bjjoba
27.05.07,16:29
Som SZCO, ktora neplati odvod na nemocenske poistenie do SOC. POISTOVNE. Od 26.2 do 25.5.2007 som bol zamestnany v aj v hlavnom pracovnom pomere kde za mna pocitam tieto odvody boli platene.
Bolo to spolu 89 dni. Keby som zajtra sa dal vypisat na PN zaplati mi nejake nemocenske byvaly zamestnavatel alebo SOC. POISTOVNA ? Takisto by som chcel od 26.5. platit dobrovolne poistenie v SOC. POISTOVNI komplet.
Kolko by to bolo napr. z min. mzdy alebo aj z cca 15000 Sk hrubej mzdy.
Alebo mi to neodporucate ? Chcel by som nadviazat na platenie za byvaleho zamestnavatela /3 mesiace/.
Danovy vysledok ako SZCO za rok2006 som mal minusovy tak odvody do SOC. POISTOVNE nie som povinny platit !?
Co poradite v tychto otazkach ?
Vopred dakujem !!!
Zita4
27.05.07,15:20
Som SZCO, ktora neplati odvod na nemocenske poistenie do SOC. POISTOVNE. Od 26.2 do 25.5.2007 som bol zamestnany v aj v hlavnom pracovnom pomere kde za mna pocitam tieto odvody boli platene.
Bolo to spolu 89 dni. Keby som zajtra sa dal vypisat na PN zaplati mi nejake nemocenske byvaly zamestnavatel alebo SOC. POISTOVNA ?
Ochranná lehota z nemocenského poistenia ako zamestnanca je 42 dní - takže nemocenské by si mal dostať od Sociálnej poisťovne. Potrebuješ k tomu potvrdenie od zamestnávateľa o vymeriavacích základoch, ktoré si dosiahol v rozhodnom období.
Takisto by som chcel od 26.5. platit dobrovolne poistenie v SOC. POISTOVNI komplet.
Kolko by to bolo napr. z min. mzdy alebo aj z cca 15000 Sk hrubej mzdy.
Sadzba poistného je 4,4 % z vymeriavacieho základu, ktorý si určíš - to si ľahko vypočítaš. Nemocenské je z vymeriavacieho základu prvé 3 kalendárne dni 25 % a ostatné kalendárne dni 55 %.
Alebo mi to neodporucate ? Chcel by som nadviazat na platenie za byvaleho zamestnavatela /3 mesiace/.
Nadviazať na nemocenské poistenie platením ako dobrovoľne poistená osoba (DPO) sa nedá. Poistenie sa počíta od začiatku prihlásenia sa ako DPO a plnenie môže vzniknúť až po 270 dňoch poistenia ako DPO.
Danovy vysledok ako SZCO za rok2006 som mal minusovy tak odvody do SOC. POISTOVNE nie som povinny platit !?
Co poradite v tychto otazkach ?
Vopred dakujem !!!
Odpovede sú zvýraznené zelenou farbou.
bjjoba
27.05.07,17:36
to nadviazanie by som chcel komplet platba do SOC. POIST. aj dochodkove a ine.
Tych 89 dni nebude malo na platenie ? Pred tym som ako SZCO neplatil vobec. Ozaj by mi nejake peniaze na nemocenske vypocitali alebo vobec nie ?
Zita4
28.05.07,05:24
to nadviazanie by som chcel komplet platba do SOC. POIST. aj dochodkove a ine.
Tych 89 dni nebude malo na platenie ? Pred tym som ako SZCO neplatil vobec. Ozaj by mi nejake peniaze na nemocenske vypocitali alebo vobec nie ?
Môžeš si platiť ako dobrovoľne poistná osoba, ale ako som napísala, plnenie bude len po 270 dňoch poistenia ako DPO, keďže sa to posudzuje zvlášť.
Tých 89 dní platenia ako zamestnanec stačí. Máš nárok na nemocenské počas ochrannej doby, t.j. 42 kalendárny dní od skončenia pracovného pomeru.
Pozri § 33 Zákona o sociálnom poistení: http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01082006.html#33