
a este otazka. platimn si aj DNP. ak zostanem na OCR s dietatom, nevyplaca sa mi pocas tychto dni podpora predpokladam. musim tuto skuotcnost nahlasit hned v den vystavenia ocr na urad prace? alebo, az ked odovzdam ocr na socialke tzn. po ukonceni ocr?

Uchádzač o zamestnanie, ktorý je predvolaný na riadny termín - návštevu úradu najmenej raz za kalendárny mesiac a náhle mu ochorie dieťa, nie je na úrade z tohto dôvodu ospravedlnený.
Ošetrovanie člena rodiny zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti vznp. nepovažuje za vážny dôvod, pre ktorý sa uchádzač o zamestnanie nemôže dostaviť na stanovený termín na úrad PSVR, resp. pre ktorý by nemohol byť k dispozícii úradu PSVR pre účely ponuky vhodného zamestnania.
Jediným ospravedlnením nedostavenia sa na termín je iba dočasná pracovná neschopnosť uchádzača o zamestnanie. Začiatok dočasnej pracovnej neschopnosti preukazuje uchádzač do 3 dní odo dňa vystavenia; ukončenie preukazuje osobne pracovným dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
Ak uchádzač o zamestnanie predloží potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti nie je povinný preukazovať hľadanie si zamestnania a dostaviť sa na stanovené kontakty úradu PSVR.
Inak posudzuje podobnú situáciu zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti vznp. v prípade, ak je uchádzač o zamestnanie zaradený na nástroje aktívnych opatrení trhu práce (napr. na vzdelávanie a prípravu pre trh práce) a zdravotný stav blízkych osôb vrátane detí mu neumožňuje (na základe písomného vyjadrenia ošetrujúceho lekára) zúčastniť sa v tomto prípade vzdelávania a prípravy pre trh práce. Uchádzač o zamestnanie svoju neúčasť musí ospravedlniť - bezodkladne oznámi úradu PSVR a inštitúcii, u ktorej sa zúčastňuje vzdelávania, že ošetruje člena rodiny. Doklad od ošetrujúceho lekára doručí úradu PSVR najneskôr do 3 pracovných dní.
Úrad PSVR akceptuje neúčasť uchádzača o zamestnanie na vzdelávaní a príprave pre trh práce z dôvodu ošetrovania člena rodiny, uchádzač o zamestnanie je preto ospravedlnený.
ELAST
26.02.11,04:45
Zákon o zamestnanosti 5/2004 § 34 ods.13

(13) Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý
a) plní povinnú školskú dochádzku, a to do konca školského roku, v ktorom dovŕši 16 rokov veku,
b) sústavne sa pripravuje na povolanie,
c) je dočasne práceneschopný,
d) má nárok na materské,
e) má priznaný starobný dôchodok alebo občan, ktorý má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšil vek potrebný na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu,15)
f) bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie podľa § 36 ods. 1 písm. m) a odseku 2, a to po obdobie jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie ustanovené v § 36 ods. 3,
g) prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok podľa § 49 alebo § 57 pred uplynutím dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania tejto činnosti, a to počas obdobia chýbajúceho do splnenia záväzku podľa § 49 ods. 2 alebo § 57 ods. 2,
h) nespĺňa podmienky podľa § 6 ods. 2§ 6 ods. 2
§ 6
Uchádzač o zamestnanie
(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.
(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,

Prosím, len pre istotu. Vyššie uvedené citácie zákona znamenajú, že keď poberám podporu v nezamestnanosti, nemôžem mať príjem z prenájmu nehnuteľnosti? Ani vo výške oslobodenej od dane z príjmov, však?

Ďakujem peke za pomoc!
leozka
07.03.11,08:24
Ahojte. Chcela by som sa spýtať: kamarát je evidovaný na ÚP , nepoberá podporu, ale pracuje na Dohodu, mesačne neprekročí sumu 100e. Chcel by však požiadať o dobrovolné vyradenie z ÚP / platil by si sám ZP ako samoplatca/.Niečo sa mu rysuje a nevie, ako to dopadne.Ak sám požiadá o vyradenie z ÚP a napr. po mesiaci sa bude chcieť opäť zaevidovať na ÚP, môže sa? Či je to nejako časovo ohraničené....pýtam sa preto, lebo potom by mal pravdepodobne nárok aj na podporu, keďže predtým pracoval rok a potom si ešte rok platil dobrovolne poist. v nezamestnanosti.Vraj teraz od 9/2010 platí, že stačí mať odrobené 2 roky z 3, je to pravda?Ďakujem za odpovede!
veronikasad
07.03.11,08:36
Ahojte. Chcela by som sa spýtať: kamarát je evidovaný na ÚP , nepoberá podporu, ale pracuje na Dohodu, mesačne neprekročí sumu 100e. Chcel by však požiadať o dobrovolné vyradenie z ÚP / platil by si sám ZP ako samoplatca/.Niečo sa mu rysuje a nevie, ako to dopadne.Ak sám požiadá o vyradenie z ÚP a napr. po mesiaci sa bude chcieť opäť zaevidovať na ÚP, môže sa? Či je to nejako časovo ohraničené....pýtam sa preto, lebo potom by mal pravdepodobne nárok aj na podporu, keďže predtým pracoval rok a potom si ešte rok platil dobrovolne poist. v nezamestnanosti.Vraj teraz od 9/2010 platí, že stačí mať odrobené 2 roky z 3, je to pravda?Ďakujem za odpovede!
§ 36
Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Úrad vyradí uchádzača o zamestnanie z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom
...

m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,

...
(3) V prípadoch vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodov podľa odseku 1 písm. m) a z dôvodov podľa odseku 2 úrad znovu zaradí uchádzača o zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie po uplynutí troch mesiacov odo dňa jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
-----
Podmienkou vzniku nároku na dávku je doba poistenia 730 dní v posledných troch rokoch
leozka
07.03.11,10:21
Ahojte, to som ešte ja, chcela by som sa ešte spýtať k predchádzajúcej téme:spomínaný kamarát odpracoval: 13.3 2008-31.3.2009/prac. pomer/, od 29.4.2009-29.6.2010/si platil dobrovoľne poist. v nez./, od 1.6-31.7. 2010 - 2 mes./prac. pomer/, potom až do teraz evid. na ÚP, s tým, že pracuje na dohodu, kde neprekročí 100e/m.Ak by sa teraz 9.3. 2011 odhlásil dobrovolne z ÚP a opätovne sa zaevidoval 9.6. 2011, dostal by podporu v nezamestnanosti, však? V tomto prípade by sa mu brali do výpočtov mesiace od 31.7/2010 - 31.7.2008? Prosím usmernite ma, chcela by som vedieť , z čoho sa bude brať VZ a ako.A keby dotyčný chcel pracovať na dohodu v tomto období, keď by bol vyradený z ÚP a mal by príjem z dohody napr. len 80e., musí to nahlásiť na ÚP, al potvrdenie od zamestnávateľa by bolo treba zaniesť len na zdrav. poisťovňu, ako je to v tomto prípade?Ďakujem pekne za odpoveď!
veronikasad
07.03.11,10:29
Ahojte, to som ešte ja, chcela by som sa ešte spýtať k predchádzajúcej téme:spomínaný kamarát odpracoval: 13.3 2008-31.3.2009/prac. pomer/, od 29.4.2009-29.6.2010/si platil dobrovoľne poist. v nez./, od 1.6-31.7. 2010 - 2 mes./prac. pomer/, potom až do teraz evid. na ÚP, s tým, že pracuje na dohodu, kde neprekročí 100e/m.Ak by sa teraz 9.3. 2011 odhlásil dobrovolne z ÚP a opätovne sa zaevidoval 9.6. 2011, dostal by podporu v nezamestnanosti, však? V tomto prípade by sa mu brali do výpočtov mesiace od 31.7/2010 - 31.7.2008? Prosím usmernite ma, chcela by som vedieť , z čoho sa bude brať VZ a ako.A keby dotyčný chcel pracovať na dohodu v tomto období, keď by bol vyradený z ÚP a mal by príjem z dohody napr. len 80e., musí to nahlásiť na ÚP, al potvrdenie od zamestnávateľa by bolo treba zaniesť len na zdrav. poisťovňu, ako je to v tomto prípade?Ďakujem pekne za odpoveď!
nemám čas prepočítavať dni. Obdobie júna 2010 sa mu prekrýva dobrovolné poistenie s prac.pomerom. Do doby poistenia sa to zahrnie len raz. Treba si spočítať či splňa podmienku 270 dní poistenia ku dňu znovuzaradenia na UP (tri roky spatne)
jholubok
07.03.11,10:41
Dobrý deň, chcela by som informovať ako sa zaregistrovať na ÚP a poberať dávku v nezamestnanosti. Dotyčná pracovala cca 5 rokov v ČR a dnes jej na úrade oznámil, že musí ísť osobne sa zaregistrovať na ÚP do ČR kde pracovala. Je tento postup správny? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas
veronikasad
07.03.11,10:44
Dobrý deň, chcela by som informovať ako sa zaregistrovať na ÚP a poberať dávku v nezamestnanosti. Dotyčná pracovala cca 5 rokov v ČR a dnes jej na úrade oznámil, že musí ísť osobne sa zaregistrovať na ÚP do ČR kde pracovala. Je tento postup správny? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia---pravny-stav-od-1-maja-2010/34684s
VieraPopluharova
13.03.11,11:34
Prosila by som o radu i ked asi viem ako by to malo byť, ale aby som neurobila chybu:
-zamestnanec - ukončenie zamestnania - prechod na SZČO v roku 2006 (doby nadväzuju na seba), následne pozastavenie živnosti na 3 roky t.j. od 2007 do jula 2010, obnovenie živnosti - nevznikla povinnosť odvodov do SP,nasledne opäť zamestnanec popri SZČO, ukončenie zamestnania v novembri 2010,pokračovanie v SZČO bez prijmu, nevznikla este povinnosť odvodov do SP, marec 2011 opäť pozastavenie živnosti.
Otazka - ma narok sa prihlasiť na UPSVaR ako nezamestnaný?
- nárok na dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem.
veronikasad
13.03.11,11:37
Prosila by som o radu i ked asi viem ako by to malo byť, ale aby som neurobila chybu:
-zamestnanec - ukončenie zamestnania - prechod na SZČO v roku 2006 (doby nadväzuju na seba), následne pozastavenie živnosti na 3 roky t.j. od 2007 do jula 2010, obnovenie živnosti - nevznikla povinnosť odvodov do SP,nasledne opäť zamestnanec popri SZČO, ukončenie zamestnania v novembri 2010,pokračovanie v SZČO bez prijmu, nevznikla este povinnosť odvodov do SP, marec 2011 opäť pozastavenie živnosti.
Otazka - ma narok sa prihlasiť na UPSVaR ako nezamestnaný?
- nárok na dávku v nezamestnanosti?

Ďakujem.
Vierka, uveď presné dátumy kedy bol zamestnanec.
Ako SZČO neplatí povinné poistenie v nezamestnnanosti - platil si dobrovolne.

Na UPSVaR ho zaevidujú ako uchádzača, podmienkou nároku na dávku je doba poistenia v nezam. 730 dní v posledných 3 rokoch
VieraPopluharova
13.03.11,11:50
Ďakujem Veronika,

myslela som si to, len som si to chcela overiť, v posledných 3 rokoch nema 730 dní ani ako zamestnanec.
Len v tejto hektickej dobe si už overujem všetko.
Pekny deň.
veronikasad
13.03.11,11:52
Ďakujem Veronika,

myslela som si to, len som si to chcela overiť, v posledných 3 rokoch nema 730 dní ani ako zamestnanec.
Len v tejto hektickej dobe si už overujem všetko.
Pekny deň.

bohužial, nebude mať nárok na dávku v nezamestnanosti (ale aspoň štát bude za neho platitelom odvodov do ZP).
mima66@post.sk
06.04.11,11:32
Ahojte. Som zamestnana od 9/1999 - 7/2002, od 7/2002 - 9/2005 na MD+ RD, od 9/2005 - 4/2008 znova zamestnana a od 4/2011 - 6/2011 na MD + RD.
Bola som sa dohodnut so zamestnavatelom na ukonceni PP, nakolko v juni bude mimo SR a na firme uz nebude zamestnany jediny zamestnanec. Takze koncim a musim na podporu.

Docitala som sa, ze ak po ukonceni RD este odpracujem resp. vycerpam par dni dovolenky a budem mat na paske VZ 75 eur na den, mam narok na max. podporu. Rozmyslam spravne? Mam narok na max. podporu?
Musim totiz vydrzat doma do sept., potom mi pojdu deti do skoly a skolky. Docerpam podporu a budem hladat novu pracu.

Este 2 otazky: Co ked v juni na firme nikoho nenajdem? Mam ist na dobrovolnu matersku a platit si DPvN z maxima, kym sa sef nevrati a nedostanem pasku na 75 eur na den?
Co mam robit aby som neprisla o podporu?

A ked skonci firma skor ako sa vratim z RD, uz plati novela zakona, ze podpora sa bude pocitat ako 50% z priem. vyplaty pred MD?

Prosím napíšte mi, moc ďakujem.
bizonik
13.04.11,13:31
Dobry den mam otazku mam odpracovanych 17-18 mesiacov uz neviem presne na tom nezalezi az tak,ale ide o to ze nemam narok na davky v nezamestnanosti.Ale pojdem sa nahlasit na urad prace aby mi platili zdrav.poistenie.
A otazka ze ci mam aspon na nieco narok,ako boli volakedy socialne davky,pocas toho ako budem nezamestnany?
veronikasad
13.04.11,13:55
Dobry den mam otazku mam odpracovanych 17-18 mesiacov uz neviem presne na tom nezalezi az tak,ale ide o to ze nemam narok na davky v nezamestnanosti.Ale pojdem sa nahlasit na urad prace aby mi platili zdrav.poistenie.
A otazka ze ci mam aspon na nieco narok,ako boli volakedy socialne davky,pocas toho ako budem nezamestnany?
kolko máš rokov ?
bizonik
13.04.11,13:57
Mam 28 rokov,akurat som sa nieco docital o hmotnej nudzi ci take volaco.Vidim ze tie socialne davky nahradilo asi toto.
veronikasad
13.04.11,14:00
Mam 28 rokov,akurat som sa nieco docital o hmotnej nudzi ci take volaco.Vidim ze tie socialne davky nahradilo asi toto.
Po dovršení veku 25 rokov môžeš požiadať UPSVaR o dávku v hmotnej núdzi, príp. príspevok na bývanie. Ale je to almužna, z toho nevyžiješ ...

viac info tu

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza.html?page_id=225
bizonik
13.04.11,14:42
Dik,urcite to skusim poziadat,volakedy som na vsetko kaslal a platil si aj sam zdr.poistenie atd.Ale uz ked mam narok aj len na trebars 30€ nenecham to tak.Ked mozu hociaky pocernejsi obcania co v zivote nerobilia ani zaujem nikdy nemali poberat davky, atd.

Este otazka mozu alebo preveruju si aj ci ma dany clovek v banke na ucte nejake peniaze,maju to pravo na to?Trebars keby som mal nejaku zeleznu rezervu trebars terminovany ucet,a na nom nejake bubaky?
veronikasad
13.04.11,15:08
Dik,urcite to skusim poziadat,volakedy som na vsetko kaslal a platil si aj sam zdr.poistenie atd.Ale uz ked mam narok aj len na trebars 30€ nenecham to tak.Ked mozu hociaky pocernejsi obcania co v zivote nerobilia ani zaujem nikdy nemali poberat davky, atd.

Este otazka mozu alebo preveruju si aj ci ma dany clovek v banke na ucte nejake peniaze,maju to pravo na to?Trebars keby som mal nejaku zeleznu rezervu trebars terminovany ucet,a na nom nejake bubaky?

V žiadosti o dávku v hmotnej núdzi by si mal uviesť ako majetok aj výšku vkladov
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OPHN/Ziadost_o_pomoc_v_hmotnej_nudzi.rtf

Problém so schválením žiadosti môže byť aj v prípade, ak vlastníš drahšie auto.
mgo
09.05.11,06:24
Poraďte mi, aký je najrozumnejší postup nemoc,podpora. Mám 56 rokov a mám zdravotné problémy. Firma, kde pracujem, má finančné problémy z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti dá sa predpokladať, že ukončí svoju činnosť.Aj keď som optimistka predpokladám, že prídem o zamestnanie. Bojím sa ísť k lekárovy, aby sa mi neznižovala prípadna podpora. Možno však, že uvažujem zle. Vie mi niekto poradiť čo je výhodnejšie? Nemoc, podpora a v akom poradí? Veľmi pekne Vám ďakujem
veronikasad
09.05.11,10:56
Poraďte mi, aký je najrozumnejší postup nemoc,podpora. Mám 56 rokov a mám zdravotné problémy. Firma, kde pracujem, má finančné problémy z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti dá sa predpokladať, že ukončí svoju činnosť.Aj keď som optimistka predpokladám, že prídem o zamestnanie. Bojím sa ísť k lekárovy, aby sa mi neznižovala prípadna podpora. Možno však, že uvažujem zle. Vie mi niekto poradiť čo je výhodnejšie? Nemoc, podpora a v akom poradí? Veľmi pekne Vám ďakujem
PN-ka ti nezníži výšku dávky v nezamestnanosti - toto obdobie sa považuje za vylučitelnú dobu (neplatí, ak si motivovaná napr.prémiami za odpracovaný celý mesiac).

V zlého zdr.stavu a PN-ky máš dve možnosti :

- začiatok PN pred skončením výpovednej doby. Ak bude výpoveď od zamestnávatela, pracovný pomer ti môže ukončiť až po skončení PN-ky. Ak by si skončila prac.pomer dohodou, nemocenské ti bude naďalej vyplácať SP.

- skončenie prac.pomeru, do 7 dní evidencia na UP a súčasne do 7 dní musíš stihnuť začiatok PN-ky (ochranná doba sa znížila zo 42 na 7 dní).
Počas výplaty nemocenského budeš mať pozastavenú výplatu dávky v nezamestnanosti. Výplatu DvN ti SP obnoví až po ukončení výplaty nemocenského.
rodina1
09.05.11,11:00
... ešte je možnosť sa prihlásiť na dobrovoľné platenie poistenia v nezamestnanosti, to môžeš aj počas PN (ak budeš v zamestnaní) a toto poistenie sa ti bude počítať aj pri výpočte dávky v nezamestnanosti. Ak sa zaeviduješ na úrad práce, poistenie odhlásiš. Jediná podmienka, aby sa ti počítalo je, že musí byť zaplatené najneskôr do ôsmeho dňa nasledujúceho mesiaca ...
mgo
09.05.11,15:54
veľmi pekne ďakujem
Angelinka1
17.05.11,07:23
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu:
Koncom maja mi konci RD a zaroven ukoncujem PP. Podmienku naroku na DvN splnam. Pocas obdobia RD som si neplatila DPvN, kedze som zial o tejto moznosti nevedela...Nejaky VZ mi vznikol aj pocas RD, kedze som isty cas pocas RD pracovala.
Teraz sa mi rysuje nova praca, na dobu urcitu na 1/2 roka, za min. mzdu, na 5hod. prac.uväzok.
V pripade, ze by som do novej prace nastupila hned od 01.06., chcela by som sa pripoistit - DPvN, kedze PP mi zrejme po polroku nepredlzia, resp. nemam ziadnu istotu vopred. Platila by som si 26 tyzdnov rozdiel medzi mojou mzdou-min.VZ a max.VZ, aby som potom mohla dostat co najvyssiu podporu - zrejme by to nebolo maximum.
Potrebovala by som ale poradit, ci by sa mi oplatilo nastupit do PP, zacat si platit DPvN a po polroku prip. cerpat DvN, alebo kedze som mala v byvalom zamestnani slusny VZ, aj podporu by som mala slusnu (cca. 1/2 z maxima), ci by nebolo pre mna vyhodnejsie cerpat teraz DvN a popritom si hladat novu pracu.
Nasiel by sa prosim Vas niekto, kto by mi to pomohol preratat? Co by sa mi teda oplatilo poberat podporu teraz alebo platit si 26t DPvN, zobrat pracu na 1/2 roka za min.mzdu a potom poberat o cosi vyssiu podporu - o kolko vyssiu?

Dakujem.
Angelinka1
19.05.11,11:28
Nasiel by sa prosim Vas niekto, kto by mi to pomohol preratat? Co by sa mi teda oplatilo poberat podporu teraz alebo platit si 26t DPvN, zobrat pracu na 1/2 roka za min.mzdu a potom poberat o cosi vyssiu podporu - o kolko vyssiu?


Prosim Vas poradaci, len si chcem overit jednu informaciu:
Keby som poziadala o DvN po skonceni PP na dobu urcitu, mala by som narok na poberanie DvN uz len na 4 mesiace a nie na 6mesiacov ako by som mala teraz, po skonceni PP, ktory bol na dobu neurcitu? Okrem toho, zeby mi ta min. mzda o dost vela znizila VZ, tak by som prisla o 2mesiace poberania DvN. Je to tak ako pisem?

Co v pripade, keby sa teraz zaregistrujem na UP, po mesiaci nastupim do prace a ked mi o polroka skonci PP? Mam nadalej narok na tu istu vysku DvN na obdobie zvysnych 5 mesiacov?

Je to pre zam-tela vyhodnejsie, ked by ma zamestnal ako nezamestnanu z UP (ked mal poziadavku na volne miesto nahlasenu aj cez UP)? Myslim, ze tam poskytuje stat nejake dotacie, alebo sa mylim?
brčko
19.05.11,11:39
4mesiace podpory platia len v prípade, že VšETKY prac.pomery 4 roky pred zaevidovaním na up boli LEN na dobu určitú, čo nie je tvoj prípad.

Ak budeš teraz poberať podporu 1mesiac, tak ak sa nezmení zakon, tak po ukončení pp, ktorý bude trvať 6mesiacov a po ktorom sa nanovo zaeviduješ na up môžeš dobrať zvyšných 5mesiacov podpory v rovnakej sume podpory na kalend. den.

no najväčšie riziko je v zmene zákona od 1.1.2012, myslím.
Angelinka1
19.05.11,11:46
Brcko, dakujem za superrychlu reakciu.
No a k tomu datumu, to by bolo prave obdobie, kedy by mi koncil PP :(
Co by ste mi poradili, ako postupovat?
Angelinka1
19.05.11,11:48
Pocas poberania DvN sa da aj pracovat na dohodu, vsak ano, max. je to tusim nejakych 139 eur? Mam v tom pripade povinnost UP zdokladovat, ze si hladam inu pracu?
willma
19.05.11,12:42
Pocas poberania DvN sa da aj pracovat na dohodu, vsak ano, max. je to tusim nejakych 139 eur? Mam v tom pripade povinnost UP zdokladovat, ze si hladam inu pracu? ano máš
veronikasad
19.05.11,18:58
Pocas poberania DvN sa da aj pracovat na dohodu, vsak ano, max. je to tusim nejakych 139 eur? Mam v tom pripade povinnost UP zdokladovat, ze si hladam inu pracu?
príjem 139€ je veľa - vyradia ťa z evidencie. Môžeš zarobiť 136,61€ mesačne.
Angelinka1
19.05.11,19:18
príjem 139€ je veľa - vyradia ťa z evidencie. Môžeš zarobiť 136,61€ mesačne.

Veronika, dakujem za upresnenie.

Prosim Vas a ako je to s dotaciou z UP pre zamestnavatela, ked volne miesto obsadi uchadzacom registrovanym na UP? Je tam nejaka podmienka, ktora musi byt dodrzana, aby tu dotaciu dostal, a nemusel pripadne vratit a pod.?
Plati to aj v pripade dohody, alebo musi byt uzavrety PP?
Angelinka1
19.05.11,19:21
A este by ma zaujimalo, ako casto sa nezamestnany musi hlasit na UP a ako casto je povinny dokladovat hladanie prace? V pripade, ze odmietne pracu, ktr. mu ponuka UP a ktora nie je v sulade s jeho kvalifikaciou, bude z UP vyradeny?
veronikasad
19.05.11,19:23
Veronika, dakujem za upresnenie.

Prosim Vas a ako je to s dotaciou z UP pre zamestnavatela, ked volne miesto obsadi uchadzacom registrovanym na UP? Je tam nejaka podmienka, ktora musi byt dodrzana, aby tu dotaciu dostal, a nemusel pripadne vratit a pod.?
Plati to aj v pripade dohody, alebo musi byt uzavrety PP?
nemám osobnú skúsenosť s vybaveovaním príspevkov pre zamestnávatela.

Viac info nájdeš na stránke UPSVaR

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/prispevky-pre-zamestnavatela.html?page_id=13119

alebo priamo na UPSVaR vo vašom meste ...
veronikasad
19.05.11,19:25
A este by ma zaujimalo, ako casto sa nezamestnany musi hlasit na UP a ako casto je povinny dokladovat hladanie prace? V pripade, ze odmietne pracu, ktr. mu ponuka UP a ktora nie je v sulade s jeho kvalifikaciou, bude z UP vyradeny?

§ 15
Vhodné zamestnanie
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Vhodné zamestnanie na účely tohto zákona je zamestnanie, ktoré zohľadňuje zdravotný stav občana, prihliada na jeho kvalifikáciu, odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce.

(2) Vhodné zamestnanie na účely sprostredkovania zamestnania podľa tohto zákona je zamestnanie, v ktorom týždenný pracovný čas nie je kratší ako polovica z ustanoveného týždenného pracovného času.

(3) Vhodné zamestnanie si občan hľadá sám, za pomoci úradu alebo za pomoci právnickej osoby alebo fyzickej osoby podľa § 11 ods. 2 písm. b) až e).
Angelinka1
19.05.11,19:37
Veronika, si poklad, dakujem za uzitocne linky, nasla som tam zhruba to, co som potrebovala vediet.
willma
20.05.11,06:12
Keď si na UP evidovaná, tak všetky tvoje otázky ti mali zodpovedať priamo tam, vlastne ťa mali informovať o všetkých dôležitých skutočnostiach a isto si pri prvom kontakte dostala aj Poučenia v papierovej forme.
Angelinka1
20.05.11,07:38
Willma, nie som zaevidovana na UP. Snazim sa len ziskat co najviac informacii vopred, aby som sa vedela rozhodnut medzi viacerymi moznostami.
Angelinka1
24.05.11,12:01
Ahojte,
prosim vas, ako je to s PN pocas poberania DvN?
Mom. mam zdr. problemy, tak by som chcela vediet, ako by som mala postupovat.
V pripade, ze do 7 (kalendarnych ??? )dni po skonceni PP (ochranna doba) nenahlasim PN, tak potom stracam narok na nemocenske pocas celeho obdobia poberania DvN?
Teda s vynimkou, ak by som si platila dobrovolne nemoc. poistenie. Kedy najneskor by som ho mala zacat platit a v akej vyske, aby som mala potom prip. maximalnu nemoc. davku (aka je mom. max. suma?)Kde sa treba nahlasit a k akemu datumu v mesiaci je nutne zaplatit?
Prepacte, mozno je to tu niekde na porade vsetko popisane, no momentalne sa zial necitim na to,a by som listovala v temach, budem rada, ked mi to tu niekto ochotny zhrnie...vdaka
rodina1
24.05.11,15:14
Ahojte,
prosim vas, ako je to s PN pocas poberania DvN?
Mom. mam zdr. problemy, tak by som chcela vediet, ako by som mala postupovat.
V pripade, ze do 7 (kalendarnych ??? )dni po skonceni PP (ochranna doba) nenahlasim PN, tak potom stracam narok na nemocenske pocas celeho obdobia poberania DvN?
Teda s vynimkou, ak by som si platila dobrovolne nemoc. poistenie. Kedy najneskor by som ho mala zacat platit a v akej vyske, aby som mala potom prip. maximalnu nemoc. davku (aka je mom. max. suma?)Kde sa treba nahlasit a k akemu datumu v mesiaci je nutne zaplatit?
Prepacte, mozno je to tu niekde na porade vsetko popisane, no momentalne sa zial necitim na to,a by som listovala v temach, budem rada, ked mi to tu niekto ochotny zhrnie...vdaka

Áno, ak v ochrannej dobe (momentálne je to 7 dní po ukončení PP) začneš byť PN, bude ti PN vyplácaná z VZ, ktorý si dosiahla počas zamestnania.
Predtým, než začneš byť PN, by bolo vhodné sa zaevidovať na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie (tiež v lehote do 7 dní).
Čo sa týka DNP. Ak sa prihlásiš nasledujúci deň po ukončení PP (musí to byť však na SP deň vopred podané) na SP ako dobrovoľný platiteľ NP, určíš si maximálny VZ (v súčasnosti je to 1 116,75 Eur). Mesačné poistné z tohto VZ je 49,13 Eur a je potrebné ho platiť najneskôr do 8. dňa nasledujúceho mesiaca za predchádzajúci mesiac.
Ak by si počas evidencie zostala PN, bude ti vyplácaná dávka v nemoci z minimálneho VZ (ktorý je teraz 329,06 Eur). Aby ti bola vyplácaná dávka v nemoci z maximálneho vymeriavacieho základu, je potrebné, aby si poistné, ktoré som ti už uviedla, platila najmenej 26 týždňov.

Ešte treba podotknúť, že je potrebné, aby si ešte splnila podmienku 270 dní platenia poistného v nemoci (do tohto počtu sa počíta aj predchádzajúce obdobie PP).


Skús si ešte preštudovať aj stránku SP:
http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s
Angelinka1
24.05.11,15:31
Dakujem pekne za rychlu odpoved.
Takze pre mna to uz asi nema nejaky vyznam, si platit DNP z maxima, lebo by som z neho uz nemala kedy cerpat, kedze je nutne si to platit min. 26tyzdnov a DvN by som poberala len 6 mesiacov.
Ale aby som mala vobec nejaky narok na nem.davku pocas poberania DvN, tak by som si mala platit aspon tu min. sumu z min. VZ, je tak?
Keby som si pocas DvN neplatila ziadne DNP, ani minimum a nedajboze by som si zlomila nohu alebo musela byt dlhodobejsie PN, tak by som nedostala asi nic, pochopila som to spravne?
rodina1
24.05.11,16:37
Dakujem pekne za rychlu odpoved.
Takze pre mna to uz asi nema nejaky vyznam, si platit DNP z maxima, lebo by som z neho uz nemala kedy cerpat, kedze je nutne si to platit min. 26tyzdnov a DvN by som poberala len 6 mesiacov.
Ale aby som mala vobec nejaky narok na nem.davku pocas poberania DvN, tak by som si mala platit aspon tu min. sumu z min. VZ, je tak?
Keby som si pocas DvN neplatila ziadne DNP, ani minimum a nedajboze by som si zlomila nohu alebo musela byt dlhodobejsie PN, tak by som nedostala asi nic, pochopila som to spravne?
Pokiaľ budeš počas evidencie na úrade práce PN, vyplácanie dávok v nezamestnanosti bude prerušené. Bude znovu obnovené po ukončení PN.
Ak by si si neplatila DNP, nebudeš mať počas evidencie na úrade práce nárok na vyplácanie dávok v nemoci.
Veď byť PN môžeš aj po ukončení poberania dávok v nezamestnanosti. Ak to tvoj zdravotný stav bude vyžadovať, aj to je jedna z možností. Po uplynutí vyplácania dávok v nezamestnanosti môžeš byť PN a bude ti vyplácaná maximálna dávka v nemoci. Je len na tebe, ako sa rozhodneš.
Angelinka1
24.05.11,16:54
Pokiaľ budeš počas evidencie na úrade práce PN, vyplácanie dávok v nezamestnanosti bude prerušené. Bude znovu obnovené po ukončení PN.
Ak by si si neplatila DNP, nebudeš mať počas evidencie na úrade práce nárok na vyplácanie dávok v nemoci.
Veď byť PN môžeš aj po ukončení poberania dávok v nezamestnanosti. Ak to tvoj zdravotný stav bude vyžadovať, aj to je jedna z možností. Po uplynutí vyplácania dávok v nezamestnanosti môžeš byť PN a bude ti vyplácaná maximálna dávka v nemoci. Je len na tebe, ako sa rozhodneš.

Velka vdaka za rady este raz, si poklad :)
Mas pravdu, PN mozem byt aj po uplynuti vyplacania DvN...vselico sa moze stat, clovek by sa asi mal poistit pre taketo pripady.
suzi22
25.05.11,10:26
Dobry den,
prosim Vas, co sa tyka naroku na davku v nezamestnanosti...viem ze musim mat odpracovanyc min. 730dni v poslednych 3 rokoch....len sa chcem spytat...dohromady mam odpracovanych 734dni..ale mala som 2x PN pocas tohto obdobia - jedna trvala 14dni, druha 35dni..rata sa PN do do tych 730 dni? Pretoze tych 734 dni t.j. ked som to ratala vsetko dohromady (neprihliadac na PNky)...mam narok na davku v nezamestnanosti?
veronikasad
25.05.11,10:29
Dobry den,
prosim Vas, co sa tyka naroku na davku v nezamestnanosti...viem ze musim mat odpracovanyc min. 730dni v poslednych 3 rokoch....len sa chcem spytat...dohromady mam odpracovanych 734dni..ale mala som 2x PN pocas tohto obdobia - jedna trvala 14dni, druha 35dni..rata sa PN do do tych 730 dni? Pretoze tych 734 dni t.j. ked som to ratala vsetko dohromady (neprihliadac na PNky)...mam narok na davku v nezamestnanosti?
obdobie PN sa zahrňa do trvania poistenia v nezamestnanosti. pri výpočte dávky v nezamestnanosti je vylučitelná doba.
suzi22
25.05.11,10:53
Dakujem velmi pekne....zelam krasny den :-)
contie
09.06.11,06:39
... dobry den.. chcela by som sa spytat.. ci mam narok na prispevok v nezamestnanosti.. po piatich rokoch prace v Severnom Irsku na Slovensku mam odrobenych par tyzdnov
.. dakujem
brčko
09.06.11,12:37
... dobry den.. chcela by som sa spytat.. ci mam narok na prispevok v nezamestnanosti.. po piatich rokoch prace v Severnom Irsku na Slovensku mam odrobenych par tyzdnov
.. dakujem

áno, no treba mať z Irska potvrdenie myslím na tlačive E 301 o dobe poistenia v nezam. v Sev. Irsku. Podpora by predpokladám mala byť vyrátaná len z vymeriav. základov na Sk.

Odporúčam vám napísať priamo do poradne soc.poisťovne, oni vám odpíšu na váš mail.
ivka70
09.06.11,18:42
áno, no treba mať z Irska potvrdenie myslím na tlačive E 301 o dobe poistenia v nezam. v Sev. Irsku. Podpora by predpokladám mala byť vyrátaná len z vymeriav. základov na Sk.

Odporúčam vám napísať priamo do poradne soc.poisťovne, oni vám odpíšu na váš mail.

To nie je take jednoznacne, lebo od maja minuleho roka sa zjednocovali predpisy k podpore nezamestnanosti a urad prace skuma ake ma uchadzas vazby na Slovensko.
Ak by na SK nevlastnila nehnutelnost a nemala tiu napr. manzela a deti, tak na SK narok na podporu nema, ale musi o podpru poziadat v Irsku. Ta sa potom da pretransferovat na SK.
brčko
09.06.11,20:37
netrvrím na 100%, ale myslím, že záleží, v ktorej krajine mu trvalo ako posledné poistenie v nezam. Takže ak je teraz zamestnaný na pp na Slovensku, tak by problém nemal byť žiadny s nárokom na podporu na Sk. Problém by bol, keby žiadal o podporu hned po návrate z Irska.

Ale treba overiť na poradni SP.
ivka70
10.06.11,06:05
netrvrím na 100%, ale myslím, že záleží, v ktorej krajine mu trvalo ako posledné poistenie v nezam. Takže ak je teraz zamestnaný na pp na Slovensku, tak by problém nemal byť žiadny s nárokom na podporu na Sk. Problém by bol, keby žiadal o podporu hned po návrate z Irska.

Ale treba overiť na poradni SP.

Mne to skor pripada, ze tych par tyzdnov odpracoval predtym na SK a teraz sa po 5 rokoch vracia z Irska ...
snad autor doplni info :)
mima66@post.sk
10.06.11,11:39
Ahojte, mozem otazocku?
Pri registracii do evidencie nezamestnanych sa pytaju, ci ste zarobkovo cinni, resp. poberate nejake davky. Ma vplyv na zaradenie resp vyradenie fakt, ze vediete neziskovu organizaciu - zbierate 2% z dani pre MŠ? To nie su peniaze do Vasho vrecka, takze dufam, ze to sa nepoklada za zarobok.
Vie niekto ako to je? Dakujem.
Kaja24
09.08.11,12:21
Ahojte, prosila by som niekoho fundovaneho o radu :). O podporu som si bola ziadat 8.6.2011 - dnes po uplynuti dvoch mesiacoch ma uz mierne povedane velmi zenpokojuje, ze stale som nedostala okrem rozhodnutia zo SP, ze mi priznavaju podporu ani cent. Nechapem, kde je problem...
Teda moja otazka znie, ci niekto nevie, ake dlhe su cakacie lehoty, ked mi rozhodnutie prislo 13.7.2011?
Z DVZ sa rata 50% ako podpora v nezamestnanosti na kazdy den v mesiaci, alebo sa pocita iba pocet pracovných dní?

Dakujem za odpovede.
rodina1
09.08.11,12:30
Ahojte, prosila by som niekoho fundovaneho o radu :). O podporu som si bola ziadat 8.6.2011 - dnes po uplynuti dvoch mesiacoch ma uz mierne povedane velmi zenpokojuje, ze stale som nedostala okrem rozhodnutia zo SP, ze mi priznavaju podporu ani cent. Nechapem, kde je problem...
Teda moja otazka znie, ci niekto nevie, ake dlhe su cakacie lehoty, ked mi rozhodnutie prislo 13.7.2011?
Z DVZ sa rata 50% ako podpora v nezamestnanosti na kazdy den v mesiaci, alebo sa pocita iba pocet pracovných dní?

Dakujem za odpovede.

Skús sa informovať na SP (možno si zadala zlé číslo účtu - ak si chcela podporu na účet).
Podpora sa vypláca za kalendárne dni.
veronikasad
09.08.11,13:50
Ahojte, prosila by som niekoho fundovaneho o radu :). O podporu som si bola ziadat 8.6.2011 - dnes po uplynuti dvoch mesiacoch ma uz mierne povedane velmi zenpokojuje, ze stale som nedostala okrem rozhodnutia zo SP, ze mi priznavaju podporu ani cent. Nechapem, kde je problem...
Teda moja otazka znie, ci niekto nevie, ake dlhe su cakacie lehoty, ked mi rozhodnutie prislo 13.7.2011?
Z DVZ sa rata 50% ako podpora v nezamestnanosti na kazdy den v mesiaci, alebo sa pocita iba pocet pracovných dní?

Dakujem za odpovede.
Dávka v nezamestnanosti sa vypláca za kal. dni. Termín výplaty je okolo 15-18. kal. dňa. V júli to spracovať nestihli, mali by ti poslať za jún aj júl teraz v auguste. (dávka sa vypláca mesiac pozadu).
bubkoch
18.08.11,18:13
nezamestnany dostava podporu v nezamestnanosti od 1.4. a 22.8. nastupi do noveho zamestnania

znamena to ze v septembri dostane podporu len za 21 augustovych dni t.j. denna vyska davky x 21 ?

nárok na jednorazové vyplatenie 50 % dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia znamena, ze mu bude v septembri zaroven vyplatenych aj 50% zo sumy (10+30) x denna vyska davky ?
Katy a R
18.08.11,18:22
nezamestnany dostava podporu v nezamestnanosti od 1.4. a 22.8. nastupi do noveho zamestnania

znamena to ze v septembri dostane podporu len za 21 augustovych dni t.j. denna vyska davky x 21 ?

nárok na jednorazové vyplatenie 50 % dávky za zostávajúcu časť podporného obdobia znamena, ze mu bude v septembri zaroven vyplatenych aj 50% zo sumy (10+30) x denna vyska davky ?

.. k 21.8. ho vyradia z evidencie UoZ .. potom už nárok na dávku nemá. Ak chce tých 50% - musí o to požiadať. nemusí hneď na druhý deň .. lebo ak by sa náhodou stalo, že sa mu v novej robote nebude páčiť a skončí PP ..... tak môže potom pokračovať v poberaní celej zvyšnej dávky....:)
Ale zase - lepší vrabec v hrsti - ako holub na streche:D
bubkoch
18.08.11,18:37
.. k 21.8. ho vyradia z evidencie UoZ .. potom už nárok na dávku nemá. Ak chce tých 50% - musí o to požiadať. nemusí hneď na druhý deň .. lebo ak by sa náhodou stalo, že sa mu v novej robote nebude páčiť a skončí PP ..... tak môže potom pokračovať v poberaní celej zvyšnej dávky....:)
Ale zase - lepší vrabec v hrsti - ako holub na streche:D
jasne, musi poziadat ... je nejaka lehota dokedy ?
JankaV
26.08.11,10:52
Dobrý deň,
ešte prosím trochu vyjasniť že maximálny základ pre odvody pre dávku v nezamestnanosti je 2890 eur a maximálny VZ denný pre výpočet dávky je 75 eur. No nedáva mi to zmysel, načo platím z hodnoty 2890 keď môžem mať najviac denný VZ 75€. Alebo tomu zle rozumiem?
Ďakujem
Katy a R
26.08.11,11:24
Dobrý deň,
ešte prosím trochu vyjasniť že maximálny základ pre odvody pre dávku v nezamestnanosti je 2890 eur a maximálny VZ denný pre výpočet dávky je 75 eur. No nedáva mi to zmysel, načo platím z hodnoty 2890 keď môžem mať najviac denný VZ 75€. Alebo tomu zle rozumiem?
Ďakujem

.. no lebo je to tak .. zákon tak hovorí;):mee:
Samozrejme, že nemá význam platiť z VZ 2890 .. ak sa ti bude rátať len toto obdobie. Ale ak máš predtým nejaké "slabšie obdobia" s nízkym VZ ... tak ti to vylepší priemer celkový priemer!

doplním: nespravodlivosť je napr aj pri platení poistného na dôchodkové poistenie z vysokých VZ..:mee:
JankaV
26.08.11,16:12
A ja blbec hľadám logiku.:)

Ďakujem za info.