Maco3
27.05.07,13:35
Mam taku zvlastnu otazocku - som SZCO a potrebovala by som zadotovat svoju "firmu". Co je podla Vas lepsie - pozicat svoje osobne peniazky alebo je lepsie si zobrat z banky uver? Ale jediny mozny uver v mojom pripade by bolo vyuzit debet na bankovom ucte, ktory ma 15% urok. Vsetci podnikatelia sa hrnu do bank vybavovat uvery, ale mne to nie je celkom jasne, preco? Boja sa o vlastne peniaze? Dakujem za odpovede. :)
Danila
27.05.07,12:00
Mam taku zvlastnu otazocku - som SZCO a potrebovala by som zadotovat svoju "firmu". Co je podla Vas lepsie - pozicat svoje osobne peniazky alebo je lepsie si zobrat z banky uver? Ale jediny mozny uver v mojom pripade by bolo vyuzit debet na bankovom ucte, ktory ma 15% urok. Vsetci podnikatelia sa hrnu do bank vybavovat uvery, ale mne to nie je celkom jasne, preco? Boja sa o vlastne peniaze? Dakujem za odpovede. :)Otázočka nie je zvláštna. Je každodenne aktuálna.Ja ako SZČO za situácie, keď zodpovedám celým svojim majetkom, finančné inštitúcie poskytujúce pôžičky zďaleka obchádzam. Je to ale moja osobná zásada, ktorej prispôsobujem rozsah podnikania. :)
betka
27.05.07,12:27
Vzťahy, kt. vznikajú pri získavaní finančných zdrojov. s ktorými sa potom hospodári: povodne vklady vlastníkov, dodatočné vkla, úverové zdroje, vlastné zdroje, kt. sú vytvorené v priebehu hospodárenia.
Vlastné zdroje: interné zdroje, Podnik ich má trvalo k dispozícii.
Cudzie zdroje: úvery, pôžičky, závazky.

Podniky jednotlivca majú sťažený prístup k úverom, musia spoliehať vlastne na svoj kapitál., čím môžu byť aj úspory rodiny.
Cenou cudzieho kapitálu je úrok, kt. treba platiť veriteľom, úrok závisí od fin. situácie na trhu. Platí, že dlhodobé úvery sú drahšie ako strednodobé, alebo krátkodobé. Sú pre veritľa rizikovejšie, z hľadiska vlastnej likvidity, aj likvidity veriteľa. Výška úrokovej miery tiež závisí od Vašej bonity, čím hu hodnotí veriteľ nižšie, tým je úver drahši.

platí však pravidlo, že náklady vlastného kapitálu sú drahšie ako náklady cudzieho kapitálu.
betka
27.05.07,12:43
Ešte sa skúste pozrieť tu:
http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=51136&highlight=%FAver

Súhlasím s Danilou, ťiež osobne nemám rada úvery. pokiaľ môžem investujem zo svojich, ak to nejde, potom siahnem na úver. Je to moderné financovať z úveru, podľa toho kto čerpá úver, buď ľudia naozaj nemajú peniaze, alebo i keď majú, neuvedomujú si (podaktorí) čo úver obnáša, alebo si povedia sused má tiež úver, tak ho chcem mať i ja...??
Maco3
27.05.07,18:25
Presne s tymto som sa stretla - "vsetci beru uver - tak preco mam byt horsi???"
Moj nazor, najma v mojom pripade, kedze som SZCO, je tiez vyuzit svoje vlastne moznosti.
Dakujem Vam za Vas nazor :)
vierockak
30.07.07,21:35
Rozhodne odporúčam poriadne zvážiť a prepočítať, čo by bolo vhodné a výhodné financovať z úveru od banky. Úver je svojím spôsobom pre podnikateľa v každom smere podstupujúce riziko, stať sa môže čokoľvek... Ale banky nie sú dobročinné ústavy, sú to tiež podnikateľské subjekty, a v súčasnej dobe už majú svoje riziká z poskytovaných úverov veľmi dobre zmluvne ošetrené. Ako každý podnikateľ, aj banky hospodária za účelom zisku, straty im nikto nevyrovná. Vyjednávať o úverových podmienkach si dovolia len finančne zdravé spoločnosti s jasnými, perspektívnymi a reálne podloženými podnikateľskými plánmi.
Avšak na druhej strane, úver nie je len nejaký "strašiak" alebo "nočná mora", môže to byť aj nástroj, ktorý môže v podnikaní výrazne pomôcť v pozitívnom slova zmysle.
Napr. potrebujem do výroby nový stroj, ktorý mi súčasnú výrobu zefektívni (bude menší odpad, úspora prac. sily, ...), zvýši kapacity (budem vyrábať na 2 zmeny,..), zvýši budúce výnosy (uspokojí nenaplnený dopyt mojich zákazníkov, resp. pritiahne nových zákazníkov,..), resp. rozšíri portfólio mojich výrobkov (umožní vyrábať niečo nové, čo mi moje pôvodné stroje neumožňovali,...). Dokonca môže sa stať, že pôvodný stroj môžem eventuálne ešte kdesi výhodne speňažiť a nečakám, až kým mi úplne nevypovie alebo zastarie.
Ak by som obstaranie nového stroja chcela zafinancovať z vlastných zdrojov - trvalo by mi možno 1/2 roka, možno 1 rok, kým by som si ho mohla dovoliť kúpiť. Avšak od banky (na detailných podmienkach sa dá rokovať) môžem mať fin. zdroje už aj do 1 mesiaca. Ak úver nezoberiem a rozhodnem sa, že ten 1/2 - 1 rok počkám a našetrím svoje zdroje, môže sa mi stať, že stratím dôveru a dopyt svojich zákazníkov z titulu neuspokojených dodávok či zhoršenej kvality výrobkov, ťažšie získam nových zákazníkov, resp. mi ujdú ku konkurencii, môj vysnívaný efektívnejší stroj bude o 1/2 - 1 rok cenovo drahší ako dnes,...
Záverom: možnosť získania úveru by som paušálne nezavrhovala, ale naopak poriadne zvážila jeho efektívnosť, prínosy (súčasné / resp. budúce náklady; súčasné / resp. budúce výnosy). Nemať zbytočne strach, ale aj nemať zbytočne veľké oči!
Ak firma správne a včas neinvestuje - stagnuje, časom stráca a získava konkurencia.