dankaj
27.05.07,15:02
V roku 1978 mi zomrel otec. Spolu s matkou vlastnili novy rodinny dom. Po jeho smrti dala matka otcov podiel domu prepisat na nas - dve deti vo veku 15 a 17 rokov. V roku 1986 som odisla z rodicovskeho domu do ineho mesta a v nom ostal byvat moj surodenec s matkou a svojou rodinou. O dom sa od tej doby stara, preraba ho podla svojich predstav a zhodnocuje ho. Z toho dovodu navrhuje vysporiadat moj dedicsky podiel po otcovi a dat prepisat moju cast na seba. Moj podiel - 1/4 rodinneho domu (asi aj pozemku) mi chce vyplatit ciastocne stavebnym sporenim, ktore pat rokov sporil mojim dvom - uz plnoletym detom. V tomto je ale problem. Nesuhlasim s takouto uhradou casti dedicstva. Nechcem narusit moje vztahy so surodencom, ale nechcem sa pripravit o svoj podiel z domu, pretoze ja som musela vynalozit financne prostriedky na zabezpecenie mojho byvania, kym on ostal v rodicovskom.
Kedze som viac ako 20 rokov z domu prec a on prevaznu cast domu (aj matkinu) obyva so svojou rodinou, nepatri mi za tu dobu nejake najomne? Je mozne, aby sa za odbyvatelne najomne povazovali vydavky na zhodnotenie domu? :confused:
Pri stanoveni vysky podielu si ziada z ceny domu odpocitat vsetky vydavky, ktore pouzil na jeho upravy.
Prosim o radu, pripadne skusenost. Dakujem.
najag
28.05.07,06:40
Je nepochybne, ze zhodnotil nielen svoju cast, ale aj polovicu matky a aj Tvoju cast. Dohoda bude asi nie jednoducha, urcite sa pri vyporiadani musia zvazit jeho naklady, ale aj naklady, ktore patria za uzivanie Tvojej casti, ale uzivala ju aj matka, ktora vlastni polovicu domu. Ja by som asi zatial ponechal vsetko tak a riesil az po matkinej smrti vsetko, kedy budu dve polovice medzi vami, ak matka neprepisala na surodenca uz svoju polovicu.
Chobot
28.05.07,07:36
V roku 1978 mi zomrel otec. Spolu s matkou vlastnili novy rodinny dom. Po jeho smrti dala matka otcov podiel domu prepisat na nas - dve deti vo veku 15 a 17 rokov. V roku 1986 som odisla z rodicovskeho domu do ineho mesta a v nom ostal byvat moj surodenec s matkou a svojou rodinou. O dom sa od tej doby stara, preraba ho podla svojich predstav a zhodnocuje ho. Z toho dovodu navrhuje vysporiadat moj dedicsky podiel po otcovi a dat prepisat moju cast na seba. Moj podiel - 1/4 rodinneho domu (asi aj pozemku) mi chce vyplatit ciastocne stavebnym sporenim, ktore pat rokov sporil mojim dvom - uz plnoletym detom. V tomto je ale problem. Nesuhlasim s takouto uhradou casti dedicstva. Nechcem narusit moje vztahy so surodencom, ale nechcem sa pripravit o svoj podiel z domu, pretoze ja som musela vynalozit financne prostriedky na zabezpecenie mojho byvania, kym on ostal v rodicovskom.
Kedze som viac ako 20 rokov z domu prec a on prevaznu cast domu (aj matkinu) obyva so svojou rodinou, nepatri mi za tu dobu nejake najomne? Je mozne, aby sa za odbyvatelne najomne povazovali vydavky na zhodnotenie domu? :confused:
Pri stanoveni vysky podielu si ziada z ceny domu odpocitat vsetky vydavky, ktore pouzil na jeho upravy.
Prosim o radu, pripadne skusenost. Dakujem.

Buď rada, že aspoň má záujem urovnať majetkové pomery medzi vami. Je kopec prípadov, kedy jeden zo súrodencov užíva rodičovský dom a ani nemá záujem to majetkovo vysporiadať. Teraz je len otázkou, na akej cene sa dohodnete.

Určite má nárok na zohľadnenie nákladov, ktoré investoval do domu. Na druhej strane, to, že doteraz obýval dom, neukladá ti automaticky nárok na určitú finančnú náhradu vo forme nájomného, lebo to by ste sa mali na tom vopred dohdonúť. Veď svoj podiel domu si z času na čas určite aj ty využívala. Potom by aj mohol požadovať nájomné od Teba.

Skúste si nechať vypracovať znalecký posudok na ten dom a od tej ceny začnite. Nech on predloží, koľko do domu investoval, zohľadnite veľkosť spoluvlastníckeho podielu a uvidíte, koľko vám vyjde. Ak s výslednou cenou budete obaja súhlasiť, je to v suchu, ak nie, musíte nájsť iný kompromis.
dankaj
29.05.07,13:37
Vdaka za odpovede. Moj surodenec by chcel vysporiadat cely dom este pred matkinou smrtou, lebo predpoklada, ze aj z tej budeme dedit rovnake casti. Matka vsak nesuhlasi. Preto chce vysporiadat aspon moju cast co mam po otcovi a ktoru obyva on so svojou rodinou (ja tam chodim 20 rokov len na navstevy, vzdialenost od nich do mojho bydliska je cez 60 km). Pred casom som sa rozviedla a som s dvomi detmi sama, preto ma brat mozno obavy, aby som sa nahodou nevratila do rodicovskeho, kedze tam mam podiel a chce vysporiadanie. Moze ma vyplatit aj stavebnym sporenim, ktore sporil 5 rokov na mena mojich deti? Pri zakladani sporenia to nebolo v dohode.
Dakujem za kady nazor, aj negativny.
Chobot
30.05.07,07:10
Vdaka za odpovede. Moj surodenec by chcel vysporiadat cely dom este pred matkinou smrtou, lebo predpoklada, ze aj z tej budeme dedit rovnake casti. Matka vsak nesuhlasi. Preto chce vysporiadat aspon moju cast co mam po otcovi a ktoru obyva on so svojou rodinou (ja tam chodim 20 rokov len na navstevy, vzdialenost od nich do mojho bydliska je cez 60 km). Pred casom som sa rozviedla a som s dvomi detmi sama, preto ma brat mozno obavy, aby som sa nahodou nevratila do rodicovskeho, kedze tam mam podiel a chce vysporiadanie. Moze ma vyplatit aj stavebnym sporenim, ktore sporil 5 rokov na mena mojich deti? Pri zakladani sporenia to nebolo v dohode.
Dakujem za kady nazor, aj negativny.

Potom toto riešenie bude zase len dočasné, lebo ak raz budete obaja dediť po matke, znovu budeš mať ten istý problém - ako určiť hodntou odkupovaného dedičské podielu.

Ale späť - brat ťa môže vyplatiť akokoľvek, pokiaľ s tým budeš súhlasiť. Môže ti teoreticky kúpiť aj kamión tehál a tým vyrovnať odkupovaný podiel (to som trochu extremizoval..:D ). Len v zmluve to potom treba primerane upraviť. Po právnej stránke sú tie nasporené peniaze vlastníctvom tvojich detí, lebo na nich je písané stavebné sporenie. Ale keď on tam platí vklady, tak ty to môžeš považovať ako peniaze, ktoré ti dáva za 1/4 domu. Na sume sa musíte dohodnúť vy.
bulnova
30.05.07,09:24
Porovnaj si hodnotu svojej čiastky a nasporenou hodnotou. Myslím si, že Tvoj brat to chce riešiť ústretovo. Aj keď si na jednej strane mala výdavky na svoje bývanie, na druhej si bola ušetrená o starostlivosť o opravy na dome, ktoré sa za toľkú dobu mohli vyšpĺhať na riadne vysokú cenu a tiež o neraz nie bezproblémové bývanie s rodičom. Vzťah medzi rodičmi a deťmi je "ideálnejší", ak nebývajú spolu. Mohlo by sa Ti stať, že sa nedohodnete a nikdy korunu zo svojho podielu neuvidíš. Tieto spory sú najzdĺhavejšie a veľmi nákladné. Radím hododnúť sa.
najag
01.06.07,12:09
Ak brat chce odkupit Tvoj podiel este pred matkinou smrtou, tak si chce zvysit svoj podiel na dome, ktory bude mat po jej smrti a tym padom aj istotu, ze mu dom ostane.Ono aj zohladnenie nakladov nie je jednoduche, pretoze ak neboli to nutne naklady na udrzbu, tak mal mat suhlas aj teba. Podla mna chce ziskat dom za cenu, ktora nebude urcite trhova. V pripade rovnosti podielov by musel rozhodovat sud , komu dom ostane. Po smrti uz nebude ani jasne, ci investovala naklady aj matka, pretoze potom ich nemoze uplatnovat brat. Vztahy su vzdy dobre az do dedicskeho konania, potom nejako nepozna brat ani brata, ani sestru. Nebud naivna.
dankaj
04.06.07,18:20
Vdaka, su to zaujimave nazory. O mnohom som doteraz neuvazovala. Nikdy sa ma brat nepytal ci suhlasim s buranim priecok a budovanim novych... Sam si dom prerobil podla seba. Nebola to len bezna a nevyhnutna udrzba, ale musim uznat, ze dom zhodnotil. Ciastocne na to prispievala aj matka. Pravdou je to, ze dom chce mat pre seba aj na papieri, pretoze uzivatelsky ho uz ma. Sprava sa velmi majetnicky. Ked som pred rokmi odchadzala, chcela som aby mi v sedemizbovom dome ostala jedna izba len pre moju potrebu, aby som mala kde prist... nestalo sa. Brat mame vyclenil a prisposobil na byvanie cast domu - mensiu ako je ta, co ostala jemu (dokonca prerobil garaz na izbu - ale velmi peknu a priestrannu). Ja chodievam asi 10 krat rocne len do matkinej casti - na navstevu. Do "jeho" casti len ak ma na chvilku pozve. Ani som si vlastne doposial nic ine nenarokovala, vysporiadanie navrhol on. Najag mas pravdu, on chce cely dom ziskat pre seba. A ja... aspon nech sa mi naozaj dostane to co mi patri.