Zdenuša
28.05.07,09:59
Dobrý deň

zaujímalo by ma, keďže som teraz prvýkrát obdržala fa z ČR o dodávke služby a nebolo na nej vyčíslené DPH, ako to mám urobiť s vyčíslením DPH u nás a vykázať ju v DP? Český dodávateľ totižto na fa uviedol, že sme povinní si DPH odviezť u nás...? Ďakujem
JAJA11
28.05.07,08:08
Dobrý deň

zaujímalo by ma, keďže som teraz prvýkrát obdržala fa z ČR o dodávke služby a nebolo na nej vyčíslené DPH, ako to mám urobiť s vyčíslením DPH u nás a vykázať ju v DP? Český dodávateľ totižto na fa uviedol, že sme povinní si DPH odviezť u nás...? Ďakujem


Službu treba samozdaniť a uviesť v riadkoch 9,10 a odpočítať v riadku 15 DPH priznania. ;)
Zdenuša
28.05.07,08:12
to znamená, že na tú vyfaktúrovanú čiastku napočítam DPH?
JAJA11
28.05.07,08:15
to znamená, že na tú vyfaktúrovanú čiastku napočítam DPH?

Áno, treba si zobrať dátum vystavenia faktúry a zistiť kurz NBS z toho dňa, vypočítať základ a k tomu príslušnú DPH. V tej istej výške sa DPH aj odpočíta. ;)
Zoltán Kovács
28.05.07,08:16
to znamená, že na tú vyfaktúrovanú čiastku napočítam DPH?

Presne tak. Konečný efekt je 0,- Sk daňová povinnosť nakoľko sa uvádza aj na vstupe aj na výstupe, v riadkoch ako je to písané v prvom príspevku.
Zdenuša
28.05.07,08:19
veľmi pekne ďakujem...dokonca mám tú fa v Sk, takže kurzom nemusím nič prerátavať :-)

krásny deň
Zdenuša
28.05.07,08:24
juj, ešte čosi ma napadlo...keď zaúčtujem tú fa tak aj s tou DPH-čkou čo som si vyčíslila a potom ju ako ponížim? pracujem v jednoduchom účtovníctve...
Zdenuša
28.05.07,08:33
skúste sa mi na to mrknúť....prosím
Zoltán Kovács
28.05.07,08:46
juj, ešte čosi ma napadlo...keď zaúčtujem tú fa tak aj s tou DPH-čkou čo som si vyčíslila a potom ju ako ponížim? pracujem v jednoduchom účtovníctve...

V JÚ faktúru budeš iba evidovať v knihe záväzkov, resp. došlých faktúr. Do peňažného denníka bude účtovaná iba úhrada. Do knihy záväzkov zaeviduješ fa bez dph ( v skutočnej výške).
ZEvina
28.05.07,08:46
juj, ešte čosi ma napadlo...keď zaúčtujem tú fa tak aj s tou DPH-čkou čo som si vyčíslila a potom ju ako ponížim? pracujem v jednoduchom účtovníctve...

Ako ponížiť? Zaúčtuješ ju na vstupe aj na výstupe. Konečný efekt 0.
Zdenuša
28.05.07,08:50
Vďaka, vďaka, vďaka...asi by som si ešte dlho nad tým lámala hlavu, lebo s DPH som neprichádzala do styku a teraz je aj toto na mne, tak sa musím učiť sama...ešte že ste tú takí veci znalí
emgeton
28.05.07,08:52
Dobrý deň

zaujímalo by ma, keďže som teraz prvýkrát obdržala fa z ČR o dodávke služby a nebolo na nej vyčíslené DPH, ako to mám urobiť s vyčíslením DPH u nás a vykázať ju v DP? Český dodávateľ totižto na fa uviedol, že sme povinní si DPH odviezť u nás...? Ďakujem

Nikde nepíšete o aký druh služby sa jedná. Kým čokoľvek s fa spravíte, mali by ste skontrolovať správnosť fa, t. z. okrem iného aj preveriť, či bola fa vystavená správne. Už som mal zopár fa z čiech, príp. iných štátov EU, na ktorých bolo neoprávnene faktúrované bez DPH.
Pri službách treba v prvom rade určiť miesto dodania služby, ktoré nám určí, či je faktúrovaná služba predmetom dane na Slovensku.
Zdenuša
28.05.07,09:01
emgeton, ihneď po obdržaní fa som kontaktovala českú fy, že nám nevyčíslili DPH a oni sa odvolali na to, že sme to povinní urobiť my v SR, dokonca to uviedli aj vo fa. Jedná sa o zasielanie ponúk prostredníctvom ich servera na náš e-mail. Ak sa nám táto služba osvedčí, radi by sme s nimi spolupracovali, tak by som to mala rada na poriadku už teraz a nie potom sa krútiť, kde som spravila chybu...
JAJA11
28.05.07,09:06
A vy nie ste plátca DPH?
Zdenuša
28.05.07,09:09
som platca DPH...preto som sa dožadovala vysvetlenia z českej fy z akého dôvodu mi DPH nevyčíslili, keď sú aj oni platcovia...
Zdenuša
28.05.07,09:11
ZEvina...vôbec netuším, ako mám tú DPH zaúčtovať na vstupe aj na výstupe, aby som mala v účtovníctve nulu? môžeš mi to bližšie popísať?
Zoltán Kovács
28.05.07,09:12
ZEvina...vôbec netuším, ako mám tú DPH zaúčtovať na vstupe aj na výstupe, aby som mala v účtovníctve nulu? môžeš mi to bližšie popísať?

V akom programe pracuješ?
Zdenuša
28.05.07,09:14
MRP...ale to je hádam jedno, nie? lebo vyčísliť DPH pri evidovaní fa je v pohode...ale neviem, ako mám potom tú DPH znegovať na nulu???
Zoltán Kovács
28.05.07,09:16
MRP...ale to je hádam jedno, nie? lebo vyčísliť DPH pri evidovaní fa je v pohode...ale neviem, ako mám potom tú DPH znegovať na nulu???

WIN alebo DOS? Vo WIN verzii postupuješ nasledovne:
Do knihy došlých faktúr pri zadaní faktúry dáš typ dph 49. A program ti urobí všetko. V evidencii daňových dokladov budeš mať aj na výstupe aj na vstupe tú dph.
Zoltán Kovács
28.05.07,09:16
ZEvina...vôbec netuším, ako mám tú DPH zaúčtovať na vstupe aj na výstupe, aby som mala v účtovníctve nulu? môžeš mi to bližšie popísať?

V účtovníctve budeš mať nulu, len v evidencii daňových dokladov sa ti to objaví.
Zdenuša
28.05.07,09:18
DOS...:mee:
Zoltán Kovács
28.05.07,09:22
DOS...:mee:

Skús pozrieť do tejto témy. Je tam súhrn otázok ohľadne MRP DOS:
http://www.porada.sk/t24750-mrp-dos-suhrn-otazok.html?highlight=s%FAhrn+ot%E1zok
Zdenuša
28.05.07,09:35
hmmm, ďakujem za ochotu, ale nič som tam nenašla...asi to urobím ta, že odignorujem tú DPH...alebo zájdem na daňový úrad, lebo mám z toho riadny mišung
Zoltán Kovács
28.05.07,09:39
hmmm, ďakujem za ochotu, ale nič som tam nenašla...asi to urobím ta, že odignorujem tú DPH...alebo zájdem na daňový úrad, lebo mám z toho riadny mišung

Pozrel som sa na to a mne sa zda, že by malo byť typ J.
Zoltán Kovács
28.05.07,09:40
Pozrel som sa na to a mne sa zda, že by malo byť typ J.

Radšej prekopírujem príspevok od lenky:

S Dosom až také skúsenosti nemám, mám len demo verziu. V Dose som robila pred 6-7 rokmi. Odvtedy sa veľa pomenilo. Keby sa to týkalo Win...Ale našla som Vám niečo takéto, hádam Vám to pomôže.

Zadávanie DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=47) dokladov od 1.1.2005 vo verzii 5.3 (nadefinovanie daňových skupín)
PRÍJMY RESP. USKUTOČNENÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY VYDANÉ + TRŽBY) od 1. januára 2005

1 - Zdaniteľné obchody podľa par.8 a 9
2 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 koef.
3 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par.28 až 41 mimo koef.
4 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 43
5 - Dodanie tovarov a služieb s oslob. od dane par. 46 a 47
6 - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona
7 - Úprava IM
8 - Dodanie tovaru prvým odberateľom pri trojstr. obchode podľa par.45 zákona
9 - Neovplyvňujúce DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=47)

VÝDAJE RESP. PRIJATÉ ZDANITELNÉ PLNENIA (FAKTÚRY PRIJATÉ + NÁKLADY) od 1. januára 2005

A - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - plný nárok na odpočet
B - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - bez nároku na odpočet
C - Daň z tovarov a služieb kúpených v tuzemsku - čiast. nárok na odpočet
D - Daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet
E - Daň zaplatená pri dovoze - bez nároku na odpočet
F - Daň zaplatená pri dovoze - čiastočný nárok na odpočet
G - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - plný nárok na odpočet
H - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - bez nároku na odpočet
I - Daň zo služieb a tovarov - daň platí príjemca - čiastočný nárok na odpočet
J - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - plný nárok na odpočet
K - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - bez nároku na odpočet
L - Daň z nadobudnutých tovarov z iného členského štátu - čiastočný nárok na odpočet
M - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - plný nárok na odpočet
N - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - bez nároku na odpočet
O - Tovary a služby - daň platí 2. príjemca - čiastočný nárok na odpočet
P - Nadobudnutie tovaru prvým odberateľom podľa par. 45 odst.2
R - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet tuzemsko
S - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet tuzemsko
T - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiastočný nárok na odpočet tuzemsko
U - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - plný nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
Y - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - bez nároku na odpočet-nadobud. z EÚ
Q - Rozdiel v základe dane a v dani po oprave podľa par.25 odst.1 až 3 zákona - čiast.nárok na odpočet-nadobud. z EÚ
V - Vrátenie dane cestujúcim pri vývoze tovaru podľa par.60
Z - Faktúry k dokladom z ERP nad 50.000,- Sk
W - Neovplyvňujúce DPH

a - Úprava dane odpočítanej pri IM podľa par. 54
b - Odpočítanie dane pri registrácii podľa par. 55
c - Daňová povinnosť pri zrušení registrácie podľa par. 81
d - Odpočítanie dane pri dodaní nového dopravného prostriedku podľa par.52 zákona
Zdenuša
28.05.07,10:12
ja som skôr myslela na "G", lebo to nie je tovar. každopádne, úhrada odišla a na účtovanie mám ešte pár dní...
Zoltán Kovács
28.05.07,10:14
ja som skôr myslela na "G", lebo to nie je tovar. každopádne, úhrada odišla a na účtovanie mám ešte pár dní...

Máš pravdu. Je to "G". Ide o službu a nie o tovar. Ak si nahodila do fa tento kód tak už nič iné robiť nemusíš.
Zdenuša
28.05.07,10:26
hmm, asi musím, lebo teraz som zistila, že nemám urobený upgrade a mám len verziu 3.5, lebo "niekto z vedenia" nie je ochotný sa opäť zaoberať novým nastavením a robí všetko preto, aby sme nemuseli prejsť pod WIN, aj keď ho už máme zakúpený asi 3 mesiace...takže to nebude také ľahké...a to som sa už tešila, aká som šikulka ? :-(
Zoltán Kovács
28.05.07,10:27
hmm, asi musím, lebo teraz som zistila, že nemám urobený upgrade a mám len verziu 3.5, lebo "niekto z vedenia" nie je ochotný sa opäť zaoberať novým nastavením a robí všetko preto, aby sme nemuseli prejsť pod WIN, aj keď ho už máme zakúpený asi 3 mesiace...takže to nebude také ľahké...a to som sa už tešila, aká som šikulka ? :-(

Tak to veru máš poriadne starú verziu. A prečo sa brániš WIN verzii. Je oveľa konfortnejšia ako DOS.
Alena154
28.05.07,10:33
hmm, asi musím, lebo teraz som zistila, že nemám urobený upgrade a mám len verziu 3.5, lebo "niekto z vedenia" nie je ochotný sa opäť zaoberať novým nastavením a robí všetko preto, aby sme nemuseli prejsť pod WIN, aj keď ho už máme zakúpený asi 3 mesiace...takže to nebude také ľahké...a to som sa už tešila, aká som šikulka ? :-(


ahojte všetci takže iba k tomu programu ja tiež používam stále MRP cez DOS a aj ked viem že je to zastaralé nemôžem si pomôcť ale je to pre mna rýchlejšie lebo som skúšala aj Windows.

No a k tej europskej únie na samozdanenie na faktúrach treba zadat nie faktúra tuzemská ale medzerníkov europska únia a počítač to prepočíta sám.
Zoltán Kovács
28.05.07,10:36
ahojte všetci takže iba k tomu programu ja tiež používam stále MRP cez DOS a aj ked viem že je to zastaralé nemôžem si pomôcť ale je to pre mna rýchlejšie lebo som skúšala aj Windows.



Ale onedlho ani MRP nebude "upgradovať" DOS verziu, tak ako napríklad niektoré verzie Windowsu (95,98,2000,2003) už nemajú technickú podporu zo strany Microsoftu.
Zdenuša
28.05.07,10:37
ja sa jej nebránim...mám ju tu na poličke a pekne si tu čučí, lebo "niekto z vedenia" je jej neprístupný...vieš, keď x rokov robíš v jednom programe, tak ho poznáš od hlavy po päty a ťažko si je staršiemu človeku zvyknúť na nový...tak sa radšej tomu vyhýba...pre mňa by to bolo určite jednoduchšie, lenže nie som kompetentná o tom rozhodnúť, že teraz ideme na novú a basta...tak vás tu musím otravovať, čo už so mnou ...

ale možno prídu lepšie časy, lebo od júna je všetko účtovníctvo na mne, tak si to hádam presadím...
Alena154
28.05.07,10:40
ja súhlasím s Vami a radí mi to aj môj technik lebo mu robí čoraz väčšie problémy mi to nainštalovať, ale zatiaľ to ešte ide a aj mrp si uvedomujeme že aj po dose je dopyt ale u mzdách som už dávno prešla na windows iba to účtovníctvo.

Lebo cez windows vista sa už dos spustiť nedá zatiaľ mi to bolo tak povedané alebo to musí byť sakramensky silný počítač čo je viacmenej mne ako účtovníčke zbytočné
Zoltán Kovács
28.05.07,10:41
ja sa jej nebránim...mám ju tu na poličke a pekne si tu čučí, lebo "niekto z vedenia" je jej neprístupný...vieš, keď x rokov robíš v jednom programe, tak ho poznáš od hlavy po päty a ťažko si je staršiemu človeku zvyknúť na nový...tak sa radšej tomu vyhýba...pre mňa by to bolo určite jednoduchšie, lenže nie som kompetentná o tom rozhodnúť, že teraz ideme na novú a basta...tak vás tu musím otravovať, čo už so mnou ...

ale možno prídu lepšie časy, lebo od júna je všetko účtovníctvo na mne, tak si to hádam presadím...

Keď tam tíško čučí, tak pred nainštalovaním si over verziu, lebo WIN verzia má skoro každý mesiac upgrade. Prevod údajov z DOS do WIN je v programe vyriešený, takže v tom nebude problém. Ja som to riešil tak, že súbežne som účtoval posledné dva mesiace v roku (asi pred 3-4 rokmi) aj v DOS aj vo WIN. A k 01.01. som prešiel na WIN verziu.
Zdenuša
28.05.07,10:48
vďaka, overím...ale asi som sa blbo vyjadrila, lebo nainštalovaná je...len treba preniesť dáta a začať makať v novom. pôvodne sme to chceli urobiť ako ty píšeš - už som aj 2 PC mala pri sebe, aby som si to odkontrolovala, ale ten prenos nie a nie urobiť...

Alena154 - tiež mzdy robím vo WIN, a zdá sa mi to oveľa lepšie a jednoduchšie ako v DOSe, len to účtovníctvo ma vytáča...
Alena154
28.05.07,11:02
no a tak v tom dose skúste zadať pri tých faktúrach z čiech záhlavie faktúry - zahraničná a potom typ - europska únia a dph sa pripočíta a odpočíta automaticky
Zdenuša
28.05.07,11:40
Alena, nemôžem to takto zadať, lebo mám len 3.5 MRP verziu a nemám urobený upgrade...nemám to tam kde dať...

vďaka všetkým za rady...ešte skúsim pošpekulovať, lebo som to skúšala aj vo WIN a to pekne šlo...asi zatlačím na vedenie, nech to nahodíme už do nového programu...asi mi nič iné nezostane

pekný zvyšok dňa