emve
02.02.05,13:00
Vie mi niekto poradiť ako čo najjednoduchšie účtovať interný doklad na výdaj stravných lístov, ak sme plátcami DPH a máme poskytnutú stravu od plátcu DPH?
Já to účtujem takto komplikovane a sa mi to nepáči,ale inak neviem.
1. Obstaranie SL 213/211
343/211
2. Pohladávka zamestnanca: 335/668
335/343
3. Úhrada od zamestnanca: 331/335
4. Stravenka z pohladávky: 668/213
5. Nákladová ťasť: 55% 527/335
6. Príspevok SF 472/334
ďakujem za dobrý typ. Vierka
McMarti
02.02.05,12:17
Vie mi niekto poradiť ako čo najjednoduchšie účtovať interný doklad na výdaj stravných lístov, ak sme plátcami DPH a máme poskytnutú stravu od plátcu DPH?
Já to účtujem takto komplikovane a sa mi to nepáči,ale inak neviem.
1. Obstaranie SL 213/211
343/211
2. Pohladávka zamestnanca: 335/668
335/343
3. Úhrada od zamestnanca: 331/335
4. Stravenka z pohladávky: 668/213
5. Nákladová ťasť: 55% 527/335
6. Príspevok SF 472/334
ďakujem za dobrý typ. VierkaPrípajam doklad o evidencii a učtovanie str. lístkov
Obstaranie máš OK
Klára100
21.02.05,06:45
Ja by som chcela vedieť ,ako mám správne účtovať stravné lístky? Nakupujem stravné lístky na základe FA.
Ďakujem.
accad
21.02.05,07:07
Obstaranie SL na základe faktúry sa účtuje tak isto ako v príspevku od emve, iba namiesto 211 účtuješ 321.
zuzanak
21.02.05,19:40
Ja účtujem stravné lístky nasledovne:

obstaranie 213/211 (321 -faktúra)
343/211
predaj zamestnencom 211/335

55% príspevok zamestnávateľa 527/213
prídel zo soc. fondu 472/213
zúčtovanie so zamestnancami 335/213
odvod 19 % DPH 335/343
ZuzanaFer
18.03.05,14:27
Zdravím... mám problém so stravnými lístkami.. Ako ich mám účtovať? - pracujem s podvojným účtovníctvom a s pokladňou. V pokladni ich účtujem na 335 a to celú sumu stravných lístkov(resp.iba to, čo hradí zamestnanec, t. z. 23,- Sk, hodnota jedného stravného lístka je 52,94 bez DPH). Mám v tom riadny zmätok...:confused:
Helenah
18.03.05,15:50
Zuzanka,ty v pokladni stravenky neúčtuješ, ty ich tam vedieš len evidenčne ako ceniny.V prenesenom slova zmysle ich tam máš len fyzicky zamknuté.Stav stravných lístkov sa vykazuje ako zostatok účtu 213 v analytike a v nominálnej hodnote.Nie v hodnote akú majú ST pre zamestnanca/52,94 x počet ST/.To čo ti majú zamestnanci zaplatiť za ST je zostatok účtu 335 /23,- x počet ST/.Neviem,či ti moja rada pomôže,ale dúfam,že aspoň trošku áno. Príjemné účtovanie ST.
sway
18.03.05,15:58
Zdravím... mám problém so stravnými lístkami.. Ako ich mám účtovať? - pracujem s podvojným účtovníctvom a s pokladňou. V pokladni ich účtujem na 335 a to celú sumu stravných lístkov(resp.iba to, čo hradí zamestnanec, t. z. 23,- Sk, hodnota jedného stravného lístka je 52,94 bez DPH). Mám v tom riadny zmätok...:confused:
ja som si vyrobila tabulku - prikladám ju, sú v nej zadefinované už aj vzorce - len neviem či to prejde aj s nimi....možno pomôže...:o
jana991
21.03.05,09:08
Poskytujeme pri kurzoch a aj fakturujeme stravné lístky v hodnote 80,- Sk( Ticket restaurant), sú oslobodené od DPH alebo je to mimo DPH.
Je potrebné toto zahŕňať do priznania k DPH. Ak áno, tak do r. 06? Tam by som to asi nedávala.
Nevchádza mi to potom do koeficientu?

Účtujem to iba ako nákup strav. lístkov (DPH iba zo služby) a potom predaj iba ako zníženie stavu stravných lístkov. Dph uplatňujeme len na službu - kurz, a na stravné lísky DPH nedávame, ako na cenninu.

Doteraz som to do daňového priznania neuvádzala. Je to potrebné?
jana991
15.04.05,12:13
Neviete mi niekto poradiť ohľadom tých stravných lístkov a DPH, daňové sa blíži a ja neviem, čo s tým.
Iveta
15.04.05,12:37
Pri gastrolístkoch si uplatňuješ len DPH na vstupe za služby.
jana991
15.04.05,12:52
To ano, len ja potrebujem riešiť to, keď ich ďalej fakturujem.
Fakturujem bez DPH a či to mám uviesť v niektorom riadku daňového priznania DPH.
mudroš
15.04.05,14:26
Nevie to iste, ale myslím si že predaj sravných lískov do reštaurácií je oslobodené od DPH podľa § 39 ods. 1 písm. h) - obstaranie inkasa.

Aj firmy ktoré sprostredkujú stravovanie zamestnancou účtujú DPH iba na svoju províziu. Len som si nie istý, či využitie týchto lístkov na iný účel ako stravovanie zamestnancov je v súlade so zmluvou.

K stravovaniu zamestnancov a DPH by som chcel upozorniť na oznámenie, ktoré bolo na stránke DR.
Na základe rozhodnutia najvyššieho europskeho súdneho dvora je pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov cena, ktorú platí za stravu zamestnanec cenou vrátane DPH. Príspevok zamestnávateľa a príspevok zo SF nie sú základom pre DPH.

Príklad.
Strava stojí 100 Sk. Zamestnávateľ nakúpi stravu 100 + 19 DPH a DPH so uplaní na odpočet.

Zamestnávateľ hradí 55 Sk z nákladov a 5 sk zo SF.

Doteraz sa vykladalo, že zamestnanec musí zaplatiť
40 Sk z hodnoty stravy
DPH z celkovej hodnoty stravy 100 x 19% = 19.
Stravný lístok pre zamestnanca stál 59.

Podľa nového je to čo platí zamestnanec cena vrátane DPH.
Potom DPH na výstupe bude 59 : 119 x 19 = 9,40 Sk

Rozdiel DPH by bol 9,60 Sk, t.j. zamestnávateľ by neprispieval zo SF a menej by prispieval na stravu.

Asi bude treba urobiť novú kalkuláciu. Opačný prístup by bol, že sa ponechá prípevok zamestnávateľa v pôvodnej výške aj príspevok zo SF.
Potom by sme počítali
100 - 55 - 5 = 40
40 x 19% = 7,6
cena pre zamestnanca vrátane DPH = 47,60 Sk

47,60 : 119 x 19 = 7,50 - daňová povinnosť DPH na výstupe
michelle
19.04.05,12:26
ahojte,

ja účtujem stravenky takto:
70 Sk 213 D
38,50 Sk 527 MD
6,50 Sk 472 MD
25 Sk 335 MD

cena SL je 70 Sk, 38,50 je 55 % do nákladov a 6,50 je príspevok zo soc. fondu.
Je to správne?
Hermina
11.05.05,15:05
Kedze sa mi neda otvorit ani jedna z priloh ako uctovat, tak zasielam otazku. Nie je mi to stale jasne.
Nakup listkov
58,- 213/321
11,- 343/321

Rozuctovanie listkov
firma 33,- 527/213
SF 5,- 472/213
zamest. 16,80 335/213
DPH 3,20 335/343 - podla noveho
Ale stale mi chyba to DPH na vystupe 213
CO S TYM? Prosim o radu. Asi tomu nechapem dost dobre. Dakujem
Jozef
13.05.05,09:51
AD : Mudros : prosim ta, kde najdem to usmernenie DR, lebo na ich stranke to nemozem najst.

A co sa tyka odvodu DPH - pri kontrole DU, ktoru som absolvoval mi dany pracovnik tvrdil, ze musim odviest tu istu DPH na vystupe aku som si uplatnil na vstupe.

Cize ak som v mesiaci 4/2005 nakupil stravenky vo vyske 5000 a uplatnil si odpocet DPH vo vyske 950,- tak v mesiaci 4/2005 musim aj dviest 950,-.
Nezalezi na tom, kolko listkov si zamestnanci v danom mesiaci kupili.

Robite to tak aj vy?
Palino
13.05.05,12:23
Jozef, kedy si mal kontrolu? Bolo to pred nálezom medzinárodného súdu, alebo už po ňom. Lebo predtým bol výklad taký, že čo si odpočítaš, to aj pri predaji straveniek zamestnancom odvedieš. Teraz som si však myslel, že pri nákupe si môžem odpočítať celú DPH a odvediem len časť,ktorú majú zaplatiť zamestnanci.
Jozef
13.05.05,12:28
Palino,
to bola kontrola za 8/2004.
prosim ta nemas textaciu toho nalezu medzinarodneho sudu?

Takze momentalne je to tak, ze na vstupe si odpocitam normalne DPH podla faktury a odvedeim DPH len z odobratych listkov?

A to co platia zamestananci je uz vratane DPH?
Vdaka
Palino
13.05.05,12:55
Na stránke www.drsr.sk je to teraz už dobre skryté (pôvodne to bolo na úvodnej strane). Nájdeš to na tomto linku

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/04_par22.doc

Keby si to náhodou nenašiel, tak text je nasledovný:

" 2/ Stravovanie zamestnancov

Podľa § 22 ods.1 zákona o DPH je základom dane pri dodaní služby stravovania všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj príspevok alebo dotácia, ktorá je priamo spojená s cenou služby.
V rozsudku Európskeho súdneho dvora z 20.januára 2005 vo veci C-412/03 Hotel Scandic Gäsabäck AB bol vyjadrený názor k základu dane pri poskytovaní služieb vlastným zamestnancom. V zmysle názoru vyjadreného v citovanom rozsudku sa do základu dane podľa § 22 ods.1 zákona o DPH nezahrnie príspevok platený zamestnávateľom, ktorý môže zamestnávateľ zahrnúť do výdavkov na účely dane z príjmov, ako ani príspevok zo sociálneho fondu. Príspevok sa zahrnie do základu dane len ak je platený inou osobou ako zamestnávateľom.
Z uvedeného vyplýva, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu stravného lístka, znížená o DPH.
(napr.45 % hodnoty stravného lístka prípadne znížený o príspevok zo sociálneho fondu)"
Ja si myslím, že na vstupe si možno odpočítať celú vyfakturovanú DPH dodávateľom a na výstupe sa odvedie DPH zo stravných lístokov predaných a to len z tej čast, ktorú platia zamestnanci.

Inak tejto Porade je supek kalkulačka na výpočet http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=7814
Jozef
13.05.05,13:02
Vdaka palino
adrika
01.06.05,08:04
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či je možné, aby celú hodnotu stravných ljednotiek uhradil zamestnávateľ, keďže vo firme je zamestnanec zároveň aj konateľom - ako to bude v tom prípade s odvodom DPH ? prípadne ako by ste to účtovali?

Som začiatočník, ďakujem za každú odpoveď.
andrej_rv
01.06.05,22:14
Ahojte, chcela by som sa spýtať, či je možné, aby celú hodnotu stravných ljednotiek uhradil zamestnávateľ, keďže vo firme je zamestnanec zároveň aj konateľom - ako to bude v tom prípade s odvodom DPH ? prípadne ako by ste to účtovali?
Som začiatočník, ďakujem za každú odpoveď.Je to možné. Ak ide o stravovacie poukážky, je to jednoduchšie, tam sa DPH neodvádza. Rozdiel hodnoty stravného lístka (po odpočítaní zákonného príspevku zamestnávateľa), ktorý by mal hradiť zamestnanec, sa môže uhradiť ako príspevok zamestnávateľa nad rámec zákona (528 - ostatné sociálne náklady - pozor - nedaňový výdavok) alebo zčasti na 528 a zčasti zo sociálneho fondu, podľa toho, koľko je na SF k dispozícii.
U priamo fakturovaného stravovania (mimo gastrolístkov) je to v podstate tak isto, ale príspevok zamestnávateľa nad rámec zákona znížený o daň je základom DPH. Ak napíšeš konkrétne údaje, dá sa urobiť priamo kalkulácia.
adrika
02.06.05,13:15
Stravovacie poukážky sú mi jasné /aspoň zatiaľ mi to ešte nikto nevyvrátil.../. Ale teraz začala s.r.o. "nakupovať" stravu priamo v stravovacej spoločnosti cez faktúru, na ktorej je uvedené:"fakturujeme vám stravné jednotky za mesiac..." - teda sa nejedná o klasické gastro lístky. Napr. 40 ks , cena 1 ks-70 Sk /vrát.dph/, cena bez DPH-58,80. Spolu suma na fa 2800,- Sk aj s DPH, z toho DPH 447,10.

Ide mi o to: /a teraz s pravdou von/ - firma takto nakupuje od 01/05.Daň.priznanie za 1.kv. už bolo samozrejme podané /dph/ a ja som tam dph neodviedla - prečo ? to teraz nie je dôležité/teraz ma tu roztrhajú všetci veciznalí.../Aby som nemusela podávať opravné DP - mohlo by to byť zaúčtované nie ako predaj zamestnancovi, ale ako nedaňový náklad ?- strava pre konateľa. Podotýkam, že ide o firmu môjho manžela, takže dohodnúť sa nebude problém...Len aby som nemala chybu voči DÚ.
Preto ma zaujíma, či je to možné zaúčtovať inak ako predaj zamestnancovi, hoci tam pôjde o nedaňový náklad...V tomto štvrťroku si dám na to už pozor....Prosím vás o radu, ak to nebude problém, aj ak by som to predávala zamestnancovi - už si v ničom neverím...
Veľmi veľmi ďakujem.
Palino
02.06.05,13:27
Ja si myslím, že by sa to dalo len tak, že stravenky sú predávané zamestnancom za 0,- Sk. To znamená, že napr. 55 % hradí zamestnávateľ (alebo 44,-- Sk, ak je to viac), ostatné bude zo soc. fondu,prípadne časť aj ako nedaňový náklad. Keď je príspevok zamestnanca 0,--, tak sa nemá z čoho odvádzať DPH.
andrej_rv
02.06.05,22:45
Stravovacie poukážky sú mi jasné /aspoň zatiaľ mi to ešte nikto nevyvrátil.../. Ale teraz začala s.r.o. "nakupovať" stravu priamo v stravovacej spoločnosti cez faktúru, na ktorej je uvedené:"fakturujeme vám stravné jednotky za mesiac..." - teda sa nejedná o klasické gastro lístky. Napr. 40 ks , cena 1 ks-70 Sk /vrát.dph/, cena bez DPH-58,80. Spolu suma na fa 2800,- Sk aj s DPH, z toho DPH 447,10.

Ide mi o to: /a teraz s pravdou von/ - firma takto nakupuje od 01/05.Daň.priznanie za 1.kv. už bolo samozrejme podané /dph/ a ja som tam dph neodviedla - prečo ? to teraz nie je dôležité/teraz ma tu roztrhajú všetci veciznalí.../Aby som nemusela podávať opravné DP - mohlo by to byť zaúčtované nie ako predaj zamestnancovi, ale ako nedaňový náklad ?- strava pre konateľa. Podotýkam, že ide o firmu môjho manžela, takže dohodnúť sa nebude problém...Len aby som nemala chybu voči DÚ.
Preto ma zaujíma, či je to možné zaúčtovať inak ako predaj zamestnancovi, hoci tam pôjde o nedaňový náklad...V tomto štvrťroku si dám na to už pozor....Prosím vás o radu, ak to nebude problém, aj ak by som to predávala zamestnancovi - už si v ničom neverím...
Veľmi veľmi ďakujem.Adrika, pri stravnom lístku 70,- Sk by to mohlo byť takto:

lístok s DPH: 70,00 Sk
z toho DPH 11,18 Sk
lístok bez DPH: 58,82 Sk
pov.prísp.zamestnávateľa: 44,00 Sk (527)
príspevok zo soc. fondu 14,82 Sk (472)

V takomto prípade povinnosť odviesť daň nevznikne, pretože cena lístka je hradená buď zamestnávateľom alebo zo soc. fondu. (Lístky za I.Q môžeš zaúčtovať takto aj pre ostatných zamestnancov - pokiaľ si im nejaké peniaze za lístky zrazila, vráť im ich alebo zaúčtuj ako ostatné záväzky voči zamestnancom a použi na vysporiadanie straveniek neskôr). Každý iný spôsob úhrady lístkov mimo SF (príspevok nad rámec zákona, nedaňový náklad - strava pre konateľa či obedy pre partnerov) prináša podľa mňa povinnosť odviesť daň buď z časti lístka po odpočítaní 44,- Sk (príspevok nad rámec zákona) alebo z celej hodnoty strav. lístka (nedaňový náklad bez nároku na odpočet pov. príspevku zamestnávateľa).
Ale keď tak pozerám na tie sumy, z ktorých by si mala odviesť daň, veľmi ťažkú hlavu by som si z toho nerobil...Asi by som to nechal tak, ak by to pri kontrole aj vyhodili, aspoň by mali nejaký nález a firma by z toho určite neskrachovala. Ak pracovníci doplácajú na lístok povedzme 20 Sk, pri 40 lístkoch je to okolo 130 Sk, za 3 mesiace 400 Sk neodvedenej DPH, z toho Ti asi ani pokuta nevyjde, len prípadne doplatenie neodvedenej DPH.
adrika
03.06.05,07:17
Ďakujem, ešte si chcem ujasniť, tých 55 % alebo 44,- Sk - čítala som už veľa príspevkov , ale odlišujú sa v tom, že keĎ má napr. lístok hodnotu 58,8 bez dph, koľko z toho je daňový výdavok ? 55 %-t.j.32,4 alebo 44,- SK ?- mne to nejako nesedí tých 44,- Sk- nie je to iba v prípade, že hodnota lístka je viac ako 80,- SK ?
tamara
03.06.05,07:45
ahojte, zapojim sa aj s prosbou....nakupujeme stravu v zariadeni na fakturu od neplatica DPH....hodnota listka je 65.- Sk zamestnanec si plati 20.- Sk... ako to zauctovat a z coho odviest DPH? dakujem...
Palino
03.06.05,07:50
Zákonník práce hovorí v § 152 ods.3 " Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. "

Z toho vyplýva, že môže poskytnúť najviac 44,-- Sk, čo je 55 % z 80,-- Sk aj keď hodnota lístka je menej ako tích 80,-- SK.
andrej_rv
03.06.05,19:08
ahojte, zapojim sa aj s prosbou....nakupujeme stravu v zariadeni na fakturu od neplatica DPH....hodnota listka je 65.- Sk zamestnanec si plati 20.- Sk... ako to zauctovat a z coho odviest DPH? dakujem...I. variant (55 % prísp. zamestnávateľa je z hodnoty 80,- Sk)
Hodnota strav.lístka:................... 65,00 Sk
Pov. prísp. zamestnávateľa:......... 44,00 Sk
Príspevok zo SF: ....................... 4,19 Sk
Základ DPH na výstupe: ............. 16,81 Sk
DPH na výstupe: ....................... 3,19 Sk
Príspevok zamestnanca: ............. 20,00 Sk

II. variant (55 % prísp. zamestnávateľa je z hodnoty strav. lístka)
Hodnota strav.lístka:................... 65,00 Sk
Pov. prísp. zamestnávateľa:......... 35,75 Sk
Príspevok zo SF: ....................... 12,44 Sk
Základ DPH na výstupe: ............. 16,81 Sk
DPH na výstupe: ....................... 3,19 Sk
Príspevok zamestnanca: ............. 20,00 Sk

Lepší je asi I. variant - pri druhom vychádza dosť vysoký príspevok z SF. Ak by si chcela zmeniť výšku píspevku zamestnanca alebo hodnotu SL, v 1. príspevku (na úplnom začiatku témy) sú také pomocné kalkulačky pre výpočet - pre I. variant kalk4_SL.xls a pre II. variant kalk4_SL.xls.
tamara
06.06.05,10:52
andrej dakujem velmi pekne, pekny den
Torhorc
07.06.05,09:01
Reagujem na poznámku ohladne zdanovania 19% prispevok zamestnávateľa zamestnancovi nad 55%.
§5 ods. pís. 2 o dani z príjmov hovorí: hodnota stravy poskytovannej zamestnávateľom zamestancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov je od dane oslobená.
Čiže ak zamestnacovi poskytnem str. lístok v hodnote napr 70 sk tak uctujem naledovne
55% x 70 = 38,50 MD527
SF napr. 10,-- MD472
21,50 MD528 - nedanový náklad
Tých 21,50 by som ale podla vyššie citovaného zamestnancovi nezdaňoval.
Chobot
07.06.05,10:37
Reagujem na poznámku ohladne zdanovania 19% prispevok zamestnávateľa zamestnancovi nad 55%.
§5 ods. pís. 2 o dani z príjmov hovorí: hodnota stravy poskytovannej zamestnávateľom zamestancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov je od dane oslobená.
Čiže ak zamestnacovi poskytnem str. lístok v hodnote napr 70 sk tak uctujem naledovne
55% x 70 = 38,50 MD527
SF napr. 10,-- MD472
21,50 MD528 - nedanový náklad
Tých 21,50 by som ale podla vyššie citovaného zamestnancovi nezdaňoval.
Musím ta trochu poopravit, lebo tu zavádzas clenov do omylu.

V zákone o dani z príjmov je síce ten §5 odst. 7 písm. b, ale zároven je tam odvolávka c. 19 na zákonník práce § 152. To znamená, ze tou hodnotou stravy sa myslí do takej výsky, akú uvádza zákonník práce. To co je navyse, musí zamestnancom dodanit. Rovnako je to aj v prípade cestovných náhrad v §5 odst. 5 písm. a), tiez to je limitované výskou náhrady, akú uvádza zákon o cest. náhradách.
adrika
08.06.05,07:57
Zdravím všetkých, mám jednu pomerne jednoduchú otázku - ale ja si neviem poradiť /preto som na porade/ - môže konateľ s.r.o., ktorý nie je jej zamestnancom /nemá ani iný prac.-právny vzťah ani nepoberá žiadnu odmenu atď.../ kupovať pre seba stravné lístky ? Ja si myslím, že môže , ale nebudú preňho daňovým výdavkom........Alebo sa mýlim ? Viem že sa o tom už dosť popísalo, ale chcem sa uistitiť.
Ďakujem a prajem pekný deňhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
KON-EKON
08.06.05,08:03
A na čo sú mu potom, keď nie sú daňovým výdavkom, aby ste mali čo účtovať? Nech to zbytočne nekupuje, majú hodnotu tú istú ako peniaze, len je to cenina. Potrebuje vyzerať v reštike ako zamestnanec? Zatrhnite mu to.Zbytočnosť nad zbytočnosť. Nemá právo na stravné lístky, keď nie je zamestnanec. Ale ak skutočne potrebuje chodiť do jedálne na obed s lístkami, proti voľbe žiadny dišputát. Zdravím priebojnú účtovníčku.
adrika
08.06.05,08:23
Asi som sa nesprávne vyjadrila, nekupuje klasické poukážky - gastro, ale stravné na fa, pretože mu jedlo dodáva sprostredk. firma priamo z reštaurácie na prevádzku, nakoľko nemá možnosť vo svojom okolí ísť sa najesť... Takže raz mesačne zaplatí fa a jedlo mu donesú..... Len som chcela vedieť, ako to zaúčtovať....
ďakujem
Yvvetta
11.06.05,13:57
Prosím o radu.

Zamestanci sa stravujú v jedálni. Mne príde faktúra za počet odobratých obedov. Jeden lístok za obed stojí 79 + 15 DPH. Spolu je cena lístka 94 Sk.

Ako mám teraz brať hodnotu lístka ? 79 Sk alebo 94 Sk ?
(Podľa zákona je stravné pri pracovnej ceste do 12 hod. 80 Sk)

Ide mi o to, či nemám zamestnancom zdaňovať všetko čo je nad 80 Sk.
Jana Acsová
11.06.05,14:48
Prosím o radu.

Zamestanci sa stravujú v jedálni. Mne príde faktúra za počet odobratých obedov. Jeden lístok za obed stojí 79 + 15 DPH. Spolu je cena lístka 94 Sk.

Ako mám teraz brať hodnotu lístka ? 79 Sk alebo 94 Sk ?
(Podľa zákona je stravné pri pracovnej ceste do 12 hod. 80 Sk)

Ide mi o to, či nemám zamestnancom zdaňovať všetko čo je nad 80 Sk.Podľa § 5 ZDP ods. 7 písm. b) je hodnota stravy poskytovanej zamestnancom na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov oslobodeným príjmom zamestnanca. Takže na zdanenie zamestnanca nemá vplyv hodnota stravného lístka - hodnota stravy.
Máš iba obmedzenie v podobe maximálneho príspevku zamestnávateľa vo výške 44 Sk. Nemôžeš dať viacej.
Yvvetta
13.06.05,10:27
Ďakujem AVO. Tvoja odpoveď ma ukľudnila.
bredikova
13.06.05,12:55
Prosím o radu, či to dobre počítam?!

Hodnota stravného lístku 80,- Sk s DPH (DPH 15,2) DPH si uplatním.
Do nákladov 55% , t.j. akurát 44,- Sk
Príspevok zo sociálneho fondu zatiaľ nie je , lebo zamestnancov máme až od 1.5.2005.
Zamestnanci majú uhradiť 36,- Sk aj s DPH? , t.j. štátu odvediem 6,48 SK DPH.
A ešte jedna otázka. Čo stým ak som nakúpila stavné lístky (nie šeky) ešte ako neplátca , ale predávam ich zamestnancom už ako plátca DPH.
:confused:
danielko
13.06.05,14:13
Ahojte, poraďáci.
Mám tento problém: Podnikateľ FO zamestnáva 2 zamestnancov, ktorým poskytuje stravné lístky spoločnosti Vaša stravovacia. DPH si na vstupe uplaňuje len z provízie. Cena lístka je napr. 50,- Sk. Podnikateľ si zaučtuje do daňovo uznaných výdavkov 55% z ceny lístka, zaúčtuje aj príspevok zo SF / cca 1,- sk na 1 lístok/. Zamestnanci neplatia za lístok nič, je im poskytovaný bezplatne, a cca 21,50 sk za každý lístok je nedaňovým výdavkom firmy. Je táto suma pre zamestnancov z pohľadu dane z príjmov zdaniteľný príjem,keďže oni za lístky neplatia?

Ak už nato bola niekde odpoveď, prilepte, prosím, link.

Ďakujem.
Chobot
13.06.05,14:36
Dobré by bolo presne uviest hodnotu lístka, pretoze firma môze uhradit, ako uvádzas, minimálne 55% ceny lístka, maximálne vsak do výsky 55% hodnoty stravného do 12 hod. - t.j. 55% z 80,- = 44,- SKK. Plus k tomu príspevok zo soc. fondu (vravís, ze ho máte 1,- SK), takze zamestnanci by potom mali zaplatit 5,- SK.

Týchto 5,- SK u nich potom zvysuje danový základ, lebo to je rovnaké, akoby si im to vyplatil a oni sipotom kúpili (doplatili) lístok. Ak si ho kupujú za vlastné, tiez to majú uz zdanené peniaze.

Ak teda hodnota lístka bude 70,- SK, vy za nich doplatíte 25,- SK a o to sa im zvýsi dan. základ.
Jana Acsová
13.06.05,14:44
Ahojte, poraďáci.
Mám tento problém: Podnikateľ FO zamestnáva 2 zamestnancov, ktorým poskytuje stravné lístky spoločnosti Vaša stravovacia. DPH si na vstupe uplaňuje len z provízie. Cena lístka je napr. 50,- Sk. Podnikateľ si zaučtuje do daňovo uznaných výdavkov 55% z ceny lístka, zaúčtuje aj príspevok zo SF / cca 1,- sk na 1 lístok/. Zamestnanci neplatia za lístok nič, je im poskytovaný bezplatne, a cca 21,50 sk za každý lístok je nedaňovým výdavkom firmy. Je táto suma pre zamestnancov z pohľadu dane z príjmov zdaniteľný príjem,keďže oni za lístky neplatia?

Ak už nato bola niekde odpoveď, prilepte, prosím, link.

Ďakujem.Viď aj príspevok 37.
danielko
13.06.05,15:01
Ďakujem Vám za odpovede. Už mi je to jasné.

Pomohli ste mi, vďaka.
Tatiana
29.06.05,08:36
Prosím poraďáci, koľko by mal hodín odpracovať dohodár denne - aby mal nárok na stravný lístok?????
Jura
29.06.05,09:02
Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 h.
Zamestnávateľ nemá právnu povinnosť zabezpečiť zamestnancom stravovanie, okrem iného ak:
- ide o zamestnancov pracujúcich na základ DoVP mimo pracovného pomeru, aj keď
na druhej strane zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov rozší-
riť osobný rozsah plnenia svojej povinnosti aj na iné osoby, t.j. aj na tie, ktoré nie
sú voči zamestnávateľovi v pracovnom pomere.
učiteľka
01.07.05,08:21
Prosím o radu v takejto záležitosti: podnikateľ (konateľ s.r.o.) je konateľom v dvoch spoločnostiach. Jedna je novovzniknutá, má tam jedného zamestnanca. Tomu poskytol stravné lístky, ktoré si "požičal" z tej druhej s.r.o. Výplatu vyplatil 13.6.05, zamestnancovi strhol zo mzdy to, čo mal (za lístky). Z Vašou stravovoacou ale uzavrel zmluvu až 29.6.2005 a nakúpil lístky pre tú novovzniknutú s.r.o. Môže zaúčtovať 13.6. 213 D a tým ísť do mínusu (dočasne) alebo akým spôsobom čo najjednoduchšie túto vec "spasiť zo sveta"? Vopred ďakujem za urýchlenú odpoveď.
magdush
04.07.05,07:41
Začínam viesť JU v reštauračnom zariadení, sme plátci DPH. Podávame v ňom aj stravu pre vlastných zamestnancov. Zamestnanci dostávajú interné stravné lístky v hodnote 63 Sk. Prosím o radu, ako to mám účtovať, ako je to s odvodom DPH? Ďakujem.
liba2
04.07.05,07:46
Prosím o radu v takejto záležitosti: podnikateľ (konateľ s.r.o.) je konateľom v dvoch spoločnostiach. Jedna je novovzniknutá, má tam jedného zamestnanca. Tomu poskytol stravné lístky, ktoré si "požičal" z tej druhej s.r.o. Výplatu vyplatil 13.6.05, zamestnancovi strhol zo mzdy to, čo mal (za lístky). Z Vašou stravovoacou ale uzavrel zmluvu až 29.6.2005 a nakúpil lístky pre tú novovzniknutú s.r.o. Môže zaúčtovať 13.6. 213 D a tým ísť do mínusu (dočasne) alebo akým spôsobom čo najjednoduchšie túto vec "spasiť zo sveta"? Vopred ďakujem za urýchlenú odpoveď.
Pri zaúčtovaní treba "obísť" účet cenín 213. Zaúčtovať to len ako záväzok voči spoločnosti od ktorej si lístky požičal.
KEJKA
04.07.05,07:47
Ahojte, poraďáci.
Mám tento problém: Podnikateľ FO zamestnáva 2 zamestnancov, ktorým poskytuje stravné lístky spoločnosti Vaša stravovacia. DPH si na vstupe uplaňuje len z provízie. Cena lístka je napr. 50,- Sk. Podnikateľ si zaučtuje do daňovo uznaných výdavkov 55% z ceny lístka, zaúčtuje aj príspevok zo SF / cca 1,- sk na 1 lístok/. Zamestnanci neplatia za lístok nič, je im poskytovaný bezplatne, a cca 21,50 sk za každý lístok je nedaňovým výdavkom firmy. Je táto suma pre zamestnancov z pohľadu dane z príjmov zdaniteľný príjem,keďže oni za lístky neplatia?

Ak už nato bola niekde odpoveď, prilepte, prosím, link.

Ďakujem.
môžeš si dať až 44,- Sk do nákladov. Nemusí to byť 55% z ceny.
zbytočne zvyšovať náklady firmy - nedaňové.
liba2
04.07.05,07:50
Začínam viesť JU v reštauračnom zariadení, sme plátci DPH. Podávame v ňom aj stravu pre vlastných zamestnancov. Zamestnanci dostávajú interné stravné lístky v hodnote 63 Sk. Prosím o radu, ako to mám účtovať, ako je to s odvodom DPH? Ďakujem.


Odporúčam prelistovať túto tému od začiatku, tam sa o tom už píše.
magdush
04.07.05,08:06
Listujem listujem a neviem rychlo nieco podobne najst.
Som tu dnes prvy krat
liba2
04.07.05,08:46
Podrobne si prečítaj všetko od 1. strany v tejto téme "Stravné lístky". Určite sa tam nájdeš.
Ivenka
14.12.09,13:24
Akosi som sa zamotala a tak Vás prosím o tipy, kde mám asi chybu.
Kupujem SL za 3€
Ľ 1,65€
C 1,3€
SF 0,05€
Doučtovala som mzdy za 11/09, dokupila listky, rozdala, vyplatu som vyplatila a ....
Učet 213 mám 0
Učet 331 mám 0
Učet 335 mám 7,8 , čo mi vychádza že je to 6 lístkov, za ktoré mi ostal C dĺžny. Len už neviem z ktorej strany to mám kontrolovať. Ďakujem.
Kvietocek
17.12.09,18:47
Prosim Vas, u neplatcu DPH je spravne uctovanie nasledovne, ked dostane fakturu za stravne seky?

Hodnota jedalnych kuponov: 300
Sluzby v zmysle zmluvy: 20
Poplatok za dorucenie: 2
Oslobodene zdanitelne plnenie: 322 €

Zaklad dane: 22 €
DPH 19 % 4,18 €


Uctovanie:
213/321 300 €
518/321 22 + 4,18 = 26,18 €

Je to spravne uctovanie?:confused:
Tweety
17.12.09,19:03
Prosim Vas, u neplatcu DPH je spravne uctovanie nasledovne, ked dostane fakturu za stravne seky?

Hodnota jedalnych kuponov: 300
Sluzby v zmysle zmluvy: 20
Poplatok za dorucenie: 2
Oslobodene zdanitelne plnenie: 322 €

Zaklad dane: 22 €
DPH 19 % 4,18 €


Uctovanie:
213/321 300 €
518/321 22 + 4,18 = 26,18 €

Je to spravne uctovanie?:confused:
Je.
Kvietocek
17.12.09,19:20
Dakujem za rychlu odpoved :)
Sosa
13.01.10,14:56
Firma, ktorá má len jedného zamestnanca resp. malý počet zamestnancov je pri nákupe SL v nevýhode, pretože sa jej predražujú poplatky za nákup SL. Je možnosť nakúpiť SL napríklad pre tri SZČO, na jedného podnikateľa a tento ich vyfakturuje ďalším dvom?